Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2022 Yılına Kadar En Çok Kazandıracak 10 Meslek

Dünya geliştikçe meslek trendleri de değişiyor. Listemizde 2022 yılına kadar en çok kazandıran meslekler hangileri olacak sorusunun cevaplarını bulacaksınız!
2022 Yılına Kadar En Çok Kazandıracak 10 Meslek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kariyer seçerken en çok nelere dikkat ederiz? Dolgun bir maaş, çalışma şartları, sosyal hayatta sağladığı statü vs… hepimiz bu saydığımız önceliklerin olabildiğince yüksek olmasını isteriz şüphesiz.

Samimi olduğunuz birisi tarafından çalıştığınız iş sorulduğunda, gelecek 2. soru artık bellidir, ne kadar ücret alıyorsun? Verilen cevaba göre tepkiler değişebilir. Her insan iyi bir kariyer ve onun sağladığı hayat şartlarıyla yaşamak ister, planlarını da buna göre yapmaya çalışır. Peki, size bu imkanları sağlayacak meslek kollarını hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabını sizler için derlediğimiz listede bulabilmeniz mümkün

İşte karşınızda ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre 2022 yılına kadar en çok kazandıracak 10 meslek:

10 Pazar Araştırma Analiz Uzmanları

Pazar Araştırma Analiz UzmanlarıABD Çalışma Bakanlığı’na göre şu anda 415.700 pazar araştırma analistine ihtiyaç var, 2022’ye kadar bu sayı 131.500 daha artabilir. Bu meslektekiler, pazarlama ve satış eğilimlerini tahmin eder, anketler ve anket yoluyla toplanan verileri değerlendirir ve pazarlama stratejilerinin etkinliğini belirler.

Bu büyüyen alan, tüketicileri ve onların satın alma eğilimlerini anlamak için şirketlerin ihtiyacı olan bir sektördür. Pazar araştırması, matematik, istatistik gibi lisans alanlarını bitirmeyi gerektirir. Araştırma pazarlama analistleri için yıllık ortalama ücret 60.300 dolardır.

9 Muhasebeci

MuhasebeciABD Çalışma Bakanlığı tahminlerine göre sektörde şu anda; 1.275.400 muhasebeci vardır ve muhasebe pozisyonlarındaki ihtiyacın 2022’ye kadar 166.700 artması beklenmektedir. Sıkı düzenlemeler, yeni kanunlar ve daha fazla denetim, doğru ve uygun finansal kayıt gerekliliği bu mesleğe ihtiyacı artıran başlıca unsurlardan.

Muhasebeciler ayrıca şirketlerin maliyet düşürücü tedbirleri alabilmesini sağlaması nedeniyle, şirketlerin daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Çoğu muhasebeci, muhasebe lisansı ya da yakından ilişkili bir alan mezunu olabilir. Muhasebecilerin yıllık ortalama geliri, 63.550 dolardır.

8 Lisanslı Hemşire

Lisanslı HemşireABD Çalışma Bakanlığı, lisanslı hemşirelik pozisyonlarının 2022’ye kadar 2 katına çıkacağını tahmin ediyor. Hastalara gerekli bakımı sağlamak için daha fazla hemşire gerekeceği bir gerçektir. Ayrıca, daha yaşlı hastalar ya evde ya da bakım hizmeti veren kurumlarda bakılacaktır.

Hemşirelik için ön lisans veya lisans diploması gerekecektir. Diplomalı hemşirelerin yıllık ücreti ortalama 65.470 dolardır.

7 Lise Sonrası Eğitim Öğretmenliği

Lise Sonrası Eğitim ÖğretmenliğiŞu anda 1.267.300 tane ortaöğretim sonrası öğretmen olmasına rağmen, Çalışma Bakanlığı 2022 yılına kadar 236.400 daha ihtiyaç olacağını tahmin ediyor. 2022 yılına kadar çok sayıda öğrencinin liseden mezun olup, kolej ve üniversitelere devam edeceği tahmin ediliyor.

Öğretmenlerin, 4 yıllık fakültelerde çalışması için uzmanlık alanında doktora yapması gerekmektedir. İki yıllık kolejler de ise genellikle master derecesi kabul edilecektir. Ortaöğretim sonrasında çalışan öğretmenler yıllık, 68.970 dolar gelir elde ediyor.

6 Yönetim Analiz Uzmanları

Yönetim Analiz UzmanlarıYönetim danışmanları olarak da bilinen yönetim analistleri, şirketlerin kaynaklarını daha verimli kullanmasına yardımcı oluyor. Çalışma Bakanlığı, ABD işletmelerinin genişlemesi ve özel firmaların artışı ile düşük işletme maliyetleri geliştirmek ve maksimize kaynağı sağlamak için, yönetim analiz uzmanlarına olan talebin artacağını tahmin ediyor.

Yönetim analiz uzmanı olabilmek için işletme, ekonomi, yönetim, pazarlama, psikoloji, bilgisayar bilimi ve finans dahil olmak üzere çeşitli alanların birinden lisans mezunu olmak gereklidir. Yönetim analistleri yıllık 78.600 dolar gelir kazanır.

5 Bilgisayar Sistemleri Analiz Uzmanları

Bilgisayar Sistemleri Analiz Uzmanları2022’e kadar ülkenin ve dünyanın bilgi teknolojilerine oluşturdukları talep, sistem analisti işini oldukça popüler yapacağa benziyor. Elektronik tıbbi kayıtlar ve kablosuz mobil ağlarda ki gelişmeler sonucunda şirketler, tasarım altyapısında verimliliği artırmak için bilgisayar sistem analistlerine ihtiyaç duyuyor.
Çoğu sistem analisti, bilgisayar alanında lisans derecesine sahip iken, bu kesin gereklilik değildir. Bilgisayar programlama veya bilgi teknolojisi becerileri en önemli faktördür. Bilgisayar sistem analistlerinin yıllık 79.680 dolar kazanması olasıdır.

4 Medikal ve Sağlık Hizmetleri Müdürleri

Medikal ve Sağlık Hizmetleri MüdürleriABD Çalışma Bakanlığı 2022 yılına doğru ülkede 73.300 tıp ve sağlık hizmetleri müdürü olacağını açıkladı. ABD nüfusu büyüdükçe, sağlık hizmetlerine olan ihtiyaç artacaktır. Sağlık yöneticileri olarak da bilinen sağlık hizmetleri müdürleri; iş programları oluşturur, fatura ve ücretleri kontrol eder ve tesisi yöneterek, yasalara uygun olup olmadığından emin olur.

Bazı yöneticiler yüksek lisans derecesine sahip olmasına rağmen; bu iş için eğitim gereksinimi, genellikle sağlık idaresi alanında lisans derecesinde mezun olmaktır. Bu meslek için yıllık ortalama ücret 88.580 dolardır.

3 Yazılım Uzmanlığı

Yazılım UzmanlığıYazılım geliştiricisi, birçok uzmana ihtiyaç duyan başka bir meslektir. Çalışma Bakanlığına göre 1.018.000 yazılım geliştiricisi mevcuttur. Ancak 2022’ye kadar 222.600 yeni pozisyonun gerekli olduğu öngörülmektedir. Bilgisayar yazılımı, cep telefonları, beyaz eşya, otomobil ve diğer makine ve cihazlar için gereksinim haline gelmiştir.

Bilgisayar bilimi lisansı, bu pozisyon için olağan bir gerekliliktir. Ancak bazı başvurular yazılım mühendisliği veya matematik bölümünden de olabiliyor. Yazılım geliştiriciler, yıllık 93.350 dolar maaş alıyor.

2 Genel ve Operasyon Müdürleri

Genel ve Operasyon MüdürleriGenel ve operasyon yöneticileri için 2022’ye kadar 224.100 yeni pozisyon açılacaktır. Genel ve operasyon müdürleri personel nezaret projelerini yönetmek, çalışanların şirket politikalarını denetlemek ve prosedürlerin uymasını sağlamak için gereklidir.

Böyle iş idaresi gibi bir konuda lisans genellikle gerekli iken, perakende ve ulaşım gibi bazı endüstriler de lisans şartı aranmamaktadır. Genel ve operasyon müdürleri yıllık, 101.650 dolar kazanıyor.

1 Doktorlar ve Cerrahlar

Doktorlar ve CerrahlarABD Çalışma Bakanlığı, 2022’ye kadar doktorlar ve cerrahlar için 123.300 yeni pozisyon istemiştir. Doktorlar, tıbbi işleri yürüten asıl kişilerdir. Ayrıca yaşlanan nüfusun hekim ve cerrahlara daha fazla ihtiyacı olacaktır.
Hekimler için eğitim, büyük bir gereksinimdir. Doktorlar ve cerrahların, tıp fakültesinde dört yıl okuması ve staj yapması gerekir. Eğitim süreleri 6-8 yıl arası değişir. Yeni hekimler için yıllık ortalama ücret 220.942 dolarken; uzman hekim ve cerrahlar için yıllık ortalama ücret 396.233 dolardır.

Birçok kişi çalıştığı işten yakınmaktadır. Okul döneminde uygun bir planlamayla kimsenin kendisine yardımcı olmadığından şikayet ettiğini sıklıkla duyarız. Bu sorunların önüne geçmek için, iyi bir eğitim planlaması yapmak gerekmektedir. Para önemlidir elbette ama işi yapacak kişinin, yaptığı işi severek yapması daha da önemlidir. Sizin bu konudaki görüşünüz hangi yönde?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın