Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yaz Ayları için Hobi Önerileri

Yazın sıkılmadan ve hoş vakit geçirerek yapabileceğiniz hobilerden kısaca bahsediyoruz.
Yaz Ayları için Hobi Önerileri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

“Yaz aylarının gelmesini büyük bir heyecanla bekleriz ama bazılarımız yaz geldiğinde tahmin ettikleri kadar eğlenemezler. Özelikle gençler ve çocuklar okulun da tatil olması nedeniyle birkaç hafta sonra sıkılmaya başlarlar. Ebeveynlerin de çalışması nedeniyle tek başına tatile gidemeyen çocuk ve gençler yaz aylarını sıkılarak geçirir. Yalnızca gençler değil biz çalışanlar ve emeklilerde yaz aylarında o güzel havada evde veya ofiste tıkalı kaldığımız için sıkılırız. Peki, bu durumda en büyük kurtarıcımız nedir?

Elbette bu gibi durumlarda en büyük kurtarıcımız hobilerdir. Zaten ilgileniyor olduğunuz bir hobi veya uzun süredir aklınıza olan yeni bir hobi olabilir. İşte sıkıldığınız yaz aylarında yardımınıza bu hobiler koşuyor. Kaliteli, eğlenceli ve sıkılmadan bir yaz geçirmek istiyorsanız, bu hobilerin üzerine düşebilirsiniz. Belki, durumu gerçekten ilerlettiğiniz zaman bu hobilerinizden para da kazanabilirsiniz.

Kaliteli ve yeni bir şeyler öğrenerek zaman geçirmenin en iyi yolu hobilerdir. Ayrıca sosyalleşmenize de katkısı olduğunu söyleyebilirim. Sizinle aynı hobilere ilgi duyan kişilerle internet sayesinde iletişim kurabilir ve buluşmalar ayarlayarak fikir paylaşımları yapabilirsiniz. Alın size yaz için mükemmel bir aktivite.

El İşleri ve Takı Tasarım

İlk duyduğunuz zaman el işi size pek cazip gelmeyebilir ve bende zaten klasik anne dantellerinden bahsetmiyorum. El işi olarak bahsetmek istediklerim keçelerden, kartonlardan, artan iplerinizden, kumaş parçalarından yapabileceğiniz çeşitli süsler. Emin olun bu işleri yapmak size güzel bir vakit geçirtecek. Rengarenk iplerle, keçelerle, kumaşlarla uğraşırken, kesip – biçerken inanılmaz keyif alabilirsiniz.

Yapabilecekleriniz, tığ işi aplikeler, kapı ve duvar süsleri, patchwork işler, cüzdanlar, yastıklar, minderler, anahtarlıklar, abajurlar, süs çiçekler gibi milyonlarca tasarım yapabilirsiniz.

Takı tasarım ise son zamanların en popüler hobilerinden. El yapımı takılar, mağazalarda satılan takılara göre daha fazla tercih ediliyor. Ayrıca gururla ‘ben yaptım’ diyerek boynunuzu, bileğinizi süsleyecek takılarınız neden olmasın. Bu konuda halk eğitim merkezlerinden ücretsiz kurslar da alabilirsiniz. Bu şekilde daha profesyonel bir şekilde hobinizi geliştirebilir ve bu sayede bu hobileri satarak da para kazanabilirsiniz.

BahçecilikBahçecilik

Bahçeyle ilgilenmek, bir şeyler ekip – biçme, toprakla oynamak ve çiçek yetiştirmek size keyif veriyorsa alın size yazın yapılabilecek en güzel hobi. Yaz aylarında kendinizi bahçelere atarak hem şehrin gürültüsünden kurtulabilir hem toprakla ilgilenerek fazla elektriğinizi atabilir hem de sabah kahvaltısında yemek için mis kokulu domatesler yetiştirebilirsiniz.

Balık Tutmak ve Avlanmak

Yaz ayı ve balık tutmak, ne kadar da birbirine uyuyor değil mi? Eğer kurallarına ve yasalara göre yapıyorsanız tabi ki! Balık tutan birçok kişi bu aktiviteleri sırasında tüm dünyadan uzaklaşarak yalnızca doğayla iç içe kaldıklarını ve huzuru bulduklarını söylüyor. Amatör bir şekilde yapacağınız balık tutma işi gerçekten size iyi gelebilir.

Avlanmak ise biraz daha profesyonellik gerektirmektedir. Bu nedenle de bu konuda bilgi sahibi olmanız ve yanınızda bilinçli insanlarla bu hobiyi yapmanız gerekmektedir.

Ahşap, Seramik ve Heykelcilik

Eğer el becerinize güveniyorsanız, ilgilenebileceğiniz en iyi hobilerden birisi de ahşap işleri, seramik şekillendirmek ve heykelciliktir. Bu konularda meraklıysanız yine halk eğitim merkezlerinin ve hobi merkezlerinin bu konularda var olan eğitimlerine katılabilirsiniz. Ayrıca 10 kadar arkadaş toplanarak size yakın bir halk eğitim merkezine giderek kurs açılması talebinde de bulunabilirsiniz.

Hayvan BeslemekHayvan Beslemek

Eğer bir apartman dairesinde oturuyorsanız, kış aylarında hayvanınızla ilgilenmek biraz sıkıntılı olabilir. Ayrıca evcil hayvanınızda bu durumdan sıkılacaktır. Yaz ayları hayvanlarınızla güzel vakit geçirebileceğiniz zamanlardan birisi. Ayrıca hayvan sever dostlar edinerek sosyallik de sağlayabilirsiniz.

Evcil hayvan dışında eğer ikamet ettiğiniz yer buna uyuyor veya bahçeniz varsa kümes hayvanları da besleyebilirsiniz. Bu şekilde doğal yaşama da merhaba diyebilirsiniz.

Fotoğraf Çekmek

Hep bir fotoğraf çekme merakınız olmuşsa ve bu yazda çok sıkılıyorsanız, hemen bir fotoğraf makinesi edinerek bu işe başlayabilirsiniz. İster amatör olarak ister profesyonel olarak kurslara katılabilir, çeşitli fotoğraf kulüplerine dahil olarak kültür gezilerine katılabilirsiniz.

Kış HazırlığıKış Hazırlığı Yapmak

Yazın bol olan meyve – sebzeleri kış için değerlendirmek de sizin için güzel bir hobi olabilir. Reçeller, marmelatlar, kompostolar, konserveler yapabilirsiniz.

Doğa Turlarına Katılın

Yazın yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden birisi de hiç şüphesiz sağlığınız için de faydalı olan yürüyüş. Bunu eğlenceli hale getirmek için ya tüm arkadaşlarınızı toplayabilirsiniz ya da topluluklara takılabilirsiniz. Yürüyüş, bisiklet gezileri, tırmanma gibi doğayla baş başa kalacağınız aktiviteler hem sağlığınıza faydalıdır hem de sıkılmadan eğlenceli bir yaz geçirebilirsiniz.

Belki de “yapabileceğim en klişe hobiler bunlar” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama emin olun evde sıkılmanızdan çok daha iyilerdir. Hem maliyetleri düşük hem sosyalleşmenizi hem de kaliteli zaman geçirmenizi sağlarlar. Bunların dışında ekstrem sporlar örneğin, paraşüt, yelkenli gibi sporlarla ilgilenebilirsiniz. Parklarda vakit geçirerek elinizde kitabınızla keyif yapabilirsiniz.

Unutmayın, sürekli “sıkılıyorum, yapacak bir şeyim yok” dediğiniz zaman çok daha fazla sıkılacaksınız. Anın tadını çıkartmaya çalışın ve mis gibi yaz güneşinden faydalanın.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.