Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Geleceğe Işık Tutan Akıllara Zarar 10 Teknoloji Ürünü

Teknolojik gelişmeler bizi fazlasıyla şaşırtırken, bir bakmışız artık alışkanlığımız haline gelmiş. Listemizde gelecek hakkında bilgi veren ürünler bulunuyor!
Geleceğe Işık Tutan Akıllara Zarar 10 Teknoloji Ürünü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yaklaşık 200 bin yıldır dünya üzerinde varlığını sürdüren insanoğlu, geniş bir perspektiften bakıldığında gezegenin en yeni canlılarından bir tanesidir. 4.5 milyar yıldır dönüp duran dünyada 200 bin yıl neredeyse yeni doğmuş bir bebeğin temsili niteliğindedir. İnsanoğlu, yaşamını sürdürmüş olduğu gezegene göre oldukça genç bir tür olmasına rağmen, fazlasıyla kayda değer işlere imza atmayı başarıyor.

Taş Devri’nde, dönemin koşullarından yararlanılarak oluşturulan araç gereçler ile başlayan teknoloji hikayemiz, daha sonraları çeşitli metallerin keşfiyle çok daha etkileyici ve kullanışlı bir gelişim sürecine dönüştü. Hem bizlerin hem de teknolojinin kısa sürede evrimleşip, oldukça uçuk hale gelmesiyle Bilişim veya Teknoloji Çağı adı verilen bu döneme giriş yapmış olduk. Ancak halen daha gelişmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz.

Varoluşundan bu yana bir türlü yetinmek bilmeyen insanoğlu, günümüzde geleceğe ait öğeleri yaratmak ve onları günlük kullanım gereçleri haline getirmek istiyor. Servet değerindeki geleceğin havalı teknolojileri yavaş yavaş dünyamızı süslemeye başlıyorlar. Yaklaşık 10 ila 15 yıl önce bizlerle buluşan kameralı telefonlar, bilgisayar ve walkmanlar artık modası geçmiş birer teknoloji artığı haline geldiler.

Her geçen gün daha da inanılmaz hale gelen yeni nesil teknoloji ürünleri, bir önceki versiyonlarını kullanılmaz hale getirdi. İşte tam da bu nedenle içinde bulunmuş oluğumuz bilişim ve iletişim teknolojilerinin çağı, hem tüylerimizi ürpertiyor hem de bizleri kendisine hayran bırakıyor. Geleceğin teknoloji ürünlerini alıp, günümüze entegre eden çılgın mühendislerin akıllara zarar projelerinden oluşan bir liste düzenledik. Listemizde yer alan bazı ürünlerin günümüzde var olduğuna inanamayabilirsiniz.

İşte, huzurlarınızda geleceğe ışık tutan akıllara zarar 10 teknoloji ürünü:

GCM Yatırım Banner

10 Nike Air Mag “Marty McFly” Ayakkabıları

Nike Air Mag "Marty McFly" AyakkabılarıTam olarak 1989 yılındaki Geleceğe Dönüş II filminde karşımıza gelen bu geleceğe ait ayakkabıların yapımına aslında 2015 yılında başlanmıştı. Şu ana kadar yapılmış en pahalı spor ayakkabıları arasında yer alan Nike Air Mag versiyonları olarak karşımıza gelen “Marty McFly” ayakkabılarından sadece 1500 örnek meydana getirildi. Parkinson hastalığının tedavisi için çalışmalar yürüten Michael J. Fox Vakfı ile ortaklaşa gerçekleştirilen bu proje, eBay üzerinden satışa çıkarıldı ve bütün gelir vakfa aktarıldı. Filmde yer alan modelin birebir aynı olarak karşımıza gelen bu eşsiz ayakkabılar, parıltılı LED paneller ve elektro aydınlatmalı logo ile donatılmış. Bu şarj edilebilir ayakkabıların her biri dolum başına beş saat boyunca parıldayabiliyorlar.

9 Sanal Gerçeklik Konsolları ve Oyunları

Sanal Gerçeklik Konsolları ve OyunlarıVideo oyunları, son yıllarda hızla gelişerek oldukça gerçekçi hale geldiler ve Pac-Man gibi eski tarz atari oyunlarını fazlasıyla gerilerinde bırakmayı başardılar. Wii adı verilen konsol, oyun için geliştirilen ilk hareket kontrol sistemine sahipti ve oyunculara gerçeklik hissini fazlasıyla yaşatmayı başarıyordu. Sanal gerçeklik kavramı, özellikle de Tron Efsanesi ve Matrix gibi filmlerden sonra oyuncular için fazlasıyla önemli hale geldi. Kısa sürede bu durumun farkına varan teknoloji şirketleri de bu amaca uygun etkileyici gereçler üretme telaşına düştüler. Bu ürünlerden bir tanesi de kullanıcıları adeta oyunun içerisine ışınlayan sanal gerçeklik gözlükleriydi. Samsung ve LG gibi üst düzey teknoloji firmalarının yanı sıra dünyanın en pahalı oyun konsolları arasında yer alan PlayStation 3 Supreme gibi bir teknoloji harikasına imza atan Sony de PlayStationVR adını verdiği sanal gerçeklik gereciyle oyun ve teknoloji meraklılarının akıllarını başlarından almayı başardı.

8 Cihazlarınızın Kilidini Açan Şifre Hapları

Cihazlarınızın Kilidini Açan Şifre HaplarıGünümüzde, sahip olduğunuz her elektronik cihazın kilidini açacak bir şifre bulunuyor. Akıllı televizyonlarınızdan tablet bilgisayarlarınıza ve akıllı telefonlarınıza kadar birçok şifreyi sabah kalkar kalkmaz hatırlamak zorunda kalabilirsiniz. Eğer şifrelerle ilgili bir sorununuz varsa ve her gün bu kodları girmek istemiyorsanız, Motorola firması tarafından geliştirilen elektronik şifre hapı işinizi fazlasıyla kolaylaştırabilir. İçerisinde küçücük bir çipi barındıran bu hap, sindirim sıvılarıyla buluştuktan sonra “18-bit, EKG benzeri bir sinyal” içinizden yayılmaya başlıyor. Böylece şifre çözücü bir vücuda sahip olabiliyorsunuz. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından yeşil ışık yakılan bu elektronik hap, yakında bizlerle buluşacak.

7 Uçan Kaykaylar

Uçan KaykaylarHoverboards ya da diğer bir deyişle “Uçan Kaykaylar” günümüzün teknoloji dünyasında yerlerini almaya başladılar. Geleceğe Dönüş II filminin hayatımıza kazandırmış olduğu bir başka teknoloji harikası olan bu uçan kaykaylar, meraklılarını büyülemeyi başarmıştı. Öncesinde meydana getirilen scooterlar ve Segway gibi taşıyıcılar aslında bu geleceğe ait teknolojinin habercileriydi. Özellikle de Kevin James tarafından canlandırılan Mall Cop filmindeki Paul Blart karakteri, bu kişisel taşıma araçlarına farklı bir boyuta taşıdı. Böylece sıradan kaykay versiyonlarına göre çok daha kullanıcı dostu uçan kaykaylar meydana getirildi. Razor, Jetson ve Hover X gibi şirketler tarafından geliştirilen bu teknolojik araçları artık internet üzerinden satın alabiliyoruz.

6 Giyilebilir Dokunmatik Ekran

Giyilebilir Dokunmatik EkranHalihazırda fazlasıyla işlevsel olan cep telefonları gelişerek birer minyatür bilgisayar haline geldiler. Sık sık “araba kullanırken telefonunuzu kullanmayın” şeklinde uyarılar yapılsa da bu ikazlara aldırmayıp, telefonu elimizden bırakmadan otomobillerimizi sürmeye devam ettik ve bu durum çoğu zaman ellerine yapışık telefonlarıyla karşıdan karşıya geçmek isteyen yayalara çarparak sonuçlandı. Bu olayların sonucunda bazı teknoloji firmaları günün her anında elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonları, kelimenin tam anlamıyla kullanıcılara yapıştırmaya karar verdi. Cicret Bracelet adı verilen bu giyilebilir teknoloji ürününde; hafıza kartı, USB girişi, Bluetooth ve Wi-Fi gibi özellikler de bulunuyor. Bir bileklik sayesinde sahip olduğunuz telefonun dokunmatik arayüzünü bileğinize yansıtan bu cihaz, tamamıyla suya dayanıklı.

5 Gerçek Zamanlı Çeviri Yapabilen Kulaklıklar

Gerçek Zamanlı Çeviri Yapabilen Kulaklıklar2005 yapımı Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy) filminin en ilginç sahnesi; konuşulan herhangi bir dili çevirmek için kulak içine yaşayan bir balığın yerleştirildiği bölüm olabilir. Bu durum sizlere biraz sıra dışı gelebilir. Ancak Waverly Labs adındaki firma balık yerine kablosuz bir kulakiçi kulaklık kullanarak bu bilimkurgu filmlerine özgü kavramı gerçeğe dönüştürüyor. The Pilot adı verilen bu cihaz; siyah, beyaz ve kırmızı olmak üzere üç farklı renk seçeneği ile karşımıza geliyor. Bir telefon uygulaması ile kontrol edilebilen bu cihaz, Eylül ayından itibaren satışa sunulacak. İlk olarak Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve İngilizce gibi dünya çapında oldukça yaygın kullanıma sahip dilleri çevirecek olan The Pilot, önümüzdeki günlerde daha da geliştirilmiş dil paketleriyle karşımıza gelecektir.  

4 Uçan Bisikletler

Uçan Bisikletler1982 yapımı E.T. ve daha sonra Star Wars gibi efsanevi yapımlar, bizlere dünya dışındaki yaşamın nasıl olabileceğiyle ilgili teoriler üretmemize yardımcı olmuşlardı. Bu tarz filmlerde en çok dikkat çeken araçlar ise uçan bisikletlerdi. Uzay konulu eşsiz filmlerinden aşina olduğumuz bu uçan bisikletler, Aero-X Bike adı verilen proje ile dünyamıza iniyorlar. 3 metrenin üzerinde bir uzunluğa sahip Aero-X bisikleti iki kişiyi rahatlıkla taşıyabiliyor ve kolaylıkla 70 km/s hızın üzerine çıkabiliyor. Hemen hemen sıradan motosiklet ve bisikletlerle aynı kullanım tarzına sahip olan Aero-X Bike birçok alanda kullanılabilir. The Pilot kulakları gibi önümüzdeki ay piyasaya sürülmesi beklenen bu güzellik, daha şimdiden ağzımızın suyunu akıtmayı başarıyor.

3 Gelecekten Gelen Otobüsler

Gelecekten Gelen OtobüslerGeçtiğimiz günlerde tanıtmış olduğumuz, dünyanın ilk sürücüsüz otobüsü Mercedes CityPilot seferlerine başladı. Bununla birlikte halihazırda bünyesindeki gelişmelerle bizleri büyüleyen otomotiv sektörü de çok daha etkileyici bir hale büründü. Bu tarz eşsiz teknoloji ürünleri, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerdeki toplu taşıma veya trafik sorununa çare olmayabilir. Ancak geçtiğimiz Mart ayında gerçekleşen Pekin Uluslararası İleri Teknoloji Fuarı’nda gösterime çıkarılan Transit Elevated Bus adındaki otobüs modeli trafikle ilgili her derde deva olabilir. Toplamda 1200 yolcu kapasitesine sahip olan bu devasa otobüs, tünel sistemi sayesinde trafikte sıkışan arabaların üzerinden transit bir şekilde geçiş sağlayabiliyor. Metro sisteminden çok daha uygun bir bütçe ile üretilecek olan bu yeni nesil otobüs, herhangi bir çevre kirliliğine de yol açmıyor. Şu sıralar çeşitli testler ile sınanan bu farklı otobüs modelinin 2016’nın sonlarına doğru tamamlanacağı belirtiliyor.

2 Bilgisayar Destekli Kontak Lensler

Bilgisayar Destekli Kontak LenslerJames Bond veya Görevimiz Tehlike serilerinde karşımıza gelen kontak lensler ve akıllı gözlükler, şimdilerde birçok teknoloji firmasının vitrinlerini süslüyorlar. Google Glass, akıllı gözlük teknolojisi için ilk girişim olarak kabul görülse de bazı şirketler, teknolojiyi daha da geliştirerek bu modeli gölgelerinde bırakacak cihazlara imza atmayı başardılar. Vuzix M300 adı verilen bu yeni nesil gözlük modeli, Google Glass modellerinden çok daha sofistike bir tasarım ile karşımıza geldiler. Daha sağlam bir çerçeveye ve 16GB yerleşik hafıza ile donatılan bu teknolojik gözlüklerde, ayrıca 13 megapiksel kamera ve Wi-Fi özellikleri de bulunuyor. Fakat daha küçük boyutlara sahip ve benzer özellikler ile donatılmış bir cihaza sahip olmak istiyorsanız, Sony tarafından meydana getirilen kontak lensler ideal bir tercih olabilir. Sadece göz kırparak ekrandaki cismi büyütebilir, odaklayabilir ve hatta silebilirsiniz.

1 Uçan Arabalar

Uçan ArabalarEğer çocukluğunuzda Jetgiller isimli çizgi filmi izlediyseniz, uçan arabalara karşı yaklaşımınız da biraz farklı olabilir. Ailelerinin her bir ferdinin ve hatta Astro isimli köpeklerinin bile sığmış olduğu bir uzay gemisiyle işe güce giden Jetgiller, yepyeni bir teknolojinin kapılarını 60’lı yılların başında aralamayı başarmıştı. Geçmişte bugüne uçan araba hayaliyle yanıp tutuşan bizler de bir an önce bu hayalin gerçekleşmesini diledik. Nihayet Terrafugia şirketi dileklerimizi gerçekleştirmeye karar verdi ve gelecekte hayatımıza girecek eşsiz arabalar arasında yer alan TF-X adındaki uçan arabayı oluşturmayı başardı. Dört kişilik ve elektrikli bir araç olan TF-X, dikey kalkış ve iniş gerçekleştirebiliyor. Bir helikopter gibi her yere uçabilen bu eşsiz otomobil, iniş yapmak için herhangi bir piste ihtiyaç duymuyor. Hem bir otomobil olarak hem de bilgisayardan kontrol edilebilen bir hava aracı olarak hizmet verebilen Terrafugia TF-X, elektrikli ikiz motoruyla 300 beygir gücü üretebiliyor ve saatte 322 kilometrelik hıza çıkabiliyor. Ayrıca bu geleceğe ait araba tek seferlik şarjla 800 kilometrelik mesafe kat edebiliyor.

Gelişen teknolojinin hızı hem başımızı döndürmeye hem de tüylerimizi ürpertmeye devam ediyor. Geçmişte bilim kurgu filmlerde rastlamış olduğumuz birçok teknolojik cihaz, şimdilerde birçok insanın hayatını kolaylaştıran gündelik eşyalar olarak hizmet veriyorlar. Ancak yine de kendini aşan teknolojinin durmaya niyeti yok gibi görünüyor. Peki, gelelim sorumuza. Listemizde yer alan bu çılgın teknoloji ürünlerinden hangileri sizce daha kullanışlı? Sorumuzun cevabı ile birlikte düşüncelerinizi de yorumlarınızda bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.