Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Servetinin Yarısını Bağışlayan 10 Milyarder

Mal varlıklarının önemli bir bölümünü bağışlamaktan çekinmeyen milyarder insanlara bu yazımızda yer verdik. İşte hem cömertliği ile öne çıkan milyarderler...
Servetinin Yarısını Bağışlayan 10 Milyarder
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ülkeler arasındaki ekonomik dengesizlik, gelir dağılımındaki eşitsizlik ne yazık ki bazı toplumları sıkıntıya düşürüyor. Zayıf ekonominin getirdiği bazı olumsuzlukların başında ise sağlıksız yaşam koşulları var. Tabi ki bu koşullar da önüne geçilemeyen hastalıklara dönüşüyor. Ekonomik açıdan zengin olan bazı ülkeler ve onların sayılı milyarderleri bu duruma kayıtsız kalmıyor.

Özellikle bilime ve öldürücü hastalıklarla mücadele eden araştırma enstitülerine yapılan bağışları sıklıkla duyarız. Peki, bazı milyarderlerin servetlerinin yarısını bağışladığını duydunuz mu? Bu listedeki isimler duruma kayıtsız kalmayarak, başarılı kariyerleri boyunca elde ettiği zenginliklerin yarısını bağışladı. Bazıları hayır kurumlarını tercik ederken bazıları bilim ve araştırma vakıflarını seçti. Sizler için hazırladığımız listede servetlerinin yarısını bağışlayan milyarderleri bulacaksınız.

Tabi ki bilime bağış yapan zenginler sadece bu listedekilerle sınırlı değil. Bu isimleri Bilim için Bağış Yapan 10 Milyarder isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İşte karşınızda servetinin yarısını bağışlayan 10 milyarder:

10 Paul Allen

Paul AllenGates ve Paul Allen, 1975 yılında Microsoft’u kurdu. Microsoft şimdi dünyanın en karlı yazılım şirketidir. Paul halen şirkette yaklaşık 138 milyon dolar değerinde hisse sahibi. Onun yaklaşık 15 milyar dolarlık serveti var.
Allen daha çok lüks harcamaları ile bilinir. Hayırsever Allen, öldükten sonra sahip olduğu gayrimenkullerin çoğunluğunu bağışlama sözü verdi.

9 Michael Bloomberg

Michael Bloombergİş adamı, New York Belediye Başkanı olarak görev yaparken oldukça mütevazi bir hayat yaşıyordu. Michael Bloomberg, şimdilerde yaklaşık 4 milyar dolar dolandırıcılıkla suçlanıyor. Michael ayrıca kar amacı gütmeden milyonlarca dolar bağış yapmıştır.

8 Warren Buffet

Warren BuffetDünyanın en başarılı holding şirketlerinden biri olan Berkshire Hathaway’in başkan ve CEO’su Warren Buffett, 64.7 milyar dolar net serveti ile dünyanın üçüncü en zengin adamıdır. Şirket sayısız büyük kuruluşa sahip. Ayrıca Heinz, Coca-Cola, IBM, Wells gibi şirketlerin de hisselerine sahiptir. Buffet toplam 58 milyar dolar servetinin % 99’unu bağışlama sözü verdi. Bu paranın ise % 83’ü doğrudan Gates Vakfı’na gidecektir.

Warren Buffett’ daha yakından tanımak ister misiniz? Onu, bilinmeyen özellikleriyle Warren Buffett Kimdir? isimli yazımızdan daha iyi tanıyabilirsiniz.

7 Pierre Omidyar

Pierre OmidyarEBay kurucusu Pierre Omidyar, oldukça hızlı bir şekilde zengin olmuştur. Kendini “en büyük zevklerimden biri bütün pahalı ve lüks arabaları satın almak” olarak tanımlar.

Omidyar 357 milyon dolar üzerinde olan servetinden bağışlar yapacağına söz verdi. Ünlü iş adamı servetinin büyük çoğunluğunun Pledge’ye verilmesi konusunu içeren anlaşmaya imza atmakta tereddüt bile etmedi.

6 George Lucas

George LucasDisney, Lucas’ın şirketi olan Lucas Filmler için Star Wars yaratıcısına 4 milyar dolar ödedi. George’un, Mater Film Okulu’nu genişletmek için 175-180 milyon dolar bağış yaptığı göz önüne alındığında, oldukça hayırsever biri olduğu görülüyor.

5 David Rockefeller

David RockefellerDavid Rockefeller 2006 yılında New York Times’ın hesaplarına göre toplam, 900 milyon dolar kişisel bağış yapmıştır. Ayrıca David, Museum of Modern Art’a 100 milyon dolar, Rockefeller Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi’ne 100 milyon dolar bağış yaptı.

4 Mark Zuckerberg

Mark ZuckerbergMark Zuckerberg bu yıl 30 yaşına girdi, ama o bizim zihnimizde her zaman genç milyarder olarak kalacaktır. Zuckerberg 33.1 milyar dolarlık servete sahiptir. Zuckerberg, Facebook hisselerinin 500 milyon dolar değeri kadarını Silikon Vadisi Toplum Vakfı’na ve 100 milyon dolarını Eğitim Newark Okulları’nı geliştirmek için bağışladı.

3 Ted Turner

Ted TurnerCNN ve TBS medya kurucusu ve milyarder Ted Turner, bugün toplam 2.2 milyar dolar civarında bağış yapmıştır. Turner’ın 1 milyar dolarlık bağışı, şimdi başkanı olarak görev aldığı BM’nin kamu sadaka vakfınadır.

2 Richard Branson

Richard BransonVirgin Grubu’nun kurucusu genç girişimcilere yardımcı olmak için Peledge’yi kurdu. Forbes göre Branson, yaklaşık 5 milyar dolar serveti ile 6. en zengin İngiltere vatandaşıdır. Maceracı işadamı Bransoni, servetinin en az yarısını keşfedilmemiş toprakları keşfetmeyi teşvik için bağışlayacağının sözünü verdi.

1 Bill Gates

Bill GatesBill Gates, 80 milyar dolarlık servetinin yarısını hayır için harcamaya söz verdi. Bugün ise bağışlarının büyük bir bölümünü bilim için yapıyor. Bill Gates çocuk felci, sıtma ve tüberküloz gibi bütün insanlık için oldukça tehlikeli olan hastalıklarla mücadeleye 10 milyar doların üzerinde bağış yaptı. Bill Gates’in eşi Melinda Gates de oldukça hayırsever kişiliği ile bilinir. Onlar kendi isimlerini taşıyan bir de vakıf kurdular.

Para kazanma ve servetini daha çok büyütme hırsını çoktan yenmiş isimlere göz attık. Dikkat ederseniz burada ki isimlerin çoğu, normal bir hayat sürerken yaptıkları akıl almaz projelerle bulundukları konuma erişmiş. Sanırım onların kalbi her zaman zengindi, siz ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.