Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Düzenli Kitap Okumanın 20 Harika Faydası

Etrafımızda birileri sürekli kitap okumamız gerektiğinden bahseder. Peki nedir kitap okumayı bu kadar zaruri kılan? Paratic.com okurları için hazırladığımız bu yazıda, düzenli kitap okumanın 20 şahane faydasından bahsedeceğiz.
Düzenli Kitap Okumanın 20 Harika Faydası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanlar hayat mücadelesi, geçim kaygısı, yoğun iş temposu arasında koşuştururken, kendilerini farkında olmadan çok stresli bir hayatın içine sürüklerler. Bu stresli yaşam bir süre sonra kişinin veriminin düşmesine ve hayattan zevk almamasına sebep olur. Fakat bazı insanlar bu stresli ortamdan bir parça da olsa uzaklaşmak, kafalarını boşaltmak için kendilerine yeni uğraşlar edinir. Hobi dediğimiz ve herkesin kişiliğine, zevkine göre değişen bu alışkanlıkların türü epey fazladır. Örneğin yaz ayları için uygun hobiler arasında yer alan; balık tutmak, dalış yapmak veya çiçek yetiştirmek bunlardan sadece birkaçıdır.

Şimdi size hobi çeşitleri arasında belki de en verimlisi, en güzeli ve en faydalı olanını anlatacağım. Kitap okumak! Evet, bu iki kelime içerisinde o kadar çok özellik barındırıyor ki saymakla bitmez. Daha çocukken, etrafımızdaki büyükler ve öğretmenlerimiz bize kitap okumamızı öğütlerler. Kitap okumanın faydalarından bahsederler. Bu nasihatlerin hiçbiri boş değildir. İstatistiklere bakıldığında kitap okuyan toplumların, okuma oranı düşük olanlara göre eğitim ve kültür seviyesinde çok ileride olduğu görülmektedir. Kavga, hırsızlık, anlaşmazlık gibi sorunların çoğu, kitap okumayı alışkanlık haline getirmiş toplumlarda çok az rastlanmaktadır.

Kitap okumak alışkanlıkların ve bağımlılıkların en güzelidir. Kitap okumanın tadına varan, her gün az da olsa buna zaman ayıranlar, hayatında ve kişiliğinde olumlu değişikliklerin olduğunu gözlemleyebilir. Peki, kitap okumanın faydaları nelerdir? Şimdi gelin düzenli kitap okumanın insana kattığı olumlu değişimleri öğrenelim.

1 Kitap Okuyarak Stresle Baş Edebilirsiniz

Kitap Okuyarak Stresle Baş EdebilirsinizKitap okumanın stresi azalttığı bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarla da onaylanmıştır. Yoğun ve yorucu geçen bir iş gününün sonunda, okuyacağınız 20-30 sayfalık bir kitap, sizi günün kaygılarından uzaklaştıracaktır. Özellikle chick lit tarzı, insanı yormayan ve genelde mutlu sonla biten bir aşk kitabı hem ruhunuzda hem beyninizde pozitif enerjinin yayılmasını sağlayacaktır. Size fikir olması açısından, en iyi aşk kitapları listemize bakabilirsiniz. Strese iyi gelen hobiler arasında en üst sıralarda yer alan kitap okumayı, bir alışkanlık haline getirdiğinizde, endişe ve kaygılarınızdan gözle görülür derecede uzaklaştığınızı fark edeceksiniz.

2 Kelime Dağarcığınız Gelişir

Kelime Dağarcığınız GelişirÇok okuyan insan, çok fazla cümle, dolayısıyla da çok fazla kelime okumuş demektir. Biz günlük konuşma esnasında öyle değişik, terimsel kelimeler kullanmıyoruz. Ya da durduk yere bir sanatçıdan, ressamdan, dünya üzerinde var olan bir yerden bahsetmiyoruz. Fakat kitap okurken sürekli yeni kelimeler öğreniriz. Bu da zamanla bizim konuşma tarzımıza yansır. Kelime dağarcığı az olan bir insan, herhangi bir konuyu açıklarken veya tartışırken sürekli tıkanır. Düşünür, bekler, uygun kelimeyi arar. Sürekli kitap okuyan biri ise konuşurken kullandığı kelimelerle tüm dikkatleri üzerinde toplamayı ve kendini dinletmeyi başarır.

3 Kitap Okuyan Biri Asla Yalnız Kalmaz

Kitap Okuyan Biri Asla Yalnız KalmazKitap en iyi dosttur diye bir söz vardır bilirsiniz. Çünkü kitaplar sizi hiçbir zaman yalnız bırakmaz. Evde, otobüste, yolculukta, dağın başında, en mutlu ve mutsuz anlarınızda… Yeter ki siz ona el uzatın, siz ne zaman gel derseniz gelirler. Siz onları bırakmadığınız sürece, kitaplarınız sizi asla bırakmaz. En yalnız hissettiğiniz anlarda bile açın birkaç sayfa kitap okuyun. Kendinizi bir anda o psikolojiden uzaklaştırıp, aslında hayatta tek olmadığınızı anlayacaksınız.

4 Yaratıcılığınız ve Hayal Gücünüz Gelişir

Yaratıcılığınız ve Hayal Gücünüz GelişirSürekli kitap okuyan birisi, aynı zamanda sürekli geziyor ve görüyor demektir. Özellikle sürükleyici bir fantastik veya bilim kurgu romanı okuduğunuzda, bambaşka yerlere yolculuk yaptığınızı hissedersiniz. Bu da gerçekte öyle yerler olmamasına rağmen, sizin düşünce gücünüzün, hayal etme ve yaratıcılık kabiliyetinizin artmasını sağlar. Dilerseniz en iyi bilim kurgu kitapları listemizden, kendinize uygun bir kitap seçebilirsiniz.

5 Empati Kurma Yeteneğiniz Gelişir

Empati Kurma Yeteneğiniz GelişirNe kadar çok kitap o kadar çok yeni hayat tanımak demektir. Okuduğunuz her öykü, size başka insanların hayatlarından kesitler sunar. Onların mutluluklarına, sıkıntılarına, yaşadıkları zorluklara tanık olursunuz. Çoğumuz normal yaşamda birbirimize kalbimizi açamıyoruz. Bazen yanlış anlaşılma bazen de egolarımız buna engel oluyor. Fakat aynı zamanda insanların bizi anlamasını bekliyoruz. Karşılıklı iletişim kopukluğu ve empati kurmamak, çok büyük anlaşmazlıkların doğmasına neden oluyor. İşte kitap okuma bize empati kurma yeteneği kazandırır. Bu sayede kendimizi karşımızdakinin yerine koyabilir, onun gibi düşünmeye ve hissetmeye çalışabiliriz. Ben hoşgörüyü hep empatinin kardeşi gibi görürüm. Empati kurabilen bir insan aynı zamanda hoşgörülüdür, bu iki özellik ise tüm sorunların üstesinden gelebilecek kadar güçlüdür. Empati kavramını daha iyi anlamak isteyenleri buraya alalım.

6 Hafızayı Kuvvetlendirir

Hafızayı KuvvetlendirirKitap okuyan biri beyninin tembelleşmesine izin vermiyor demektir. Çalışan her şey zamanla gelişir ve daha iyi olur. Bu durum, insan hayatının her noktasında böyledir. Spor yaparız kaslarımız güçlenir, sürekli yemek yaparız iyi bir aşçı oluruz, çalışırız sınavlarda başarılı oluruz vs. Beynimizi de ne kadar çok çalıştırır ve boş kalmasına izin vermezsek o kadar güçlenir. Özellikle yaşlıların her gün 20-30 sayfa da olsa kitap okuması gerekiyor. Kitap okumak, bulmaca çözmek, puzzle yapmak gibi aktiviteler, alzheimer başta olmak üzere birçok beyin hastalığının da önüne geçiyor.

7 Hayata Bakış Açınız Değişir

Hayata Bakış Açınız DeğişirŞimdi sokaktan kimi çevirip sorsak, hayatından memnun olmadığını söyler. Bu memnuniyetsizlik öyle büyük bir alanı kaplar ki… Kimisi dış görünümünden, kimisi yaşadığı hayattan, kimisi ailesinden şikayetçidir. Ve insanoğlunun doğasında olan bir gerçek de şudur ki, herkes yaşadığı acıyı dünyanın en büyük acısı olarak görür. Sonra elinize bir kitap alıp okumaya başlarsınız. Dünyanın herhangi bir yerinde sizle aynı yaşta, aynı özellikte olan birinin hayatta kalabilmek için savaşmak zorunda olduğunu okursunuz. Oyuncaklarıyla oynaması gereken 9 yaşında bir çocuğun, çalışmak zorunda olduğunu, kariyerinin zirvesinde birinin, bir kaza sonucu felç kaldığını öğrenirsiniz. Ve bir anda hayata bakış açınız değişir. Artık daha az şikayet edip, daha çok şükür eden bir insan olursunuz.

8 Genel Kültürünüz Artar

Genel Kültürünüz ArtarHangi türde kitap severseniz sevin, okuduğunuz her kitap size bir şeyler katacaktır. Örneğin tarih kitapları geçmişte yaşanan olaylara ışık tutarken, felsefe kitapları sizi düşünmeye sevk eder. Düşünen insan öğrenmeye aç insan demektir. Okuduğunuz her kitaptan küçük de olsa bir bilgi edinirsiniz. Bu da zamanla sizin dev bir genel kültür ansiklopedisine dönüşmenizi sağlar. Artık ortamlarda, her konuda yorum yapabilecek kadar bilgi sahibi olup, havanızı atabilirsiniz.

9 Daha Güzel Konuşmayı Sağlar

Daha Güzel Konuşmayı SağlarDüzenli kitap okuyan birisi kelimelerin doğru yazılışlarını da öğreniyor demektir. Eğer kitabı dikkatli ve özümseyerek okuyorsa, öğrendiği her kelime hafızasında yerini alır. Böylece çok daha düzgün ve muhteşem bir diksiyonla konuşabilir. Çok fazla kitap okuyan birini; seçtiği kelimeler, kullandığı üslup ve anlatımındaki akıcılık sayesinde hemen ayırt edebilirsiniz.

10 Özgüveni Artırır

Özgüveni ArtırırKitap okumanın faydalarını sıraladığımız bu madde, aslında genel kültürün artmasıyla paralel. Eğer bir insan söz konusu durum hakkında bilgi sahibi değilse, yorum yapmaz. Konuşmaktan ve tartışmaya girmekten çekinir. Çünkü yeterince bilgiye sahip olmadığından, karşı tarafı ekarte edemeyeceğini düşünür. Oysaki sürekli kitap okuyan biri, az da olsa her konuya hakimdir. Bu durum ise ona özgüven kazandırır. Kendinde her tartışmaya girebilme ve bildiklerini karşı tarafa inandırabilme potansiyelini görür.

11 İletişim Kurmayı Kolaylaştırır

İletişim Kurmayı KolaylaştırırDüzenli kitap okumanın hemen hemen tüm faydaları, konuşma ve kendini anlatabilme yeteneğinde birleşiyor. Kolay iletişim kurmak da bunlardan biri. Bazen bir ortama giriyoruz, yeni insanlarla tanışıyoruz. Bazılarıyla çok kısa bir süre içerisinde kaynaşıp arkadaş olabiliyorken, bazılarıyla arada bir mesafe varmış gibi hissediyoruz. İşte bunun tek nedeni iletişim kopukluğudur. İletişim kurmakta zorlanan insanlar, daha zor arkadaş edinir, kendini daha zor anlatır. Sürekli kitap okuyan insanlar ise son derece rahat ve konuşkandır.

12 Vizyonunuzu Geliştirir

Vizyonunuzu GeliştirirÖrneğin kırsal kesimde yaşayan, etrafında katılabileceği çok fazla aktivite olmayan iki kardeşi ele alalım. Biri sürekli okuyor, diğeri günlerini boş boş geçiriyor. Çok okuyan kardeş hayata dair birçok şeyi öğrenmiş demektir. Elbette yaşamak, gezmek, görmek en ideal öğrenme şekilleridir. Fakat elinde imkanı olmayan birisi bunu kitapları sayesinde de yapabilir. Bu sayede vizyonu gelişir, geleceğe dair daha umutla bakar, kafasında mutlaka amaçları ve planları vardır. Kısacası kitap okumak size yeni hayatlar vaat eder.

13 En Güzel İlaçtır

En Güzel İlaçtırDoğru seçilmiş bir kitabın unutturamayacağı sıkıntı yoktur. Canımız sıkkın olduğunda genelde bir film açar ve kafamızın dağılmasını amaçlarız. Film izlerken yine kendi düşüncelerimize dalabiliriz. Fakat kitap okurken asla böyle bir durum söz konusu olmaz. Çünkü hem gözlerimiz hem beynimiz çalışır. Aynı zamanda ruhumuza hitap eden bir kitapsa, manevi duygularımızın da uyanmasını sağlar. Sizce vücudunuzun birçok yerine aynı anda etki eden, anın sorunlarından uzaklaşmanızı sağlayan daha güzel bir etkinlik var mı? Kitap okumak insanın ruhuna ve sorunlarına iyi gelen en iyi ilaçtır.

14 Konsantrasyon Gücünü Artırır

Konsantrasyon Gücünü ArtırırSürekli kitap okuyan biri elbette ortamın sessiz ve sakin olmasını beklemez. Çünkü artık insanlar zamanla yarışıyorlar. Öğrenci, çalışan, ev hanımı fark etmiyor, herkes yoğun bir temponun içerisinde. Hal böyle olunca kitap okumayı seven biri, her bulduğu ortamda okumaya çalışır. Otobüste, metroda ve vapurda kitap okumaya çalışan biri dış seslerden kendini soyutlamaya ve okuduğunu anlamaya çalışır. Bu da o kişiye ciddi bir konsantrasyon ve odaklanma yeteneği kazandırır. Bu yetenek hayatınızın başka bölümlerinde de karşınıza olumlu olarak dönecektir.

15 Kitap Okumak Hayatınızı Düzene Sokar

Kitap Okumak Hayatınızı Düzene SokarYaşadığımız hayata şöyle bir bakalım. Bugünümüz dünün, dünümüz de yarının aynısı değil mi? Bu kısır döngü günleri, ayları ve yılları kovalayarak devam ediyor. Bizim kendi hayatımızı renklendirmek ve düzene sokmak için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bunun için elbette birçok yol var ama bizim konumuz olan kitap okumak ise bunlardan en maliyetsiz ve yorucu olmayanı. Bunun için yapmanız gereken ilk iş kendinize bir liste belirlemek. Örneğin ilk olarak, en iyi kişisel gelişim kitapları listesi hazırlayın.

Son yılların en çok okunan ve en çok satan kitaplarını belirleyin. Bu yıl bu kitapların hepsini okuyacağım diye kendinize bir söz verin ve uygulamaya koyulun. Öyle kendinizi saatlerce kitaba vermenize gerek yok, ama bir kuralınız olsun mutlaka. Mesela her gün en az 50 sayfa okuyacağım diyin. Kazanılmış her başarı, yerine getirilmiş her görev insana huzur verir. Yıl sonu geldiğinde, ben en popüler kişisel gelişim kitaplarını okudum ve hepsi hakkında fikir sahibiyim demek, inanın kendinizi harika hissettirecektir. Hayatınızın küçük bir bölümünde oluşturduğunuz bu düzen, daha sonra başka alanlarda da size rehber olacaktır.

16 Hızlı Düşünmeyi Sağlar

Hızlı Düşünmeyi SağlarAz önce de belirttiğim gibi, beyni ne kadar çok çalıştırır yorarsak, o kadar güçlü olur. Düşünmeyen, merak etmeyen, sorgulamayan bir zihin zamanla tembelliğe alışacaktır. Çok okuyan birinin beyni her daim idmanlıdır. Öğrendiği kelimeler, cümleler, bilgiler aklının her yanına dağılmış vaziyettedir. Bu nedenle herhangi bir konuda çabucak düşünür ve yorum yapar. Dikkat ederseniz televizyonlarda yayınlanan bilgi yarışmalarında en çok kazananlar, en çok kitap okuyan insanlardan çıkıyor.

17 Uyku Kalitesini Artırır

Uyku Kalitesini ArtırırYatmadan önce kitap okumak zihninizin boşalmasına, kortizol seviyesinin düşmesine yani stresin azalmasına yarar. Huzursuz eden düşüncelerden arınan bir zihin, daha rahat uykuya dalar. Uyumadan önce az da olsa kitap okuma alışkanlığı edinirseniz, uyku kalitenizin zamanla nasıl düzeldiğini fark edeceksiniz.

18 Başarının Anahtarıdır

Başarının AnahtarıdırKitap okumanın en önemli faydalarından biri de beraberinde başarıyı getirmesidir. Çünkü düzenli kitap okuyan birinin, algılama ve anlama kabiliyeti güçlüdür. Bu durum ise hem iş yaşamında hem okulda başarı olarak geri döner. Çok okuyan birisi okuduğunu çok çabuk anlar veya ona anlatılan şeyi hemen kavrayabilir. Dolayısıyla kitap okuma alışkanlığı için başarının anahtarıdır tanımlamasını çok rahat yapabiliriz.

19 Kitap Okumak Hayatı Sevdirir

Kitap Okumak Hayatı SevdirirAslında her gün gözlerimizin önünde akıp giden muhteşem bir hayat var. Ama biz büyük mutlulukların peşinden koşarken, çoğu zaman küçük mutlulukları kaçırabiliyoruz. İşte kitaplar, hayatın güzelliğinin farkına varmamızı sağlayan yegane araçlardır. Okuduğunuz hikayenin birinde; ekilen bir tohumun çimlenmesi, yeşermesi, büyüyüp altında çocukların oynaması anlatılır. Başka bir hikayede; hasta birinin yenilgiyi kabul etmeyip savaşması, hayata dört elle sarılması ve mücadeleyi kazanması; başka bir öyküde, Afganistan’da okumasına engel olunan bir kız çocuğunun, her türlü engeli aşarak okulunu bitirmesi ve dünyaya sesini duyurması anlatılır. Bu öykülerin kimisi gerçek kimisi kurgudur ama hepsi hayatı daha çok sevmemizi, dört elle sarılmamızı sağlar.

20 Karar Vermeyi Kolaylaştırır

Karar Vermeyi Kolaylaştırırİnsan herhangi bir konu hakkında yeterince bilgi sahibi değilse veya daha önce emsallerini hiç görmemişse, elbette ilk duyduğunda şaşırıp kalır. Fikir yürütemez, yorum yapamaz, çekimser kalır. Bu herhangi bir seçim yaparken de böyledir, bir soru karşısında cevap ararken de.. Kitap okumak insana çabuk ve kolay karar verme alışkanlığı kazandırır. Çok okuyan biri kelimelerin denizinde daha rahat yüzüyor demektir. Şimdiye kadar birçok olay, hikaye, kurgu okumuştur. Dolayısıyla daha kolay fikir yürütüp, daha rahat karar verebilir.

Kitap okumanın en önemli ve en etkili faydalarını anlattığımız bu listeyi elbette daha da uzatabiliriz. Toparlayacak olursak düzenli kitap okumak; zihni dinlendirir, stresi azaltır, kelime dağarcığını genişletir, başarmayı, karar vermeyi, güzel konuşup, güzel düşünmeyi sağlar. Kitap okumak hayatı sevdirir, insanları daha iyi anlamanızı sağlar. Peki, saymakla bitiremeyeceğimiz faydaları olan kitap okuma alışkanlığının rakamsal değerlerine bakalım bir de…

2016 verilerine göre; Türkiye kitap okuma alışkanlığında, dünyada 86. sırada yer alıyor. Bir diğer üzücü veri de şu; çocuklara kitap hediye edilme sıralamasında, 180 ülke arasında 140. sırada geliyoruz. Türk insanı kitap okumaya günde sadece 1 dakika ayırıyor ve ihtiyaç listesinde okumak 235. sırada yer alıyor.

Kitap okumanın bu kadar güzel faydaları varken, okuma alışkanlığımızın bu kadar karamsar bir tablo oluşturması ne kadar acı değil mi? Peki ya siz günde kaç saatinizi kitap okumaya ayırıyorsunuz? Lütfen okumanın size kattığı faydaları bizlerle ve etrafınızdakilerle paylaşın. Böylelikle okumanın insana kattığı özelliklerden hep birlikte faydalanalım.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.