Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Lüks 20 Başkanlık Uçağı

Makam araçları ülke ekonomisinin veya devlet başkanlarının konforuna verdiği önemi gösterir. Uçaklar da bunlar arasında yer almaktadır.
Dünyanın En Lüks 20 Başkanlık Uçağı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Devasa motorlar, heybetli kanatlar, birbirinden lüks kokpitler ve daha fazlası. Bu uçaklar sahip oldukları özellikler ile mükemmel birer tasarım örneği sunar. Trenleri ve otomobilleri unutun. Hepimiz biliyoruz ki lüksün zirvesini ve heyecanın doruk noktasını yalnızca muhteşem bir uçakla yaşayabiliriz. Bunu gayet iyi bilen devlet başkanları da “liderler yüksekten uçar” felsefesini kendilerine ilke edinmişler ki sahip oldukları birbirinden lüks uçaklarla karşımıza çıkıyorlar.

Kadınlar arasındaki ayakkabı ve çanta kıyaslamasıyla oluşan rekabetin, erkeklerde araba marka ve modellerine dönüştüğüne sıklıkla şahitlik etmişizdir. Tabi ki bunu ülke başkanları da yapabilir, sonuçta onlar da insan. Ama onların takım elbise ya da koltuk kıyaslamasına gireceğini düşünmeyin sakın. Söz konusu devlet başkanı olunca, bulunduğu mevkiyi gösteren taşıtının da o denli büyük ve lüks olması gerekiyor. Diğer devletlerden geri kalmamak için de milyon hatta milyar dolarlık paralar devlet bütçelerinden bu durum için ayrılıyor.

Uçak deyiysek sakın sıradan tasarımlarla karıştırmayın! Zira içerisinde yok yok… Spa, yemek odası, son teknoloji ürünler, havacılık ekipmanları, kusursuz güzellik ve şıklıktaki kraliyet saraylarına rakip olacak iç tasarımlar bu görkemli taşıtların sadece birkaç özelliği. Geri kalanıysa dilerseniz listemizden daha detaylı öğrenelim. Bakalım hangi devlet başkanı, nasıl bir uçağa sahip?

İşte karşınızda dünyanın en lüks başkanlık uçakları:

20 Falcon 900 Ex Easy – Gana

Falcon 900 Ex Easy - GanaBizler Gana hakkında çok fazla düşünmeyiz; ancak Başkanlık jeti hakkında bir şeyler konuşulmaya değer. Değeri 37 milyon dolar ve yaklaşık beş yıl önce alındığında, dünya çapında konuşulmuştu. Aşırı lüks olduğu eleştiri konusu olsa da Başkan buna pek de aldırış etmedi. Uzun mesafeli yolculuklar için yapılan bu uçak, geliştirilmiş elektronik sistemler ve hiç durmadan 8.340 kilometre gidecek kadar yakıt gücü özelliğine sahip. Gösterişli araç, TFE731-60 motorlar ile donatılmış. Saatte 950 kilometrelik sabit hızla yola devam edebiliyor ve 1200 kilometrelik maksimum hıza ulaşabiliyor.

19 Ilyushin IL-96-300 – Rusya

Ilyushin IL-96-300 - RusyaVladimir Putin 50 milyon dolar değerindeki Ilyushin IL-96-300 model uçağı ile dünyayı dolaşıyor. Bu uçak, döret Aviadvigatel PS-90 iki şaftlı turbofan motora sahip. Ayrıca, Sovyetler Birliği’ndeki ilk geniş gövdeli yolcu uçağı olduğu söyleniyor. 262 adet koltuğu ile global arenada diğer liderleri ağırlarken, yüksek kaliteli navigasyon ve uydu sistemleri Rusya Devlet Başkanı’nın güvenliğini sağlıyor. 2015 yılının başlarında Rusya Savunma Bakanı, hava savunmasının süper starı olacak daha yeni model uçak sipariş etti. Bu uçak, 65 ton yakıt taşıyor ve 3.500 kilometreden daha fazla seyahat imkanı sağlıyor. Ayrıca, Ilyushin IL-96-300 modeli uçaktan sadece bir tane yapıldı.

18 Airbus A319 – Brezilya

Airbus A319 - BrezilyaEn son Dubai Airshow’da gösterimi yapılan Airbus A319, küresel çapta güçlü bir uçak. Değeri 81 milyon dolardan daha fazla ve Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff’in favori araçları arasında yer alıyor. Lüks ve konfor dolu, ful paket ile donatılmış Airbus A319; yumuşak koltuklar, ortam aydınlatması ve yolcularını kontrol etmek için bir iletişim noktası ile yolcularının konfor ve isteklerini sağlamaya çalışmıştır. Airbus A319, diğer uçaklar ile rekabet içerisinde kalabilmek için yakıt tasarrufu amacı ile emisyonlarını azaltır. Bu uçak 160 yolcunun tamamını taşıyabilecek kapasitede ve 6 bin kilometreden fazla uzaklığa ulaşabilmekte.

17 Boeing 737 – Tayvan

Boeing 737 - TayvanMa Ying-Jeou, özel uçağı olan Boeing 737 için oldukça yüksek miktarda ödeme yaptı. Eğer bebek ile arkanıza yaslanıp yüksek irtifada seyahat etmek istiyorsanız, 90 milyon doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Bu uçakta, daha ileri bir uçuş deneyimi yaşatmak için kanatçıklar ile harmanlanmanın yanı sıra, pistte iniş ve kalkış kolaylığı sağlamak için ileri teknoloji ürünleri kullanılmış.

Boeing 737’nin yeni sürümü, daha önceki dünyanın en seçkin versiyonlarına göre daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü ve aynı zamanda %22 daha az yakıt harcayarak uçabiliyor. Aerodinamikleri oldukça sessiz; ayrıca zevkli iç tasarımı, LED aydınlatma ve yolcularına rahat bir uçuş hizmeti verebilmek için yolcu hizmet istasyonları ile donatılmış.

16 Airbus A319CJ – İtalya

Airbus A319CJ - İtalyaEğer İtalya’nın önemli insanlarından Giorgio Napolitano’nun yüksek irtifada dolaştığı Airbus A319CJ modeli uçağın aynısından almak istiyorsanız, 90 milyon dolara ihtiyacınız var demektir. Airbus A319CJ, bir kargo uçağının zahmetsizce lüks bir yolcu uçağına dönüştürülmesi ile tamamlanmış. V2000 motorlarının kullanıldığı bu uçak, pilotların en büyük hayallerinden bir tanesi. Altı ekranın yanı sıra kumanda kolu ile uçuş imkanı sunuyor. Napolitano’yu güvende tutmak için ellerinden gelen her şey yapılmış gibi görünüyor değil mi? 3.8 tonluk bu makineyi uçuşa hazır etmek yarım yıllarını aldı.

15 Airbus A340-200 – Mısır

Airbus A340-200 - MısırBir Mısırlı gibi yürümeyi unutun. Onun gibi uçmak isteyin. Yüksek prestij göstergesi Airbus A340-200 modeli uçak, 166 milyon değerinde ve oldukça etkileyici. Uzun mesafeli uçuşlar için, dört motorlu uçak ekipmanı ile birlikte yaklaşık 14.500 kilometrelik uçuş sağlıyor. Bu tasarım, Turbofan motorları ile Lufthansa, İberya, Güney Afrika ve İsveç’in de bulunduğu bazı elit havayolu firmalarının da tercih ettiği en saygın uçaklar arasında. Taban fiyatı yaklaşık 87 milyon dolar. Mısır’ın başındaki birisini yeterince cömert yapabilmek için bu miktardan daha fazla paraya gerekiyor. Camdan yapılmış kokpit, LCD ekranlar ve uçuş eğlencesinin de bulunduğu bu uçak ile uçmak oldukça keyifli olmalı.

DÜNYANIN EN LÜKS 15 FIRST CLASS KABİNİ İÇİN TIKLAYIN.

14 Doomsday Plane – Amerika Birleşik Devletleri

Doomsday Plane - Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama için Kıyamet Günü Uçağı oldukça uygun görünüyor. Her şeyden öte, ülke Büyük Durgunluk döneminden kendini kurtarmaya çalışmakta. Ama insanlar; göç, işsizlik, sağlık ve politik konularda telaş yapmakta. İnanın ya da inanmayın, dört uçaktan biri olan Doomsday Plane için 220 milyon dolar ödenmiş. Ancak, detayların kalan kısmı bu rakamın altında kalıyor. Bizler bu uçağın aslında, nükleer patlama, göktaşı çarpması veya diğer terörist saldırılar için baştan yaratılmış bir 747 olduğunu biliyoruz. Bu uçak, bir radyasyon geçirmez kabuk tarafından korunan, teknolojik açıdan 67 anten ve uydu tarayıcılarına sahip.

13 Airbus A330-200 – Fransa

Airbus A330-200 - FransaFransa Devlet Başkanı Francois Hollande tarafından “uygun maliyetli ve esnek” olarak lanse edilen Airbus A330-200, 240 milyon dolarlık fiyat etiketi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Hem kısa hem de uzun yolculuklar için elverişli olan bu uçak, Fransız Başkan için zekice bir tercih. 247 yolcu koltuğu ve yüksek irtifada geçen uzun süreli toplantılar için oldukça ideal. Tabi ki LED ışıklar, modern iç tasarım, ekstra yumuşak koltuklar ve ekip için ranzalar gibi bazı güncellemeler yapılmadan başkanlık uçağı olamayacak. Bildiğim kadarıyla istatistikler ile ilgili olarak Airbus A330-200 ikiz motora ve 222 inç genişliğindeki bir gövdeye sahip. Kalkış anında tam 242 ton ağırlığında.

12 Airbus A340-500 – Tunus

Airbus A340-500 - TunusTunus Cumhurbaşkanı’nı, 238 milyon dolar değerindeki Airbus A340-500 uçağından tamamıyla memnundu. Sonuç olarak Tunus hükümeti, Başkan Zeynel Abidin Bin Ali’nin görevinden ayrılmasından sonra bu uçağı sattı. Yüksek fiyat etiketine rağmen, çok fazla kullanılmadı.

İftihar edilen dört motoru ve yan ekipmanları ile bu listede yer almayı fazlasıyla hak ediyor. Airbus A340-500 önyükleme için 63 metrelik kanat boyuna ve 250 yolcudan biraz daha fazla ziyaretçi barındırabilme özelliğine sahip. Lüks tasarım 16 bin kilometreye kadar uçuş gerçekleştirebiliyor ve 41.450 fitlik yüksek irtifalara ulaşabiliyor. Sorunsuz bir şekilde oldukça yükseklere uçabileceğinizden emin olun.

11 Airbus A340-313 – Almanya

Airbus A340-313 - AlmanyaÜnlü Alman devlet adamından sonra Konrad Adenauer olarak bilinen, 238 milyon dolarlık Airbus A340-313 tam anlamıyla muhteşem. Beyaz zeminin üzerinde parıldayan siyah, kırmızı ve altın renkleri ile gerçek bir Alman güzelliği. Sadece bu kadar değil, ayrıca 2011 yılında Libya vatandaşlarının güvenli bir şekilde tahliye edilmesine yardımcı olmuştur. Güç ve hassaslığın kafa kafaya verdiği Airbus A340-313 ile hiç durmadan 15.500 kilometreden daha fazla bir mesafe kat edebilirsiniz. 143 yolcunun barına bildiği bu uçakta, sadece uyumak için tasarlanmış yatak odalarının yanı sıra inanılmaz derecede havalı olabilecek bir de VIP kabin bulunuyor.

10 Boeing 777-300ER – Bangladeş

Boeing 777-300ER - BangladeşLüks bir yaşamı Bangladeş ile alakalandırmamış olabilirsiniz, ancak Boeing 777-300ER ile karşılaştığınızda bu mükemmelliğe 260 milyon dolar ödendiğine hak vereceksiniz. 2014 yılında havacılık manşetlerinde yer alan bu ikiz jette hem business hem de ekonomi sınıfı bölümleri yer alıyor. General Electric, ikiz motorları sayesinde oldukça iyi performans sergilemektedir. Bu gösterişli tasarım, hiç durmadan birçok Avrupa ülkesini de gezebilir.

GÖKYÜZÜNÜN KRALI BOEİNG 747 HAKKINDA BİLİNMEYEN GERÇEKLER İÇİN TIKLAYIN.

9 Airbus A340-600 – Ürdün

Airbus A340-600 - ÜrdünYaklaşık 76 metrelik katkısız bir uçuş keyfi! Eğer 275 milyon dolarınız varsa, Ürdün liderini taşıyan bu uçağa sahip olabilirsiniz. Airbus A340-600, ekonomi sınıfı tercih edenler için oldukça rahat koltuklar sağlıyor. Diğer uçaklara göre daha az yakıt tüketen ve politik liderlerin güvenliğini sağlayan oldukça modern bir tasarım. En pahalı uçaklardan biri olmadığı halde en güvenliler arasında bulunan bu model, kargo istatistiklerine göre de dikkate alınması gereken bir güç. Ayrıca 14.630 kilometre uçuş gerçekleştirebiliyor.

8 Boeing 747-400 – Japonya

Boeing 747-400 - JaponyaGeleneksel Japon değerleri doğal ve basit görünebilir, fakat 300 milyon dolarlık Boeing 747-400 bu Asya ülkesinin daima yükseklerde olduğunu hatırlatıyor. Japon Havayolları’nın JAL Uçak Koleksiyon parçası olan bu uçak, saatte 916 kilometrelik hıza ve hiç durmadan 12.300 kilometrelik yol mesafesini yakalayabiliyor. Gerçek Japon çalışması olan Boeing 747-400’ün 70 metre uzunluğundaki kanat açıklığı kusursuz bir aerodinamik. Dört adet büyük motorun yanı sıra, otomatik sistemleştirme ve tam donanımlı kokpit ile hizmetinizde.

7 Boeing 747SP – Yemen

Boeing 747SP - YemenBoeing 747SP, Yemen Devlet Başkanı’na 300 milyon dolara mal oldu; ama ne yazık ki 2015 yazında ciddi hasarlar gördü. Yemen’deki Uluslar Arası Aden Havaalanı’nda alev aldı. Bu yangında uçak ağır hasar aldığı için, Başkan Abd Rabbuh Mansur Hadi farklı bir uçak ile seyahat etmek zorunda kaldı. Yıllardır bölgedeki sivil öfke ve çatışmayı izleyen halk, bu habere hiç şaşırmadı. 45 orijinal modelden sadece 13 tane kaldı. 45 bin kiloluk jumbo jetleri korumak için ek önlemler almak gerekiyor.

6 Boeing 747-200B – Amerika Birleşik Devletleri

Boeing 747-200B - Amerika Birleşik DevletleriEğer Boeing 747-200B’deki yolcuların her biri kenara bir milyon dolar koyarlarsa, uçağı satın almaları mümkün olacaktır. Ama kim bu güzelliği paylaşmak ister ki? 325 milyon değerindeki bu uçağın yeni modeli Boeing 747-100, daha ağır ancak; 12.700 kilometre gidebilecek kadar da güçlü. Dört adet turbofan motorlar, bu uçağın 1114 kilometre hıza ve 45.100 fite yükselmesini sağlıyor. Gerçekten de Amerika Birleşik Devletleri Başkanı tarafından kullanılan Boeing 747-200B için gökyüzündeki ihtişam diyebiliriz.

5 Air Force One – Amerika Birleşik Devletleri

Air Force One - Amerika Birleşik DevletleriBu uçak hakkında biraz daha fazla bilgiye sahip olmamıza rağmen, Air Force One uçağı da Doomsday Plane uçağına benzer özellikler taşıyor. Air Force One, 325 milyon dolar değerinde yenilenmiş bir Boeing VC-25. Başkan Barack Obama, sayısız toplantıları bu uçakta gerçekleştirdi. Ayrıca Air Force One, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı’nın demir başları arasında yer alıyor.

Obama bu uçakta çok fazla zaman geçiriyor. Peki, neden? Lüks iç tasarımında konferans salonu, çalışma odası ve Apple Store’yi bile kıskandıracak şekilde fazlasıyla teknolojik ekipmanlara yer verilmiş. Air Force One, hiç durmadan 14.500 kilometre uçuş gerçekleştirebiliyor. Ayrıca 100 yolcudan daha fazlasını da bulundurabilme özelliğine sahip.

ABD BAŞKANI’nın 367 MİLYON DOLARLIK YENİ UÇAĞI İÇİN TIKLAYIN.

4 Boeing 767 – Zimbabwe

Boeing 767 - ZimbabweZimbabwe Devlet Başkanı Mugabe, 400 milyon dolar harcaması ile oldukça fazla tepki aldı. Fakat Boeing 767 ciddiye alınması gereken bir güçtür. Bu başkanlık uçağının, hava üslerinin bir kısmını kapsadığı söyleniyor ve bu şaka değil. Başkan Mugabe baştan yaratılan uçağı ile temiz bir alana iniş yapabilmek için, polis memurları ve güvenlik figürlerini, sırasıyla tüm insanları o alandan uzaklaştırması gerekecektir. Zimbabwe ulusal bayrağını temsil eden kırmızı, sarı, yeşil ve siyah renkleri bu uçağa çarpıcı bir güzellik kazandırıyor. Ne çeşit bir başkan Mugabe gibi kırmızı halı ile süslenmiş uçakta merdiven kullanır?

3 Airbus A380 – Suudi Arabistan

Airbus A380 - Suudi ArabistanGünümüzün mühendislik harikası ile büyülenmeye kesinlikle hazırız. Özel olarak tasarlanmış Airbus A380 modeli uçağa 500 milyon dolarlık değeri ile merhaba diyelim. Suudi Arabistan prensi tarafından satın alınan bu uçak, neredeyse beş yıldızlı bir oteli andırıyor. 800’den fazla yolcu kapasitesine sahip, kim o kadar insana ihtiyaç duyar ki? Prensin özel uçak koleksiyonuna eklediği diğer bir parça, onun dört numarası. Bizler bu uçağa binmiş olsaydık, asla bir daha inmek istemezdik. Tam hizmet sunan bir spa, çoklu düz ekran televizyon, sauna ve yemek odasına sahip bu koltuklar dünyanın en şanslı yirmi misafirine ait. Hatta görebileceğiniz en keyifli şey, “Uçan Halı” odası da bulunması.

2 Boeing 747 – Suudi Arabistan

Boeing 747 - Suudi ArabistanEğer Kral Abdullah iseniz, alçak gönüllü olmanıza gerek yok. Minicik özel jetiniz bunu sizin için yapacaktır. En çılgın ve mükemmel Boeing 747 model uçağı satın almanız için gereken ücret 520 milyon dolar. Suudi Arabistan’ın lideri özenle yapılmış bu uçağı ile yüksek irtifalarda dolaşabiliyor. Gerçek bir çeşme ile tamamlanan uçağın iç kısmına 150 milyon dolar harcandı. Böylelikle Kral Abdullah, Suudi Arabistan tarihinin diğer liderleri ile rekabet etmek zorunda kalmadı. Diğer liderlerin bazıları da oldukça lüks uçaklara sahipti; ancak bu Boeing 747 lüksün ötesinde yer alıyor. Belki de bugüne kadar yapılmış en lüks uçak olabilecek Boeing 747’ye, “uçan saray” takma adı verilmiştir.

1 Boeing 787-8 Dreamliner – Meksika

Boeing 787-8 Dreamliner - MeksikaBu mucizevi taşıtın ismi, bizlere biraz da olsa uçak hakkında ipucu veriyor değil mi? Bu “göklerdeki hayal” 600 milyon dolar değerinde. Eğer Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto olsaydınız, hayalleriniz o zaman gerçek olabilirdi. Boeing 787-8 Dreamliner onun bebeği, ve son zamanlarda üretilen dünyanın en pahalı uçağı. Dreamliner’in sadece fiyat etiketi olağanüstü değil, ayrıca görünümü de fazlasıyla güzel. Şık ve birçok içeriğe sahip tasarımı ile havada süzülen dev bir yılan balığı gibi görünüyor. Bu uçak saatte 1852 kilometrelik hıza ulaşabiliyor ve ayrıca, Asya’nın Doğu Yakasından Amerika’nın Batı yakasına kadar uçuş gerçekleştirebiliyor.

Lüks ve konforlu malzemeler ile donatılmış ve birer beş yıldızlı otel, hatta bazıları sarayların özelliklerine sahip bu uçaklar aslında devlet başkanlarının gücünü simgeliyor. Daha doğrusu onlar öyle olduğunu sanıyor. Ya da sadece lüks yaşama alıştıkları için seyahat ederken de lükse ve konfora doymak mı istiyorlar? Bu soruların cevabını sizlere bırakıyoruz, yorumlarınızla birlikte bize yazmayı unutmayın…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.