Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mola Vermek Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

Bulanık görmeye mi başladınız? Artık dikkatinizi toplayamıyor musunuz? O zaman küçük bir mola vermenin vakti gelmiş demektir!
Mola Vermek Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evet, başarı ile mola vermek arasında, doğrusal bir ilişki olduğunu söylüyorum. Tabii bu dediğimin, mola doğru şekilde ve doğru zamanda verildiğinde geçerli olduğunu da ayrıca belirteyim. Çünkü pek çok kişi, molanın nasıl verilmesi gerektiğini bilmiyor. Gün içinde çok az ya da çok sık mola vererek, kendini başarısızlığa sürüklüyor.

Daha somut örneklerle açıklamam gerekirse; saatlerdir çalıştığı halde “şu işimi de bitireyim, öyle ara veririm” diyenler de mola vereli henüz yarım saat bile olmamasına rağmen sözde motive olmak için tekrar ara verenler de aynı hataya düşüyor, diyebilirim. İşte bu nedenle size aşağıdaki yazıyı incelemenizi söylüyorum. Çünkü bu başlıklarda, ne zaman mola vermeniz gerektiğinden tutun da molanızı nasıl geçirmeniz gerektiğine kadar, işinize yarayacak bir sürü farklı öneri bulacaksınız. Eğer siz de bundan sonraki molalarınızı, başarınızı arttırmak için kullanmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyelere kulak vermelisiniz derim.

Mola Vermeniz Gerektiğinden Emin Olun!

Mola Vermeniz Gerektiğinden Emin Olun!İlk olarak bahsetmek istediğim konu bu! Çünkü pek çok kişinin mola verme hususunda yanılgıya düşmesinin nedeni; zamanlamanın yanlış yapılması! Daha açık söylemem gerekirse; mola verilmeyecek zamanlarda mola verip, verilecek zamanlarda ise ısrarla işe devam edilmesi! İşte bu nedenle önceliğiniz; ne zaman mola vermeniz gerektiğini ya da tam tersi ne zaman mola vermeden işe devam etmeniz gerektiğini anlamak olmalı! Neden mi böyle söylüyorum? Sanki siz molaya ihtiyaç duyup duymadığınızı anlamıyor musunuz? Kafanızı toparlayamadığınızın, işe kendinizi tam olarak veremediğinizin farkında değil misiniz?

Tamam, bu düşüncelerinizde haklı olabilirsiniz. Ancak söyleyeceklerimin tümünü duyana kadar bekleyin. Çünkü hemen şimdi çoğu kişinin mola verme konusunda sık sık yaptığı hatalardan bahsedeceğim. Ki bunların en başında da ertelemek için mola vermek geliyor. Yani kişi aslında ara vermeye ihtiyaç duyduğu için değil de işi ertelemek için çaya, kahveye kalkıyor. Peki, aradaki ayrımı net olarak yapabilmek için dikkat edilmesi gereken şeyler neler? İsterseniz bu sorunun cevabını aşağıdaki başlıkta inceleyelim.

Ertelemeye mi, Yoksa Gerçekten Mola Vermeye mi İhtiyaç Duyuyorsunuz?

Ertelemeye mi Yoksa Gerçekten Mola Vermeye mi İhtiyaç Duyuyorsunuz?Aslına bakarsanız bu sorunun cevabını verebilmek için moladan sonra nasıl hareket ettiğinizi düşünmelisiniz. Yani dikkatiniz dağıldığında, zorlandığınızda, strese girdiğinizde, kendinizi toparlamak için mola veriyorsunuz ya işte sonrasında ne yaptığınızı düşünmeniz gerek diyorum. Aradan sonra gerçekten dikkatinizi toplayarak işe devam edebiliyor musunuz, yoksa aynı boş gözlerle önünüzdeki yapılacaklara mı bakıyorsunuz, işte bu sorunun cevabını vermeniz lazım!

Eğer amacınız ertelemek ya da işten kaçmaksa mola vermenin size bir faydası olmayacağının farkına varmalı, bu başarı tüyosunun kişiyi başarısız olmaya sürükleyebileceğini anlamalısınız. Ve son olarak; size aşağıdaki maddelere göz atmanızı öneririm. Böylelikle ara verirken, ertelemeye mi, yoksa gerçekten dinlenmeye mi ihtiyaç duyduğunuza daha kolay karar verebilirsiniz:

Ertelemek için Mola Veriyorsanız:

Ertelemek için Mola Veriyorsanız

 • Yorgun olmadığınız halde iş yapmak istemezsiniz.
 • Canınız işle alakalı olmayan bir şey için sıkılmıştır.
 • O an üzerinde çalıştığınız iş, sizi zorlamaktadır.
 • İşten kaçmak için yapabileceğiniz en iyi şey mola vermektir.
 • “Bir kahve daha içeyim, sonrasında hallederim” gibi düşüncelerle işinizin başından ayrılırsınız.
 • Aslında ertelemek için mola vermek istediğinizi içten içe bilirsiniz.
 • Molanız bittiğinde de yapmanız gerekenleri yapamaz, aynı boş gözlerle mesai doldurmaya devam edersiniz.

Dinlenmek için Mola Veriyorsanız:

Dinlenmek için Mola Veriyorsanız

 • Artık odaklanamadığınızı, hem bedeninizin hem de zihninizin size bu anlamda işaret verdiğini hissedersiniz.
 • Dinlenmeye ihtiyacınız olduğu halde işe devam etmek istersiniz. “Şu işimi de bitireyim, sonra mola veririm” benzeri cümleler kurar; ama açıkça dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuz için o işinizi bir türlü bitiremezsiniz.
 • Ne yapacağınızı unutmaya, aklınızda başka bir şey olmamasına rağmen yine de boş gözlerle ekrana bakmaya başlarsınız.
 • Kahvenizi yudumlarken bir yandan zihninizi boşaltır, bir diğer yandan da yapacağınız diğer işleri düşünürsünüz.
 • İşe geri döndüğünüzde kendinizi çok daha enerjik ve üretken hissedersiniz.
 • “Artık hazırım” der ve o küçük molanın size ne kadar iyi geldiğini, açık ve net olarak görürsünüz.

Mola Sırasında Yapılabilecek Eğlenceli ve Yararlı Şeyler

Mola Sırasında Yapılabilecek Eğlenceli ve Yararlı ŞeylerEvet, yeri gelmişken, mola sırasında yapılabilecek şeylerden de bahsetmek istedim. Çünkü mola denildiğinde hemen herkesin aklına benzer şeyler geliyor. Daha doğrusu, mola sırasında yapılabilecek klişe şeyler! Samimi iş arkadaşıyla dedikodu yapmak ya da daha iyi ihtimalle sohbet etmek, çay ve kahve içmek, umarım kullanmıyorsunuzdur ama sigara içmek gibi… Evet, bunlar ara verildiğinde en çok yapılan şeyler! Peki, doğru mola için yapılabilecekler neler? İsterseniz, bu anlamda kullanabileceğiniz farklı mola aktivitelerini de hemen aşağıda inceleyelim:

Müzik Dinlemek!

Müzik Dinlemek!Çalışırken rahat rahat müzik dinleyebilenlerden misiniz, bilemiyorum ama çoğunuzun o kadar şanslı olduğunu zannetmiyorum. İşte bu nedenle; mola vermeye ihtiyaç duyduğunuzda müzik dinlemenizi öneriyorum. Çünkü 5-10 dakikalık küçük bir müzik keyfiyle, hem zihninizi dinlendirebilir hem de motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz. Ama tabii seçtiğiniz şarkıların sizi sizden alacak bunalım parçalar olmamasına dikkat etmeniz gerektiğini de hatırlatmak isterim.

Komik Videolar İzlemek!

Komik Videolar İzlemek!Hangimiz o komik videolara gülmüyoruz ki? Hangimiz o sevimli bebeklerin şaşılacak hareketlerini izlemeye bayılmıyoruz ki? Meraklı kedilerden, haylaz köpeklere, kuş beyinli deyimine hiç yakışmayacak kadar zeki hareketleri olan kanatlılara hangimiz tepkisiz kalabiliyoruz ki? Evet, anladığınız üzere size molalarınızda komik videolar da izleyebileceğinizi söylüyorum. Mesai saatleri içerisinde gülümsemek için kullanabileceğiniz bu çok basit öneriyi mutlaka aklınızda bulundurmalısınız.

Esneme Hareketleri Yapmak!

Esneme Hareketleri Yapmak!Özellikle de masa başı çalışanlar! Bütün gün aynı pozisyonda durup, neredeyse saatlerce belli birkaç uzvu dışında hiçbir yerini hareket ettirmeyenler! Mola vermeye ihtiyaç duyduğunuzda yapabileceğiniz bir diğer şey de basit esneme hareketleri! Evet, size esnemenizi, gerinmenizi, kolunuzu bacağınızı sallamanızı öneriyorum. Böylece artan kan dolaşımınızla birlikte kendinizi çok daha enerjik ve canlı hissedeceksiniz. Diğer bir deyişle; üzerinize çöken o uyuşuklukla ağırlıktan dakikalar içinde kurtulmuş olacaksınız.

Birazcık Serinlemek!

Birazcık Serinlemek!Tamam, mevsim serinlemek için çok uygun değil; ama siz bu öneriyi yine de aklınızda bulundurun. Sonuçta; pek çoğunuz sıcacık ofislerde, iş yerlerinde çalışıyorsunuz. Ve bazen o sıcaklıktan bunalabiliyorsunuz. Belki bunun farkına varmıyorsunuz ama bulunduğunuz ortamın ısı derecesi, modunuz üzerinde epey etkili oluyor. Kaldı ki olmasa bile biraz serinlikten zarar görmeyeceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. İşte bu nedenle; molaya kalktığınızda elinizi yüzünüzü yıkamayı deneyebilirsiniz. Bileklerinize su çarparak kendinizi canlandırabilir, çok daha zinde bir sizle işinizin başına geri dönebilirsiniz.

Akşam için Plan Yapmak!

Akşam için Plan Yapmak!Akşam için plan yapmak mı? Evet evet, söylediğim şey tam olarak bu! Saatler boyunca iş yapmaktan yorulduğunuzda, kullanabileceğiniz bir diğer mola önerisi de organizasyon yapmak! Yani mesai bittiğinde ne yapacağınızı düşünerek, akşamınızı planlamalısınız. Tabii bu öneriyi uygulamak için ille de özel bir programınızın olması gerekmediğini de ekleyeyim. Evinize gittiğinizde yapacaklarınızı düşünerek de pekala plan yapabilirsiniz. Ne bileyim, izlemek için güzel bir film seçebilir, pişireceğiniz yemeği düşünebilir, kısacası ev programınızı yapabilirsiniz. Böylelikle hem kafanızı dağıtacak hem de işinizi bir an önce bitirmek için hevesle çalışacaksınız. Başarı için mesai bitiminde yapmanız gerekenlere de şu yazımdan ulaşabilirsiniz.

Sevdiklerinizle Konuşmak!

Sevdiklerinizle Konuşmak!Sevdiklerinizle konuşmak da mola verdiğinizde yapabilecekleriniz arasında! Yani annenizi, babanızı, kardeşinizi, sevgilinizi, artık sesini duymak istediğiniz kişi her kimse onu arayarak, enerjinizi yükseltebilirsiniz. Böylelikle hem onları mutlu ettiğiniz için siz mutlu olacak hem de hayatınızdaki insanların varlığı için bir kez daha minnet duyarak işinize keyifle geri dönebileceksiniz.

Gözlerinizi Kapatıp Zihninizi Boşaltmak!

Gözlerinizi Kapatıp Zihninizi Boşaltmak!Mola verdiğinizde hiçbir şey yapmamak da yapacaklarınız arasında! Daha doğrusu, size gözlerinizi kapatıp zihninizi dinlendirmenizi söylüyorum. Hem gözlerinizi hem bedeninizi hem de zihninizi dinlendirmek için bu yöntemi kullanmanızı öneriyorum. Emin olun ki karanlık da sessizlik de üzerinizdeki miskinliği atmanıza epey yardımcı olacaktır.

Nefes Egzersizi Yapmak!

Nefes Egzersizi Yapmak!Stresten kurtulmak, daha iyi odaklanmak, daha başarılı kararlar almak ve zihninizle birlikte bedeninizi de canlandırmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri de bu! Yani size gün içinde verdiğiniz molalarda, nefes egzersizleri yapmanızı söylüyorum. Birkaç dakikanızı doğru nefes alıp vermek için harcadığınızda, etkili mola kullanmanın ne demek olduğunu anlayacak, bu basit tekniğin şaşırtıcı faydalarını açık ve net biçimde göreceksiniz.

Masanızı Toplayıp, Yapılacakları Sıraya Sokmak!

Masanızı Toplayıp, Yapılacakları Sıraya Sokmak!Aranızda her şeyin her yerde olduğu masalarda çalışan kişiler var değil mi? Hani şu kalemlerin bir yerde, dosyaların bir yerde, bardakların bir yerde olduğu masaları diyorum! Eminim, aranızda büyük bir karmaşa içerisinde çalışmaya çalışan kişiler vardır.

İşte bu nedenle de mola verdiğinizde yapabileceğiniz bir diğer şeyin, masanızı toplamak olduğunu söylüyorum. Böylece hem karmaşadan kurtulduğunuz için kendinizi rahatlamış hissedecek hem de derli toplu masanızda çok daha verimli çalışabileceksiniz. Dediğim önerinin ne kadar etkili olacağını görmek istiyorsanız masanızı toplama önerisini kesinlikle dikkate almalısınız derim.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.