Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 5 Yelkenlisi

46 milyon dolarlık Meteor, 95 milyon dolarlık Athena ve 150 milyon dolarlık Eos dünya üzerindeki en pahalı yelkenliler olarak biliniyor.
Dünyanın En Pahalı 5 Yelkenlisi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Denizi sevmiyorum diyen yoktur sanırım? Yediden yetmişe hepimizde doğuştan aşılanmış bir deniz sevgisi vardır. Ama nedendir bilinmez, denizle hasret gidereceğimiz birkaç günlük tatilimizde kendimizi lüks otellere hapsederiz. Oysa denizin sonuna kadar keyfini çıkarabileceğimiz o kadar güzel etkinlikler var ki! Mesela yelkenli kiralamak gibi. Ailenizle birlikte her sabah farklı bir koyda uyanmanın verdiği mutluluğu hayal edebiliyor musunuz?

Dünyanın en çevreci ulaşım aracı olan yelkenliler, ne yazık ki ülkemizde beklendiği kadar rağbet görmüyor. Tabi ki bu durumun başlıca nedeni ekonomik durum. Orta düzey bir ailenin yelkenli bir tekne alabilmesi gerçekten zor. Yelkenlileri takip edenler, bu aracın pahalı fiyat etiketi taşıdığını da bileceklerdir. Yapımında kullanılan malzeme, işçilik ve donanım yelkenlilerin maliyetini artıran başlıca unsurlar. Tabi ki bu unsurların işlevi ve büyüklüğü arttıkça fiyatta artıyor. Bugün sizlerin beğenisine sunacağımız yelkenlilerinse yapımında hiçbir masraftan kaçınılmamış. Her biri devasa büyüklükte ve enfes güzellikte. Zaten öyle olmalarına şaşırmamak lazım; çünkü bu tekneler dünyanın en pahalıları olma unvanına sahip. Ne dersiniz, denizlerin kuğularına daha yakından göz atalım mı?

İşte karşınızda dünyanın en pahalı yelkenlileri:

5 Meteor

46 Milyon Dolar

MeteorRoyal Huisman tarafından yapılan Meteor; Dykstra&Partners, John G. Alden ve John Munford Design S/Y tarafından tasarlanmıştır. Meteor’un maksimum hızı 14.6 deniz mili olup, içerisinde tamamen maundan yapılmış bir kütüphane bulunmaktadır. 46 milyon dolar değerinde olan bu harika deniz aracında, müzik odası ve bar gibi bölümler de bulunuyor.

4 Mirabella V

50 Milyon Dolar

Mirabella V2003 yılında suya indirilen Mirabella V, şimdiye kadar yapılmış en büyük tek direkli yat gibi görünüyor. Yelkenlinin güvertesine, çift katlı bir otobüs rahatlıkla sığmaktadır. İrlanda asıllı dizaynır Ron Holland tarafından tasarlanan Mirabella V’in 12 kişi kapasiteli geniş odaları bulunuyor. Joseph Vittoria’ya ait olan yelkenlinin 50 milyon dolarlık fiyat etiketi bulunuyor. Bu pahalı deniz aracı, aynı zamanda en pahalı kiralık yelkenliler arasında gösterilmektedir.

3 Athena

95 Milyon Dolar

Athena2004 yılında Royal Huisman tarafından internet girişimcisi James H. Clark için inşa edilmiştir. Üç direkli gösterişli bir yelkenli olarak karşımıza çıkan Athena, tam 95 milyon dolar değerinde. Dalış ekipman dolapları, soyunma kabinleri, güverte üzerinde jakuzi, kütüphanesi ve sinema salonu bulunan etkileyici tasarım, dünyanın en iyi yelkenlileri arasında gösterilmektedir.

2 Maltese Falcon

150 Milyon Dolar

Maltese FalconEvet, işte karşımızda ülkemizin gururu! Maltese Falcon, bir Türk tarafından yapılmamış olsa da bizim toprağımızda inşa edilmiştir. Amerikalı risk sermayedarı Tom Perkins tarafından yaptırılan lüks yelkenli, Tuzla’da tamamlanmıştır. 88 metrelik Maltese Falcon, dünyanın en büyük yelkenlilerinden biri olma unvanına sahip. 150 milyon dolarlık devasa yelkenli, 18 kişilik stabil personelinin yanı sıra 12 konuğu ve istendiği takdirde 4 ek personelin rahatlıkla sığabileceği büyüklükte.

1 Eos

150 Milyon Dolar

Eosİşte dünyanın en pahalı yelkenlisi, Eos! 150 milyon dolar değerinde olan Eos! Sinema ve medya milyarderi Barry Diller’e ait. Lüks yelkenli, yaklaşık 93 metre uzunluğunda. Almanya, Bremen’de inşa edilen Eos’un yapımı tam 3 sene sürmüş ve devasa deniz aracı 2006 yılında suya indirilmiş. Mürettebat hariç 16 kişilik kapasitesi olan Eos, lüks donanımları ve gücü ile gerçekten büyük bir alkışı hak ediyor. Yanılıyor muyum?

Nasıl ama, yelkenlilerin her biri ayrı güzel değil mi? İnsanın ekranın içine giresi geliyor… Masmavi sularda bembeyaz kuğular gibi duran bu gösterişli yelkenlilerde yolculuk yapmak! Fikri bile heyecan verici. Sonuçta hayal kurmak için binlerce dolara ihtiyacımız yok, hem kim bilir bu yelkenlilerle tanışma fırsatını belki biz de buluruz. Peki, her biri ayrı güzel olan bu yelkenliler arasından bir seçim yapacak olsanız, mavi yolculuğunuza hangisiyle çıkmak isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.