Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başarılı İnsanların Uyku Öncesi Alışkanlıkları

Başarılı olarak tabir edilen insanların uyku öncelerini de değerlendirdikleri görülür. İşte sizlere bu insanların uyumadan önce yaptıkları işler:
Başarılı İnsanların Uyku Öncesi Alışkanlıkları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Başarılı olmak için hep bir sabah insanı olmanın gerekliliğinden bahsedip duruyoruz. Dünyanın çoğunun uyumaya devam ettiği saatlerde çoktan kalmış olan ve güne başlamak için sabırsızlanan insanların ne kadar başarılı olduğundan, erken kalkan yol alır atasözünün ne kadar doğru olduğundan konuşuyoruz. Peki, ya bu başarılı insanların erken kalkmak için neler yaptıklarını biliyor muyuz? Tamam, Richard Branson’ın sabah erken kalkmak için gece yatarken perdeleri kapatmadığını ve güneş ışınlarının onu uyandırmasına izin verdiğini biliyoruz. Tam bir sabah insanı olan başarılı kişiliğin uyanma sırrı bu şekilde! Peki, ya öncesinde neler yaptığını biliyor muyuz? Sonuçta dinlenmiş bir beden ve kafayla güne başlayabilmek için insanın uykusunu alması gerekiyor, değil mi? İşte bu nedenle de diyorum ki biraz da başarılı insanların sabah alışkanlıkları yerine uyumadan önce yaptıklarını inceleyelim.

Uyku öncesi alışkanlıklarının kişinin sabah insanı olmasında ne kadar etkili olduğunu hepimiz tahmin edebiliriz, değil mi? Sonuçta; tam olarak dinlenebilmek için uykudan önce yapılması gereken belli başlı şeyler var. Ve bunlar arasında bazıları başarı üzerinde ciddi oranda etkili! Kısacası bu dediğim nedenlerden dolayı, bugünkü konularım arasında başarılı insanların uyku alışkanlıklarına da yer vermek istedim. Zira içinizde başarılı olmak isteyen sayısız okuyucu olduğunu düşünüyorum. Hem başarının sadece birkaç alışkanlıkla değil bir bütün olarak ele alınması gerektiğinin de farkında olmalısınız. Yani başarılı insanların sadece gün içinde yaptıklarına ya da düşünce tarzlarına değil, genel olarak yaşamlarını nasıl sürdürdüklerine bakmak lazım. Ki bu noktada uyumadan önce yapılanların başarıyı hiç de küçümsenmeyecek derecede etkilediği açık bir gerçek! Ne anlatmak istediğimi anladığınızı düşünerek, bir an önce etrafına ışık saçan insanların uyku öncesi alışkanlıklarına geçiyorum.

İşi Gücü Bırakıp Uykuya Hazırlanmak!

İşi Gücü Bırakıp Uykuya Hazırlanmak!Başarılı insanların bu noktada dikkat ettiği şeylerden ilki uykuya hazırlanmak! Yani başarılı insanlar evlerine adım attıktan sonra çok gerekli olmadıkça çalışmayı tercih etmiyorlar. Bu onların iş ve yaşam dengelerini kurmalarında kullandıkları altın kurallardan en önemlisi! Yani bizim deyimimizle onlar eve iş götürmüyorlar. Bunun yerine akşamlarını çok daha akıllıca kullanarak, kendilerini adım adım uykuya hazırlıyorlar. Kısacası sizin yapmanız gereken ilk şey de bu olmalı! İşten eve döndükten sonra, iş hayatınıza dair aklınızdaki her düşünceden kurtulmalı ve yaşadığınız ana odaklanmayı öğrenmelisiniz. Daha sonra ne mi yapacaksınız? İşte onları da alt başlıklarımızda bulacaksınız.

Renkli Ekranlardan Uzaklaşmak!

Renkli Ekranlardan Uzaklaşmak!Eğer siz de başarılı olmak istiyorsanız; uyku öncesi alışkanlıklarınız arasına renkli ekranlardan uzaklaşmayı da eklemelisiniz. Yani uyumadan en az bir saat önce bilgisayar, televizyon ve telefonla olan yakın iletişiminizi kesmeniz gerekiyor. Zira yapılan araştırmalarda; teknolojik aletlerden yayılan ışığın insanın doğal uyku ritmini bozabildiği ve bunun bedene hala gündüz hissiyatı verdiği öne sürülüyor. Hem zaten bunu tahmin etmeniz için öyle bilimsel verilere falan ihtiyacınız olacağını da sanmıyorum. Sonuçta yatağınıza telefonunuzla gittiğinizde uyumanın ne kadar zor olduğunu rahatlıkla tahmin edebilirsiniz öyle değil mi? Kısacası rahat bir uyku çekmek istiyorsanız, başarılı insanların yaptığı gibi siz de o gün boyu başından ayrılamadığınız teknolojik aletlerinizden uzak durmayı öğrenmelisiniz.

Aileyle Vakit Geçirmek!

Aileyle Vakit Geçirmek!O kadar yoğunluk arasında ailenize vakit ayıramamaktan şikayet ediyor olabilirsiniz. Akşam eve geldiğinizde çok yorgun olduğunuzu, hatta tek kelime etmek için bile enerjiniz kalmadığını söyleyebilirsiniz. Ancak bakınız, başarılı insanlar hem erken bir saatte güne başlıyor hem de uyumadan önce ailelerine rahat rahat vakit ayırabiliyorlar. Anlayacağınız o ki uyku öncesi alışkanlıklarınız arasına ailenizle vakit geçirmeyi muhakkak eklemelisiniz. Kafanızı yastığınıza koyduğunuzda bütün görevlerinizi tamamlamış olmanın verdiği gururla uykuya dalmak istiyorsanız bunu kesinlikle yapmalısınız. Mesela; ailenin bir araya geldiği yemek saatinde keyifli sohbetler eşliğinde uzun uzun gününüz hakkında konuşabilirsiniz. Ya da daha sonra ailenin her üyesinin bir arada oluğu çay, meyve saatlerinde aile zamanınızı yaratabilirsiniz. Sonuçta; başarının sadece çok çalışmakla değil, aynı zamanda huzurlu bir aile ortamıyla birlikte anlamlı olacağını hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız.

Yürüyüşe Çıkmak!

Yürüyüşe Çıkmak!Evet, yatmadan önce yürüyüşe çıkan bir sürü başarılı olduğunu biliyoruz. Örneğin; Buffer’in CEO’su Joel Gascoigne her akşam bu alışkanlığı yerine getiren başarılı isimlerden sadece bir tanesi! Uykuya dalmadan önce 0-20 dakikalık küçük bir yürüyüşün hem vücudunun hem de zihninin dinlenmesi için epey faydalı olduğunu savunan başarılı isim bunu herkese tavsiye ettiğini söylüyor. Tüm bunlara ek olarak, yapılan bazı araştırmalarda uyku öncesi yürüyüşün yaratıcılığı arttırdığı öne sürülmüş. Yatmadan önce kısa yürüyüşler yapan insanların daha rahat fikir üretebildikleri de bu konuda söylenenler arasında. Kısacası siz de başarılı insanların bu uyku öncesi alışkanlığını kazanmalısınız derim. Hem kim bilir, uyumadan önce yapacağınız kısa yürüyüş sayesinde belki de bütün gün uğraştığınız bir problemi çözebilir ve zihninizi rahatlatmış olarak uykuya dalmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Meditasyon Yapmak ya da Şükretmek!

Meditasyon Yapmak ya da Şükretmek!Uyumadan önce meditasyon yaparak rahatlayan ne kadar çok insan olduğunu hepimiz biliyoruz. Kaldı ki meditasyonunun sadece uyku öncesinde değil genel olarak da kişiyi nasıl rahatlattığının farkındayız. İşte bu nedenle siz de zorlu bir hayat yaşayan ama dünyanın en başarılı kadınları arasına girmeyi başaran ünlü isim Oprah Winfrey gibi uyumadan önce meditasyon yapmayı denemelisiniz. Tabii, burada meditasyonun bir sürü çeşidi olduğunu da bilmelisiniz. Yani ille de bağdaş kurup parmaklarınızı uygun hale getirmeniz falan gerekmiyor. Bunun yerine, gün içinde başınıza gelen iyi olayları düşünmeyi deneyebilirsiniz. Sizi mutlu eden şeyleri, hayatınızda olduğu için minnettar olduğunu insanları ve hayallerinizi düşünerek, ne kadar şanslı olduğunuza şükredebilirsiniz. Eğer hala böyle bir alışkanlığınız yoksa hemen bu gece uyumadan önce minnettar olduğunuz şeyleri bir bir düşünün. Göreceksiniz ki kendinizi çok daha güçlü hissedecek ve ertesi güne öncekinden çok daha mutlu biri olarak uyanacaksınız.

Yaratıcılık Gerektiren İşlerle Uğraşmak!

Yaratıcılık Gerektiren İşlerle Uğraşmak!Size çalışın demiyorum ama uyumadan önceki saatlerinizi yaratıcılık gerektiren işlerle, hobilerinizle geçirerek başarınızı arttırabilirsiniz. Bu konuda yapılan pek çok araştırma günün en yaratıcı fikirlerinin uyumadan önceki saatlerde akla geldiğini öne sürmüştür. Yani gerçekten bir gündüz insanıysanız, uyumadan önceki zamanınızın bir kısmını yazmak, çizmek, düşünmek, üretmekle ilgili işleriniz için kullanmalısınız. Zira geceleri çok daha yaratıcı düşünceler üretebilirsiniz. Hani bazen durup dururken aklınıza bir şey gelir de “işte ne zamandır aradığım şey” dersiniz ya, işte o durumu en çok geceleri yaşarsınız. Artık farkına vardığınız elinizin altındaki bu fırsatı kullanmaya hemen başlamalısınız.

Ertesi Günün Planını Yapmak!

Ertesi Günün Planını Yapmak!Sabah erkenden güne başlayan ve her adımını düşünerek atan başarılı insanların uyku öncesi alışkanlıkları arasında elbette bu da var! Yani onlar mutlaka uyumadan önce ertesi günün planını yapmış oluyorlar. Bu şekilde de güne ne yapacaklarını bilerek başladıkları için genellikle stres yaşamıyorlar. Örneğin; Amerika Başkanı Barack Obama bu konuda örnek isim olarak gösterebilirim. Başarılı politikacı uyumadan önce mutlaka ertesi günün işlerini kontrol ettiğini ve kafasını yastığa koyduğunda bir sonraki gün ne yapacağını bilerek uyuduğunu söylüyor. Kısacası siz de başarılı olmak istiyorsanız, uyumadan önce ertesi günün planını yapmış olarak dinlenme evresine geçmelisiniz. Bu şekilde karşılaşabileceğiniz olumsuz durumları en aza indirgemiş ve önceden güne hazırlandığınız için başarı oranınızı arttırmış olursunuz.

Okumak!

Okumak!Başarılı insanların uyku öncesi alışkanlıkları arasında elbette okumak da yer alıyor. Siz de bu alışkanlığı kazanarak başarıya doğru büyük bir adım atabilirsiniz. Yani gün içinde okumak için belki yeterince zaman bulamıyorsunuzdur ama gece uyumadan önce bunun için bir bahaneniz olmayacaktır. Aslında günün her saatinde yapmanız gereken bu aktiviteyi uyumadan önce yaparak, hem düzenli bir şekilde okumuş olur hem de uykuya çok daha rahat geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca uyumadan önce kitap okumanın hafızayı güçlendirdiği ve stres azalttığı yapılan pek çok çalışmayla birlikte kanıtlanmıştır.

Beyin sağlığı açısından epey faydalı olan ve bilişsel zeka gerilemesini % 32 oranında azaltan okuma alışkanlığının daha pek çok açıdan farklı yararı bulunmaktadır. Bu uyku öncesi alışkanlığına sahip sayısız ünlü isim arasında dikkat çekenlerden biri ise Microsoft’un kurucusu Bill Gates’tir. Her gece uyumadan önce bir saat kitap okuduğunu söyleyen Bill Gates hiç şüphesiz okuma alışkanlığının ne kadar faydalı olduğunu kanıtlayan canlı örneklerden bir tanesidir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın