Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uçan Lüks Araba Aeromobil 3.0 ile Tanışın!

Slovak şirket Aeromobil, gelecekten fırlamış gibi görünen uçak arabasıyla gündemde. İşte uçan konseptinin prototipi Aeromobil 3.0 hakkında detaylar:
Uçan Lüks Araba Aeromobil 3.0 ile Tanışın!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uçan arabalar teknolojinin hızla gelişmesiyle artık her şeyin olabileceğini düşündüren inanılmaz icatlardır. Nedendir bilinmez ama gelecekle ilgili teknoloji içerikli bir film, belgesel ya da çizgi film yapılsa; burada ilk göze çarpan uçan arabalar olur. Önceleri bizlere mantıkdışı, çok uzak gelen bu hayal, şimdilerde o kadar da uzak durmuyor. Geçtiğimiz günlerde, ultra lüks özelliklere sahip uçan bir araba geliştirildi. Şu anda seri üretime geçilmedi ancak bu araba inanılmaz özelliklerle geliyor.

Aklınıza birçok soru takılmış olmalı. Bu arabanın şekli nasıl, ne kadar uçabiliyor, kim tasarladı, hızı ne kadar, maliyeti nedir vs. Aslında bu sorulara cevap aramakta da haklısınız. Bir zamanın hayalini gerçek yapan bu icat, herkesin beğenisini toplamayı da başardı. Geliştirilecek birçok özelliğinin olduğunu düşünebilirsiniz. Aslında, haklısınız da. Ama bu arabanın ilk olması onu oldukça özel yapar ve bu konuda atılacak adımlarda öncü olarak yer alır. Dilerseniz çoğu kişi tarafından çağın icadı olarak nitelendirilen uçan arabaya birlikte göz atalım.

İşte karşınızda uçabilen lüks araba:

Aeromobil – Uçan Roadster

Aeromobil - Uçan RoadsterAranızda eminim Jetgiller’i izleyen vardır. Jetgiller’de olduğu gibi her yerde uçan arabalar bizim hayalimiz olmuştur. Slovak şirket Aeromobil, gelecek dünyayı bize daha yakın hale getirdi. Şirket kendi uçan konseptinin prototipini tanıttı. Aeromobil 3.0, bu yıl düzenlenecek Monako’daki Top Marques sergisinde yer alacak. Biz de bu uçan otomobile herkesten önce göz atacağız.

Tasarladıkları bu araç, 2013 yılında uçmayı başardı. Şirketin gerekli teknolojik çalışmaları 20 yıldır sürdürüyor. İlk sürümü olan Aeromobil 1.0, 1990-1994 arasında üretime geçti. Aracın 2.0 sürümü 1995-2010 yılları arasında uzun bir geliştirme dönemi izledi. Yeni modelimizse 2013 yılında ilk havalanan sürüm oldu. Ayrıca bu model, 2017 yılına kadar seri üretime geçmeyi düşünmüyor.

GCM Yatırım Banner

Araç yaygın olarak hafif uçaklarda kullanılan bir Rotax 912S motor tarafından desteklenmektedir. Yatay karşıtı 4 silindirli motor, 100 beygir güç üretiyor. Ancak 3.0 yolda 160 kilometre, havada ise 200 kilometre hızla gidebilir. Araçlar havada çevik değildir. Bu uçan araba yaklaşık 6.9 metre uzunluğunda ve Cadillac Escalade ESV’den sadece 1 metre kısadır. 3.0’ın kanat açıklığı da 8.2 metredir. Aracın gövdesi hafif karbon fiber bileşenler ile yapılır ve Aeromobil hükümet güvenlik standartlarına uymak için yeterince güçlü hafif malzemeleri geliştirmeye çalışmaktadır. Güncel sürümü 600 kilogramdan biraz daha fazla ağırdır.

Şimdi şirket ilk ürününü; süper araba alıcıları, uçuş meraklıları ve zenginlere yönelik olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu uçan araba fiyatının 100.000 euro olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bu aracın zamanla daha geniş bir pazarda ve yönetmeliklerde kullanılabilir olacağı da vurgulanmaktadır. Aeromobil CEO’su Juraj Vaculık’a göre; günlük trafik eziyetinden kurtulmak için bu uçan arabalar herkes için yeterince hoş bir fikir. Top Marques’te görüntülenen güncel sürümü 2 kişiliktir ve kullanmak için bir hafif uçak lisansı gerektirir.

Onlar hala oldukça uzakta gibi görünseler de yakın gelecek sürümlerinde çalışması için özel lisans gerektirmeyen özerk bir 4 koltuklu göreceğiz. Kim bilir gelecekte Jetgiller’deki gibi bir hayat gerçek olacak ve hayal diye düşündüğümüz şey gerçek olacak. Zaten hayal dünyasında yaşıyoruz, her şey mümkün olabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın