Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarihi Rekora Yakın Seyreden Dolar Kuru için Beklenti Yukarı Yönde

Doğal gaz müjdesinden etkilenmeyen dolar kuru yükselişini sürdürürken, şu sıralar 7,36’dan işlem görüyor.
Tarihi Rekora Yakın Seyreden Dolar Kuru için Beklenti Yukarı Yönde
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru özellikle geride bıraktığımız hafta boyunca birçok önemli faktörün etkisiyle dalgalandı. 7,40 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararına odaklanan kur, %8,25 oranında sabit tutulan faizlerin ardından çok fazla değişiklik göstermedi.

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Karadeniz’de 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervi bulunduğunu açıkladı. Açıklama öncesinde 7,19’a kadar gerileyen dolar Erdoğan’ın konuşmasının ardından yeniden yükselişe geçti.

Haftayı 7,33 seviyesinden tamamlayan dolar saat 13:07’de 7,3652’den işlem görüyor. Uzmanların kısa vadede beklentisi ise yükselişin devam edeceği yönünde.

Türk lirası şu dakikalarda %0,41 düşüşle, ABD doları karşısında en fazla değer kaybeden ikinci gelişen ülke parası konumunda.
Dolar 7,36'da Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar kuru haftanın ilk işlem günü açılışın ardından 7,27 – 7,36 arasında hareket etti. Son bir aylık performansına baktığımızda %7’ye yakın yükselişle hareket eden kur, 7,40 tarihi rekorundan çok uzağa gidemiyor. Geçen hafta Cumhurbaşkanı’nın doğal gaz açıklamasının piyasaları rahatlatması bekleniyordu.

Fakat beklenen olmadı ve dolar, müjdeli habere rağmen yükselişini sürdürdü. Geçtiğimiz hafta genel olarak Türk lirası dolar karşısında güçlü bir performans sergiledi. 7,40’lardan, 7,20’ye çekilmesi başarılı bir performans olarak değerlendirilse de bu seviyede kalıcılık sağlanamadı.

Merkez Bankası faizleri artırmasa da sıkılaştırma adımlarına devam ediyor.

Bugün bir kez daha 10 milyar liralık repo ihalesi açtığımı duyuran Merkez Bankası, faizler artırma dışında farklı çözüm yolları arasa da bu hamleler kurdaki yükselişi durduramıyor. Investing yazarlarından Şenay Şerefoğlu, kısa vadede kurda 7,50 seviyesinin yeni rekor olabileceğine dikkat çekiyor.

7,16’nın destek seviyesi olarak takip edileceğini belirten isim, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi not görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirme kararını da hatırlattı.

GCM Yatırım analistleri kısa vadede 7,35’in kritik seviye olduğunu belirtiyor. Bu seviyenin altında kalıcılık sağlaması durumunda düşüşün devam edeceğini öngören analistler, bir sonraki seviyeler olarak 7,31 – 7,28 – 7,22’ye işaret ediyor. Yükselişin sürmesi durumunda ise 7,37 – 7,39 – 7,4150 seviyelerine doğru çıkışların gelmesine muhtemel gözüyle bakılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%