Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Zengin 10 Doktoru

Çin asıllı Amerikalı Dr. Patrick Soon-Shiong, 9,1 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin doktoru konumunda. 1987 yılında dünyanın ilk pankreas naklini yaptı.
Dünyanın En Zengin 10 Doktoru
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İçlerinden bazıları göreve başlamadan önce ettikleri Hipokrat Yemini’ni unutmuş olsa da çoğunluğu yeminlerine sadık kalıp, yüzlerce hatta bazen binlerce insanın hayatını kurtarmak için canını dişine takarak mesleğini yapan, sınır tanımayan doktorlar hemen her gün yaşama destek olmaya devam ediyorlar. Elbette ki her meslekte ve her sektörde olduğu gibi doktorluk mesleğinde de tanınmış ve olağanüstü başarılara imza atmış birçok isim yer alıyor. Bu isimlerden bazıları belirli koşullarda mesleklerini icra ediyorlar ve yeni yetişen ya da yetişecek olan doktor adaylarına seminerler düzenleyip meslektaşlarını bilgilendiriyorlar. Bazıları ise televizyonlarda programlara çıkıp herkese ulaşarak bilgilendirmeyi hedefliyor.

Ancak en az 2022 yılına kadar en çok kazandıracak meslekler arasında yer alan doktorluk ve cerrahlık mesleklerinin iyi paralar getirdiği gerçeğini de es geçmeyelim. Rahatsızlığınızda gittiğimiz veya televizyonlardan verdikleri tavsiyeleri dinlediğimiz doktorlar oldukça yüksek miktarda para kazanarak kendilerine yıkılmaz imparatorluklar kurabilirler. Özellikle de estetik cerrahi ve nöroşirurji alanları bu mesleğin en çok kazandıran dallarındadır. Şimdi dilerseniz dünyanın en zengin doktorlarının kimler olduklarına ve ne kadar kazandıklarına birlikte bir göz atalım.

İşte huzurlarınızda dünyanın en zengin doktorları.

10 Dr. Sanjay Gupta

4.5 Milyon Dolar

Dr. Sanjay GuptaBeyin cerrahı ve medyatik bir isim olan Dr. Sanjay Gupta, CNN’de kendine ait bir program sunuyor. Ayrıca düzenli olarak Larry King Live ve Anderson Cooper’ın şovlarında da düzenli olarak ekrana gelen bu ünlü doktor, bir Beyaz Saray görevlisiydi ve 1997-98 yılları arasında Hillary Clinton’a danışmanlık yapmıştı. Daha sonra ise, Başkan Obama için ABD’nin Genel Cerrahı olarak görev aldı. Omurga ve beyin cerrahisi olarak Katrina Kasırgası’ndan sonra hem Haiti’de hem de New Orleans’da çalışmalar yapan Gupta, 2010 yılında Haiti’de gerçekleşen depremde diğer üç cerrah ile birlikte 12 yaşındaki küçük bir kızın da hayatını kurtardı.

9 Dr. Mehmet Öz

7 Milyon Dolar

Dr. Mehmet ÖzDr. Öz, Harvard’daki tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Kolombiya Üniversitesi’ndeki Cerrahlık Bölümü’nde çalıştı. Oprah Winfrey’in sunmuş olduğu programda beş sezon boyunca kalp hastalıkları uzmanı olarak görev aldı ve dünya çapında büyük bir üne kavuşmayı başardı. Aynı zamanda New York Presbyterian Hastanesi’ndeki Kardiyovasküler Enstitüsü’nün de yöneticiliğini yapan Dr. Mehmet Öz, hem radyo hem de TV programları sunarak da dinleyicilerine yardımcı olmaya çalıştı. Bunların yanı sıra yazarlık da yapan Dr. Öz, altı kez Emmy Ödülü kazandı.

DÜNYANIN EN ÇOK MUTLU EDEN MESLEKLERİ İÇİN TIKLAYIN.

8 Dr. Paul Nassif

14 Milyon Dolar

Dr. Paul NassifBir estetik cerrah olarak görev yapan Paul Nassif’in uzmanlık alanı rinoplasti yani burun estetiğidir. Amerika Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin bir üyesi olan Nassif, Real Housewives of Beverly Hills programında eski eşi Adrienne Maloof ile birlikte tanınmıştı. Ayrıca Dr. 90210 ve Anti-Gravity Facelift yapımlarında da boy gösterdi.

UZUN YILLAR ÇALIŞABİLECEĞİNİZ EN GÜVENİLİR MESLEKLER İÇİN TIKLAYIN.

7 Dr. Robert Rey

15 Milyon Dolar

Dr. Robert ReyGösterişli bir Brezilyalı plastik cerrah olan Dr. Robert Rey, bilindik adıyla Dr. Hollywood, Beverly Hills’de özel bir muayenehaneye sahip. Ayrıca Insider’da da hastalara bilgiler veren Rey, The View ve Good Morning gibi programların da dahil olduğu oldukça uzun bir televizyon geçmişine sahip. New York Times ve Forbes Brazil dergilerinin kapaklarında da yer alan Dr. Rey 1995 yapımı Seven filminde de Brad Pitt ve Morgan Freeman gibi başrol oyuncularına da danışmanlık yaptı.

6 Dr. Terry Dubrow

30 Milyon Dolar

Dr. Terry DubrowDr. Paul Nassif ile hem iyi arkadaş hem de Botched yapımında partner olan Dr. Terry Dubrow, The Real Housewives of Orenge County yapımında da eşinin ekipte olmasından dolayı yer aldı. Yale mezunu bu ünlü doktor, Kaliforniya Üniversitesi’nde ve Los Angeles Tıp Okulu’nda da yüz kaldırma, burun ve göğüs estetiklerinde uzmanlaştı. Swan adlı yapımda yer alarak bir estetik cerrah olarak çok daha popüler hale gelen Dubrow, 30 milyon dolarlık bir servete sahip.

5 Dr. Phil McGraw

280 Milyon Dolar

Dr. Phil McGrawDoktor Phil McGraw, temel olarak televizyon şovlarıyla biliniyor olsa da, Kuzey Teksas Üniversitesi’nin klinik psikoloji bölümünde doktora yapmış bir psikolog olarak görevine devam ediyor. Ekranlara çıkmadan önce babasının özel muayenehanesinde çalışmalar yapan Dr. Phil, daha sonra ise ilişkiler hakkında çeşitli kitaplar yazdı ve 2002 yılında konuklarına yardımcı olmaya çalıştığı bir televizyon programı sunmaya başladı.

4 Dr. Gary Michelson

1.4 Milyar Dolar

Dr. Gary MichelsonOrtopedik omurilik cerrahı olan Dr Gary Michelson, büyükannesinin omurilik anormalliğinden dolayı bu mesleği tercih etmiş. Bir dizi implantlar, cerrahi ürünler ve omurilik için özel olarak uygulanan tedaviler üreten Michelson, kesinleşmiş 340, beklemede olan ise 950 patente sahiptir. 2005 yılında patentlerini toplamda 1 milyar dolara satan Michelson, bu sayede Forbes 400 listesinde adını duyurmayı başardı. Ayrıca yardım kuruluşu için nanoteklojik ürünler de geliştiren Michelson, tropikal hastalıklar ve üreme biyolojisi için de çalışmalar gerçekleştirmiştir.

3 Dr. Wu Yiling

1.7 Milyar Dolar

Dr. Wu Yiling11 yıl boyunca Çin’e özgü alternatif tıp alanında çalışmalar yürüten Dr. Wu Yiling, 1992 yılında araştırmalar sonucunda Yiling Pharmaceutical adında bir ilaç şirketini kurdu. Daha sonra ise bitkisel ilaçlar üreten Shijiazhuang Yiling Pharmaceutical şirketini oluşturan Yiling, Çin’e özgü bitkisel tedavi ürünlerini piyasaya sürerek 1.7 milyar dolarlık bir servete ulaşmayı başardı.

2 Dr. Thomas Frist

7.8 Milyar Dolar

Dr. Thomas FristDünyanın en lüks başkanlık uçakları arasında yer alan Birleşik Devletler’in Air Force uçağında bir cerrah olan Dr. Thomas Frist, ayrıca Nashville’de bir kardiyolog olarak görev yapıyor. Babasıyla birlikte Amerika’nın kar amaçlı sağlık tesisleri operatörü Hospital Corporation of America kurumunu 1969 yılında hayata geçiren Frist, bu kurum sayesinde 1.5 milyar dolar kazandı. 1998 yılındaki ölümünde Dr. Thomas Frist’in tamı tamına 7.6 milyar dolarlık serveti ve çeşitli gayri menkullerin de sahibi olduğu bildirildi.

1 Dr. Patrick Soon-Shiong

9.1 Milyar Dolar

Dr. Patrick Soon-ShiongDünyanın en zengin doktoru olan Çin asıllı Amerikalı Dr. Patrick Soon-Shiong, Kaliforniya Üniversitesi’nde bir transplant ya da bilindik adıyla nakil cerrahıdır. 1987 yılında dünyanın ilk pankreas naklini gerçekleştiren Dr. Patrick, 1990’larda ise, bir kanser biyoteknoloji firması kurdu ve bu firmayı kurduktan 6 yıl sonra 3.7 milyar dolara sattı. Yıllar boyunca çeşitli şirketler kuran ve farklı projelere imza atan Dr. Patrick, servetinin 1 milyar dolarını bağışlayacağının sözünü verdi.

Birçok çocuğun, büyüyünce ne olacaksın sorusuna vermiş oldukları cevapların belki de en popüleri olan doktorluk, dünyanın en çok saygı duyulan mesleklerinden bir tanesidir. Doktorluğun böylesine popüler bir meslek olmasının başlıca nedeni insanları iyileştirmek ve hayatta kalmalarına yardımcı olmak olarak görülse de, doktorların kazandıkları paralar da doktorluğun tercih edilmesine ön ayak olan etkenlerden bir tanesidir. Peki, sizce doktorluğun dışında hangi mesleklerden yüksek kazançlar elde edilebilir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın