Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzun Yıllar Çalışabileceğiniz En Güvenilir 10 Meslek

Bu yazımıza birkaç dakikanızı ayırdığınız takdirde, oldukça yararlı ve yeni fikirler edineceğinizden kesinlikle emin olabilirsiniz.
Uzun Yıllar Çalışabileceğiniz En Güvenilir 10 Meslek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Büyüyünce ne olmak istiyorsun gibi soruları hepimiz mutlaka duymuşuzdur değil mi? Elbette öyledir. Nitekim bütün anne babalar, çocuklarının rahatlıkla geçinebileceği ve garanti gözüyle bakılan mesleklere sahip olmalarını isterler ve bu yüzden, ta çocukluktan başlayan sorular ve önerilerle onların meslek seçimlerini şekillendirmeye başlarlar. Maddi anlamda çok kazandığı düşünülen aslında öyle olmayan meslekler de vardır. Bununla birlikte, büyüklerimizin düşüncelerine göre seçilebilecek en güvenilir meslek grupları ise öğretmenlik, doktorluk, avukatlık, memurluk vb. mesleklerden oluşmaktadır.

Aslına bakarsanız, büyükler bu klişeleşmiş görüşlerinde tamamen haksız sayılmazlar. Ancak yine de ilerleyen çağımız ve gelişen teknoloji ile birlikte, gelecek vaat eden meslek gruplarında da büyük değişiklikler yaşanmıştır. Neticede eğer siz de henüz hangi mesleği seçeceğinize karar vermediyseniz ya da etrafınızda meslek seçimi yapması gereken yakınlarınız varsa, bu yazımızı kesinlikle incelemelisiniz, derim. Zira birazdan sizlerle, uzun ömürlü bir iş kariyeri edinmek isteyenler için hazırlanmış en güvenilir mesleklerden oluşan listemizi paylaşıyor olacağız.

İşte karşınızda uzun ömürlü bir iş kariyeri edinmek isteyenler için en güvenilir meslekler:

10 Öğretmen

ÖğretmenlikÖğretmenliğin dünyanın en geçerli mesleklerinden biri olduğunu hepimiz biliyoruz, değil mi? Elbette biliyoruz, zira hayat devam ettiği sürece eğitim de devam edecek, bunun sonucunda da öğretmenlere ve eğitimcilere her daim ihtiyaç duyulacaktır. Yani, en güvenilir meslek gruplarından birisinin de doğal olarak öğretmenlik olduğunu görüyoruz.

Buna ek olarak, ülkemizde öğretmenler Avrupa ülkelerine göre çok daha düşük ücretlerle çalıştırılsa da yine de bu meslek diğer meslek gruplarına göre çok daha avantajlı durumdadır. Örneğin öğretmenler, resmi tatillerin yanı sıra yaz tatilleri, sömestri tatilleri gibi eğitim sektörünün sunmuş olduğu ayrıcalıklı tatil imkanlarından da faydalanmaktadır. İlaveten; dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de öğretmenlere karşı saygıyla ve hayranlıkla bakılmaktadır. Neticede öğretmenlik, en uzun ömürlü ve en güvenilir meslek gruplarından birisi olarak, listemizin ilk sırasında karşımıza çıkmaktadır. Burada önemli olan, doğru dönemde doğru öğretmenlik bölümünü okumaktır.

9 Profesör

ProfesörListemizin 9. sırasında yer alan mesleğe baktığımızda, üniversite profesörlüğü olduğunu görüyoruz. Tıpkı bir önceki meslek grubu gibi, üniversite profesörlüğü de hayat devam ettiği sürece varlığını sürdürecek bir meslek grubu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte dünyanın her yerinde olduğu gibi, ülkemizde de profesörlük oldukça ayrıcalıklı ve saygın mesleklerden birisi olarak görülmektedir. Neticede, üniversite profesörlüğünün maaşı standartların üzerinde olduğu için, bu mesleği icra edenler iyi maddi imkanlara sahip olarak, rahat bir yaşam sürdürebilmektedirler.

8 Memur

MemurlukEvet, 8. sırada yer alan meslek grubu devlet memurluğu! Dünyanın en güvenilir ve en uzun ömürlü meslek gruplarından birisinin de memurluk olduğunu görüyoruz ki bu bilgi bize hiç de yabancı gelmiyor, değil mi? Elbette öyle, zira çoğu anne ya da baba çocuklarının memur olmalarını, diğer bir deyişle; devlete sırtlarını dayamalarını bir zamanlar istemişler ya da hala istemektedirler.

Aslına bakarsanız ebeveynler, bu konuda hiç de haksız değillerdir. Çünkü özel sektörde işiniz ne kadar iyi olursa olsun, ani bir kararla işten çıkartılma veya şirket iflasları gibi rizikolar her zaman bulunmaktadır. Ancak, devlet memurlarının maaşları hiç aksatılmadan yatırıldığını ve çalışanların çok büyük suçlar işlemediği sürece işten çıkartılamayacağını hepimiz biliyoruz. İşte bu nedenlerle de devlet memurluğu en güvenilir ve ömür boyu icra edilebilecek meslek gruplarından bir tanesi olarak görülmektedir.

7 Yazılım Mühendisi

Yazılım MühendisiListemizin 7. sırasında yer alan mesleğin, son 20 yıldır büyük bir hızla ilerleme gösteren yazılım mühendisliği olduğunu görüyoruz. Nitekim bilgisayar çağında yaşadığımızı düşünecek olursak, yazılım mühendisliği mesleğinin bu kadar geçerli ve popüler bir meslek olması sizlere gayet doğal görünecektir. İlaveten bu iş grubunda çalışanlar; bankacılık, otomotiv, telekomünikasyon vb… sektörler olmak üzere her alanda kullanılan bilgisayar yazılım tasarımlarını yapan kişiler olarak tanımlanabilirler. Ülkemizde de oldukça geçerli bir meslek olarak görülen yazılım mühendisliği; hiç şüphesiz, seçilecek en güvenilir mesleklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

İşinizin iyi yönlerinden bahsederken, neyi ön planda tutarsınız? Tabi ki bir çok kriter vardır ama, maddiyattan sonra en göze çarpan özelliklerden biri rahatlıktır. Yazılım mühendilği de çok kazanıp, rahat çalışan meslek dalları arasındadır. Peki, bu katogoriye giren diğer meslekler hangileri? Öğrenmek için 2015’in En Çok kazandıracak 10 rahat mesleği isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

6 Odyolog

Odyologİsterseniz sıradaki meslek gurubuna geçmeden önce, bu meslekle alakalı olan odyolog kavramının tanımını yapalım. Odyolog, odyoloji alanında lisans eğitimi veren fakülte ve yüksekokullardan mezun; bireylerde işitme ve denge kontrolleri ile işitme bozukluklarının önlenmesi için çalışmalar yapan, uzman hekimin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak bu bozuklukları tespit ve rehabilite eden ve bu amaçlarla kullanılan cihazları belirleyen, sağlık meslek mensubudur.

Neticede, dünyada olduğu kadar ülkemizde de oldukça geçerli bir meslek olan odyologluk hem maaşı bakımından hem de sunduğu istihdam fırsatları bakımından en güvenilir meslekler arasında kendisine sağlam bir yer edinerek karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle ülkemizde son zamanlarda en çok tercih edilen bölümlerden biri de şüphe yok ki odyolojidir. Ayrıca en yüksek maaşlı mesleklerden de bir tanesidir. Peki, diğer yüksek ücretli meslekler hangileri? Merak ediyorsanız En Yüksek Maaşlı 10 Meslek isimli  yazımızdan öğrenebilirsiniz.

5 Diş Hekimi Asistanı

Diş Hekimi AsistanıDiş hekimliğinin de her daim yaşamlarımızda yer alacak bir meslek grubu olduğunu düşünecek olursak, diş hekimi asistanlığının da aynı ölçüde geçerli olması gayet mantıklı bir yaklaşım olacaktır, değil mi? Sonuçta her diş hekiminin, en az bir tane asistana ihtiyacı olduğuna göre, bu meslek grubunda çalışmak isteyenler de en az diş hekimleri kadar istihdam şansına ve uzun ömürlü bir iş kariyerine sahip olacaklardır. Yani, eğer tıbbi alanlar dikkatinizi çekiyorsa ve ömürlük bir meslek seçimi yapmayı düşünüyorsanız, diş hekimliği asistanlığı da aklınızın bir köşesinde bulunsun derim.

4 Yazar

Yazarİnternetin gelişmesi ile birlikte, yazar olma hayalleri kuran ama hala kitap yazamamış ya da yayınlatamamış kişiler için yeni fırsatlar doğmuştur. Şöyle ki artık yazarlık yapabilmek için illa ki bir romanın altında isminizin yazması gerekmemektedir. Örneğin; eğer gönlünüzde yatan meslek seçiminiz yazarlıktan yana ise siz de gündemi takip ederek internet sitelerinde, dergilerde, gazetelerde vb… farklı alanlarda makaleler yazabilirsiniz. Neticede; bir kitabınız ister olsun ister olmasın, yazarlık günümüzün en geçerli meslek grupları arasında gösterilmektedir.

3 Hemşire

HemşireListemizin 3. sırasında yer alan meslek grubunun ise hemşirelik olduğunu görüyoruz. Tıpkı eğitim sektörü gibi, sağlık sektörü de dünyanın en geçerli alanları arasında yer almaktadır. Zira sağlık çalışanlarına olan ihtiyaç, hiçbir zaman azalmayacak, aksine artarak devam edecektir. İşte bu yüzden de hemşirelik günümüzün en güvenilir ve en uzun ömürlü mesleklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. İlaveten hemşirelik, hepimizin bildiği gibi, ülkemizde de hem maaşı hem de sunduğu iş olanakları bakımından en popüler mesleklerden biri olarak gösterilmektedir.

Dünya genelinde artan insan nüfusu ve değişen hayat, kalifiyeli sağlık personellerini de zorunlu kılmaktadır. Özellikle hemşirelik bölümü okuyan hemen hemen herkese ihtiyaç vardır. Bu gerçeğin 2022 yılına kadar giderek de artması bekleniyor. Peki, hemşirelikle aynı kaderi yaşayan diğer bölümler hangileri? Bu sorunun cevanı 2015’in En Çok Kazandıracak 10 Rahat Mesleği isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

2 Perakende Satış Müdürü

Perakende Satış MüdürüListemizin 2. sırasını perakende satış müdürlüğünün aldığını görüyoruz. Nitekim bu iş grubu da en az diğer meslekler kadar güvenilir ve uzun ömürlü bir meslek olarak görülmektedir. Bununla birlikte, yalnızca bir alanda değil, neredeyse her alanda perakende satış müdürlerine ihtiyaç duyulduğunu düşünürsek, bu mesleği seçmek oldukça akıllıca bir tercih olarak karşımıza çıkacaktır. İlaveten, bu meslek grubunu seçenlerin mertebesi hiçbir zaman daha aşağıya düşmeyecek; aksine performanslarına göre kıdem atlayacaklardır.

1 Kütüphane Memuru

Kütüphane MemuruListemizin 1. sırasına baktığımızda, ilk sırayı kütüphane memurluğunun aldığını görüyoruz. Bir ömür boyunca severek yapılabilecek en güvenilir meslek olarak karşımıza çıkan kütüphane memurluğu, sessizliği seven ve huzur dolu bir ortamda çalışmak isteyen kişiler için hiç şüphesiz kusursuz bir meslek tercihi olacaktır. Neticede bu mesleği icra edenler, emekliliklerine kadar stresten uzak ve kitaplarla dolu bir ortamda çalışma fırsatına sahip olacaklardır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızın da sonuna geldiğimize göre, yukarıdaki meslekler hakkında ne düşündüğünüzü öğrenebilir miyiz? Eğer hala bir meslek seçimi yapmadıysanız ya da yaptığınız işten memnun değilseniz, listemizdeki hangi meslek sizin için en uygunu olurdu? Örneğin; son yıllarda gittikçe daha fazla rağbet gören yazılım mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Son olarak, yazımıza yorum yapabilir ve bu haberimiz hakkında ne düşündüğünüzden bizim de haberdar olmamızı sağlayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.