Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hayallerinizi Gerçeğe Dönüştürmenin 10 Etkili Yolu

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenin etkili yolları neler öğrenmek ister misiniz? İşte bunun için öğrenmeniz ve uygulamanız gereken öneriler:
Hayallerinizi Gerçeğe Dönüştürmenin 10 Etkili Yolu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hayalleriniz sizin için ne kadar önemli? Onları gerçeğe dönüştürmek adına neler yapıyorsunuz? Yoksa hiçbir şey yapmayıp sadece düşlemekle mi yetiniyorsunuz? Yatağınıza uzanıyor ve bir gün çok zengin olduğunuzu, bir gün istediğiniz mertebeye eriştiğinizi, bir gün o çok istediğiniz hayata kavuştuğunuzu mu hayal ediyorsunuz? Ya da bunların size hiçbir şey katmayacağını bilerek, hayalinize ulaşmak için düşlemek dışında gerçek adımlar mı atıyorsunuz? Eğer öyleyse, kesinlikle doğru yolda olanlar arasındasınız. Çünkü ne yazık ki çoğu kişi karşısına çıkan ilk zorlukta hayalinin peşini bırakıyor. Arzularından, isteklerinden vazgeçerek kendini koşulsuz bir biçimde mutsuzluğa sürüklüyor.

Hayallerinin peşinden koşacak kadar cesur ve azimli olanlar ise amaçlarına ulaşabilmek için var güçleriyle savaşıyor. Evet, hani şu istediklerine ulaşmak için pes etmeden çalışan ve sonunda hayallerini gerçeğe dönüştüren başarılı kişiler. Eminim, sizin etrafınızda da hayal ettiği yaşama kavuşan başarılı insanlar vardır. Okul arkadaşlarınız, komşularınız, kardeşleriniz, iş arkadaşlarınız ya da sadece ekranlardan tanıdığınız ünlü isimler! Büyük ihtimalle mutluluklarını ve başarılarını imrenerek izlediğiniz bu insanlar, nasıl oluyor da düşledikleri her şeye kavuşabiliyorlar diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Aslına bakarsanız, bu insanların hiçbirinin üstün bir yeteneği falan yok. Emin olun, onlar da hemen hemen sizinle aynı özelliklere sahip. Sadece yaptıkları sayesinde diğerleriyle aralarına büyük bir fark koyuyorlar. Düşünce tarzları ve bakış açıları sayesinde rüyalarının peşinden gidiyor, kendilerine inandıkları için başarılı olabiliyorlar. Kısacası Virgil’in de dediği gibi “Yapabilirler, çünkü yapabileceklerini düşünüyorlar.”

Sonuçta siz de hayalinizi gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız, bunu yapabileceğinizden emin olarak ilk adımızı atmalısınız. Aksi takdirde, istediğiniz hiçbir şeyi elde edemiyorsanız da bundan sadece kendinizi sorumlu tutmanız gerektiğini kabul etmelisiniz. Dediklerimde anlaştığımızı düşünerek, sizlere hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için kullanacağınız bazı yöntemlerden bahsetmek istiyorum. Hani o isteklerine kavuşmuş mutlu ve başarılı insanlar var ya, işte onların çoğunluktan farklı olarak yaptıklarından konuşacağız. Umarım bu yazı birçoğunuza ilham vererek hayallerinin peşinden koşması gerektiğinin önemini hatırlatır.

Yazın ve İnanın!

Yazın ve İnanın!Hayallerinizi gerçeğe mi dönüştürmek istiyorsunuz? O zaman yapmanız gereken şeylerden birincisi, arzunuzu ya da arzularınızı kağıda dökmek olmalıdır. Hayalini kurduğunuz her şeyi en ince ayrıntısına varana kadar zihninizde canlandırmalı, sonra tüm bunları bir bri yazmalısınız. Mesela, hayaliniz kocaman bahçeli bir ev satın almak. Öncelikle bu hayalinizi genelden çıkartıp biraz daha özelleştirmeniz gerekiyor.

Ne bileyim; evinizin kaç odası olacak, bahçenizde havuz olacak mı, bu evde kaç kişi yaşayacaksınız, balkona çıktığınızda nerenin manzarasını göreceksiniz? İşte bu sorularla hayalinizdeki evi zihninizde tam olarak oluşturmalı, daha sonra da yazmaya başlamalısınız. Bu şekilde hayallerinizi zihninizden kağıda alarak bir anlamda onları somutlaştırmış olacaksınız. Düşünsenize, artık elle tutulur gözle görülür bir hayaliniz var. Elbette yazdıklarınıza inanmanın mutlak önem taşıdığını unutmamalısınız. Yoksa bunun hiçbir anlamı kalmaz.

Hayal Panosu Oluşturun!

Hayal Panosu Oluşturun!Evinizin ya da ofisinizin uygun bir yerine küçük bir pano asarak hayallerinizi gerçekleştirmek için ikinci adımı atabilirsiniz. Bu panoya en büyük hayalinizin yanı sıra, diğer isteklerinizin de olduğu notlar ya da resimler asabilirsiniz. Örneğin, hep bir klasik arabaya sahip olmak istediniz. O zaman o klasik arabanın resmini bulun ve panonuza asın. Artık aklınıza ne geliyorsa. Hayalleriniz ne kadar çoksa, hepsini bu panoya yerleştirin. Sürekli gözünüzün önünde olacak bu pano sayesinde kendinizi motive edecek ve gücünüzün tükendiği anlarda isteklerinizin yer aldığı bu panoya bakarak enerjinizi tekrar toplayabileceksiniz.

Size İlham Veren İnsanlarla Vakit Geçirin!

Size İlham Veren İnsanlarla Vakit Geçirin!Tıpkı sizin gibi hayalleri olan, zorluklar karşısında yılmadan mücadele eden ve kendine inanan insanlarla vakit geçirin. Etrafınızda amacı olmayan insanların yer almamasını sağlayın. Eğer negatif düşünce tarzına sahip arkadaşlarınız varsa, ya onlardan uzak durun ya da bakış açılarını değiştirmeye çalışın. Yani birine hayallerinizden bahsettiğiniz zaman “hadi canım sende, hayatta yapamazsın, boş hayaller peşinde koşma!” gibi sözler duymamalısınız. Etrafınızda size ilham verecek, belki çoktan istediği büyük bir hayalini gerçeğe dönüştürmüş ne kadar çok kişi olursa, sizin hedefinize varış süreniz de aynı derecede kısalır. Bu nedenle, çevrenizdekilerin her zaman hayata pozitif açıdan bakan insanlar olmasına özen gösterin.

Gelişmekten Asla Vazgeçmeyin!

Gelişmekten Asla Vazgeçmeyin!Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız, yeni şeyler öğrenmeye ve gelişmeye her zaman açık olmalısınız. Karşınıza çıkan her fırsatı değerlendirmeyi bilmeli, öğrenmekten hiçbir zaman zarar gelmeyeceğini anlamalısınız. Vaktinizin ne kadar değerli olduğunu bilmeli, bir saatiniz bile boşa harcamamalısınız. Eğlenmek mi istiyorsunuz? Kendinizi geliştirebileceğiniz aktivitelerle eğlenmeyi denemelisiniz. Mesela hem yeni bir dil öğrenebileceğiniz hem de eğlenceli vakit geçirebileceğiniz yurt dışı seyahatlerini düşünebilirsiniz. Seyahat etmenin size bunların dışında da pek çok faydası olacağını bilmelisiniz. Ya da kitap okumak! Güzel bir yaz gününde çimenlerin üzerine uzanıp, bir yandan çocuk seslerini dinlemek bir yandan da yeni dünyaları keşfetmek kadar güzel bir şey olabilir mi? Anlayacağınız siz yeter ki gelişmek isteyin. Zaten yaratıcılığınız sayesinde 5 dakikanızı bile boşa geçirmeyeceğinizden eminim.

Başkalarıyla Yarışmayı Bırakın!

Başkalarıyla Yarışmayı Bırakın!Başkalarının hayallerine ve yaptıklarına değil, kendinizinkilere odaklanın. Takım arkadaşınızın hayatına özenmeyi bırakıp, başkalarının sizin hayatınıza özenmesi için çalışın. Aslında bunun için uğraşmanıza gerek bile yok. Çünkü siz hedeflerinize yoğunlaşıp, tek rakibiniz olarak kendinizi görmeye başladıktan sonra zaten doğal olarak imrenilen ve saygı duyulan biri olacaksınız. Ayrıca başkalarının hayatını incelemek için harcadığınız zamanı ve enerjiyi kendinize harcadığınız takdirde, hayallerinizle aranızdaki mesafeyi de kısaltmış olacaksınız. Uzun lafın kısası; kim ne yapmış, kim ne almış, kim ne kazanmış gibi düşünmek yerine, düşlerinize nasıl daha kolay ulaşabileceğiniz üzerine yoğunlaşın. Emin olun, size faydası olacak tek şey budur.

Zamanın Kıymetini Bilin!

Zamanın Kıymetini Bilin!Zamanın sürekli aktığını ve geçen bir saniyenin bile geri alınamayacağını anlayın. Hayallerinize ulaşmak için daha çok zamanınız olduğunu düşünerek, boş işlerle vakit kaybetmeyin. Geçip giden zamanla birlikte gençliğinizin ve enerjinizin de azaldığını bilin. Bu nedenle hayallerinize bir an önce ulaşmak için uğraşın. Akşam eve gittiğinizde televizyonun karşısında boş boş oturmak yerine, daha yararlı işlerle uğraşın. Atıyorum, başarılı bir girişimci olmak istiyorsunuz. O zaman kendi alanınızla ilgili eğitici bir şeyler yapın. Başarılı isimlerin hayat hikayelerini okuyun, ilham verici filmler izleyin, eksik olduğunuz yönlerinizi güçlendirmek için çalışın. Ama yeter ki zamanınızı boşa harcamayın!

Zorlukların Sizi Güçlendirmesine İzin Verin!

Zorlukların Sizi Güçlendirmesine İzin Verin!Adımlarınızı ne kadar doğru atsanız da ne kadar akıllıca kararlar alsanız da bazen işler istediğiniz gibi gitmez. Aksiliklerle karşılaşır ve hiç hesapta olmayan sonuçlarla yüzleşirsiniz. İşte bu zamanlarda, kendinize ya da başka şeylere kızmak yerine ders almayı öğrenin. Zorlukların sizi güçlendirmesine izin verin. Hatalarınızdan ders alarak, gelecekteki adımlarınızı daha dikkatli atmaya çalışın. Anlayacağınız, hayatınızda güneşli günlerin yanı sıra yağmurlu günlerin de olacağını, her ikisinden de farklı şeyler alacağınızı bilin.

Hayallerinizi Doğru İnsanlarla Paylaşın!

Hayallerinizi Doğru İnsanlarla Paylaşın!Hayallerini kendine saklayan ne kadar çok insan olduğunu biliyor musunuz? Arzularını yakınlarıyla bile paylaşmayan, gerçekleştiremediği hayaliyle birlikte bu dünyadan göçüp giden sayısız insan olmalı. İşte siz onlardan biri olmayın. Hayalinizi kendinize saklamak yerine, doğru insanlarla paylaşmayı deneyin. Yapmak istediklerinizi kardeşinize, dostunuza, eşinize, çocuğunuza anlatın. Desinler ki onun bir hayali var. Desinler ki hayaline ulaşmak için çabalıyor. Bu şekilde hem sevdiklerinizin desteğini kazanmış olur hem de motivasyonunuz düştüğünde etrafınızda sizi yüreklendirecek insanlar bulursunuz. O yüzden, düşlerinizi içinizde tutmayın. İleride ulaşacağınız noktayı kendinize inanarak ve gururla anlatmaktan çekinmeyin.

Başlamak için Mükemmel Olmak Zorunda Değilsiniz Unutmayın!

Başlamak için Mükemmel Olmak Zorunda Değilsiniz Unutmayın!Elinizde hiçbir şey yok. Kenarda 3 kuruş paranız bile yok, ama siz koca bir şirketin başına geçmek istiyorsunuz. Neden olmasın, tabii ki geçebilirsiniz! İmkansız bir hayal peşinde koşuyorsunuz dememi beklemiyordunuz değil mi? Sıfırdan başlayarak dünyanın en zenginleri arasına katılmış ne kadar çok insan olduğunu bilmiyor musunuz? Bir zamanlar sokakta yatan, ama şimdi bütün dünyanın tanıdığı kaç tane Hollywood oyuncusu olduğunu duymadınız mı? Bu dediklerim belki zor ama hiçbiri imkansız değil. Bu nedenle ne durumda olursanız olun, ilk adımı atmaktan korkmamalısınız.

Başlamak için mükemmel olmak zorunda olmadığınızı, ama mükemmel olmak için başlamak zorunda olduğunuzu anlamalısınız. Hayalinizi asla gerçekleştiremeyeceğiniz düşüncesiyle yerinizde saymak yerine, ayağa kalkıp bir adım da olsa atmanın çok daha iyi olduğunu unutmamalısınız. Yerden metrelerce yüksekte bir kuleye çıkacağınızı düşünün. Belki aşağıdan baktığınızda tepeye çıkmak size imkansız gibi görünecektir. Ama bunun tek yolunun kulenin merdivenlerine atacağınız ilk adım olacağını da bilmelisiniz.

İnatçı Olun!

İnatçı Olun!Hayallerinizin peşinden koşmak için bir keçi kadar inatçı olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Başarmak için hırslı olmalı, karşınıza çıkan engeller ne kadar zor olursa olsun aşacağınıza inanmalı ve hiçbir şey için hedeflerinizden vazgeçmemelisiniz. Evet, bazen kendiniz yorgun ve yılgın hissedebilirsiniz. Düşlerinize ulaşamayacağınızı hatta belki bunun imkansız olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bunun hayallerini gerçekleştirmek isteyen hemen herkesin yaşadığı bir durum olduğunu da görmelisiniz. Böyle zamanlarınızda belki bir süre ara vermeli, gücünüzü toparlayabilmek için farklı şeyler yapmalı; ama yeterince iyi hissettiğiniz zaman tüm gücünüzle maratona devam etmelisiniz. Yani pes etmek yerine sadece çok kısa bir süre için dinlenmeyi tercih etmelisiniz. İşte bunu öğrendiğiniz zaman, hayallerinize ulaşmak için önünüzdeki çoğu engeli de aşmış olacaksınız.

Evet, tekrar soruyorum. Hayalleriniz sizin için ne kadar önemli? Onları gerçeğe dönüştürmek için neler yapıyorsunuz? Eğer hayallerinizi hayal olmaktan çıkarmayı gerçekten istiyorsanız, uzun ve zorlu bir sürecin sizi beklediğini de bilmelisiniz. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar ve yukarıda öğrendikleriniz ile düşlerinizi gerçeğe dönüştürmenin gayet mümkün olduğuna inanıyorsanız, ilk aşamayı başarıyla tamamladınız diyebilirim. Geriye atılması gereken diğer adımlar kalıyor ve istediğiniz takdirde onları da doğru bir şekilde tamamlayacağınızdan hiç şüphem yok.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın