Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brent Petrol OPEC Kararı Öncesi Ekside İşlem Görüyor

OPEC’in kritik toplantısı öncesinde petrol piyasasında yön arayışı hakim. Piyasa karara odaklanırken, fiyatlardaki son durum şöyle…
Brent Petrol OPEC Kararı Öncesi Ekside İşlem Görüyor
Yorum

Petrol piyasası bugün gerçekleşecek olan OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) toplantısına odaklandı. Üretim konusunda verilecek kararlar fiyatlar üzerinde doğrudan etkili olacak.

Bunun yanında Enerji Bilgi Yönetimi (EIA) haftalık ham petrol stok verilerini açıklayacak. Bir önceki hafta 2,3 milyon varil artan stoklarda, 1,5 milyon varillik daha artış olması bekleniyor.

Piyasa verilerinin izlendiği üçüncü işlem gününde, Brent petrolde düşüş hakim.
Brent Petrol 89 Dolar
Kaynak: Paratic Piyasalar

Brent petrol son kapanışını 90,15 dolardan yaptı. TSİ 10.00 sularında %1,23 düşüşle, 89,08 dolardan işlem görüyor. Geçen hafta Cuma günü 91 dolara yükselerek, 2014 yılından bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü.

Artan fiyatlar üzerine yurt içinde de dün yeni zamlar açıklandı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), 02.02.2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 39, motorine 32 kuruş zam getirdi.

ABD türü ham petroldeki duruma bakıldığında %0,20 artışla 88,42 dolarda seyretmekte. Bu sabah iki petrol türü arasındaki makasın da daraldığını görüyoruz.

Küresel ekonominin toparlanmaya geçmesiyle birlikte petrol fiyatları için beklentiler yükselse de uzmanlar yine de görüş bildirmenin zorlaştığını söylüyor.

Reuters haberinde, OPEC’in bugünkü toplantıda günlük 400 bin varillik üretim artışına bağlı kalacağı tahmini paylaşıldı. OPEC ve ortakları dünyanın en büyük tüketici ülkelerinin yeşil enerjiye geçişe yöneldiğini, bu nedenle daha fazla üretim artışı yapmanın doğru olmayacağını düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu