Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aklınızı Başınızdan Alacak 10 Teknolojik Buluş

Sırada aklınızı başınızdan alacak teknolojik buluşlar yer alıyor. Karşınızda gelecekten fırlamış görünen tasarımları ve özellikleriyle yenilikçi buluşlar:
Aklınızı Başınızdan Alacak 10 Teknolojik Buluş
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çok uzak bir tarihe gitmeye gerek yok. Henüz 15-20 yıl öncesine kadar şu anda herkesin kolayca erişebildiği birçok teknolojik icat, ulaşılması imkansız bir hayal olarak görülüyordu. Bilim kurgu filmlerine, kitaplarına konu olan buluşlar, ufkumuzu daha da genişletti. 90’lı yıllarda filmlerde gördüğümüz, kitaplarda okuduğumuz ve üzerine yüzlerce komplo teorilerinin üretildiği gelecek teknolojisinde neler olacağı hakkında herkesin bir fikri vardı. Acaba 2000’li yıllarda uçan arabalar, insansı robotlar, görüntülü konuşabileceğimiz telefonlar, uçan kaykaylar gerçek olabilecek mi? Uçan arabaları bir kenara koyarsak, diğer hayalini kurduklarımız şimdi elimizin altında.

Kendi kendini park edebilen otomobillerin, akılı telefonların, insansı robotların, üç boyutlu yazıcıların geliştirilmesi, gelecek için önemli şeylerin sembolü niteliğinde. İnsanın varoluşundaki mucizelerden biri olan hep daha iyisini gerçekleştirme, şimdilerin teknolojisiyle birleştiğinde akıl almaz sonuçlarla karşımıza çıkabiliyor. Sınırsız hayal gücünün beceri ve yaratıcılık kültürünün simgesi haline gelmesi, teknolojiye olan inancı ve güveni daha da arttırıyor. Bu durum, hayatımızı daha iyi hale getirmeyi amaçlayan doğal bir süreç. İnsan olarak vazifelendirilmiş bilgisayarlar ve robotlar görevlerini yerine getirirken, sıkıldığımız zamanlarda daha fazla eğlenmenizi sağlayacak. Eğer gelecek için yaratıcı yeniliklere karşı eğiliminiz varsa, listemizde bulunan bu yenilikler sizlere eğlenceli gelecektir.

Şüphesiz ki bu inanılmaz gelişmeler tehlikeleri de beraberinde getirecektir. Bu düşünceye kapılıp endişelenmeyin, rahatlayın ve bu güzelliğin zevkini çıkarın. Bir parçası olduğumuz için kendimizi şanslı hissettiren teknoloji bazlı dünya, hızla ilerlemeye devam ediyor. Her ihtimale karşı aklınıza mukayyet olun! Çünkü şimdi huzurlarınıza sizlere yol gösterebilecek en inanılmaz 11 teknolojik buluşu getiriyoruz.

İşte karşınızda aklınızı başınızdan alacak 11 teknolojik buluş:

10 IO Hawk

IO HawkŞirkete göre teknoloji, “akıllı hareket cihazı” anlamına gelir. Temel olarak Segway’i şu şekilde anlatabiliriz. Segway, gidonu olmadan birçok havalı hareketleri yapabileceğiniz iki tekerlekli kişisel taşıyıcı. Aslında rap şarkıcılarının birçoğu, henüz trend olmadan önce bu cihazlardan almışlardı. Justin Bieber, Soulja Boy ve Chris Brown IO Hawk ile etrafta dolaşırken görüntülenmişti.

GCM Yatırım Banner

Ayak basıncı ölçülerek hareket yönü ve hızı ayarlanabilen bu taşıma cihazı son derece çevik. Akü ile çalışan IO Hawk ile Justin, saatte yaklaşık 11 kilometre hıza ulaşmıştı. Eğer hızı az bulduysanız, spor araba kullanmak isteyebilirsiniz. IO Hawk, şu anda Türkiye’de mevcut olmasa da Amerika’da 15 Ekim 2015 tarihinden beri satışta. Liste fiyatıysa 1800 dolar olarak belirtildi.

9 Google X Project Loon

Google X Project LoonProject Loon, bir araştırma ve geliştirme projesidir. Google, insanların internete erişim tarzlarını değiştirmeyi umuyor. Bu projenin amacı, son derece yüksek irtifada seyahat edebilen balonlar kullanılarak, bu balonların atmosfere yerleştirilip 3G kablosuz internet hizmeti verebilmesidir.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından gelen rüzgar verileri kullanılarak uçurulan balon, hizmetine devam edebilmek için kendi yüksekliğini ve yönünü ayarlayabiliyor. Hizmeti kullanabilmek için binalarına bir internet anteni takıp, bu anten sayesinde ağ ile bağlantı kurabilecekler. Sadece bu kadar değil, bu teknolojinin son derece makul fiyatlı olacağı belirtildi.

GOOGLE TARAFINDAN YAPILAN EN PAHALI YATIRIMLAR İÇİN TIKLAYIN.

8 Apple Pay

Apple PayApple Pay kamuoyunda halihazırda mevcut bir teknolojidir. Apple’nin bu ödeme sistemi Apple Pay, kredi kartlarını telefonla tanımlıyor. Bunun oldukça güvenli bir sistemle birlikte gerçekleştiğini söyleyen Apple; bu konuda American Express,Visa ve MasterCard ile anlaşma imzalamıştı. Eğer Apple Pay kullanıcıysanız, telefonunuzu bir dijital okuyucu önünde kaydırarak yapmış olduğunuz alışverişlerin ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu teknolojik buluşun tek sorunu, bütün perakendecilerin dijital okuyucuları kurmayıp bu kervana katılmamasından kaynaklanıyor. Bu yeni hizmetin 9 Eylül 2014 yılında duyurulurken Apple CEO’su Tim Cook, mevcut ödeme işlemleri için plastik kartların “çökmüş” ve “modası geçmiş” olduğunu söyledi. Ürünlerin birçoğu için Apple Pay çığır açmıştır ve çok kısa zamanda inanılmaz şekilde başarılı olacaktır.

DÜNYANIN EN LÜKS 10 TABLETİ İÇİN TIKLAYIN.

7 Oculus VR Oculus Rift

Oculus VR Oculus RiftOculus Rift, Amerikalı girişimci Palmer Luckey önderliğindeki Oculus VR şirketi tarafından ve bilgisayar oyunu piyasasının önderlerinden John Carmack desteğiyle geliştirilmiş. İnanılmaz derecede havalı bir yeni sanal gerçeklik teknolojisidir. 2016’nın ilk çeyreğinde satışa çıkacak olan cihazın geliştirici versiyonları şu an dağıtımdadır ve pek çok yazılım geliştiricisi, teknoloji meraklısı Kickstarter kampanyasına vermiş oldukları destek sayesinde, cihaz henüz piyasaya çıkmadan Developer Kit’ine sahip olmuş.

Sanal gerçeklik, atari oyunları ile korkunç deneyimler yaşayan video oyunu hayranları için uzun bir süre büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Fakat Oculus görünüşe göre, gerçekten kaliteli ve sürükleyici bir ürün yarattı.

6 EHang Ghost Drone

EHang Ghost DroneBirçok insanı heyecanlandıran teknolojinin yeni parçası EHang Ghost Drone oldukça kolay kullanımı ile tam bir tüketici dostu. Bu Ghost Drone’yi havalı yapan en önemli özelliği sadece akıllı telefonunuzu kullanarak uçurabiliyor olmanız. Bu ara yüzün kullanımı oldukça kolay. Sadece bir dokunuzla kalkış ve inişlerini kontrol edebilirsiniz. Ghost Drone’lerin biri iOS ve Wi-Fi için diğeri ise Android için olmak üzere iki temel modeli bulunuyor ve iki modelin de fiyatı 599 dolar.

DÜNYANIN EN PAHALI ROBOTU “TİTAN” ile TANIŞIN!

5 Logbar Ring ZERO

Logbar Ring ZEROBu ürün hakkında bilinen çok fazla bilgi mevcut değil; ancak ürünün web sitesinde yer alan bilgiye göre; “Ring Zero, insanların yaşamlarını geliştiren çağın ötesinde bir cihaz.” Ring ZERO, kullanıcılarının bir parmağı ile perdeleri kapatabilme, telefondaki müzikleri kontrol edebilme gibi çeşitli etkinlikleri gerçekleştirebilmesini sağlayan, tam anlamıyla bir yüzüktür. Bu gereç Bluetooth teknolojisi ile kullanılıyor. Hareket kontrolleri telefonunuzdan istenen görevi yerine getirmesi için programlanabiliyor.

KADINLAR İÇİN EN PAHALI 10 TEKNOLOJİ AKSESUARI İÇİN TIKLAYIN.

4 StoreDot Akıllı Telefon Bataryası Turbo Rechargeri

StoreDot Akıllı Telefon Bataryası Turbo RechargeriStoreDot’un bu teknolojisi bir İsrail ürünü. Bu ürün henüz piyasaya sürülmemesine rağmen, fazlasıyla umut verici görünüyor. Şirketin ışık hızı şarj teknolojisi bu yılın Computer Electronic Show’da tanıtıldı ve büyük ilgi gördü. Gösteriye katılanları hayrete düşürmesinin yanı sıra, bu teknoloji multi milyarder Roman Abramovich ve telekomünikasyonun ağır toplarından Samsung firmasının dikkatini de üzerine çekti.

StoreDot; tablet laptop, saat, tabi ki telefonlar gibi hemen hemen her şeyi şarj edebiliyor. Fakat şirket şu anda elektrikle çalışan arabaları şarj etmek için yeni metotlar geliştiriyor. Bu durum cep telefonu şarjları sürekli yüzde 10 civarında olan insanlar için hayat kurtarıcı olacak.

3 Mega Ölçekli Su Arıtma Tesisi

Mega Ölçekli Su Arıtma TesisiYeni tatlı su kaynakları dünyanın ihtiyaç duyduğu acil bir konu. IDE Technologies, Poseidon Waters, Desalitech ve Evoqua gibi su ile ilgili şirketler küresel çapta su arıtımı yapabilmek amacı ile bir araya geliyor. Dünya popülasyonunun büyümesi ile kuraklık da doğru orantıda artıyor. Bizler tamamıyla hayati bir önem taşıyan içilebilir su için alternatif bir kaynak bulduk. Mega Ölçekli Su Arıtma Tesisi bu soruna muhtemelen çözüm olabilir. Yüzlerce, milyonlarca insan yeterince temiz içme suyunu kullanamıyor. Bu tür yaygın su arıtma işlemi, medeniyet üzerinde inanılmaz derecede önemli bir etkiye sahip olabilir.

BİLİM TARİHİNİN EN PAHALI 10 DENEYİ İÇİN TIKLAYIN.

2 Lexus Slide Hoverboard

Lexus Slide HoverboardTam anlamıyla Geleceğe Dönüş 2 filmiyle anılan Lexus’un inanılmaz Howerboard Kaykayı, bu filmden çıkıp huzurlarınıza geliyor. Bu teknolojinin süper havalı ürününün perakende satış sürümü için hiçbir plan yapılmamış olsa da Lexus, hoverboardlarının sergilendiği bir online video serisi ile bu projesini kamuoyuna duyurdu. Hala ufak tefek pürüzler üzerinde çalışılıyor olduğunu düşünürsek, eklenen video baz alındığında binmek biraz zor gibi görünüyor. Bununla birlikte gerçek bir hoverboard ihtimali, almak isteyen herkesi fazlasıyla heyecanlandırıyor olmalı.

1 Mercedes F 015 – Self-Driving Otomobil

Mercedes F 015 – Self-Driving OtomobilMercedes F 015, hareket halindeki lüks, sürücüsüz bir araba prototipi olsa da şık görünümlü metalik bir uzay arabası. Şoför koltuğunu döndürerek arkadaki yolcular ile yüz yüze konuşabileceksiniz. Mercedes Benz’in F 015 modeli otomobillere dair bildiğimiz her şeyi bizlere unutturacak gibi görünüyor.

MERCEDES BENZ’in YENİ SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİL KONSEPTİ VİSİON TOKYO’yu YAKINDAN TANIMAK İÇİN TIKLAYIN.

İçerisinde dokunmatik ekranlardan tutun da fütüristtik bir tasarıma kadar her şey bulunan otomobilin en dikkat çeken yanı ise ilginç dış tasarımı ve kendi kendine yolda gidebilmesi. Böylece otomobil kullanımı hiç olmadığı kadar kolay bir hale gelecek ve insanlar arabanın gidişinden bağımsız olarak tüm işlerini kolayca gerçekleştirebilecekler. Şimdilik yollara çıkmak için hazır olmasa da ilerleyen yıllarda diğer markaların benzer niteliklere sahip otomobilleriyle birlikte piyasaya sürülecektir. F 015 sürücüsüz araba devrimine eğlenceyi ve konforu bir araya getirerek gelecekteki tarzı belirleyecektir.

Bundan 15 sene önce bilim kurgu filmlerini hayretle izlerken, şimdi tekrar izlediğinizde oldukça sıradan geldiğini görüyorsunuz. Uzay araçları gibi görünen eşyaları “birkaç sene sonra bu gereçleri de yaparlar mı?” diye düşünür olduk. Böyle düşünmek için de haklı gerekçelerimiz var. Çünkü sınır tanımayan hayal gücü, teknoloji ile birleşip hayat buluyor. Daha da fazla geliştirilip, daha farklı, daha kullanışlı, daha çılgın cihazlarla da kısa süre içinde karşılaşacağız. Bu cihazlar tasarlandıkça ya da hayata geçirildikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Sizlerle paylaştığımız oldukça enteresan, bir o kadar da kullanışlı bu teknolojik icatlardan en çok hangileri sizleri şaşırttı?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.