Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 İtibariyle Hayatımıza Girmesi Beklenen Teknolojik Gelişmeler ve İcatlar

Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler; akıllı telefonlardan, saatlerden ve güçlü oyun konsollarından çok daha fazlasını kapsıyor. İşte karşınızda 2017 yılıyla birlikte tanışacağımız teknolojik gelişmeler ve icatlar;
2017 İtibariyle Hayatımıza Girmesi Beklenen Teknolojik Gelişmeler ve İcatlar
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanlığın varoluşundan bu yana gerçekleşen teknolojik buluşlar, şu anda içerisinde bulunduğumuz Bilişim Çağı’nın temelini oluşturdular. Son 10 yılın teknolojik icatları ise geleceğin araç ve gereçlerine ışık tutmaya devam ediyorlar. İnsan merakı; bilimi, bilim ise teknolojiyi güçlendiriyor. Böylece teknolojik gelişmeler hız kesmeden başımızı döndürmeye ve dünyamızı makineleştirmeye devam ediyor. Elbette ki Yapay Zeka gibi uçuk teknolojiler, gerçek dünyanın Iron Man’ı, Elon Musk başta olmak üzere birçok dehayı korkutmayı başarıyorlar. Bu arada Tesla’nın patronu Elon Musk hakkında daha fazla şaşırtıcı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

En yeni teknolojik gelişmeler Silikon Vadisi’ndeki birçok teknoloji devini endişelendirirken, bizleri heyecanlandırmaya ve birçoğumuzun takdirini toplamaya devam ediyorlar. Elbette ki bu gelişimin sonu yok. İnsanlık var oldukça; teknolojik buluşlar ve icatlar daha da fazla gelişmeye devam edecek. Belki de 80’li ve 90’lı yıllardaki bazı komplo teorileri gerçeğe dönüşecek ya da gelişen teknoloji sayesinde dünyamız daha da yaşanabilir hale gelecek. Ömrümüz yeterse teknolojik gelişimlerin sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Fakat şimdilik dünya üzerinde yaşanan son teknolojik gelişmeler hakkında tahmin yürütmeye ve teoriler üretmeye devam edelim.

Yeni teknolojik ürünlerin ve gelişmelerin bizlere sağlamış oldukları faydalar inkar edilemez. Ses hızını aşan trenler, akıllı cihazlar, robotik protezler, sürücüsüz otomobiller, giyilebilir teknolojiler ve daha birçok gelişme heyecan uyandırmalarının yanı sıra hayatımızı da kolaylaştırıyorlar. Şimdi dilerseniz son yıllarda geçekleşen en yeni teknolojik gelişmelere ve buluşlara birlikte göz atalım.

İşte huzurlarınızda son yıllarda gerçekleşen en yeni teknolojik gelişmeler:

17 Süpersonik Uçaklar ve Trenler

Süpersonik Uçaklar ve TrenlerConcorde uçaklarıyla 1969 yılında başlayan süpersonik macerası, geçtiğimiz aylarda tanıtılan dünyanın en hızlı süpersonik yolcu jeti Boom XB-1 ile devam ediyor. Yaklaşık 1235.5 km/s olan ses hızını ikiye katlayarak, saatte 2695 kilometrelik hıza ulaşabilen Boom XB-1 son yılların en etkileyici teknolojik gelişmelerinden bir tanesidir. Ayrıca geleceğin seyrini değiştirebilecek güce sahip milyarderler arasında ilk sıralarda yer alan Elon Musk önderliğinde gerçekleştirilen SpaceX Hyperloop süpersonik yolcu treni projesi; son yıllara damgasını vurmuştu. Teknolojik ürün olmayı başarmıştı. Yaklaşık olarak 1300 km/s hıza ulaşabilen Hyperloop’un 10 yıldan kısa bir süre içerisinde ulaşım sektörüne katılması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

İşte huzurlarınızda Boom XB-1 süpersonik yolcu jetinin tanıtım videosu:

16 Gelişmiş Akıllı Cihazlar

Gelişmiş Akıllı CihazlarSon yıllarda hayatımızın birer parçası haline gelen akıllı cihazları listemize eklemesek olmazdı. Halihazırda bilgisayarlardan çok daha işlevsel hale gelen akıllı telefonların gelişimleri durdurulamaz boyutlara ulaştı. 10900 mAh batarya ile donatılmış YAAO 6000 gibi uzun süreli kullanıma imkan tanıyan akıllı telefon modellerinin yanı sıra tasarımsal olarak oldukça etkileyici teknolojik icatlar gerçekleştirildi.

Elbette ki bu etkileyici cihazlara ek olarak akıllı saatler, evcil hayvan tasmaları, bastonlar kısacası akıllı cihazlarla donatılmış bir dünya meydana getirildi. İlk olarak 2013 yılında tanıtılan ve 2017 yılında piyasaya sürülmesi beklenen Samsung’un katlanabilir telefon modeli ise akıllı cihazlar savaşına farklı bir boyut kazandırdı.

İşte karşınızda Lenovo’un yenilikçi akıllı telefonu: 

15 Uçan Motosikletler (Hoverbike)

Uçan Motosikletler (Hoverbike)2012 yılında dünyaya tanıtılan ve Star Wars filmindeki uçan araçları andıran Aero-X adındaki hoverbike (uçan motosiklet), gelecekte ayağımızı yerden kesecek en çılgın ulaşım araçları arasında yer alıyor. 2017 yılından itibaren satışa sunulacağı duyurulan bu uçan motosikletin, yerden 4 metre yüksekte, en az saatte 72 kilometrelik hızla yol alacağı ve dolu depoyla 75 dakika boyunca 90 kilometrelik menzil kat edeceği belirtiliyor. Yaklaşık 85 bin dolarlık fiyatıyla baş döndüren Aero-X, en yeni teknolojik buluşlardan bir tanesi olarak karşımıza geliyor.

Geleceğin uçan motosikletleri: 

14 Güçlü Oyun Konsolları

Güçlü Oyun KonsollarıÖzellikle de erkeklerin çocukluk dönemlerinden bu yana vazgeçemedikleri bir tutku haline gelen oyun konsolları, daha da geliştirildi. Birbirinden etkileyici video oyunları artık sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Halihazırda 2017 yılının merakla beklenen en etkileyici video oyunları gerek grafikleri, gerekse oyun dinamikleriyle bizleri fazlasıyla heyecanlandırıyorlar.

Elbette ki böylesine etkileyici başyapıtları çalıştıracak konsolların akılalmaz özelliklerle donatılmış olması bizleri şaşırtmıyor. Eski tarz görünümüyle hayranlık uyandıran PlayStation 4 Pro Retro, hem tasarımı hem de Sony’nin son harikası PlayStation 4 Pro konsolunun özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Böylece kusursuz bir oyun keyfi yaşanıyor. Ayrıca merakla beklenen Xbox Scorpio konsolunun ise bu canavardan çok daha güçlü olacağı belirtiliyor.  

Bugüne kadar ki en güçlü oyun konsolu olacağı söylenen Xbox Scorpio’nun tanıtım videosu:

13 Çevre Dostu Yüzen Evler

Çevre Dostu Yüzen EvlerHer ne kadar kabullenmek istemesek de dünyamızı hızlı bir şekilde yok etmeye devam ediyoruz. Hal böyle olunca da petrokimyasal yakıtlar yerlerini elektrik enerjisine bıraktı. Doğaya zarar veren diğer yakıtlar ise yeşil enerjiye dönüşmeye başladı. Akıllı sistemlerle, güneş panelleriyle ve hatta hidroelektrik sistemleriyle donatılan evler, etkileyici bir mimari ile buluşarak mavilikler üzerinde yüzen malikaneler haline geldiler. Türünün tek örneği olan, yüzen malikane Sting Ray ise teknolojinin ve modern mimarinin en etkileyici örneklerinden biri olarak karşımıza geliyor.

Çevre dostu yüzen malikane Sting Ray’in tanıtım videosu:

12 3D Yazıcı Ürünleri

3D Yazıcı ÜrünleriGünümüzde oldukça etkin bir biçimde kullanılan 3D yazıcı teknolojisi ile otomobiller, kulaklıklar, saatler, yemekler ve hatta organlar üretiliyor. 3D yazıcı ile üretilen dünyanın ilk süper arabası Blade ise son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeleri kusursuz bir şekilde gözler önüne seriyor. Prototipi tamamlanan bu etkileyici süper arabanın seri üretimine, bu yıl başlanılması bekleniyor.

İşte karşınızda 3D yazıcı ile üretilen dünyanın ilk süper arabası:

11 Sürücüsüz Arabalar

Sürücüsüz Arabalar3D yazıcıyla üretilen otomobillerden sonra, en yeni teknolojik buluşlar arasında yer alan sürücüsüz arabalar ile yolumuza devam ediyoruz. Son yılların en etkili isimlerinden biri olan Elon Musk, sürücüsüz Tesla modelleriyle yeni nesil otomotiv sektörüne yön veriyor. Elektrik ve otonom teknolojisiyle donatılmış otomobilleri bizlerle buluşturan Tesla hakkındaki şaşırtıcı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İşte Tesla’nın Autopilot teknolojisi:

10 Robotik Protezler

Robotik ProtezlerSürekli kullandığımız NASA icatları arasında yer alan protezler, gelişen teknolojiyle birlikte çok daha kullanışlı hale geldiler. NASA’nın dinamik robotlarından ilham alınarak meydana getirilen bu yapay uzuvlar, günümüzde zihinle kontrol edilebiliyorlar. Böylece sahip olduğumuz biyolojik uzuvların yerini aratmıyorlar.

Deus Ex’in robotik kolunun tanıtım videosu:

9 Giyilebilir Teknoloji

Giyilebilir TeknolojiYaklaşık 10 yıl öncesine kadar hayranlıkla izlediğimiz bilim kurgu filmlerinde yer alan birçok cihaz, günümüzün sıradan aletleri olarak rafa kaldırılmaya başladılar. Cicret Bracelet adı verilen ve geleceğe ışık tutan akıllara zarar teknoloji ürünleri arasında yer alan giyilebilir dokunmatik ekranlar; bilim kurgu filmlerinde yer alan teknolojilerden çok daha etkileyicidir.

Giyilebilir dokunmatik ekran Cicret Bracelet’in tanıtım videosu:

8 Artırılmış Sanal Gerçeklik

Artırılmış Sanal GerçeklikSon birkaç yıldır var olan sanal gerçeklik, şimdilerde birçok sektörde kullanılmaya başladı. Kısa sürede etkileyici güncellemelere sahne olan sanal gerçeklik platformu, aklınızı başınızdan alacak teknolojik buluşlar arasında da yer alıyor. Özellikle de yaklaşık 2.000 liralık fiyat etiketiyle satışa sunulan Sony PlayStation VR, artırılmış bir sanal gerçeklik deneyimi sunuyor.

Sony PlayStation VR gözlüğünün yaşatmış olduğu heyecan dolu deneyim sizlerle:

7 Sosyal Robotlar

Sosyal Robotlar2014 yılında hayata gözlerini yuman Robin Williams’ın başrolünde oynadığı 1999 yapımı Robot Adam filmini belki hatırlarsınız. Ev işleri için üretilen bir robotun, insan duygularını andıran karakteristik özellikler sergilemesi ve hatta aşık olmasını konu alan etkileyici bir bilim kurgu filmiydi. Günümüzde ise bazı duyguları yaşayabilen sosyal robotların üretimine başlandı. Elbette ki bu robotlar, Robot Adam Andrew gibi böylesine yoğun duygular yaşamıyorlar. Ancak dünyanın en pahalı robotu Titan, şakalar yapıp, şarkılar söyleyebiliyor. Dünyanın ilk sosyal robotu olan Jibo ise evdeki yardımcınız ve sevimli bir dostunuz olarak işlevini sürdürüyor.

Dünyanın ilk sosyal robotu Jibo’nun tanıtım videosu:

6 Yapay Zeka

Yapay ZekaKorkutucu olduğu kadar hayranlık uyandıran bir teknoloji ürünü olan yapay zeka, günümüzde olanca hızıyla gelişmeye devam ediyor. Şiir ve roman yazabiliyorlar. Bugüne kadar çekilen yapay zeka filmlerin ve oluşturulan komplo teorilerinin birçoğu, bu zeki makinelerin, insanlığa karşı açmış olduğu savaşla son buluyordu. Silikon Vadisi’nin dehalarını bile endişelen bu teknolojinin gelecekte bizleri refaha mı, yoksa felakete mi götüreceğini birlikte göreceğiz.

Beatles şarkısını yeniden yorumlayan yapay zeka:

5 Uçan Kaykaylar (Hoverboard)

Uçan Kaykaylar (Hoverboard)İlk olarak Geleceğe Dönüş serisi ile karşımıza gelen uçan kaykaylar (hoverboard), dönemin gençlerinin ve çocuklarının hayallerini süslemeyi başarmıştı. 2017 yılından itibaren ise bu hayal BELIEF Hoverboard ile gerçeğe dönüşüyor. HUVr adındaki teknoloji ekibi tarafından tasarlanan bu uçan kaykay modeli, kelimenin tam anlamıyla “ayağınızı yerden kesecek”.

BELIEF uçan kaykayanın tanıtım videosu:

4 Her Alana Uygun Drone Modelleri

Her Alana Uygun Drone ModelleriAskeri hizmet amacıyla üretilen ve son yıllarda farklı alanlarda kullanılan teknolojik araçlar haline gelen dronelar, hem tasarımları hem de işlevsellikleriyle ağzımızı açık bırakıyorlar. Ulaşılması zor noktalardan görüntüler sunan, sualtı keşiflerine yardımcı olan ve hatta insan taşıyabilen drone modelleri artık her alanda kendilerinden söz ettirmeyi başarıyorlar. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan, film ve klip çekimlerine özel 5.2K çözünürlüklü DJI Inspire 2 drone modeli ise görsel efektlere gerek kalmadan etkileyiciliğini arttırıyor.

5.2K çözünürlüklü DJI Inspire 2 drone modelinin tanıtım videosu:

3 OLED Ekranlar

OLED EkranlarSon yıllarda karşımıza gelen bir diğer teknolojik gelişme; televizyonlarda ve akıllı cihazlarda kullanılan OLED ekranlardır. Ekran üretiminde lider firmalardan biri olan Kore devi LG, CES fuarında dünyaya tanıtmış olduğu OLED ekranlarla takdir toplamayı başarmıştı.

LG OLED TV Kuzey Işıkları’nı ayağınıza getiriyor:

2 Uçan Taksiler ve Kişisel Jetler

Uçan Taksiler ve Kişisel JetlerÇocukluğumuzun en eğlenceli çizgi filmlerinden olan Jetgiller, sosyal robotlardan uçan arabalara kadar günümüzde var olmaya başlayan birçok teknolojik gelişmeyi bünyesinde barındırıyordu. Şimdilerde ise Airbus’ın sürücüsüz uçan taksileri CityAirbus bizleri bu hayale yaklaştırıyor. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda tanıtılan ve bizleri heyecanlandırmayı başaran uçan lüks araba Aeromobil Roadster projesi de teknolojinin gücünü tamamıyla gözler önüne seriyor.  

İşte uçan lüks araba Aeromobil Roadster’in tanıtım videosu:

1 Jetpackler

JetpacklerJetpackler ile kaldığımız yerden uçmaya devam ediyoruz. Geçmişte ulaşılması zor hayaller olarak karşımıza gelen bu uçan araçların, bir gün gerçeğe dönüşeceğini biliyorduk. Şimdi ise kişisel sırt roketleri olarak da tanımlanan jetpackler ayaklarımızı yerden kesiyorlar. 2017 yılında bizleri uçuracak olan Martin Jetpack modellerinin yaklaşık olarak 200 bin dolarlık fiyat etiketiyle bu yıl satışa sunulması bekleniyor.

Martin Jetpack sırt roketinin tanıtım videosu:

Geçtiğimiz yıl seyirciyle buluşan Westworld dizisi, senaryosu itibariyle bizleri, yakın gelecekte var olabilecek bir dünyaya ile tanıştırmıştı. İnsansı robotların var olduğu bu dünya etkileyici olduğu kadar, tüylerimizi de ürpertmeyi başarmıştı. Peki, sizce geleceğin teknoloji dünyasında bizleri daha ne gibi yenilikler bekliyor?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın