Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bugüne Kadar Üretilmiş Dünyanın En Pahalı 10 Oyun Konsolu

Oyun konsolları genellikle erkeklerin çok sevdiği ve para harcamaktan çekinmediği oyuncaklar diyebiliriz. Sizce en fazla ne kadar pahalı olabilir?
Bugüne Kadar Üretilmiş Dünyanın En Pahalı 10 Oyun Konsolu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Teknolojinin gelişimi ile son on yılda yapılan ciddi atılımlar ve konsol oyunlarının dünya çapında milyonlarca insanın en büyük eğlence kaynaklarından biri haline gelmesi, bu sektörün giderek gelişmesini sağlamıştır. Hatta ürünler, koleksiyoncular tarafından saklanacak nitelikte bulunacak kadar değerli görülmeye başlanmıştır. Günümüzde konsolları satmadan, sadece oyun oynayarak para kazanmak bile mümkündür.

Destiny oyunu Activision şirketine 500 milyon dolara patlarken; Avatar oyunu ise neredeyse filmle eşdeğer bir rakama, 425 milyon dolara mal olmuştur. Onlar, bu zamana kadar ki en pahalı film oyunları olarak tarihe geçmişlerdir. Bu nedenle sanal sporların hızlı bir şekilde yaygın hale geldiğine ve bazı oyunların yüksek bütçeler harcanarak üretildiğine bakarsanız, oyun dünyasının nasıl devasa bir imparatorluk olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Böylesine yüksek rakamlara mal olan oyunları oynanabilir hale getiren bazı retro konsollar, sınırlı sayıda üretilirler ve bu, oyun cihazlarının satın almalarını neredeyse imkansız hale getirir. Kısacası bu ürünler tam anlamıyla paha biçilemezlerdir. Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in sedef kaplı bir Xbox konsolunu Güney Kore liderine hediye etmesi, bu cihazların hayatımızda nasıl bir önem arz ettiklerini gösteren en büyük örneklerden bir tanesidir. Dilerseniz şimdi binlerce dolar değerindeki bugüne kadar satılan en pahalı oyun konsollarına birlikte göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı oyun konsolları:

10 Sega Aiwa Mega Drive CD

1.800 Dolar

Sega Aiwa Mega Drive CDSega Aiwa Mega Drive CD; tuhaf görünümlü, CD ile çalışan bir Sega Mega konsol birleşimidir. Uzay Çağı’na ait müzik dinleme aleti gibi görünen bu konsol, CD çalar ve Mega Drive havuzundan oluşan iki bölümlü bir parçadır. Bu ikili sistem Sega Mega Drive konsolunun bir türüdür ve 1994 yılında Japonya’da üretilen bu ürün, en nadir retro konsollardan bir tanesidir. Bu konsol  geçtiğimiz günlerde bir koleksiyoncuya eBay’da 1.800 dolara satılmıştır.

9 Hitachi HiSaturn Navi

2 Bin Dolar

Hitachi HiSaturn NaviHitachi, 1995 yılında Sega Saturn’den sonra HiSaturn Navi konsolunu piyasaya sürmüştür. O zamanlar bu konsol muhtemelen dünyadaki en iyi oyun sistemlerinden birine sahipti. Kompakt bir cihaz olan HiSaturn Navi konsolunda; LCD ekran, bir araba adaptörü, GPS sistemi, TV ayarlama girişi ve hatta bir de karaoke aygıtı bulunuyordu.

Sega ile işbirliği yapılan sistemde, standart bir Saturn girişi ve karaoke için iki adet mikrofon yuvası yer alıyordu. HiSaturn Navi, üretilen 2 bin adet versiyonu ile en nadir konsollardan biri olmakla birlikte; eBay’da 2 bin dolara satılmıştır.

8 Gundam RX-78 Custom Edition Dreamcast

7.300 Dolar

Gundam RX-78 Custom Edition DreamcastSınırlı sayıdaki pahalı Dreamcast konsolları arasında Gundam RX-78 CE; popüler bir anime cihazı olup, oldukça fazla bir hayran kitlesine sahiptir. Çok ama çok nadir olan bu konsolu bulmak neredeyse imkansız. Çünkü bu üründen sadece 78 adet üretilmiştir. Bu ender bulunan konsol, standart Gundam RX-78 modeli ile aynı renklere sahiptir ve dünya çapındaki birçok müzayedede farklı fiyatlarla satılmaktadır. Fakat  en yakın tarihli satış, eBay’da 7.300 dolara gerçekleşmiştir.

7 Lara Croft Gem-Studded Xbox 360

11 Bin Dolar

Lara Croft Gem-Studded Xbox 360Değerli taşlar ile donatılmış bu Xbox 360 modelinden muhtemelen sadece bir adet üretilmiştir. Bazı fanatik Lara Croft hayranları bu ürünü satın alabilmek için bankalardan kredi almayı bile göze almışlardır. Çünkü bu üründe Croft’un yüzü gerçek değerli taşlardan oluşturulmuş olup, cihazın dış yüzeyini kaplamaktadır. Lara Croft yüzü ile dekore edilmiş bu sanat eserinde 43 bin adet kristal bulunmaktadır ve değeri tamı tamına 11 bin dolardır.

6 Rose Gold Xbox ve PS4

13.600 Dolar

Rose Gold Xbox ve PS4Dünyanın ilk altından oyun konsolu, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Jumbo Electronics tarafından 2014 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu Xbox One ve PS4 konsolları; oldukça şık ve eşsiz olmalarının yanı sıra, her birinin fiyatı 13.600 dolardır.

Bu konsollar, ünlü İtalyan kuyumcu Gatti Luxury tarafından tasarlanmıştır ve Dubai’de GAMES14 organizasyonunda sergilenmiştir. Bu konsollarda 220 gram 9 ayar altın bulunmakla birlikte, normalinden yaklaşık olarak 6 gram daha ağırdır.

5 Atari Cosmos

18.853 Dolar

Atari CosmosAtari, dünya çapımda evde oynanabilir konsol sistemi üreten ilk firmadır ve birçok ürünü eşit miktarlarda yüksek fiyatlara satılmıştır. Atari Cosmos da bu ürünlerden bir tanesidir. Sistemin gelişimi 1978 yılında başlamış olsa da bu konsoldan sadece beş adet bulunmaktadır. Kalan ürünlerden üç tanesinin içi boş iken, iki tanesi tam fonksiyonludur. İki üründen birini Atari firması satın almış, diğeri ise firma çalışanlarından birindedir. 2005 yılında, tamamlanmamış ürünlerden biri 18.853 dolara satılmıştır. Sağlam olanlardan birinin şimdiki değerini artık siz hesap edin!

4 Gold Legend of Zelda Game Boy Advanced SP

20 Bin Dolar

Gold Legend of Zelda Game Boy Advanced SP2004 yılında Nintendo, piyasaya sürmüş olduğu Link’s Minish Cap’ın yanında bir promosyon ürün tanıttı. Altın renkli bu el konsolu Willy Wonka Chocolate Bars reklamında gösterildi. Legend of Zelda Game Boy Advenced SP modeli 24 ayar altından yapılmıştı ve bu çikolataların birkaç tanesinde bu cihazlardan biri vardı. Ancak, yarışmanın hiçbir kazananı olmadı ve insanlar saf altından bir konsolun varlığına inanmadılar. Fakat birkaç yıl sonra bu özel üretim, 20 bin dolara bir koleksiyonere satıldı.

Son Derece Pahalı 10 Video Oyun Konsolu ve Aksesuarı İçin Tıklayın.

3 Emperor 200 Workstation

40 Bin Dolar

Emperor 200 WorkstationEmperor 200 Workstation yaratıcıları MWE Lab bu ürünü; “insanların bilgisayar karşısında zamanlarını geçirebilecekleri, eşsiz, etkileyici ve rahat bir konsol,” olarak tanıttı. Matrix cihazını andıran bu makine, oldukça ağırdı ve bu konsol en pahalı oyun kurulumları arasında yer aldı.

Workstation konsolu; üç LCD ekran, bir LCD dokunmatik ekran, bir deri koltuk, bir aydınlatma sistemi, entegre bir kamera, Blu-ray oynatıcı, bir Playstation 3 ve dışarıdan ses geçirmeyen kulaklıklar ile donatılmıştı. Bu sistem 40 bin dolara satıldı ve bu ürünü piyasada herhangi bir yerde bulmanız neredeyse imkansızdır.

2 Sony Playstation 3 Supreme

290 Bin Dolar

Sony Playstation 3 SupremeHem bu ürüne hem de fiyatına baktığınız zaman her anlamda da ne kadar değerli bir cihaz olduğunu anlamışsınızdır. Ancak “bu cihaz, nasıl bir özelliğe sahip ki böylesine çeyrek milyon doların üzerinde bir fiyat etiketiyle satılıyor?” diye de merak ettiğinizden eminim. Playstation zaten başlı başına, dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan ürünleri arasında yer almaktadır.

Durum böyle olunca, Goldstriker konsolunun fiyatı da oldukça artmış olup 199.995 veya günümüzün parası ile 290 bin dolarlık fiyat etiketi ile satışa sunulmuştur. Sadece üç adet bulunan bu makinenin her birinin yapımı 12 hafta sürmüştür ve 1600 gram 22 ayar saf altın ile birlikte 0.5 karat 58 adet pırlantayla donatılmıştır.

1 Nintendo Wii Supreme

433 Bin Dolar

Nintendo Wii SupremeEğer Goldstriker’in Playstation 3 Supreme modeli sizlere çokta pahalı gelmediyse, bir de 300 bin pound ya da 433 bin dolarlık Nintendo Wii modeline bakın. Bugüne kadar üretilen en pahalı oyun konsolu olmasının yanı sıra, birçok evden daha pahalı bir fiyat etiketine sahiptir. 2500 gram 22 ayar altın ve 19.5 karat pırlanta ile dekore edilmiş ön düğmeleri ile Playstation’dan çok daha değerlidir. Her iki sistem de Goldstriker International’ın Stuart Hughues’i tarafından tasarlanmıştır.

Çocukluğumuzun mükemmel cihazları, şimdilerde ise evli çiftlerin boşanma sebepleri arasında yer alan oyun konsolları; gelişen teknoloji ile çığır açmaya devam ediyor. Gerçekçi görüntü kalitesi, kusursuz işletim sistemleri ile elimizden düşürmediğimiz cihazlar haline gelen bu konsollar, oldukça şık ve eşsiz tasarımlarıyla da oldukça dikkat çekiyor. Pahalı fiyat etiketleriyse bu ürünlerin geleceğin koleksiyon malzemelerinden olacağını gösteriyor. Peki, siz olsanız böylesine pahalı olan oyun konsollarından hangilerine sahip olmak isterdiniz? Sorumuzun cevabı ile birlikte bu konu hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın