Yatırım yapmaya başla!

PBOC’nin Zayıflatma Hamlelerine Rağmen Çin Yuanı Güçlenecek

Analistler, Çin Merkez Bankası'nın zayıflatma hamlelerine karşın yuanın güçlenmeye devam edeceğini düşünüyorlar.
PBOC’nin Zayıflatma Hamlelerine Rağmen Çin Yuanı Güçlenecek

Çin Merkez Bankası, yuanın değerini düşük tutmak için birçok hamle yapıyor. Ancak bu hamleler, koronavirüs ve ticaret savaşı gibi nedenlerle etkisi kalıyor desek yanlış olmaz. 7 referans noktasının altında tutulmaya çalışılan yuan, dolar karşısında güçleniyor.

USD/CNH paritesi, bugünkü işlemlere 6,7110 seviyesinden başlangıç yaptıktan sonra Asya işlemlerinde günün ilk yarısında düşüş yaşadı.
USD/CNH Paritesi Gün Başlangıcı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Asya’da 6,7010 seviyesine kadar gerileyen parite, buradan yükselişe geçti ve TSİ 09:45 sularında %0,13 oranında artıda 6,7210 seviyesinden işlem görmeye başladı. Parite Haziran ayında düşüş trendine girdi. Yılbaşından buna gördüğü en yüksek seviye 27 Mayıs’ta 7,1960 ile görüldü. Bu noktadan başlayan düşüş hala devam ediyor.

PBOC, 8 Ağustos 2019 tarihinde yuanın referans noktasını ilk kez 7 seviyesinin üzerinde belirlemişti. Ardından gelen müdahalelerle bir miktar düşüş sağlansa da 6 Kasım 2019’da 7,0080 ile yeni bir yüksek seviye kaydedilmişti. Ticaret savaşı gerginliğinden kaynaklanan bu duruma, daha sonra koronavirüs pandemisi eklenmişti.

Merkez bankasının son hamlesi ise yuana karşı pozisyon almayı pahalı hale getiren iki yıllık kuralın sonlandırılması oldu. Bu hafta başında alınan karar ile yuanın hızlı yükselişini önlemek için bir adım daha atılmış olundu. Şimdi ise analistler, PBOC’nin attığı adımlara karşılık yuanın güçlenmeye devam edeceğini düşünüyorlar.

PBOC’nin son kararından önce yuan, yılbaşından beri %3,9 değer kazanmıştı ve bu durum yatırımcıların yuana karşı pozisyon almasını ucuz hale getirmişti.
USD/CNH Paritesi Yılbaşından Bu Yana Performans
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Bu değer kazancı, alınan son kararla %3,4’e geriledi. Ancak Bannockburn Global Forex Baş Piyasa Stratejisti Marc Chandler, PBOC’nin haretinin küçük bir teknik ayarlama olduğunu düşünüyor. CNBC’ye konuşan Chandler, “Sanırım bu sadece hafif bir protesto, yuanın keskin değerlemesine karşı hafif bir geri dönüş,” ifadelerini kullandı.

Chandler, yuanın dolar karşısında yılı 6,65 seviyesine yakın bitirmesini bekliyor. Benzer şekilde United Overseas Bank Kıdemli Döviz Stratejisti Peter Chia, PBOC’nin hareketinin değeri düşürmek yerine yuanı daha istikrarlı hale getireceğini düşünüyor.

Chia, yuanın gelecek yılın ortasında dolar karşısında 6,60’ı görebileceğini düşünüyor. Doları aşağı çeken daha büyük makro faktörler olduğu sürece önümüzdeki çeyreklerde yuan karşısında daha da zayıflayabileceğine dikkat çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum