Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gerçek Dünyanın Iron Man’ı Elon Musk Hakkında Bilinmeyenler

Bir milyarder olsanız dünyayı tamamen değiştirmek ister miydiniz? İşte gerçek dünyanın Iron Man'i Elon Musk hakkında bilinmeyenler;
Gerçek Dünyanın Iron Man’ı Elon Musk Hakkında Bilinmeyenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Son yıllarda sinemaya uyarlanan Avengers (Yenilmezler) filmini ve Iron Man (Demir Adam) serisini izlediyseniz ya da Marvel çizgi roman dünyasına hakimseniz; zeki, milyarder, playboy ve yardımsever bir kahraman olarak tanımlanan Tony Stark ile Elon Musk arasındaki benzerliği görmüş olabilirsiniz.

Gerçek dünyanın Iron Man’i Elon Musk, belki de 2050’li yıllarda yaşıyor olsaydı, düşünceleri ve başarıları daha makul görülebilirdi. Günümüzde devrim yaratan çılgın fikirleriyle, geleceğin seyrini değiştirebilen milyarderler arasında ilk sırada yer alan Elon Musk hakkındaki bilinmeyen gerçekleri huzurlarınıza getiriyoruz.

İşte dünyayı yeniden şekillendiren Elon Musk hakkında bilinmeyen ilginç gerçekler:

20 10 Yaşında IBM Sınavı ile Kendisini Kanıtladı

10 Yaşında IBM Sınavı ile Kendisini Kanıtladı1971 yılında Güney Afrika’da doğan Elon Musk, henüz 10 yaşında kendisini kanıtlamayı başardı. IBM tarafından düzenlenen özel bir sınavda en yüksek puanlardan birini alan Musk, programcılık konusunda başarıya ulaşacağının sinyallerini genç yaşlarda verdi.

19 Dehalardan İlham Alan Bir Dahi

Dehalardan İlham Alan Bir DahiMusk, lisans eğitimleri sırasında Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs ve Walt Disney gibi, hem geçmişe hem de günümüze damgasını vuran yenilikçilerden ilham almış.

18 31 Yaşında Zirveye Ulaşan Bir Milyarder

31 Yaşında Zirveye Ulaşan Bir MilyarderStanford Üniversitesi’nde doktoroya başlayıp, 2 gün sonra bu kararından vazgeçen Musk, 4 ortakla birlikte kurmuş olduğu Paypal’ı 2002 yılında 1.5 milyon dolara eBay’e sattı. Yine aynı yıl içerisinde uzaya yolculuğu mümkün kılmak için çalışan Space X’i kurdu. 31 yaş adete Musk için bir yükseliş dönemiydi.

17 Güney Afrikalı Milyarder Geleceği Şekillendiriyor

Güney Afrikalı Milyarder Geleceği ŞekillendiriyorBu zeki isimlerden almış olduğu ilhamlarla, insanoğlunun geleceğini etkileyebilecek üç sorun tespit etmiş. İnternet, temiz enerji ve uzaydan oluşan bu üç alanda çalışmalarını sürdüren Elon Musk, kurucusu olduğu PayPal, Tesla ve uzay taşımacılığı şirketi olan SpaceX ile hem günümüzü hem de geleceği şekillendirmeyi başarıyor.

16 Elon Musk’ın Toplam Serveti Ne Kadar?

Elon Musk'ın Toplam Serveti Ne Kadar?Tamı tamına 17 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 83’üncü insanı olan Musk, özellikle de son günlerde Mars’ta koloni kurma projesiyle manşetlerden düşmüyor. Ortaya koymuş olduğu girişimlerin yanı sıra, gerçekleştirmek istediği hayalleriyle de teknoloji dünyasında yeni bir çağın kapılarını açıyor.

15 İflasın Eşiğinden Döndü!

İflasın Eşiğinden Döndü!Girişimleriyle ve kazancıyla günümüzün en dikkat çeken milyarderlerinden olan Musk, 2008 yılında ise iflasın eşiğinden döndü. İki şirketinin batmak üzere oluşu ünlü milyarderi depresyona sürüklese de parasını iki şirketine de eşit olarak pay eden Musk, inanılmaz bir geri dönüş hikayesi yaratmış oldu.

14 Yaşayan En Büyük Mucit

Yaşayan En Büyük MucitElbetteki Musk’ın yapmış olduğu yatırımlar ve girişimler onu dev bir isim haline getirdi. Böylece Atlantic dergisi onu “Yaşayan En Büyük Mucit”, Vanity Fair ise “Dünyanın Bir Numaralı Ezber Bozan Adamı” olarak tanımladı.

13 Dev Şirketlerin ve Politikacıların Göz Bebeği

Dev Şirketlerin ve Politikacıların Göz BebeğiMusk’ın bu yükselişi onu Toyota gibi dev bir şirketin yanı sıra Obama ve Arnold Schwarzenegger gibi ünlü politikacıların da göz bebeği haline getirdi.

12 James Bond Denizaltısı ve Özel Jeti

James Bond Denizaltısı ve Özel Jetiİflastan kurtulup, yeni girişimleriyle dünyayı şekillendirmeye başlayan Musk, önce 1 milyon dolara 1977 yapımı James Bond: Beni Seven Casus filminde yer alan Lotus denizaltısını satın aldı. Sonrasında ise 12 koltuklu Dassault 900 tipi özel jeti koleksiyona ekledi.

11 5 Çocuk Babası Bir Milyarder

5 Çocuk Babası Bir MilyarderPeki, genç yaşta adını dünyaya duyuran gerçek dünyanın Iron Man’inin çocuğu var mı? Elbette ki var. 2000 ila 2008 yılları arasında evli kaldığı eski eşi Justine Musk’tan ikiz ve üçüz olmak üzere, toplamda 5 çocuğu var.

10 Tesla Üretim Tesisinde Uyuyor

Tesla Üretim Tesisinde UyuyorFazlasıyla azimli bir girişimci olan Elon Musk, Tesla Motors şirketinin konferans salonunda bir uyku tulumu bulundurduğunu söylüyor. Elon Musk’un belirtmiş olduğu bu konferans salonu, tam olarak otonom arabaların meydana getirildiği üretim tesisinin bitişiğinde yer alıyor.

Tesiste üretilen araçların kalitelerini incelemek ve üretim aşamasında meydana gelebilecek gecikmeleri engellemek için burada yatıp kalkıyor. Elbette ki, Musk’un bu çabaları, Tesla markasını kısa sürede dünyanın en başarılı elektrikli araba üreticilerinden bir tanesi haline getirdi.

9 Kiraladığı Evi Gece Kulübü Olarak Kullanmış

Kiraladığı Evi Gece Kulübü Olarak KullanmışWharton School of the University of Pennsylvania tarafından verilen tam burs ile öğrenim masrafları karşılanan Elon Musk, bu konuda herhangi bir maddi sıkıntıyla karşılaşmıyordu. Ancak yine de kişisel harcamaları için bir şekilde kazanç elde etmeliydi.

Bu neden Musk, yaşamak için kiralamış olduğu evi bir gece kulübü olarak işletmeye karar verdi. Silikon Vadisi’nde ortak işler yürüttüğü yakın arkadaşı Adeo Ressi ile 10 odalı bir kardeşlik evi kiraladı. Sonrasında bir gece kulübüne dönüşen bu ev, tek gecede 500’den fazla misafir ağırladı.

8 Yiyecek için Günde 1 Dolar Harcıyordu

Yiyecek için Günde 1 Dolar HarcıyorduBirçoğumuz Silikon Vadisi’ndeki teknoloji girişimcilerinin fazlasıyla zengin oldukları üzerine yorumlar yaparken, bu büyük başarının sıkı bir disiplin ve zorlu bir mücadele gerektirdiğini göz ardı etmiş olabiliriz. Sosisli sandviç ve portakallardan oluşan yemek menüsü için günlük sadece 1 dolar harcayan Musk, inanılmaz derecede birikim yapmayı başardı.

Henüz 12 yaşında, Blastar adını verdiği oyunu 500 dolar karşılığında PC&Technology dergisine satan Elon Musk, nasıl para kazanılacağını erken yaşlarda öğrenmiş bir milyarderdir.

7 Tam Bir X-Men Hayranı

Tam Bir X-Men HayranıÇoğu insan Elon Musk’un büyük bir X-Men hayranı olduğunu bilmez. Marvel evreninin bir grup mutant kahramandan oluşan X-Men serisinde yer alan güçlü karakterlerin hem çizgi romanlarını hem de filmlerini, kaçırmadan takip etmeye özen gösteriyor.

Wolverine, Storm, Vulcan ve Colossus gibi X-Men karakterlerinin isimlerini ise otonom arabaların üretiminde yardımcı olan otonom robotlara vermiş.

6 3 Günde Program Yazılımcısı Oldu

3 Günde Program Yazılımcısı OlduDaha 10 yaşındayken, Commodore Vic-20 ile çalışarak teknoloji dünyasına olan ilgisini pekiştiren Elon Musk, çok süre geçmeden bu durumun meyvelerini almaya başladı.

Genç yaşlarında BASIC program diline, sadece 6 ay içerisinde, tümüyle hakim oldu. 1984 yılında ise sadece 3 gün içerisinde bir başka programlama dilini çözmeyi başardı.

5 Kendi Girişimlerini Kendisi Finanse Ediyor

Kendi Girişimlerini Kendisi Finanse EdiyorBirçok teknoloji girişimcisi, hayallerini finanse edebilmek için çekirdek ve kitle sermayesi arayışına düşerken Elon Musk, kendi girişimlerini kendisi finanse ederek tek başına büyük başarılara imzasını atıyor.

Başarılı girişimleri ile kazanmış olduğu paraları diğer hayallerine aktaran Musk, bu riskli durumun üstesinden kolaylıkla gelebiliyor. SpaceX ile ilgilenen yeteri kadar yatırımcı bulamadığı için tüm varlığını bu işe aktaran Musk, bütün gelirini kaybetmesi pahasına da olsa hayallerini kendisi finanse ediyor.

4 Atık Küreme İşinde Çalıştı

Atık Küreme İşinde ÇalıştıSon zamanların en zengin isimlerinden biri için inanması oldukça zor olsa da Elon Musk, bir zamanlar korumalı bir kıyafet içerisinde kimyasal atıkları küreme işinde çalışıyordu.

Elon Musk ve The Big Bang TheoryBu zorlu iş Musk’un bugüne kadar kalkışmış olduğu girişimlerde, daha sıkı çalışmasına ve konsantrasyonunu hiçbir zaman kaybetmemesine ön ayak olmuş. Haftada yaklaşık 100 saat boyunca atık küreyerek geçimini sağlayan Musk, halen daha bazı zamanlar Tesla fabrikasında ufak tefek temizlik işleri yapmaya da devam ediyor.

3 Uluslararası Havacılık Federasyonu Tarafından Ödüllendirildi

Uluslararası Havacılık Federasyonu Tarafından ÖdüllendirildiSon yıllarda yürütmüş olduğu projelerle, Elon Musk’un roketlere karşı olan tutkusuna bizler de şahitlik ediyoruz. Özel sermayeyle meydana getirilip, yörünge dışına çıkabilen dünyanın ilk başarılı sıvı-yakıt-likit roketi Falcon 1, bir tutkunun nasıl büyük bir başarıya dönüşebileceğini gözler önüne sermişti. Bu büyük başarıdan dolayı, 2010 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonu tarafından Altın Uzay Madalyası ile ödüllendirildi.

2 Yapay Zeka Gelişimleri Hakkında Endişeli

Yapay Zeka Gelişimleri Hakkında EndişeliBu duruma inanabiliyor musunuz? Geleceğin teknolojisine öncülük eden bir milyarder, yapay zekanın insanoğlundan daha güçlü ve daha zeki olabileceğinden korkuyor. Özellikle de otomotiv sektöründe gerçekleşen otonom yarışları, bu durumu daha da fazla tetikliyor.

ncak otonom teknolojisi ile üretilmiş birçok aracı bünyesinde barındıran şirketlere sahip olan Elon Musk’un bu durumu, bazı zamanlar ortaklarını endişelendirebiliyor. Bu nedenle yapay zeka korkusundan kurtulmak isteyen Musk, OPENAI girişimini başlatmıştır.

1 Geleceği Şekillendirmeye Devam Edecek!

Geleceği Şekillendirmeye Devam Edecek!Otonom arabaları dünyamıza kazandırmayı başaran ve geleceğin teknolojisini bizlerle buluşturan Elon Musk, gözünü uzayın derinliklerine dikti. Sıradan insanları, geliştirmiş olduğu roketlerle Mars’a gönderme planlarında da sona yaklaştı. Fakat Musk, bu başarılarla yetinmiyor ve daima daha fazlasını istiyor.

Alkışlar Elon Musk'aŞimdi ise Hyperloop adını verdiği yüksek hızlı ulaşım sistemi projesini hayata geçirmek için kolları sıvıyor. Bu sistemde sürtünmeyi azaltmak için basınçlı tüpler ve vakum sistemi bulunuyor. Ayrıca yaklaşık 966 km/s hız ile 35 dakika içerisinde Los Angeles’ten San Francisco şehrine gidilebilmesini de amaçlıyor.

Güney Afrika’da doğup genç yaşlarda Amerikan vatandaşı olan Elon Musk, henüz 41 yaşında olmasına rağmen günümüzün öncü mucitlerinden ve girişimcilerinden bir tanesidir. Hayallerimizin ötesine uzanan projeleriyle geleceği günümüze taşıyan Elon Musk hakkında sizlerin düşünceleri nelerdir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.