Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Birçok girişimci adayı mantar yetiştirerek para kazanmak hakkında detayları merak ediyor. Biz de sizler için mantar yetiştiriciliği işini araştırdık:
Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

21 yüzyıldayız! Bilim, teknoloji, sanayi, sanat, kısacası aklınıza gelebilecek her şeyin, her kavramın çağ atladığı bir zamanda… Zamanla birlikte, insanların hayata bakış açıları ve yaşayışları da değişti. Bu değişimin en basit örneğini para odaklı düşünce şeklimizde açıkça görebiliriz. Tamam, para yüzyıllar önce bulunmuş olabilir, elbette bunun farkındayım. Ancak şimdiye kadar hiç bu kadar önemli olmamıştı. Yani para şu anda bir nevi altın çağını yaşıyor. İnsanlara hükmetmenin verdiği keyifle belki de 4 köşe olmuş durumda. Yoksa abarttığımı mı düşünüyorsunuz? Etrafınıza bir bakın, insanların paraya nasıl esir olduğunu, bu gücün altında nasıl boyun eğdiklerini… Eminim, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Günümüzün hayat şartlarına uyum sağlayabilmek için hepimiz bir şeyler üzerine yoğunlaşıyor ve para kazanmaya çalışıyoruz. Yani bunu yapmak zorundayız! Ancak yukarıda demek istediğim şey, paranın size değil, sizin paraya hükmetmeniz gerektiği. Onu sizin çok çok üstünüzde olan bir güç olarak görmeyi bırakıp, yalnızca isteklerinize ulaşmak için kullanacağınız bir aracı olarak düşünmeniz. Burada parayı kötülemiyorum. Sakın ola böyle düşünmeyin. Sadece paraya olan bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini savunuyorum. Daha iyi yaşamak için para kazanmanız gerektiğini bilir ve paranın ulaşılamayacak bir şey olduğunu düşünmekten vazgeçerseniz, dediğim noktaya varmışsınız demektir.

İyi hoş konuşuyorsun da sonuç ne, diye düşünüyor olabilirsiniz. Merak etmeyin, hemen cevaplıyorum. Öncelikle, bu mutlak güce nasıl hükmedeceğinize, onu nasıl yöneteceğinize karar vermelisiniz. Yani para kazanma yönteminizi akıllıca belirlemelisiniz. Size lazım olanın ek gelir mi yoksa yeni ve sağlam bir iş mi olduğuna karar vermeli, buna uygun olarak araştırma yapmalısınız. Elinizde olanlar, yetenekleriniz, kazanç yönteminiz için gerekenler, nitelikleriniz gibi faktörlerin hepsini tek tek düşünmelisiniz. Örneğin çiçekleri çok seviyor, onlarla ilgilenmekten zevk alıyorsanız; çiçek yetiştiriciliği yaparak para kazanmak mümkündür. Aynı şekilde ilgi alanlarınızı belirleyerek bir kazanç kapısına çevirebilirsiniz.

Sonuçta, 21. yüzyılın sadece dezavantajlarını değil, avantajlarını da kullanmalısınız. Demek istediğim, elinizin altında sınırsız kaynak bulunuyor. Kolay yoldan sermayesiz para kazanmak isteyenler için bile birçok yöntem bulunuyor. Bu nedenle çağımızın bu yönünü kendi yararınıza kullanmayı öğrenmelisiniz. Çünkü aklınıza gelebilecek hemen her iş hakkındaki detayı rahatlıkla öğrenebilecekken, paraya boyun eğenler kervanına katılmak hiç de akıllıca bir seçim değil! Mesela, bugün çoğu kişinin kullanabileceği bir para kazanma yönteminden bahsedeceğim. Belki de şu ana kadar aklınıza hiç gelmemiş bir yöntemden! Nedir bu yöntem?

Sevilen ve son zamanlarda popülaritesini arttıran bir besinin yetiştiriciliğini yapmak! Hımm, ne olabilir? Küçük, şirin yiyecekler desem? Halk arasında yağmurdan sonra ortaya çıkan ve birbiri ardına üreyen şeyler desem? Bir zamanlar belki de hala severek izlediğimiz Şirinler’in evleri desem? Sanırım artık anladınız. Evet, mantarlardan bahsediyorum. Çoğu insanın severek tükettiği, pizzaların, makarnaların, sosların baş kahramanlarından biri olan mantarlar. Bu besin, yüzyıllardır doğada olmasına rağmen, son zamanlarda gözle görülür biçimde önem kazanmıştır. Çünkü mantarda bulunan yağ oranı çok düşüktür ve bu besinler en önemli protein depolarımızdan biri olarak gösterilmektedir. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren mantarlar ayrıca yoğun bir antioksidan kaynağıdır. İlaveten; birazdan detaylı olarak bahsedeceğim istiridye mantarının, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Tüm bu özelliklerine ek olarak mantarlar diyet yapanlar için de bir kurtarıcı olmuştur.

Hangi Tür ve Yöntemle Mantar Yetiştirilerek Para Kazanılır?

Hangi Tür ve Yöntemle Mantar Yetiştirilerek Para Kazanılır?Besleyici olmasına rağmen az miktarda kalori içeren mantar, lezzetiyle de sofralarımızın en sevilen yiyecekleri arasındadır. E tabii, bir yiyecek bu kadar sağlıklı ve lezzetli olunca, bunu gösterilen talep de aynı oranda artmış ve mantar yetiştiriciliği sektörünün doğumuna sebebiyet vermiştir. Para kazanmak isteyenler için de önemli bir ekmek kapısı olmuştur.

Gelelim, bu ekmek kapısının nasıl açılacağına. Neticede her işin bir inceliği var değil mi? Mantar yetiştiriciliğinden para kazanmak için nelere dikkat etmeni gerekiyor? Ülkemizde hangi tür mantarlar yetiştiriliyor? Bu işi yapmak için ne kadar sermayeye ihtiyacınız olacak? Mantar yetiştiriciliği ne kadar kazançlı? İşte bu ve bunla gibi soruların cevaplarını hemen şimdi inceleyeceğiz. Bakalım, siz de mantar yetiştiriciliğinden para kazananlar arasına girebilecek misiniz?

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Yaparak Para KazanmakEvet, hepimizin bildiği kültür mantarı. Marketlerde paket paket satılan, birçok farklı yemeği lezzetlendiren, bazen ana yemek olarak sofralarımızı süsleyen beyaz mantarlar. Mantar yetiştiriciliği alanında ilk olarak bahsetmek istediğim, ülkemizde çok popüler olan kültür mantarı. Pizzalardan, makarnalara, soslardan ana yemeklere kadar birçok alanda kullanılan en bilindik mantar türü. Kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında ilk olarak şunu söyleyeyim. Bu besinlere gösterilen talep çok fazla olsa da küçük işletmelerin büyük firmalarla rekabet içine girmesi epey zordur. Ya da bu işten iyi kazanç elde etmek istiyorsanız, altyapı tesislerinize ciddi oranda yatırım yapmanız gerekmektedir. Örneğin; ilk önce mantarlarınız için uygun bir alan bulmalı, burayı gereken ekipmanlarla donatmalısınız.

Biliyorsunuz, mantar yetiştirmek için olmazsa olmaz koşullar vardır. Sıcaklık, nem, havalandırma koşulları gibi. Ayrıca kültür mantarlarının yetiştirilmesi için mantar örtü toprağı ve kompost gibi donanımlara ihtiyaç duyacaksınız. Mesela; bir ton kompost satın alırsanız, ortalama olarak elde edeceğiniz mantar miktarı 200-250 kg olacaktır. Neticede kültür mantarı işinde iyi kazanç elde etmek isterseniz, küçük değil büyük ölçekli bir girişimde bulunmalısınız.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Yaparak Para KazanmakGelelim, istiridye mantarı yetiştiriciliği yaparak para kazanmak hakkında öğrenmeniz gereken temel hususlara. Belki istiridye mantarını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Ancak bu tür, mantarların içerisinde en lezzetli olanlardan bir tanesidir. Ayrıca istiridye mantarları yalnızca midenizi değil cebinizi de şenlendirecek niteliklere sahiptir. İstiridye şeklinde olması nedeniyle bu şekilde adlandırılan mantar türü, dünyanın birçok yerinde yaprak döken ağaçlar üzerinde katlanmış salkım biçiminde büyür. Talaş ya da saman gibi ortamlarda kolaylıkla büyüyebilen istiridye mantarı, kavak mantarı olarak da bilinmektedir. Ve bu mantar türünü yetiştirmek, yeni bir girişimde bulunmak isteyen kişiler için çok daha uygundur. Nedeni mi? Gelin sıralayalım.

Öncelikle istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak için ayıracağınız sermeyenin, kültür mantarına oranla çok daha düşük olduğunu belirteyim. Ayrıca istiridye mantarının satış fiyatı kültür mantarından daha yüksektir. Yani hem sermeyesi düşük hem de kazancı yüksek. Bu istiridye mantarı yetiştiriciliğinin en önemli özelliklerinden biriydi. Gelelim diğerlerine. İstiridye mantarını yetiştirmek oldukça kolaydır. Yani bu işi isteyen ve konu hakkında araştırma yapan herkes yapabilir. Öte yandan, istiridye mantarı kısa sürede yetiştiği için çok fazla beklemeden kazanç elde etmeye başlarsınız. Ve bu mantar türüne her zaman alıcı bulabilirsiniz. İster büyük firmalarla anlaşır isterseniz de kendi pazarınızı oluşturabilirsiniz. Yeri gelmişken, istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak için nelere ihtiyacınız olacağından da bahsedelim.

Tavsiye İçerik:
Para Sahibi Olmanın 22 Yaratıcı Yolu

Öncelikle istiridye mantarı yetiştirmek için uygun bir yer bulmalısınız. Ve bunun için açık alanlardan daha çok, bodrum kat, kullanılmayan apartmanlar, hatta kullanılmayan soğuk hava depolarını bile kullanabilirsiniz. Daha sonra bu alanı istiridye mantarı yetiştirmek için uygun hale getirmelisiniz. Mesela, istiridye mantarı yetiştirmek için uygun sıcaklık ölçüleri 10 ila 25 derece arasıdır. Ayrıca istiridye mantarının yetişmesi için uygun nem oranı sağlanmalıdır. Bunu yapmak için de piyasadaki sera buğusu ya da sis makinesi gibi aletlerden faydalanmalısınız. Tabii, satın aldığınız makinelerin eski değil yeni modeller olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü eski tip makineler çok daha fazla enerji harcayacak ve daha yüksek faturalar ödemenize neden olacaktır.

İstiridye mantarı için satın alacağınız komposto hasat evresi bittikten sonra da kullanabiliyorsunuz. Mesela, bunu hayvan yemi olarak kullanabilir, çiftçilere gübre olarak satabilir ya da tarımsal faaliyetlerde bulunan firmalara satabilirsiniz. Yani bu alanda da kazançlı çıkıyorsunuz. Sonuçta 50 metrekarelik bir alanda istiridye mantarı yetiştiriciliğine başlamak için aşağı yukarı 5.000 lira harcamanız gerekiyor. Ancak birkaç ay içinde, verime bağlı olarak 8.000 ila 12.000 lira arasında gelir elde edebiliyorsunuz. Ve burada verimi belirleyecek olan tamamen sizsiniz. Mantarlarınıza ne kadar çok özen gösterirseniz o kadar çok verim alırsınız. Mesela, havalandırma istiridye mantarları için olmazsa olmaz yaşam koşullarından biridir. İşte siz de havalandırma gibi koşullara gereken önemi gösterirseniz, mantar yetiştiriciliğinden iyi kazanç elde edersiniz.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Yaparak Para KazanmakEvet, trüf mantarı. Bu mantarın ismini daha önce duydunuz mu bilmiyorum, ama trüf mantarı yetiştiriciliğinin de oldukça kazançlı bir iş alanı olduğunu söyleyeyim. Çok lezzetli olan trüf mantarları, meşelik alanlarda, ağaç köklerinde yetişmekte ve dünyanın birçok bölgesinde bulunmaktadır. Buna ek olarak doğal orman alanlarından toplanan trüf mantarına gösterilen talep gittikçe artmaktadır. Ülkemizde Akdeniz iklim bölgesinde doğal olarak yetişen trüf mantarı, lüks otel ve restoranların masalarını şenlendiren lezzetlerden! Trüf mantarı büyük bir ticaret potansiyeline sahip.

Sonuçta bu mantar türünün pek bilinmeyen bir mantar türü olması, trüf mantarı yetiştiriciliğini epey kazançlı iş alanlarından biri haline getirmiştir. Örneğin; 5 dönüm büyüklüğünde bir alanda trüf mantarı yetiştiriciliği işine başladınız. Bunun için ortalama 15-16 bin lira sermaye ayırmanız gerekmektedir. Diğer taraftan, yıllık kazancınızın sermayenizi katlayacağını söyleyebilirim. Tabii gereken tüm koşulları sağlar ve trüf mantarı yetiştiriciliği hakkında öğrenmeniz gereken tüm teknik bilgileri öğrenirseniz. Mesela trüf mantarları için uygun araziyi seçmeli ve nemi sağlamak için ağaçlarınızı düzenli olarak sulamanız gibi.

Kimler Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanabilir?Aslında bu sorunun cevabına isteyen herkes olarak yanıt verebiliriz. Çünkü mantar yetiştiriciliği alanında deneyebileceğiniz birçok farklı yöntem var. Mesela isterseniz bahçenizin küçük bir köşesinde ya da balkonunuzda mantar yetiştirebilir isterseniz de bu işi temel kazanç kaynağınız olarak kullanabilirsiniz. Bu para kazanma yöntemini ne amaçla kullanacağınıza kendiniz kara vereceksiniz. Kısacası mantar yetiştiriciliği yapmak için herhangi özel bir kritere sahip olmanıza gerek yok. Bu işin bir okulu ya da özel bir sertifikası yok. Tabii ki mantar yetiştiriciliği alanında verilen kurslar, seminerler var. Ama bunlara katılıp katılmamak tamamen tercih meselesi. Bu işe başlarken yapmanız gereken ilk şey, mantar yetiştiriciliğini ne kadar büyük ölçekli yapacağınıza karar vermek olmalı. Gerisi kendiliğinden gelecektir. Mantar yetiştiriciliği yaparken kullanacağınız yöntemi belirledikten sonra, uygun şartları sağlayarak, şapka görünümlü sağlıklı yiyecekleri yetiştirmek için ilk adımınızı atabilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Girişimciler, yeni kazanç kapıları peşinde koşanlar mantar yetiştiriciliği yaparak para kazanabilir. Bu işte önemli olan, hangi mantar türü üzerine yoğunlaşacağınız. Mesela, kültür mantarı yetiştiriciliği yüksek miktarda sermeye gerektirirken, istiridye mantarı için gereken sermaye çok daha azdır. Ya da kültür mantarı yetiştiriciliğinde çok sayıda rakibiniz olacağını hesaba katmalısınız. Bu hususta size istiridye mantarı ya da trüf mantarı yetiştiriciliğini önerebilirim.

Zaten gereken ekipmanlar için detaylı araştırma yaptığınızda, bu iki alandan çok daha fazla kazanç elde edeceğinizi göreceksiniz. Ne diyelim, eğer bu işe girerseniz, küçük şirin mantarlarınızdan bol bol kazanmanız dileğiyle!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.