Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Geleceğin Seyrini Değiştirebilecek Güce Sahip 10 Milyarder

Bazı isimler sahip oldukları zekanın yanında, servetleriyle de geleceğe yön verme gücüne sahip. Elon Musk ve Jeff Bezos bunlardan ikisi.
Geleceğin Seyrini Değiştirebilecek Güce Sahip 10 Milyarder
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bazı insanlar, hayal edemeyecekleri bir servete kavuştuklarında ne yapacaklarını bilemezler. Bazıları yatlar ve pahalı oyuncaklar alırken, bazıları ise kendilerine ait özel adalar ya da fiyat etiketiyle şaşırtan dünyanın en pahalı ürünleri arasında yer alan tuhaf eşyalar satın alarak kendilerini şımartabilirler. Ancak dünyanın sayılı ve seçkin milyarderleri arasında bulunan bazı isimler, bu tabuyu sonsuza dek yıkmayı başarıyorlar. Meydana getirdikleri projeler ile geleceğe ışık tutan bu milyarder dünyayı tamamıyla değiştirebilecek gücü ellerinde tutuyorlar. Hatta bazıları, sahip oldukları potansiyel güç ile koca bir devleti bile satın alabilirler.

Listemizde yer alan milyarderlerin birçoğu, kendi şirketlerine sahip ve bu şirketler daima kazanmaya devam ediyorlar. Çünkü listemizdeki zeki milyarderlerin yapmış oldukları yatırımların, neredeyse her biri geleceği değiştirmeye yönelik. Bu isimlerden birçoğu sahip oldukları başarılar ve tecrübeler ile genç girişimcilere ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Şimdi dilerseniz listemizde bulunan bu ileri görüşlü milyarderlerin kimler olduğuna ve geleceğe nasıl etkiler bırakacaklarına birlikte bir göz atalım.

İşte huzurlarınızda geleceği değiştirecek güce sahip 10 milyarder:

10 Michael Bloomberg

Michael BloombergWall Street’in usta isimlerinden biri olan ve 2016 verilerine göre dünyanın en zengin politikacıları arasında yer alan Michael Bloomberg, devasa bir servete sahip. 2002 yılından 2013 yılının sonuna kadar üç kez üst üste New York şehrinin belediye başkanı olarak seçilen Bloomberg, 30 milyar doların üzerinde bir servetini; sağlık, eğitim ve çevre iyileştirmeleri için kullanıyor. Ayrıca servetinden 1 milyar doları da mezun olduğu Johns Hopkins Üniversitesi’ne bağışlayan bu yardımsever milyarder, 2016 ABD başkanlık seçimlerinde de bağımsız aday olarak yer alıyor. Bunların yanı sıra tam bir çevreci birey olan Bloomberg, BM Genel Sekreteri  Ban Ki-Moon ile iklim değişikliği konusunda da çalışmalar yürütüyor.

9 Jeff Bezos

Jeff BezosYaklaşık yirmi yıl önce Amazon.com adındaki online alışveriş sitesiyle dünyanın en büyük yatırımcılarından biri haline gelen Jeff Bezos, 90’ların sonlarındaki Dot-Com balonundan şirketini kurtarabilmeyi başarmıştı. Bezos, halen daha kurmuş olduğu şirketin başında duruyor ve geleceğe damga vuracak projelere imza atmaya devam ediyor. Forbes 2016 yılı için dünyanın en zengin isimlerini belirledi ve Jeff Bezos ise 45 milyar doların üzerindeki servetiyle listede beşinci sırada yer aldı. Amazon’dan dronelar aracılığı ile market ve çeşitli alışverişlerin gerçekleştirilebileceği planı oldukça etkileyici. Ancak liseyi birincilikle bitiren Bezos için bu kadarı yeterli değil. Milyonlarca insan için uzay otelleri ve koloniler geliştirme hayali de kuran Bezos, Blue Origin adı verilen proje ile uçuşlara başlama kararı aldı.

8 Pierre Omidyar

Pierre OmidyarParis doğumlu İranlı Pierre Omidyar, gerçek servetine ulaşacağı ve hayallerini gerçekleştirebileceği Amerika’ya taşındı. 1995 yılında eBay adında bir şirket kuran ve bu şekilde milyar dolarlar kazanmayı başaran Omidyar, hayır işleriyle de oldukça yoğun bir işadamı. Basına ve araştırmacı gazeteciliğe özel bir eğilimi olan Omidyar, 2010 yılında Honolulu Civic Beat adında online haber hizmeti odaklı bir şirket daha kurdu. Ancak bu milyarderin en etkileyici başyapıtı The Intercept adındaki, online belge ve dosya yayımlama sitesi oldu.

7 Warren Buffett

Warren BuffettBabacan bir zengin denildiğinde akla ilk gelen isim, Warren Buffet hakkındaki her şeye buradan ulaşabilirsiniz. Başta Bill Gates olmak üzere birçok milyarderin idol olarak gördüğü Buffet, para kazanma konusunda tam bir sihirbazdır. Diğer milyarderlerin aksine Buffet, servetini kendi çabalarıyla elde etmiştir. Harika bir ürün ya da dünyayı değiştirecek bir buluşa yatırım yapmak yerine, 100’ün üzerinde milyarderin de katıldığı The Giving Pledge adında bir yardım kuruluşuna imza atmıştır.

WARREN BUFFET’İN ALTIN DEĞERİNDEKİ TAVSİYELERİ İÇİN TIKLAYIN.

6 Patrick Soon-Shiong

Patrick Soon-ShiongListemize dünyanın en zengin doktorları arasında ilk sırada bulunan Patrick Soon-Shiong ile devam ediyoruz. Güney Afrika doğumlu, aslen Çinli olan Dr. Patrick Soon-Shiong daha sonra tıp alanında yüksek lisansını tamamlamak için Kanada’ya taşındı. Sonrasında ise Birleşik Devletlere yerleşen bu dahi tıp adamı, burada dünyanın ilk pankreas naklini gerçekleştirdi. Daha sonra ise kanser ile ilgili çeşitli çalışmalar yürüten ve şirketler kuran Soon-Shiong, büyük veri kaynakları ve süper bilgisayarlar aracılığıyla sağlık hizmetinde devrim yaratacak olan NantWorks adındaki projesini oluşturmaya başladı. Ayrıca Buffet tarafından kurulan Giving Pledge vakfının da en önemli üyelerinden bir tanesidir.

5 Richard Branson

Richard Bransonİngiliz iş adamı Richard Branson, henüz genç yaşlarda milyar dolarlar kazanacağı ilk ciddi yatırımı Virgin Group şirketini kurdu. Şirketi inşa ettikten sadece 10 yıl sonra İngiltere’nin en zengin insanlarından biri olmayı başaran Branson, eşi benzeri görülmemiş bir enerjiye sahiptir. Servetinin yarısını bağışlayan milyarderler arasında bulunan Richard Branson, çevresel bozulmalar hakkında yapılan birçok çalışmada ön plandaydı. Küresel çatışmaların barışçıl çözümü için Elders adı verilen organizasyonun kuruculuğunu da üstlenen Branson, 2007 yılında barış ve insan hakları için Nelson Mandela tarafından devletin deneyimli üyeleri ile bir araya getirildi.

4 Sergey Brin

Sergey BrinRus bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Sergey Brin, ABD’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Stanford Üniversitesi’nde doktora yapmaya karar verdi ve burada birlikte inanılmaz bir servete sahip olacağa Larry Page ile tanıştı. 35.8 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin bekarları listesinde ilk sırada yer alan Sergey Brin, BackRub ve Google gibi arama motorlarının yanı sıra şirketin büyük projelerinin de beyin kısmı olarak yer alıyor. Bu projelerden en dikkat çekeni ise “Ay’a roket fırlatma” olabilir.

3 Larry Page

Larry PageSergey Brin ile olan dostluğunu Google gibi olağanüstü bir proje ile taçlandırmayı başaran Larry Page, daha etkili enerji kaynaklarının geliştirilmesinden tutun da afet yardım araçlarına ve çeşitli küresel sorunları çözmek için bilgi organizasyon uzmanlığına kadar birçok projenin yürütülmesini sağlıyor. Hatta önümüzdeki birkaç sene içerisinde ünlü yönetmen James Cameron ile birlikte göktaşından maden kaynağı sağlama gibi bir projeye de imza atacak olan Page, belki de geleceğin en etkili milyarderlerinden biri olabilir.

2 Bill Gates

Bill GatesElbette ki, konu milyarderler ve geleceğe ait projeler olduğunda Bill Gates gibi ünlü bir dahinin de bu listede yer alması gerekir. Kendi emeğiyle kurmuş olduğu Microsoft adındaki yazılım imparatorluğuyla adını tarihe yazdırmayı başardı. Genellikle yardım işlerine kendisini adayan ve dünya çapında tanınan bu milyarder; yoksulluk, hastalık ve kıtlık gibi dünyanın en acil sorunlarının bazılarını çözmeye yönelik çalışmalara da katıldı. Giving Pledge vakfının yanı sıra Bill&Melinda Gates Foundation adında da bir kuruluş meydana getiren Gates; eğitim, tıbbi araştırma ve kıt kaynakların kullanımı hakkında da projeler yürütmeye devam ediyor.

1 Elon Musk

Elon MuskElon Must, belki de gerçek hayatın Tony Stark’ı (Iron Man) olabilir. Servetini PayPal isimli ödeme uygulamasını kurarak sağlayan Musk, Tesla Motos adındaki ticari açıdan oldukça başarılı elektrikli otomobil markasının da kurucusudur. Bu markayı kurduktan sonra elektrikli araba akımını başlatan Musk, ayrıca daha sonra SpaceX adını verdiği dünyanın ilk ticari uzay seyahat şirketinin de temellerini atmıştır.

Bazı milyarderler, kazandıklarıyla pahalı eşyalar almayı ve har vurup harman savurmayı seviyor olsalar da içlerinden bazıları dünyayı daha güzel hale getirmek için çabalamaya devam ediyorlar. Elbette ki, dünyayı güzelleştirirken kazançlarını katlamayı da ihmal etmiyorlar. Peki, listemizde bulunan bu milyarderlerden hangileri kalkıştıkları projeler ile sizleri etkilemeyi başardı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.