Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

3D Yazıcı ile Üretilen Dünyanın İlk Süper Arabası: “Blade”

3D yazıcılarla üretilenler arasında şimdi de süper sport bir araba giriyor. Karşınızda Blade isimli tasarım harika aracın özellikleri...
3D Yazıcı ile Üretilen Dünyanın İlk Süper Arabası: “Blade”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dizginlenilemeyen merak duygusunun, üstün zeka ile birleşmesi, tarihin en önemli icatlarının oluşum sürecini fazlasıyla kısaltmıştır. Meydana getirilen her buluş, bir sonraki dahiyane fikrin doğuşuna neden olmuştur. Günümüzde ise dünyaya damgasını vuran dahilerin fikirleri, yeni dehalara ilham kaynağı olmuş ve ulaşılması zor teknolojilerin üretilmesinde önemli rol oynamışlardır. 1990’lı yılların başından bugüne kadar olan süreç, Bilişim Çağı olarak adlandırılsa da bu çağın başlangıcı çok daha eskiye dayanmaktadır. Ancak günümüzün teknoloji dünyası, bu çağın en ihtişamlı zamanlarını yaşamaktadır. Akıllı ve otonom cihazların hüküm sürdüğü bu dönemin en etkileyici ve belki de en yararlı icatlarından olan 3D yazıcılar, ilk olarak 1984 yılında Charles Hull’un ellerinde hayat buldu.

Daha sonra giderek gelişen 3D yazıcılar, yapay organ ve uzuvların oluşturulmasına da katkıda bulundular. Geçen aylarda ise Panerai imzası taşıyan 3D yazıcıyla oluşturulan ilk saat, Luminor 1950Tourbillon GMT Titanio modelini sizlere tanıtmıştık. Ancak bu saatten iki yıl önce takvim yaprakları 2014 yılını gösterdiğinde, 3D yazıcı ile üretilen dünyanın ilk arabası Strati, yollarla buluştu. Elbette ki her şey gibi 3D yazıcı ile üretilen bu araba da bizlere yeterli gelmedi. Çok daha iyisi yapılabilirdi. Divergent Microfactories şirketi tarafından meydana getirilen 3D yazıcı ile üretilen dünyanın ilk süper arabası Blade, bu teknolojinin en yeni harikası olarak karşımıza gelmişti. Şimdi dilerseniz Divergent Microfactories’in otomotiv dünyasına kazandırdığı Blade modeline birlikte bir göz atalım.

İşte karşınızda 3D yazıcı ile üretilen dünyanın ilk süper arabası: “Blade”

Blade’in Çevreye Duyarlı Üretim Aşaması

Blade'in Çevreye Duyarlı Üretim AşamasıEndüstrinin temelini değiştirmesi beklenen 3D yazıcı teknolojisi, üzerine düşen bu zorlu görevi layığıyla yerine getirmeye devam ediyor. Daha önceleri elektrikli arabalar için güçlü bataryalara imza atan bir şirketin kurucu üyelerinden olan Kevin Czinger, şimdi Blade gibi benzersiz bir modele imza atan Divergent firmasının kurucusu ve CEO’su olarak karşımıza geliyor. 3D teknolojisinden yararlanarak oluşturulan bu süper araba ile dünyaya adını duyurmayı başaran Czinger, çevreye duyarlı bir girişimci olarak sektörde fark yaratıyor. Tesla gibi yeşil enerjiden yararlanan modellerin bile üretim aşamalarında çevreye zarar verdiğini belirten Czinger, 3D yazıcı teknolojisiyle üretilen Blade modelinin sahip olduğu parçalar, tekrar dönüştürülebilecek şekilde tasarlanmış. Ayrıca çevreye egzoz gazlarından daha az  zarar veren Blade modeli, sektörün yeni harikası olacak gibi görünüyor.

700 Beygirli Benzersiz Bir 3D Canavarı

700 Beygirli Benzersiz Bir 3D CanavarıSan Francisco merkezli Divergent firması tarafından oluşturulan bu canavar, karbon fiberden oluşan gövdesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Malzeme ve enerji açısından oldukça tasarruflu bir üretim metoduyla meydana getirilen Blade, sadece 634.2 kg ağırlığında. Bu özelliklerin dışında 700 beygir gücü üreten çift yakıtlı güçlü bir motorla da donatılan bu güzellik, hem benzin hem de sıkıştırılmış doğalgaz ile yol alabiliyor. Güçlü performans özellikleri, güçlü ve dayanıklı gövde yapısıyla 0-100 km/s ivmeye sadece 2.2 saniye içerisinde ulaşabilen Blade, 3 boyutlu yazıcı ile üretilen dünyanın ilk süper otomobili unvanının da sahibi oluyor.

GCM Yatırım Banner

Divergent Blade Modelinden Yılda Kaç Adet Üretilecek?

Divergent Blade Modelinden Yılda Kaç Adet Üretilecek?Divergent tarafından 3D yazıcı teknolojisi ile üretilen bu süper araba, aslında yerel ve yenilikçi otomobil üreticileri için de bir umut ışığı oluyor. Çünkü bu model, 3D teknolojisinin hızını ve uygun maliyetini tamamıyla gözler önüne seriyor. Divergent firması, 3D yazıcı temelli araba üretim metotlarını, diğer firmalara satmayı planlıyor olsa da her yıl 10.000 adet 3D yazıcı temelli arabayı kendisinin üreteceğini belirtiyor.

Teknolojinin akıl almaz gelişimi, insanoğlunun dindirilemeyen arzularıyla buluşunca, olağanüstü ürünler ortaya çıkabiliyor. İşte 3D yazıcı ile inşa edilen Divergent Blade süper araba modeli de bu benzersiz ürünlerden biri olarak karşımıza geliyor. Peki, birlikte incelemiş olduğumuz bu 3D teknolojisi ile meydana getirilen, Divergent Blade modelini test etmek istemez miydiniz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.