Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hisselerden Destek Bulan Dolar Karşısında En Çok TL Değer Kaybetti!

Hisselerden aldığı destekle yukarı yönlü ivmeyi sürdüren dolar, küresel ralliye devam ederken TL en sert düşen para birimi konumunda. Ayrıntılar aşağıda…
Hisselerden Destek Bulan Dolar Karşısında En Çok TL Değer Kaybetti!
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel hisse senetlerinin göstermiş olduğu yukarı yönlü performanstan destek alan dolar, küresel çaptaki yükselişine bugünde devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin pazartesi günü gerçekleştirmiş olduğu açıklamada, finansal kargaşanın fiyat istikrarını tehdit ettiğini belirterek harekete geçilebileceğinin sinyalini vermesi ve Japonya Merkez Bankası BOJ’un ekonomiyi desteklemek adına hisse alımlarına başlayabileceğini belirtmesiyle birlikte küresel hisse senetlerinde tırmanışlar başlamıştı. Yaşananlar küresel hisse senetlerinin yükselişine neden olurken, dolar bu gelişmelerden destek bulmuş ve değer kazanımlarını genişletmişti.

Ayrıca bu işlem haftasının başından bu yana gelişmekte olan para birimlerinden negatif yönde ayrışan Türk Lirası, bu hafta dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu…

Türk lirası, bu haftaki işlemlerde dolar karşısında yüzde 1.8 değer kaybı yaşadı. Diğer önemli para birimlerinin dolar karşısındaki kayıplarıysa şöyle oldu. Güney Kore Wonu bu hafta dolar karşısında yüzde 1.7 oranında değer kaybetti. Brezilya Reali yüzde 1.6 değer kaybı yaşarken, Macaristan Forinti dolar karşısında yüzde 1.4 değer kaybetti. Son olarak Polonya Zlotisi bu hafta dolar karşısında, yüzde 1.1 oranında değer kaybı yaşadı.

Dolar/TL bugünkü işlemlerde nasıl bir performans gösteriyor?

Doların yurt içindeki yükselişi bugün de devam ediyor. Geçtiğimiz gün 2,95 seviyesinden güne başlayan dolar, gün içerisinde 2,97 seviyesine kadar tırmanmıştı. Bugüne 2,97 seviyesinden başlayan Dolar/TL, sabah saatlerinde hafif dalgalı bir seyir izledi. İlerleyen saatlere doğru Dolar/TL tırmanışa geçti ve böylelikle 2,98 seviyesini aşmayı başardı. Salı günkü kapanışa göre Dolar/TL’nın yıllık kazancı ise yüzde 21,21 seviyesine kadar tırmandı. Şu saatlerde ise Dolar/TL 2,9782 seviyesinde yatay bir seyir izliyor.

“Genel olarak dünya ekonomisindeki kaotik durum bitmiş değil!”

Dalfin Finansal ve Kurumsal Çözümler Ortağı Finansal Stratejist Mustafa Aşkın, hisse senetlerine bağlı olarak küresel çapta değer kazanımlarını genişleten doların seyir tablosuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Aşkın yaptığı değerlendirmede, küresel hisse senetlerinde görülen kazanımların dolara yansıdığını belirterek; önemli para birimleri karşısında doların değer kazandığını söyledi. Yurt içi piyasalarda da doların etkisinin görüldüğünü belirten Aşkın, hisse senetlerindeki yükselişlerin doların yurt içi piyasalarda da etkisini hissettireceğini işaret etti. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte dünya ekonomisindeki kaotik durumun bitmediğini belirten Aşkın, özellikle büyümeyle ilgili sorunların yarattığı baskının tüm dünya ekonomilerini olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Son olarak Aşkın, yaşanan bu gelişmelerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini ve yüksek volatilitenin etkilerinin giderek artabileceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu