Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gümrük Vergisi Kaldırılan Buğdayın Emtia Fiyatı Yıllık %17 Yükseldi

İç piyasada fiyat hareketliliğini önlemek için buğday ve bazı hububat ürünlerinin ithalatında, bazı ürünlerin imali kaydıyla uygulanan gümrük vergisi gelecek yıl 30 Nisan’a kadar sıfırlandı.
Gümrük Vergisi Kaldırılan Buğdayın Emtia Fiyatı Yıllık %17 Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Resmi Gazete’nin 17 Aralık 2020 tarihli sayısında yayımlanan ithalat rejimi kararına göre 10. fasıl hububat ürünlerinde gümrük vergisi 30 Nisan 2021 tarihine kadar sıfırlandı. Fiyatların makul seviyede tutulabilmesi ve spekülatif fiyat hareketlerine izin verilmemesi için söz konusu kararın alındığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı kararına göre belirlenen değişlik kapsamına buğday, arpa ve mısır başta olmak üzere aşağıdaki ürünler giriyor:
10. Fasıl Ürünler
Kaynak: Gumruk.com.tr

Yapılan açıklamada coronavirüs salgınının hububat fiyatlarında artışa yol açtığı, bunun önüne geçebilmek ve iç piyasada daha makul fiyatların oluşması için gümrük vergisinin sıfırlandığı ve söz konusu tarihe kadar devam edeceği belirtildi.

Resmi Gazete’de yer alan bildiride bahse geçen kararlar 10. fasıl ürünleri içeriyor. Bunlar arasında ise; buğday, mısır, çavdar, arpa, darı, kinoa, yulaf, pirinç ve diğer tohumluk ürünler giriyor. Daha önce bu ürünler için gümrük vergisi %20 olarak uygulanıyordu.

Buğday tüm dünyada hem insan gıdası hem de hayvan yemi olarak tercih edilen önemli bir bitkisel ürün. Diğer tüm tarım ürünlerinde olduğu gibi mevsim etkileri, ekim alanı ve talep gibi durumlar buğday yetiştiriciliğini etkiliyor. Ticaret Bakanlığı verilerine göre hububat ürünleri Türkiye’nin en çok ithal ettiği ürünler arasında on üçüncü sırada bulunuyor.

Aynı zamanda önemli bir emtia ürünü olan buğday fiyatları, 2020 başından bu yana dalgalı seyretse de yatırımcısına kazandırdı.
Buğday Emtiası
Grafik: Piyasa.Paratic.com

2020 yılına 559 dolardan başlayan buğday emtiası, yılın en yükseğini 637 ile 21 Ekim’de gösterdi. Paratic Piyasalar verilerine göre 365 gün içinde %17,56, son beş ayda %14,53 oranında yükseliş gösteren fiyatlar, son bir ayda %1,18’lik düşüşe yöneldi.

Şu sıralarda %0,61 artıda 601 dolardan işlem gören buğdayın emtia türünde fiyatı, dün 598’den kapanmıştı. Analistler teknik olarak 594 – 598 bandının destek, 605 – 609 bandının direnç seviyeleri olarak takip edileceğini belirtiyor.

Uzun vadeli yatırımların en kazançlılarından biri olan buğday, ülkemizde Borsa İstanbul çatısı altında faaliyet gösteren Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlem görmektedir. Rabobank Araştırma Birimi bu ay başında yayımladığı raporda, 2020 yılının tarımsal emtialar için boğa piyasası olduğunu belirtmişti.

Kakao ve kahvede düşük fiyatlar görülmesine karşın, tahıl grubunun son yılların en yükseğine çıktığı ifade edildi. Buğday, mısır, soya fasulyesi ve şekerdeki artışlarla birlikte Bloomberg Tarım Spot Endeksi’nin son dört yılın en yükseğine çıktığı görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu