Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’deki Kasırga Nedeniyle Üretim Dururken, Petrol Yükselişe Geçti

Petrol fiyatları pandeminin başladığı dönemden bu yana en yüksek rakamlara ulaştı. Bu tabloda Meksika Körfezi’nde yaşanan kasırganın petrol üretimini durdurmasının etkisi oldu.
ABD’deki Kasırga Nedeniyle Üretim Dururken, Petrol Yükselişe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin Meksika Körfezi’nde devam eden Laura fırtınasının kasırga düzeyine ulaşması sebebiyle bölgede yaşayan binlerce kişi için tahliye emri verildi. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, ülkenin güney kıyılarını vuran fırtınanın hızının saatte 185 km olduğunu açıkladı.

Yetkililer Marco ve Laura adında iki kasırganın birden Meksika Körfezi’ne doğru hareket ettiğini söylerken, böyle bir durumun 1900’lü yıllardan bu yana yaşanmadığı vurgulandı. Kasırga nedeniyle ABD petrol sahalarında üretim dururken, bu tablo fiyatların yükselmesine sebep oldu.

Laura Kasırgası nedeniyle, Meksika Körfezi’nin petrol üretimi %84 azaldı.
Ham Petrol 44 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Söz konusu gelişme ABD’deki 310 offshore petrol üretim tesisi tahliye edildi ve üretim aksadı. Arzın azalması fiyatların yaklaşık altı ayın en yükseğine çıkmasını sağladı. Ekim vadelileri %2’ye yakın yükseldikten sonra hafif yataya yöneldi.

TSİ 09:5’te 43,27 dolardan işlem gören ham petrolün varili, küresel piyasalarda 44 dolara yaklaşarak Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Analistler 42,00 – 42,50 bölgesi üzerinde kaldığı sürece yükselişin devam edeceğini öngörüyor. Yükselişin devamında 43,50 – 44,00 dolar seviyesinin gündeme gelmesi bekleniyor. 42 altında 4 saatlik kapanışlarda ise 41,50 -41,00 seviyesine doğru ineceği tahmin ediliyor.

Brent türü ham petrolün varili 46,42 dolar ile beş ayın en yüksek seviyesine çıktı.
Brent Petrol 47 Dolara Yaklaştı
Kaynak: Investing

Brent petrolün varili coronavirüs pandemisinin küresel talebi düşürmesi sebebiyle Nisan ayında 16 dolara kadar gerilemişti. Sonrasında hükümetlerin karantina kurallarını gevşetmesi ve ekonomileri yeniden açması akaryakıt kullanımının da artmasını sağladı.

Bu durum beraberinde petrol fiyatlarının toparlanmasına yardımcı oldu. Brent petrol son beş ayın en yükseğine çıksa da hala salgın öncesi seviyeye dönebilmiş değil. Hafta ortasına girdiğimiz şu dakikalarda ise ABD’de yaşanan kasırganın etkilerini izlemekteyiz.

Mizuho Research Institute ekonomisti Jun Inoue, kasırganın etkisinin kısa süreceğini fakat petrol fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini söyledi. Ekonomist Batı Teksas türü ham petrolün bu yıl 50 doların üzerine çıkmasını öngörüyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre, ülkede ham petrol stokları geçen hafta 4,52 milyon varil düşüş gösterdi. Uzmanlar Laura kasırgasının bazı büyük rafinerileri kullanılamaz hale getirebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu