Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla Hakkında Daha Önce Duymadığınız 14 İlginç Bilgi

Dünyanın önde gelen elektrikli otomobil üreticisi Tesla'ya dair ilginç bilgileri sizler için derledik. İşte detaylar...
Tesla Hakkında Daha Önce Duymadığınız 14 İlginç Bilgi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tesla’nın tamamen elektrikli ilk spor otomobil üreticisi olduğunu biliyorsunuz, değil mi? Eğer bilmiyorsanız bile, daha önce sizlerle paylaşmış olduğumuz yazılardan hatırlayacaksınız. Ayrıca ünlü firmanın ismini Google’da en çok aranan dünyaca ünlü araba markaları arasında da görebilmeniz mümkün. Bununla birlikte, birazdan sizlerle bu şirket hakkında 14 ilgi çekici bilgiden oluşan eğlenceli bir yazı paylaşıyor olacağız. Bu yazımızı inceleyerek de son yıllarda otomotiv sektöründe adından epey söz ettiren Tesla Motors hakkında oldukça ayrıcalıklı bilgilere sahip olabilirsiniz. İlaveten; elektrikli araçlar ile elektrikli araç ve motor parçaları tasarlayan, üreten ve pazarlayan bir şirket olan Tesla’yı daha önce hiç duymamış okuyucularımız için de şirket hakkında kısaca bilgi verebiliriz.

Şöyle ki 2003 yılında birkaç mühendisten oluşan küçük bir ekip ile San Carlos’ta kurulmuş bir şirket olan Tesla, ilerleyen yıllar içerisinde kendini geliştirerek; son yıllarda oldukça önemli otomotiv firmaları arasına girmeyi başarmıştır. Buna ek olarak Tesla, üretmiş olduğu ilk spor otomobil Tesla Roadster ile dikkatleri çekmeyi başarmış ve daha sonraki modellerinde de başarısını devam ettiren bir şirket olarak anılmaya başlamıştır. Günümüzde oldukça popüler olan elektirikli otomobiller, Tesla markasıyla özdeşleşmiştir. Diğer ismi hibrid olan elektirikli otomobiller, yüksek fiyat etiketleriyle dikkat çekiyor. Zenginler için hirbrid arabalar en büyük tercihlerden.

Neticede, Tesla Motors; 2008 yılından bu yana yaklaşık 70.000 elektrikli otomobil teslimatı yapan bir firma olmayı başarmıştır. Hal böyle olunca da bu başarılı şirket hakkında bir yazı hazırlamamız gerektiğini düşünerek, sizler için 14 başlıktan oluşan ve eğlenceli olduğu kadar da bilgilendirici olan aşağıdaki yazımızı hazırladık.

İşte Tesla hakkında öğrenmeniz gereken 14 enteresan bilgi:

Tesla’nın kurucusunun kim olduğu ile ilgili tartışmaların sonucunda ne yaşandı?

Tesla’nın kurucusunun kim olduğu ile ilgili tartışmaların sonucunda ne yaşandıŞirketin kuruşunda epey etkili bir isim olan Martin Eberhard, bu tartışmalara bir son vermek için nazikçe şirketten ayrılmıştır. Bununla birlikte; şirketin şu anki 5 ortak kurucusundan bir tanesi, Tesla’nın kurulduğu günden beri şirketteki varlığını sürdüren, resimde de gördüğünüz Elon Musk’tur.

Şirkete kimin isim verdiğini biliyor muydunuz?

Şirkete kimin isim verdiğini biliyor muydunuzEberhard, Disneyland’da eşi ile yemekteyken şirketin isminin Tesla olması gerektiğini düşünmüş.

Tesla Model S hakkındaki ilginç bilgi!

Tesla Model S hakkındaki ilginç bilgiEğer siz de bir Model S almayı düşünüyorsanız, bu arabayı stop edemeyeceğinizi önceden söylememiz gerekir. Zira Model S’inizi park ettiğiniz takdirde, aracınız tıpkı bir bilgisayar gibi uyku moduna geçecek, ancak hiçbir zaman tamamen kapanmayacaktır.

Model S’in ne kadar sağlam olduğunu biliyor muydunuz?

Model S’in ne kadar sağlam olduğunu biliyor muydunuzŞöyle ki Model S’in alt kısmında titanyumdan yapılmış bir zırh bulunuyor. Bu zırh da aracın altında bulunan aküleri, olası bir çarpma anında en yüksek seviyede korumaya yarıyor.

Model S’in kendi kendini ayarlayabilen bir süspansiyon sistemi olduğunu biliyor muydunuz?

Model S’in kendi kendini ayarlayabilen bir süspansiyon sistemi olduğunu biliyor muydunuzEvet, Model S’in kusursuz bir süspansiyon sistemi bulunuyor. Örneğin; daha önce geçmiş olduğunuz bozuk bir yoldan ikinci geçişinizde, araç bu yolu hatırlıyor ve akıllı süspansiyon sistemi ile 1.3 inç yüksekliğe kadar kendini kaldırıyor.

Model S’in kusursuz tasarımı!

Model S’in kusursuz tasarımıModel S, en başarılı mühendisler tarafından tasarlanmıştır. Örneğin; aracın şasi mühendisliğini yapan isim, en son üretilen Ford GT’nin süspansiyon sistemini de üreten isimdir.

Model S’in ağırlık merkezi!

Model S’in ağırlık merkeziModel S’in ağırlık merkezi, son nesil Ford GT’nin ki ile epey benzemektedir. Bu da oldukça mantıklı bir tasarım olmuştur. Zira bu şekilde, ağır olan bataryalar araca fazla yük bindirmemektedir.

Motorun devir hızı 16.000 rpm’e çıkabilmektedir.

Motorun devir hızı 16.000 rpm’e çıkabilmektedirEvet, Model S’in motoru içten yanmalı bir motor olmayabilir, ancak bu devir hızı temel olarak Formula 1 yarışlarındaki dönme seviyeleri ile aynıdır.

Model S’in hava sürtünme katsayısı 0.24 olarak bilinmektedir.

Model S’in hava sürtünme katsayısı 0.24 olarak bilinmektedirKi bu da Tesla’yı hava sürtünme katsayısı en az olan araçlardan biri yapmaktadır.

Tesla’nın “LOL GAS” plakaları!

Tesla’nın “LOL GAS” plakaları!Tesla’nın kişiselleştirilmiş, üzerinde LOL GAS yazan lisanslı plakaları bulunmaktadır.

Tesla’nın bir tür onur listesi vardır.

Tesla’nın bir tür onur listesi vardırTesla’ya, araçlarındaki bir güvenlik açığını bildirdiğiniz takdirde, şirket sizin isminizi de “Tesla Security Researcher Hall of Fame” isimli onur listesine yazdıracaktır. Bu listede şimdiye kadar yalnızca 20 kişi yer alabilmiştir.

Tesla Motors şirketinin toplam piyasa değeri!

Tesla Motors şirketinin toplam piyasa değeriYarıya yakını GM’ye ait olan şirketin toplam piyasa değerinin 24 milyar doların üzerinde olduğu bilinmektedir. Buna rağmen Tesla hala küçük bir şirkettir.

Tesla’nın kuruluş amacının ne olduğunu biliyor musunuz?

Tesla’nın kuruluş amacının ne olduğunu biliyor musunuzAslında Tesla’nın amacı, otomobil üretim işine girmek olmasa da şartlar şirketi şu anki pozisyonuna getirmeyi başarmıştır. Zira bu şirket, 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning isimli mühendisler ile San Carlos’ta faaliyetlerine başladığında, oldukça küçük bir ekipten oluşan bir şirket olarak işlev görüyordu.

Aracın vites kutusunda yalnızca bir tane dişli bulunmaktadır.

Aracın vites kutusunda yalnızca bir tane dişli bulunmaktadırBaşka bir deyişle, araç en yüksek hızına çıkabilmek için bu devirlerin her birine ihtiyaç duyuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.