Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bir Zamanlar Dibe Vurmuş ve Size İlham Kaynağı Olabilecek 15 Ünlü İsim

Birazdan tanışacağınız ünlü isimler her şeye rağmen hayatın devam ettiğini bir kere daha hatırlatıyor. İşte size ilham verecek ünlüler:
Bir Zamanlar Dibe Vurmuş ve Size İlham Kaynağı Olabilecek 15 Ünlü İsim
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hepimiz bir şekilde kötü dönemler içerisinden geçiyor, bizi yıldıracak kadar zor zamanlarla başa çıkmak durumunda kalıyoruz. Bazen bitip giden bir ilişkinin ardından paramparça oluyor, bazen de dağılan bir yuvanın can kırıklarıyla kan revan oluyoruz. Bitmek bilmez borçlar, yıkıcı vedalar, geri dönüşü olmayan ayrılıklar, batırılan işler, yerle bir olmuş hayaller, devasız hastalıklar, çözümsüz sorunlar… Bu noktada söylenebilecek o kadar çok şey var ki! Sonuçta her şey insanlar için! Zaten yaşamak madalyonun diğer tarafını da görmek değil mi? Mutlulukla birlikte acıyı da kabullenmek, hayallere sıkı sıkıya sarılmak gibi aynı şekilde hayal kırıklıklarıyla da baş etmek değil mi, devam etmek? Evet! Aslında hepimiz, durumun bu şekilde olduğunu biliyor, belki etrafımızdakilere söylüyor; ama aynı zor durumlar içine düşen biz olduğumuzda nedense dediklerimizin arkasında duramıyoruz.

“Artık uğraşamayacağım, pes ediyorum, o kadar denedim olmadı, dibe vurdum, bu noktadan sonra istediğim yere asla ulaşamam…” gibi sözlerle zorluklar karşısında havlu atmayı seçiyoruz. Oysaki ayağa kalkmak için son bir çaba göstersek, belki de o durumdan çıkabileceğiz. Vazgeçmeyip uğraşsak sonunda “ben yılmadım ve başardım” nidalarıyla zafer kupasını kaldırabileceğiz. Kendimizle gurur duymanın, gerçek anlamda gururlanmanın ne kadar iyi hissettirdiğini anlayabileceğiz. Yılmak yerine mücadele etmeyi tercih etmiş sayısız başarılı insan gibi ömür yolculuğumuzu tatmin olmuş bir şekilde tamamlayabileceğiz.

Aslına bakarsanız hepimiz bunları biliyoruz. Ama bazen elle tutulur, gözle görülür bir şeylere ihtiyaç duyuyoruz. Dürtülmek ve yeniden ayağa kalkacak gücü içimizde bulmak için somut örnekler arıyoruz. İşte bu nedenle de size aşağıdaki listeyi hazırlamak istedim. Çünkü bu listede, bir zamanlar dibe vurmuş ama yılmayıp hayali bile kurulamayacak başarılar elde etmiş ünlü isimler var. Çoğunu tanıdığınız bu isimlerin mücadelelerinden, ilham almanız ve bir an önce kendinize gelmeniz ümidiyle; sizleri alkışlanacak başarı öyküleriyle baş başa bırakıyorum.

1 Harrison Ford

Harrison FordHarrison Ford’u tanıyorsunuz değil mi? Ama bir dakika şöyle sorayım. Çılgın arkeolog Indiana Jones’u ve efsane seri Yıldız Savaşları’nın uzay pilotu Han Solo’yu tanıyor musunuz? Evet, isminden olmasa bile canlandırdığı karakterlerinden ünlü oyuncuyu hatırladığınıza eminim. Peki, Harrison Ford’un ışıklı hayatından önce nasıl yaşadığını biliyor musunuz?

Mesela; oyuncunun, ailesinin geçimini sağlamakta zorluk çektiğini ve marangozluk yaptığını hiç duymuş muydunuz? Evet evet! Ödüllü aktör Harrison Ford, bir zamanlar marangozluk yaparak para kazanmaya çalışıyordu. Ve başarılı kişilik George Lucas’ın evinde marangozluk yaptığı sırada, “American Graffiti” isimli filmde oynama teklifi aldı. Fakat Ford’un büyük çıkışı yine George Lucas’ın teklifiyle yer aldığı Yıldız Savaşları filminde Han Solo karakteriyle oldu.

2 Thomas Edison

Thomas EdisonPeki, ya ünlü mucit Thomas Edison? Bu başarılı ismin ne kadar zorluk yaşadığını biliyor musunuz? O zaman şöyle anlatayım. Thomas Edison; öğretmenleri tarafından “bu çocuk bir şey öğrenemeyecek kadar aptal” denilerek annesine şikayet edilmişti. Ve annesi onu okuldan almış, kendi verdiği eğitimlerle evde yetiştirmeye çalışmıştı.

Ayrıca Thomas Edison girdiği ilk 2 işinden de “yeteri kadar verimli değil” denilerek atılmıştı. Kısacası; algılamada güçlük yaşadığına inanılan Edison, evinde kurduğu küçük laboratuvarda hiç kimseden yardım almadan bir telgraf makinesi yapmayı başarmıştı. Sonrasında da Edison arka arkaya bir dizi icada imzasını atmayı başardı. Ve ünlü ismin de dediği gibi o hiçbir zaman başarısız olmamış, yalnızca çalışmayan 10.000’den fazla yöntem bulmuştu.

3 Walt Disney

Walt DisneyWalt Disney’in hayatı da pek çok kişinin yılacağı türde güçlüklerle dolu! Ama o da pes etmek yerine mücadele etmeyi tercih etmiş ve şu anda bütün dünyanın tanıdığı bir isim olmayı başarmış. Peki, ünlü isim ne yaşamış? Şöyle özetleyeyim. Walt Disney, henüz çocukken karikatür çizmeye başlamıştı ve 14 yaşında katıldığı kursla yeteneğini pekiştirmişti. Karikatürleriyle para kazanmak isteyen Disney, eserlerini gazetelere sunuyor ama hep aynı olumsuz sonuçla karşılaşıyordu. O sırada bir rahip Disney’i düşük bir ücret karşılığında işe aldı.

Genç karikatürist burada kilisedeki etkinliklerle alakalı resimler yapacaktı. Kilisenin rahibi ona aynı zamanda kalması için küçük bir oda da vermişti. Ama Disney orada yalnız değildi. Küçük bir fareyle birlikte odayı paylaşması gerekiyordu. İşte bu fare Walt Disney’in hayatını değiştirecek Mickey Mouse karakterine ilham olacak fareydi. Tabii, ünlü ismin yaşadığı zorluklar bu kadarla sınırlı da değil. Walt Disney’in Mickey Mouse karakterinin ve diğerlerinin nasıl şöhrete kavuştuğunu merak ediyorsanız buradan ünlü ismin başarı öyküsünün tamamına ulaşabilirsiniz.

4 Donald Trump

Donald TrumpABD’nin yeni başkanı olan Donald Trump da bir zamanlar dibe vurmuş ünlü isimler arasında! 90’lı yıllarda milyonlarca dolar borcu olan Trump’un kızına evsiz bir adamı işaret ederek “Şu adamı görüyor musun? İşte ben ondan 900 milyon dolar daha yoksulum.” dediği biliniyor. Ancak pek çok kişi tarafından dahi olarak gösterilen Trump o durumda bile pes etmedi. Yenilikçi adımları ve cesaretiyle yeniden iş dünyasına giren Trump, dünyanın en zenginleri listesine adını yazdırmayı başardı.

İncelemeden Geçmeyin: Donald Trump Kimdir? Eğitim, İş ve Aile Hayatı

5 Abraham Lincoln

Abraham LincolnOldukça yoksul bir aileden gelen ve çok zor bir hayatı olan Abraham Lincoln de ilham alınası isimler arasında! Başına gelen onca şeye rağmen pes etmeyi seçmeyen Lincoln; saha 10 yaşındayken annesini ve kız kardeşini kaybetmiş. Karnını zar zor doyururken bir yandan eğitim hayatına devam etmeye çalışan Lincoln, ödünç aldığı kitaplarına çalışarak okulunu bitirdi. Sonuç olarak; eski ABD başkanı Lincoln denemekten hiçbir zaman vazgeçmedi ve “tökezledim ama düşmedim” sözünü doğrularcasına yaşadı.

6 Sylvester Stallone

Sylvester StallonePeki, ya hafızalarımıza kazınan Rocky performansıyla büyük bir başarı yakalayan Sylvester Stallone! Bu ünlü ismin ne kadar zor dönemlerden geçtiğini biliyor musunuz? Yüzlerce oyunculuk ajansına başvuran ama her defasında reddedilen, hatta kimilerinde kapıdan konulan Stallone de pes etmeyi kabul etmemiş. 20’liyaşlarında bir kasap reyonunda çalışan Stallone maddi açıdan o kadar zor durumdaymış ki karısının mücevherini satmak zorunda kalmış.

Yine aynı dönemler köpeği Butkus ile birlikte haftalar boyunca bir otobüs terminalinde kalmış. Ama durum o kadar kötüymüş ki çok sevdiği köpeğini 25 dolar karşılığında bir yabancıya satmış. Dibe vurmak deyimini tastamam yaşayan Stallone için kısa süre sonra Rocky isimli filmde başrol oynar. Ve filmden kazandığı 35.000 doların 15.000 dolarıyla köpeği Butkus’u geri alır.

7 Steven Spielberg

Steven SpielbergJurassic Park, Terminal, Indiana Jones: Son Macera, ET, Kutsal Hazine Avcıları, Schindler’in Listesi, Dünyalar Savaşı, Yapay Zeka ve dahası… Evet evet! Efsane yönetmen Steven Spielberg’den bahsediyorum. Henüz çocukken yönetmen olmaya karar veren Spielberg, hayallerinin peşini bırakmamanın ne demek olduğunu bize öğretir nitelikte! Çünkü Spielberg 17 yaşındayken gizlice girdiği film setinde yönetmenlikle ilgili bir sürü şey öğrendi. Bütün yaz boyunca o film setine giden ve yönetmen, yapımcı, oyuncu, yazar bir sürü kişiyle tanışıp yeni şeyler öğrenen Spielberg artık yönetmen olacağından adı kadar emindi. Ve sonunda hayalini gerçeğe dönüştürmeyi başardı.

İncelemeden Geçmeyin: Hayallerinizi Gerçeğe Dönüştürmenin 10 Etkili Yolu

8 Arianna Huffington

Arianna HuffingtonDünyanın en başarılı haber sitelerinden biri olan Huffington Post’un genel yayın müdürü ve kurucu ortağı olan Arianna Huffington da dibe vurmuş ve zirveye çıkmış bir isim. İlk kitabı gayet iyi satmasına rağmen, ikinci kitabı yayıncılar tarafındam tam 36 kez reddedilen Huffington’un şu an 13 adet kitabı var. Ve başarılı kadın girişimci söylemiş olduğu şu sözlerin hakkını kesinlikle iyi veriyor: “Her zaman doğru kararlar vermeyeceğimizi, bazen krallar gibi rezil olabileceğimizi -başarısızlığın başarının zıttı olduğunu değil, bir parçası olduğunu anlayarak- kabul etmemiz gerekir.”

9 Michael Jordan

Michael JordanDünyanın en ünlü basketbol oyuncusu olarak tanına Michael Jordan da zorlukların üstesinden başarıyla gelmiş bir isim. Henüz küçük bir çocukken basketbola gönül veren ama (lise 2’de) boyunun kısa olduğu gerekçesiyle hiçbir koç tarafından takıma alınmayan Jordan, hayalinin peşini bırakmamış. Takıma alınmayan Jordan bir sene boyunca kendi çabalarıyla antrenman yapmış ve ertesi yılın seçmelerinde takıma girmeyi başarmış. İşte o nokta, ünlü sporcunun hayatının dönüm noktası olmuş. Kısacası; ünlü isim kendine ve hayalini gerçekleştireceğine inanarak yoluna devam etmiş. Kaldı ki onun hayalinin peşini bırakmayarak ne kadar doğru bir seçim yaptığını hepimiz görebiliyoruz.

10 Jim Carrey

Jim CarreyAltın Küre ödüllü olan Jim Carrey de listemizdeki ünlü isimler arasında! Zor geçen gençlik yıllarının kahkahalarını silmeyi başaramadığı ünlü komedyen uzun zaman ailesiyle birlikte bir minibüsün içinde yaşamış. Jim Carrey’nin ailesi o kadar kötü durumdaymış ki komedyen okulu bırakıp işe girmek zorunda kalmış. Temizlik, kapıcılık gibi işlerde çalışan Jim Carrey mizah yeteneğini geçirdiği bu zor yıllarda kazanmış. Çünkü o dönemlerin üstesinden gelebilmek için yapabileceği tek şey kötü durumlarla dalga geçmekmiş. Sizin anlayacağınız; Jim Carrey dibe vurmuşluğuyla dalga geçerek bugünkü başarısını elde etmiş.

11 J.K Rowling

J.K RowlingŞu anda dünyanın en zengin kadınlarından biri olan J. K Rowling’in nasıl bir hayat yaşadığını biliyor musunuz? Başarılı kadının bir zamanlar cebinde metelik olmayan, çocuğunu tek başına büyütmeye çalışan boşanmış bir kadın olduğunu diyorum, daha önce hiç duymuş muydunuz? Evet, İngiliz yazar o kadar meteliksizmiş ki ünlü romanı Harry Potter’ın 9000 küsur kelimelik taslağını eski bir daktiloda elle yazmak durumunda kalmış.

12 Stephen King

Stephen KingStephen King! Başarılı yazarın ismini duyduğumuzda hepimizin aklına aynı şeyler geliyor, değil mi? Yani onun ünlü korku romanları! Peki, Stephen King’in yayınlanmadan önce tam 30 kez reddedilen romanının ismini biliyor muyuz? Evet, ünlü yazarın Carrie isimle en çok satan romanı, yayınlanmadan önce 30 kez reddedilmiş. Sonuçta; fakir bir aileden gelen ve bir zamanlar İngilizce öğretmeni olarak çalışan King, geçimini sağlamak için gazetelere kısa hikayeler yazıyormuş. Ama kaleminin gücüne olan inancını hiçbir zaman kaybetmediği için istediği noktaya ulaşmış. Bugün, yazarın 50 romanı ve 350 milyondan fazla baskısı bulunuyor.

13 Henry Ford

Henry FordOtomobil sektörünün bir numaralı ismi Henry Ford! Karşısına çıkan sayısız engele rağmen inandığı şeyden vazgeçmeyen (bir gün yollarda at arabasının kalmayıp, bütün ulaşımın otomobiller aracılığıyla sağlanacağına) Henry Ford gerçek bir başarı öyküsüne imzasını atmış. Defalarca iflas eden, kredi başvuruları reddedilen ama her seferinde başka bir çıkış yolu arayan Ford sonunda hayallerini gerçekleştirmiş.

14 Albert Einstein

Albert EinsteinÇok geç konuşmaya başlayan (4 yaşına kadar konuşamadı ve 7 yaşına kadar okumayı öğrenemedi) ve hem ailesi hem de öğretmenleri tarafından zihinsel engelli olduğu düşünülen Einstein de listemizdeki isimler arasında! İstediği okulun sınavlarını geçemeyen ve daha bir sürü farklı sorunla başa çıkmak zorunda kalan Einstein, sonunda bütün dünyaya gerizekalı olmadığını kanıtladı. Hatta şu sözüyle de durumdan ne kadar keyif aldığını anlatmış diyebilirim: “Sakın sana kötüsün diyenlere aldırma! Bana da gerizekalısın diyenler oldu ve ben atomu parçalayıp ellerine verdim.

15 Oprah Winfrey

Oprah WinfreyListedeki diğer pek çok isim gibi fakir bir ailesi olan Oprah Winfrey, çocuk yaşta (14 yaşındayken) hem anneliği hem evlat acısını tatmış! Çocukluğunun bir dönemini annesinin, bir dönemini anneannesinin ve bir dönemini de babasının yanında geçiren Oprah Winfrey daha 3 yaşına gelmeden okumayı öğrenmiş. Hatta bu nedenle anneannesi onun seçilmiş, özel çocuk anlamına gelen “gifted” lakabını takmış.

Oprah Winfrey sonunda liseyi dereceyle bitirip burslu olarak Tennessee Üniversitesi’ne başlar. Aynı yıl içinde katıldığı güzellik yarışmasında birinci olmayı başarır. Bir radyo istasyonunda çalışmaya başlayan Winfrey o noktadan sonra başarılı olma yolunda ilerler. Şu anda dünyanın en zengin kadınlarından biri olan Winfrey’in hayata bakış açısı aslında şu sözleriyle özetlenebilir: “Neye inandığın, hayallerinden, isteklerinden ve beklentilerinden çok daha güçlüdür. Sonunda; her zaman inandığın şey oluyorsun.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.