Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Çok Mutlu Eden 10 Mesleği

Sahip olduğunuz meslek sizi ne kadar mutlu ediyor? Listemizde dünyanın en çok mutlu eden meslekleri bulunuyor. Peki, sizin bu konudaki fikirlerini neler?
Dünyanın En Çok Mutlu Eden 10 Mesleği
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sizleri en çok ne mutlu eder? Bu soruyu doğal olarak herkes farklı bir şekilde cevaplıyor. Ancak bazılarımız için yaptığımız meslek her şeyin önünde yer alır. Belki de aklınıza; “hayatımızın bir kısmını feda etmek zorunda kaldığımız ve saatlerce emek sarf ettiğimiz işler nasıl olur da insanı mutlu eder?” sorusu takılmış olabilir. Bu şekilde düşünenlere tavsiyem, bir şeyler yolunda gittiğinde veya doğru şeyleri yaptığınızdan memnun olduğunuzda yaşadıkları hazzı düşünmeleri.

Fakat ne yazık ki birçoğumuz sonraki iş gününü sabırsızlıkla beklemiyor. Eğer sizler de bu çoğunluğun içindeyseniz kendinizi kötü hissetmeyin. Sadece yanlış sektörü tercih etmiş olabilirsiniz. Gerçi ülkemizde işsizlik başını alıp gidiyorken, sevdiğimiz işi yapmamanın verdiği mutsuzluğu yaşamak çok lüks bir durum. Ancak ülkemizde yok denecek kadar az olsa da bazı meslekler insanların mutluluğuna vesile oluyor. Bu açıdan bakıldığında yüksek ücretli mesleklerin mutluluğu arttığını düşünebilirsiniz. Ancak, hiç alakası yok. Para birçok şeyi almanızı sağlayabilir; ama iş memnuniyeti satın alınamayacak kadar pahalı.

Meslek grupları, gündelik faaliyetler ve sorumluluklar açısından sektör bazında büyük ölçüde değişiklikler gösterebilir. Bu mesleklerden bazıları hareketli ve hızlı değişen çevrelerde bulunurken, bazıları ise mümkün olduğunca rahat ortamlara sahip olabilir. Ayrıca maddi getirileri de çok farklıdır. Zaten listemizi sonlandırdığımızda bazı meslek gruplarının burada yer almasına oldukça şaşırabilirsiniz. Ama unutulmaması gereken, buradaki insanların zaman geçirerek para kazanmaktan öte tutkuyla güzel şeyler ortaya koymak için çabaladığıdır. Bu listede, aralarında hiçbir ilişki olmayan ve dünyanın en çok mutlu eden 10 mesleği bulunmakta. Aralarından bazılarının sizi gerçekten şaşırtacağına emin olabilirsiniz…

İşte karşınızda dünyanın en çok mutlu eden meslekleri:

10 Kişisel Asistan

Kişisel AsistanKişisel asistanlık hakkında aklımıza ilk olarak, ego manyağı patronu tarafından azarlanan yeni mezun genç beyinler geliyor. En azından TV programlarında ve filmlerde bu şekilde yansıtılıyor. Mesela Entourage’deki Lloyd ya da Şeytan Prada Giyer filmindeki gibi.

Gerçek şu ki kişisel asistan olmak o kadar da kötü değil. Ayrıca çoğu kişisel asistan, kendi mesleklerindeki insanların diğer sektörlerdeki insanlara göre daha çok mutlu olduklarını belirtiyor. Bir organizasyonun alt yapısını öğrenirken, problemleri anında çözmek için bulunan biri, kalıplaşmış sözlü tacizlerden uzaklaşıp bu durumu geride bırakabilmeli.

9 Sıhhi Tesisatçı

Sıhhi TesisatçıTesisatçılar işlerinde bir sürü pislik ile uğraşmak zorundalar. Ancak başka bir açıdan bakıldığında, uğraştıkları pislik diğer insanların günlük işte yapmak zorunda oldukları şeylerden çok daha iyidir. Genellikle tesisatçılar kendilerinin patronlarıdır ve birkaç dikkat dağıtıcı unsurların dışında kendi mesleklerine odaklanabilirler. Birçoğumuzun uğraşmak zorunda olduğu politik sorunlardan ve sıkıcı işyerlerine, ofislere tıkılıp kalmaktan çok daha iyi.

Tesisatçılık, her zaman rağbet gören ve iyi ücretlerin kazanılabileceği mavi yakalı nadir işlerden bir tanesi. Bu nedenle, onların yapmış oldukları mesleklerinden memnun olmaması için hiçbir neden yok.

8 Bilim İnsanı

Bilim İnsanıSunmuş olduğumuz listedeki birçok mesleğin ortak noktası, burada çalışanların işlerini severek yapması. Bu durum özellikle de bilim insanları için geçerli. Bilim adamları ve kadınları, rahat yaşam şartlarına kavuşabilmek için çalışma hayatına atıldıktan sonra bile hala sevdikleri konu hakkında yıllarını akademik olarak harcayabiliyor. Devlet destekli bütçenin her zaman kısıtlı olduğu ve projelerin aniden durdurulabildiği çalışma alanlarında bilim adamı olmak stresi de yanında getirebilir. Ülkemizde bu durum söz konusu olmasa da bilim insanları yurt dışında bulunan birçok endüstriyel alanda oldukça fazla talep görmekte.

7 Bahçıvanlık

BahçıvanlıkBahçe ve toprakla ilgilenen kişilerin öfkeli bir şekilde etrafına baktığını gördünüz mü? Eğer bugüne kadar böyle birine rastlamadıysanız, fiziksel emek harcanan mesleklerin en keyiflilerinden biri olduğunu düşünebilirsiniz.

Bahçıvanlar para içinde yüzmeyebilir; ancak onlar gezegendeki en mutlu çalışanlar arasında yer alıyor. Nedeni oldukça basit. Farklı tarzlarda bahçıvanlar bulunsa da genellikle günleri en güzel mevsimlerde dışarıda bereketli topraklarda geçiyor. Ayrıca emeklerinin meyvesini kendi yetiştirdikleri çiçeklerden topluyorlar. Ellerini kirleterek ortaya bir ürün koyabilmek, başka nasıl bu kadar güzel olabilir ki? Tahmin edebileceğinizi bildiğim için, bu işin getirmiş olduğu diğer memnuniyetlerden bahsetmiyorum bile.

6 Pratisyen Hekim

Pratisyen HekimPratisyen hekimler hayat kurtarmak için bütün güçlerini sarf ederler ve bu yüzden toplumda önemli bir yere sahiptirler. Doktor olabilmek çok zor bir meziyet. Yıllarca hazırlandığınız sınavı kazanıp üniversitede okumak için harcanılan çaba gerçekten zor olsa gerek. Bu iş layığı ile yapıldığında getirdiği memnuniyetin muazzam olmasını sağlayan, prestijli statü ve yüksek bir maaştır. Birkaç iş kolu gibi doktorluk da son derece saygın bir meslektir.

2015 YILININ EN ÇOK KAZANDIRAN 10 MESLEĞİ İÇİN TIKLAYIN.

5 Pazarlamacılar ve Halkla İlişkiler

Pazarlamacılar ve Halkla İlişkilerEğer pazarlama veya halkla ilişler departmanında çalışıyorsanız, yaratıcı düşünceye mutlaka sahip olmalısınız. Aşırı derecede stresli olan bu meslek, bazı insanlar için cehennem olsa da bazıları için hayallerinin gerçeğe dönüştüğü bir yer. Pazarlama ve halkla ilişkilerde bulunan insanlar, aşık oldukları yaratıcılığı günlük hayatlarında da kullandıkları için yapmış oldukları meslekler ile oldukça mutlular.

Bu mesleğin çekiciliğinin bir diğer nedeni, durağan ve aşırı derecede monotonluk yerine çeşitli sorunlar ile yüzleşme zorunluluğudur. Bir markanın tekrar hayat kazanması veya halkla ilişkiler krizi gibi her zaman eğlenceli olmayan sorunlar çıkmasına rağmen, oldukça keyifli anlar da sizi bekler. Ayrıca, çalışmak için en iyi yerlerden biri haline gelen yeni teknoloji şirketleri, yeni nesle de çeşitli yollar ile hitap ediyor. Kim yeni nesil rahat bir çalışma ortamını sevmez ki?

DÜNYANIN EN STRESLİ 7 İŞİ İÇİN TIKLAYIN.

4 Hemşireler

HemşirelerHemşireler televizyon programlarında rastladığımız doktorların da arkasındaki isimlerdir. Bütün övgüleri onlar almasa bile yaptıkları işler ile hastaların sevgilisidirler. Hastalar bazen hastanelere günlük olarak gitmek zorunda kalabilirler. Bu durum da hemşirelerin oldukça yoğun çalıştığını söyleyebiliriz.

Aslında hemşirelik, büyük bir farkla doktorları geride bırakarak kamuoyu tarafından en güvenilir mesleklerden biri olarak görülüyor. Hemşirelerin en belirgin özellikleri, daha doğrusu olması gereken karakter yapısı “çelik” gibi sinirlerdir. Strese ve güçlüklere rağmen yardıma ihtiyaç duyan kişilere güler yüzle yaklaşmak zorunda kalabilirler. Ama her şeye rağmen bu işi severek yapanlar, mesleklerinden oldukça memnun.

3 Öğretmenlik

Öğretmenlikİlkokul yıllarınıza dönüp ne kadar yaramaz bir çocuk olduğunuzu düşünün. Alınmayın; fakat en az 20 sinir bozucu çocuğu idare etmek iyi öğretmenlerin bir kerameti olsa gerek. Sadece en iyi öğretmenler oldukları için öğrencilerine tahammül etmezler, aslında işlerini sevdikleri için bunu yaparlar. Günümüzde de kutsal sayılan bu meslek çalışanları, diğer memurluk bölümlerine göre oldukça düşük ücretlerle işe başlıyor.

Özellikle ülkemizde o kadar çok atama bekleyen öğretmen var ki Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna bile atandıklarında mutluluk gözyaşlarına engel olamıyorlar. Bütün mesleklerin dışında bu meslekte öğretmek gibi bir sevginin emeği var. Her türlü zorluğuna rağmen öğretmenler kendilerini bu dünyadaki en mutlu kişilerden bir tanesi olarak görüyor.

EN YÜKSEK MAAŞLI 10 MESLEK İÇİN TIKLAYIN.

2 Kuaförlük/Berberlik

Kuaförlük/BerberlikSaçınızı kestirmek için iyi bir kuaföre veya berbere gittiğinizde eğlenebilirsiniz. Özellikle de küçük berberlere gittiğinizde ekonomi, siyaset, gündelik hayata dair her şeyden konuşabilirsiniz. Etraftakiler tanıdıktır ve kapıdan adımınızı attığınızda bütün sorunları dışarıda bırakırsınız. Bütün bunların sebebi, araştırmanında gösterdiği gibi bu meslekte çalışan insanların yaptıkları işten inanılmaz derecede mutlu olmaları. Mutluluklarını görebilmek o kadar da zor olmasa gerek. Para kazanırken arkadaşlarla vakit geçirip, güzel ilişkiler kurmak bu mesleği mükemmel kılan yanlarından sadece birkaçı. Berber ve kuaförler de bahçıvanlar gibi işlerini layığı ile yaparak kendi ağaçlarının meyvesini topluyor.

1 Mühendislik

MühendislikYapılan araştırmalar gösteriyor ki dünyanın en mutlu çalışanları mühendisler! Peki, birkaç iyi nedenle etrafında toplanmış insanların işlerini böylesine sevmesinin sebebi ne olabilir? Diğer mutlu eden mesleklerden bazıları gibi, mühendislerde zorlu durumlara karşı çözüm üreterek çalışıyor. Lüks araçlardan, stadyum inşa etmeye kadar çalışma alanları farklılık gösterse de bilim insanlarına benzer şekilde kendi düşünceleri üzerinde birçok deney yapabilirler. Bahçıvanlar gibi mühendisler de uğraştıkları iş tamamlandığında meyvelerini toplamaya başlayabilirler. Dahası sevdikleri işleri yapmak için yüksek miktarda maaş kazanırlar. Bunlara ek olarak, fazlasıyla çalışabilecekleri alanın olduğunu da söyleyebiliriz.

Bütün bu faktörlerin bir araya gelmesi mühendisliği en iyi ya da en mutlu eden mesleklerden biri yapar. Ancak eğer mühendis değilseniz, bu listede birbirinden farklı sizi mutlu edebilecek birçok meslek bulunuyor. Şimdi, kalkın ve sizi mutlu edebilecek bir iş bulmaya çalışın. Her gün heyecanla uyanıp, yapmaktan mutluluk duyulan bir işi kim istemez ki? Ülkemiz şartlarında, mutlu olup üstüne bir de maaş verecekleri bir iş bulmak imkansıza yakın. Lakin, nadir de olsa bu ülkede de işini seven insanların var olduğuna inanıyorum, inanmak istiyorum. Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de dışarıda bir yerde yaptığı işten mutlu olan insanlar var mıdır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.