Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Donald Trump Kimdir? Eğitim, İş ve Aile Hayatı

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu. Şimdi sizlere Trump hakkında derlediğimiz ve herkes için bir anda merak konusu olan temel bilgilerini paylaşacağım...
Donald Trump Kimdir? Eğitim, İş ve Aile Hayatı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Donald Trump’ın hayatı hakkında yazımıza başlamadan önce, bu yazıyı asıl yazma sebebimiz olan ABD Başkanlık seçimlerinden kısaca bahsetmek istiyorum. 8 Kasım 2016 tarihinde, yani dün Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık seçimleri gerçekleşti. Bu seçimleri sadece ABD değil, tüm dünya yakından izledi. Çünkü sonuç, tüm ülkeleri ve devletleri ilgilendirecek nitelikte önemliydi. Seçime Hillary Clinton, Donald Trump, Gary Johnson, Jill Stein ve Evan Mcmullin gibi isimler katıldı. Ancak en büyük rekabet, Clinton ve Trump arasında oluştu. Barack Obama’nın daha önce iki kez geldiği görev; Cumhuriyetçi Parti adayı olan Donald Trump’a devredildi. 58. ABD Başkanlık seçiminin tüm detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Donald Trump, ABD Başkanlık seçimlerini kazandıktan sonra internette en çok aranan ve merak edilen isimlerden biri oldu. Aslında medyanın çok da uzak olmadığı ve sıklıkla gündeme gelen bir isimdi. Daha önce Müslümanlar hakkında yaptığı söylemler ve göçmenler için ABD ile Meksika arasında bir duvar örülmesi gibi görüşleri, hem siyasi arenada hem sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Tarihi seçimi kazanan Trump’ın ilk cümlesi; “Artık bir araya gelme ve tek vücut olma zamanı. Bütün Amerika’nın Başkanı olacağım.” şeklinde oldu. Trump’ı ilk kutlayan devlet adamı ise Rusya lideri Vladimir Putin’di.

Donald Trump’ın Eğitim Hayatı

Donald Trump'ın Eğitim Hayatı14 Haziran 1946 tarihinde, New York’ta dünyaya gelen Donald John Trump; iş insanı, yazarlık, politikacı, televizyon programcısı, emlakçı, oyuncu, yapımcı ve yatırımcı gibi birçok unvana sahip. New York’un Queens bölgesinde doğan Trump, Fred ve Mary Macleod Trump çiftinin 5 çocuğundan biridir. Annesi İskoç, babası ise Alman asıllıdır. Babası Fred Trump, Almanya ve New York’ta gayrimenkul konusunda büyük işler başarmıştır. Zaten Donald Trump’ın emlakçılığa eğilimi de buradan gelmektedir.

Donald Trump hakkında çıkan yazıların genelinde, onun şımarık ve çocukça kişiliğinden bahsedilir. Sanırım bu özelliği, yaşamının her döneminde aynı şekilde devam etmiş olmalı ki liseyi de aynı gerekçeden yarıda bırakmıştır. Kötü davranışları yüzünden liseyi terk eden Trump, hemen ardından New York Askeri Akademisi’nde öğrenim hayatına devam etti. Üniversite eğitimini ise Pennsylvania’daki Wharton Institute’de İşletme üzerine aldı. Üniversite yılları boyunca yine babasının gayrimenkul işlerine bakmayı ihmal etmeyen Trump, bu sayede çekirdekten yetişen başarılı bir emlakçı olmayı başardı.

Donald Trump’ın İş Hayatı

Donald Trump'ın İş HayatıDünyanın emlak kralı olarak tanıdığı, siyasi platformda her zaman tartışmalı bir karakter olan Donald Trump’ın iş hayatını anlatırken de yine hakkında çıkan spekülasyonlardan ve eleştirilerden yola çıkarak bilgi edindim. Çünkü kendini sistemden çok farklı gören, sivri diliyle yaptığı yorumlar ve görüşleri sayesinde her zaman gündemde olmayı başarmış bir isim. Hemen her gazetecinin, devlet adamının veya televizyon programcısının Trump hakkında iyi veya kötü yorum yaptığını görebilirsiniz. Kimisi onun kişiliğini küstahça bulurken, kimisi doğru yaklaşımları olduğunu savunuyor.

70 yaşındaki emlak kralının iş hayatındaki ilk yükselişi 1973 yılında başladı. Amerika’nın en kalabalık şehirlerinden biri olan New York’un merkezine, 290 daireli, 18 katlı bir gökdelen dikti. Daha ilk büyük işinde bile akıllıca ve kurnazca davranan Trump, devletten vergi indirimi ile ucuz arsa almayı başarmıştı. Yaptığı bu davranışların yıllar sonra katıldığı seçimlere malzeme olacağını bilmeden, yolunda ilerledi.

Aslında Donald Trump için yapmadığı iş kalmamış desek, yanlış bir ifade olmaz. Kitap yazdı, siyasete girdi, televizyon yapımcısı oldu, yetmedi oyuncu oldu. Şimdi de Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı seçildi. Hal böyle olunca insan düşünmeden edemiyor; hakkınızda ne kadar olumsuz şey yazılmış olursa olsun, eğer başarmayı kendinize hedef edinmişseniz, hiçbir şey sizi yolunuzdan alıkoyamaz!

İş hayatında daha çok emlakçılık yolunda ilerleyen Trump’ın ikinci büyük işi, yine New York’ta çok makul bir fiyata aldığı yıkık-dökük bir otelden harikalar yaratıp, büyük bir zincire dönüştürmesi oldu. Bu projesi, onun isminin duyulmasında belki de en büyük etkendi. Ardından her yıl yeni binalar dikti, gayrimenkulde adı her geçen gün duyuldu. New York’un emlak kralı oldu ve deyim yerindeyse, şehrin silüeti onun sayesinde değişti. Emlak hayatına gireli daha 10 yıl olmuştu ki, ardında birçok ismi geride bırakarak başarı basamaklarını bir bir tırmandı. 1983 yılında inşa ettiği gökdelenlerin sayısı 11’di. Hayata geçirdiği projelerin çoğuna da Trump adını verdi.

Ardından, bir havayolu şirketi alarak ulaşımda da varım dedi. Elbette burada da yatırımcı kişiliğini ön plana koyarak, iflas etmek üzere olan bir havayolu şirketini satın aldı. Bu esnada “The Apprentice” adında bir televizyon programı yaparak insanlara zengin olmanın yollarını anlattı. Ancak bu programın sonu hiç de iyiye gitmedi. Göçmenlerle ilgili yaptığı bir açıklama, programın Trump’sız devam etmesine neden oldu. Detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Yine “Zengin Olmanızı İstiyoruz” adlı kitabında, gençlere zengin olmanın püf noktalarını anlattı. 1990 yılında Tac Mahal Otel-Casino’yu satın alıp kumarhane işine de el atmış oldu. Donald Trump’ın Türkiye’de yaptığı yatırımı ise, 2012 yılında Doğan Holding ile birlikte, İstanbul’da açtığı Trump Towers Mall adındaki rezidans ve alışveriş merkezi oldu. 260 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen Trump Towers Mall’da 206 rezidans ve 175 ticari birim yer alıyor. Trump’ın şimdiye kadar hayata geçirdiği projelerin bazılarının isimlerine şöyle bir yer verecek olursak;

 • Fifth Avenue Gökdeleni

 • Trump World Tower

 • Trump Tower

 • Park Avenue

 • United Nations Plaza

 • Trump International Hotel & Tower

 • Trump Park Avenue

 • Trump Place

 • Trump International Hotel & Tower Chicago

 • Trump National Golf Clubs

 • Trump Vineyard Estates

 • Trump Hollywood

 • Trump Ocean Club

 • Trump Grande

 • Trump Soho

 • Trump Parc Stamford.

Trump aslında 2012 yılında ABD Başkanlık seçimlerine dahil olmayacağını belirtmişti. Ancak geçen 4 yıl içerisinde fikirleri değişti ve bu yıl Cumhuriyetçi Parti’den adaylığını koydu. Seçim çalışmaları için 2 milyon dolar harcayacağını söyledi. Seçim vaatleri arasında o kadar iddialı olanlar vardı ki bunlardan en dikkat çekeni; DEAŞ’i 30 gün içerisinde bitireceğini söylemesiydi. Bir diğer vaadi ve en çok üzerinde durduğu konu ise vergileri indireceğini belirtmesi olmuştu.

Donald Trump, seçim kampanyası boyunca söyledikleriyle hep gündemde kalmayı başardı. Bunlardan en çok yankı uyandıranı da Müslümanlar hakkında yaptığı söylemler oldu. Öncesinde “Ben Müslümanları seviyorum. Bence onlar harika insanlardır.” dedi, sonrasında Müslümanların ABD’ye girişinin engellenmesi gerektiğini belirtti. Bu açıklaması, elbette tüm dünyada tepki topladı. Hem İslam alemi hem Beyaz Saray, konuyu sert bir şekilde kınadı. Hatta Beyaz Saray’dan gelen bir açıklamada; “Bu Amerikan değerlerine ve ulusal güvenlik çıkarlarına aykırıdır” denildi. Trump’ın bu sözleri, tüm devlet adamları tarafından yanlış bulundu. Yapılan yorumlar arasında; “Amerika’nın yüz karası”, “yanlış yorum ve tamamen saçmalık”, “Trump Amerika’nın savunduğu değerlere aksi şeyler söylüyor” gibi çok ağır eleştiriler yer alıyordu.

Trump’ın Müslümanlık karşıtı konuşmalarına Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ise, “Bir defa siyasetçi değil bu kişi. Başarılı bir siyasetçi öyle açıklama yapmaz.” diyerek görüşlerini bildirdi.

Donald Trump’ın Aile Hayatı

Donald Trump'ın Aile HayatıKalabalık bir ailede büyüyen Trump, üç defa dünya evine girdi. Bu evliliklerinden 3’ü erkek, 2’si kız olmak üzere 5 çocuğu oldu. İlk evliliğini 1977 yılında gerçekleştirdi. Manken ve atlet olan Ivana Zelníčková ile evliliğinden 3 çocuk dünyaya geldi. Mutlu evliliği 16 yıl sonra ne yazık ki sona erdi. 2 yıl kadar bekar hayatı süren Trump, sonrasında televizyoncu olan Marla Maples ile evlendi ve bu evliliğinden de bir kız çocuğu oldu. Ancak bu evlilik çok uzun sürmedi ve 1996 yılında ayrılma kararı geldi.

Evlilik konusunda oldukça hızlı olan Donald Trump, son evliliğini ise 2005 yılında, model ve tasarımcı olan Melania Knauss ile gerçekleştirdi. Çiftin bu evliliğinden Barron adını verdikleri bir oğulları dünyaya geldi. Donald Trump, iş hayatında babasının yolundan ilerlemeyi uygun görmüş olmalı ki ilk çocuklarını kendi yanına alarak iş konusunda yetişmelerini istedi.

Yazımı toparlarken Trump’ın yayımladığı kitapların adlarını da sizlerle paylaşmak istiyorum. Geneli iş hayatında başarı, zenginlik ve yükselişle ilgili olan kitaplarından bazıları şöyle;

 • Trump: The Art of the Deal (İş Bitirme Sanatı, 1987)

 • Trump: Surviving at the Top (Zirvede Kalmak, 1990)

 • Trump: The Art of Survival (Hayatta Kalma Sanatı, 1991)

 • Trump: The Art of the Comeback (Geri Dönüş Sanatı, 1997)

 • Trump: How to Get Rich (Nasıl Zengin Olunur?, 2004)

 • The Way to the Top: The Best Business Advice I Ever Received (2004)

 • Trump: Think Like a Billionaire: Everything You Need to Know About Success, Real Estate, and Life (2004)

 • Trump: The Best Golf Advice I Ever Received (2005)

 • Why We Want You to be Rich: Two Men – One Message (Zengin Olmanızı İstiyoruz: İki Adam – Bir Mesaj, 2006)

 • Trump: 101 The Way to Success (Trump 101: Başarıya Giden Yol, 2010)

Yazımı sonlandırırken her zaman yaptığım gibi kişisel görüşlerimi belirtmeden geçemeyeceğim. Hakkında bu kadar ağır eleştiriler yapılan, sertçe kınanan ve hatta birçok kez ayıplanan bir isim, şu an ABD’nin yeni dönem başkanı… Bu sonuç, birçok kesimce beklenmeyen ve şaşkınlık uyandıran bir netice oldu. Tüm dünyanın yakından ilgilendiği, görüşlerinin son derece önemli olduğu isimler ve hatta Beyaz Saray bile ağır bir dille eleştirirken O, 8 Kasım 2016 ABD Başkanlık seçimlerini kazanmayı başardı. Ne diyelim, herkes için hayırlı olsun.

Tüm bu görüşlerini, fikirlerini ve ideolojilerini bir kenara bırakıp objektif yaklaşacak olursak; Trump’ın ne kadar başarılı bir iş adamı olduğunu görmemek için kör olmak gerekir. Daha çocuk yaşta atıldığı iş hayatında, kendine has tarzı ve üslubuyla ilerlemeyi başardı. Her ne kadar çoğu olumsuz şeyler olsa da her zaman gündemdeydi. En güzeli de başarı ve zengin olma hakkında deneyimlerini kaleme alarak, birçok kitap yayımladı.

Donald Trump Başarıya Giden Yol isimli kitabında şöyle der; “Hayatınızı Sevmediğiniz Bir İş İçin Heba Etmeyin; Tutku Size Daha İyisini Yaptırır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.