Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yabancı Yatırımcı, TCMB’nin Döviz Kurunu Savunma Yeteneğini İnceliyor

Dolar 7,25 lira ile yeni bir rekor kırarken, TCMB'nin TL'yi savunma yeteneği ve FED ile olası swap anlaşması sorgulanıyor.
Yabancı Yatırımcı, TCMB’nin Döviz Kurunu Savunma Yeteneğini İnceliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk lirasında her geçen gün biraz daha artan kayıplar, endişeleri artırıyor. Dolar kuru 7,25 lira ile yeni bir rekor kaydettikten sonra, yükselişini sürdürerek 7,27 liraya yükseldi. Üstelik bu endişeler, domino etkisi gibi birbirini harekete geçirecek olaylar örüntüsünde gerçekleşiyor.

TL’nin çökmesi ve TCMB’nin rezervlerindeki azalma yüzünden dış borçların nasıl ödeneceği bu endişelerden biridir. TCMB Başkanı Murat Uysal’ın geçen hafta rezervler konusunda “endişe edilecek bir şey yok” demesi ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yabancı yöneticilerle yaptığı konferans, yatırımcıların endişelerini silmeye yetmedi.

TL Üzerinde Satış Baskısı Artıyor

TL Üzerinde Satış Baskısı Artıyor
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Türk lirası üzerindeki satış baskısı arttıkça kur yükseliyor. Yılbaşından bu yana yüzde 18 oranında artış kaydeden kur, Mayıs ayına güçlü bir ivmeyle başladı. 1 Mayıs itibarıyla 7 lira üzerinde kalıcılık sağlayan dolar kuru için gelebilecek hamleler değerlendiriliyor.

TL’ye gelen satış baskısının nedenlerinden birisi, TCMB rezervlerinin kullanılma stratejisinin yarattığı kaygılardır. Uzmanlar, rezerv konusunun yabancı yatırımcılar tarafından sorgulanır hale geldiğinden bahsediyor.

TMCB’nin net döviz rezervlerinin yılbaşından bu yana 40 milyar dolardan 25 milyar dolara gerilediği de ifade ediliyor. TCMB’nin 1 Mayıs ile sona eren haftada brüt döviz rezervi 1,2 milyar dolar azalarak, 51,5 milyar dolara geriledi. Grafikte yılbaşından bu yana gerçekleşen düşüşü görebilirsiniz.

TCMB Brüt Döviz Rezervleri
Görsel Kaynak: TCMB

TCMB’nin TL’nin değerini korumak için BDDK ile birlikte attığı en sık adım ise swap işlemleri oldu. Merkez bankası bu işlemler yoluyla kamu bankalarına döviz desteği verirken, bankalar döviz satıp TL alıyorlar. Bu şekilde TL’nin değerini desteklemeye çalışıyorlar.

Reuters’a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen işlemciler, kurun 7 liraya yükselme nedenini kamu bankalarının döviz satışı ile sağlandığını söylüyorlar. Satışların belli bir noktaya kadar sürdürülebilir olduğunu dile getiren bu kişiler, TL’de satış baskını da artırdığını ifade ettiler.

Bu hamlenin ilki 9 Şubat tarihinde gelmişti. Buna göre; bankaların yabancılarla yaptığı para swabı, opsiyon ve vadeli işlemlere sınırlama getirilmişti. Ayrıca bu işlemler, bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 10’u ile sınırlandırılmıştı. Daha sonra bu oran yüzde 1’e çekilmişti.

Dün ise yüzde 0,05’e çekilerek TL’nin değer kaybı önlenmeye çalışıldı. Ancak bu hamle ikinci kere yapıldığında da bir etki yaratmamıştı. Hatta kur yükselişle karşılık vermişti. Şimdi de aynı yükselişin yeni bir rekorla kaydedildiğini görüyoruz.

Swap İşlemleri Değişikliğinin Kura Etkisi
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Türkiye’nin 12 ay içinde ödemesi gereken döviz cinsi borcu, 170 milyar dolar düzeyinde. Uzmanlar, azalan döviz rezervi ve yüklü döviz borcunun TL üzerindeki baskıyı da artırdığını ifade ediyorlar. North Varlık Yönetimi şirketinden Gelişen Piyasalar Portföy Yöneticisi Peter Kisler, uygulanan stratejiyi Reuters’a yorumladı.

Kisler, “Aynı anda çok fazla şey yapmaya çalışıyorlar. Bir yandan faizleri düşük tutup diğer yandan kuru dengede tutmaya çalışıyorlar. Tüm bunları Merkez Bankası rezervleri düşük seviyelere inmişken başarmaya çalışıyorlar. TL konusunda daha da karamsal olmamanın tek nedeni, FED ile hala bir swap anlaşması olma ihtimalidir,” dedi.

FED ile Swap Anlaşması Belirsizliğini Koruyor

TCMB ve FED arasında kısa vadeli döviz likiditesi sorununun çözülmesi için bir süredir swap anlaşması bazında görüşmeler yapılıyor. Böyle bir anlaşma olması durumunda, TCMB elindeki TL’yi FED’e verecek. Bu sayede dolar alabilecek. Ancak henüz anlaşmanın sağlanacağı yönünde bir sinyal görülmüyor.

Bakan Albayrak, dün yabancı yatırımcılarla gerçekleştirdiği telekonferansta bu konuda iyimser olduğunu dile getirdi. Aynı zamanda swap konusunda G20 ülkeleri ile görüştüklerini de belirtti. Ek olarak birden fazla anlaşmanın yapılabileceğini da ifade etti.

Ancak bu anlaşmaya dair belirsizlik, ümitsizliği de beraberinde getiriyor. Çünkü FED Mart ayında, Meksika ve Brezilya dahil birçok ülke ile dolar takas anlaşması imzaladı. Ancak Türkiye bu ülkeler arasında yer almadı.

Ekonomist İstihbarat Birimi (EIU) Küresel Tahmin Direktörü Agathe Demarais, FED’in bu konuda isteksiz olduğunu söyledi. Demarais, “FED, TCMB’nin yüksek düzeyde siyasallaşması nedeniyle Türkiye’nin dolar takas hatları talebini karşılamak konusunda isteksiz davranmaktadır,” ifadelerini kullandı.

Demarais, TCMB’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kontrolü altına girdiğini ve bunun yatırımcıları durdurduğunu söyledi. Ayrıca ülkenin para otoritelerinin bağımsızlığına olan güveni zayıflattığını da dile getirdi.

Yatırımcıların merkez bankasının güvenilirliğini ve para birimini savunma yeteneğini sorguladığını belirten Demarais, bu durumun devam etmesiyle liranın zayıflamaya devam edeceğini belirtti.

EIU, Türkiye’de bu yıl koronavirüs nedeniyle turizm sektörünün çökeceğini düşünüyor. Aynı zamanda ikiz açıklar görülüp, zaten kırılgan olan lira üzerindeki baskının böylece artacağını tahmin ediyor. Bu tahminler çerçevesinde de bir yıl boyunca ekonominin resesyonda kalacağını öngörüyor.

Analistlerin birçoğu liranın yeni rekor düşük seviyeler kaydetmesini bekliyor. Demarais ise Türk lirasının dik bir diğer kaybı yaşamasına neden olacak iki neden sıralıyor. Birincisini kredi genişlemesi devam ettikçe cari açığın genişlemesi; ikincisini merkez bankasının yabancı yatırımcılara olan kredibilitesini geri getirememesi olarak açıklıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu