Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hayattan Zevk Almak Nedir Bilen İnsanların Ortak Özellikleri

Hepimizin isteği değil midir, hayattan keyif almak! Hani her şeyden mutlu olabilen insanlar vardır ya! İşte onlar gibi olmanın yollarını sizlerle paylaştık.
Hayattan Zevk Almak Nedir Bilen İnsanların Ortak Özellikleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Nasıl oluyor da bazıları hayatın tadını doyasıya çıkartırken, bazıları “hayattan hiç zevk almıyorum, mutsuzum, umutsuzum” gibi cümlelerle ellerini kaldırarak teslim olmayı tercih ediyor? Küçük bir azınlık dışında hiç kimse hayattan ne şekilde keyif alınacağını bilmiyor? Neden bazıları hayattan zevk alma konusunda fazlasıyla yeteneksiz? Aslına bakarsanız, bu sorunun cevabı gayet açık ama ben yine de söyleyeyim. Çünkü hayattan keyif almak tek kelimeyle bir tercih meselesi! Zaten çevrenizde seçimini bu yönde yapmış insanlar varsa, şimdi ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Evet, “yaşıyorum, mutluyum ve hayatımdan tam anlamıyla hoşnutum” diyebilenlerden bahsediyorum. Sizin etrafınızda da böyle kişiler var mı? Her zaman gülümseyen, hayata hep pozitif bakan ve etrafına aynı iyi enerjiyle ışık saçanlardan konuşuyorum. Acaba böyle insanlar sizin hayatınıza da farklı renkler katıyor mu? Neden bu soruları soruyorum, biliyor musunuz?

Çünkü yaşamınızda böyle insanlara yer veriyorsanız ya da bahsettiğim özelliklere sahip kişilerle daha önce tanışma fırsatı bulduysanız, şanslısınız demektir. Zira onları görüp de hayattan keyif alma hususunda ilham almamak pek mümkün değil! Diğer taraftan, belki de dediğim durumu yaşayacak kadar şanslı değilsiniz. Sonuçta; herkesin etrafında hayatın her anından zevk almayı bilen başarılı insanlar yok. Ama bu hayattan tat almanın yollarını asla öğrenemezsiniz, anlamına falan da gelmiyor. Çünkü hemen aşağıdaki listedeki başlıklar sayesinde, hayattan zevk almak nedir bilen kişiler hakkında ihtiyacınız olan her şeyi öğreneceksiniz.

İşte yaşamaktan gerçekten keyif alan mutlu insanların belirgin özellikleri:

En Önemli İşlerini Günün İlk Saatlerinde Yaparlar!

En Önemli İşlerini Günün İlk Saatlerinde Yaparlar!Böylelikle günün geri kalanında gereksiz yere baskı yaşamazlar. Önemli ya da öncelikli işlerini günün ilk saatlerinde hallettikleri için geri kalan zamanı çok daha iyi geçirirler. Çünkü üzerlerindeki en büyük yükten kurtulmuşlardır. Çünkü ilerleyen saatlerde çok daha rahat olacak, enerjilerini çok daha keyifli bir şekilde harcayacaklardır. Eğer siz de hayattan keyif almayı bilen insanlar arasına katılmak istiyorsanız, bu öneriyi kesinlikle değerlendirmelisiniz. Sabah zindeliğinizi boş yere harcamamalısınız. Ama yok siz kendinizi öğlene kadar afyonu patlamayanlardan biri olarak görüyorsanız o zaman da aşağıdaki yazıları şöyle bir göz atın derim.

İlgili Yazılar:

Rutinlere Uyar Ama Farklılık Yapmayı da İyi Bilirler!

Rutinlere Uyar Ama Farklılık Yapmayı da İyi Bilirler!Tamam, belli başlı rutinleri var ama bu onların hayatlarını monoton bir şekilde geçirdikleri anlamına gelmiyor. Yani onlar yerinde ve zamanında kurallara uyuyor. Ama farklılık yapacakları zamanı da iyi biliyorlar. Diğer bir deyişle; yeni deneyimlere açık olmanın ve macera peşinde koşmanın yaşamı ne kadar güzelleştirdiğinin farkındalar. İşte bu nedenle; buldukları her fırsatta hayatın farklı renklerini görmek için yollara düşüyor, değişik tonları dinleyerek gerçekten yaşadıklarını hissediyorlar.

İlginizi Çekebilir: İyi Bir Yaşama Ulaşmak için 5 Etkili Yol

Hayattan Keyif Almak için Beklemeye Gerek Yok, Sözünün Doğruluğunu Bilirler!

Hayattan Keyif Almak için Beklemeye Gerek Yok, Sözünün Doğruluğunu Bilirler!Neredeyse hepimiz bir şeyleri bekleyerek ömür geçirmiyor muyuz? Birilerinin gelmesini, gitmesini, bir şeylerin gerçeğe dönüşmesini ya da dönüşmemesini bekleyerek ömür bitirmiyor muyuz? Oysaki gerçek Goethe’nin de sözünde anlatmak istediği gibidir: “Hayattan keyif almak için beklemeye gerek yok, bulunduğumuz her anın tadını çıkarmak yeterlidir.” Evet, hayattan keyif almayı bilen ortak özellikleri arasında bu da var.

Daha açık söylemem gerekirse; onlar hayattan keyif almak için beklemeye gerek yok sözünün ne kadar doğru olduğunu bilirler. Yani pek çoğumuzun yaptığı gibi “şu işlerimi bir halledeyim, şu sıkıntılarımı bir çözeyim, şimdi mutlu olmak için ayıracak vaktim yok” diye düşünmüyorlar. Yaşadıkları her andan keyif almayı, diğer bir deyişle anı yaşamayı çok iyi biliyorlar.

Öğrenmekten Hiç Bıkmazlar!

Öğrenmekten Hiç Bıkmazlar!Yeni bir insanla mı tanıştılar? (Yeni insanlarla tanışmak için kullanabileceğiniz etkili taktikler nelerdir öğrenmek istiyorsanız burayı tıklayın.) Bulundukları ortamda ona tamamen yabancı olan bir konu üzerine mi konuşuluyor? Televizyonda yeni şeyler öğrenebilecekleri bir programa mı rastladılar? İşte böyle fırsatları hiç ama hiç kaçırmıyorlar. Pek çok kişinin yaptığı gibi “aman, bu da neymiş, sanki ne işime yarayacak ki” diye düşünüp boş beleş işlerle ya da geyik muhabbetleriyle uğraşmıyorlar. Çünkü onlar bilginin iyisinin kötüsünün olmadığını çok iyi biliyorlar. Yeni şeyler öğrendikçe ufkun daha da çok açıldığının, özgüvenin arttığının ve kişinin kendini çok daha iyi hissettiğinin kesinlikle farkındalar. Öz güveninizi geliştirmek için kulak vermeniz gereken tavsiyelere buradan ulaşabilirsiniz.

Sevdikleri İşi Yaparlar ya da Yaptıkları İşi Sevmenin Yolunu Bulurlar!

Sevdikleri İşi Yaparlar ya da Yaptıkları İşi Sevmenin Yolunu Bulurlar!Hayattan keyif almayı bilen insanların bir diğer sırrı da bu! Çünkü onlar sevdikleri işi yapıyor ya da yaptıkları işi sevmenin bir yolunu buluyorlar. Mutsuzluktan biçare olmuş kişiler gibi ömürlerini nefret ederek yaptıkları işlerde heba etmiyorlar. Zira hayattan keyif alabilmek için bunun ne kadar önemli bir kural olduğunu biliyorlar. Yani bu noktada bir şeyleri değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, hiç durmayın ve severek yapacağınız işi aramaya başlayın derim. Ya da yaptığınız işi sevmek için uğraşın. İşimi sevmiyorum ne yapmalıyım diyorsanız burayı, mesai saatlerinde sıkılıyorum mutlu olmak istiyorum ne yapabilirim diyorsanız da buraya tıklayın.

Başkalarını Düşüncelerine Göre Karar Vermezler!

Başkalarını Düşüncelerine Göre Karar Vermezler!Onlar dizginleri hiçbir zaman başka birinin eline vermezler. Hayatları hakkındaki her kararı kendi istekleri doğrultusunda alır, “el alem ne der” diye düşünüp mutsuz olacakları şeyler yapmazlar. Çünkü onlar hakkını vererek yaşamanın bunu gerektirdiğini çok iyi bilirler. Birileri istiyor diye saçma sapan seçimler yapmanın ne kadar yanlış olduğunun farkındadırlar. İşte bu yüzden de çok az kişinin sahip olduğu “hayatımı ben yönetiyorum” diyebilme hakkını kazanmanın keyfini yaşarlar.

Buna da Bakın: İstediğiniz Hayata Kavuşabilmek için Kendinize Sormanız Gerekenler

Çevrelerindeki İnsanları Akıllıca Seçerler!

Çevrelerindeki İnsanları Akıllıca Seçerler!Birlikte vakit geçirdikleri insanların onlara bir şeyler kattığından emindirler. Yani onları kötü etkileyecek kişilerle görüşmekten kaçınırlar. Arkadaşlarının da kendileri gibi hayattan keyif almayı bilen pozitif insanlar olmasına fazlasıyla dikkat ederler. Her şeyden şikayet eden, sürekli mızmızlanan, kısacası insanın yaşam enerjisini sömüren ruh emici tiplerden olabildiğince uzak dururlar. Ve bu yaklaşımları sayesinde de yakınlarıyla hem eğlenir hem de kaliteli vakit geçirirler. Sürekli şikayet eden insanlar hakkındaki gerçekler adlı yazımdan ne demek istediğimi daha net bir biçimde anlayabilirsiniz.

Mütevazı Kişilikleri ile Her Zaman Hayranlık Uyandırırlar!

Mütevazı Kişilikleri ile Her Zaman Hayranlık Uyandırırlar!Evet, onlar alçak gönüllülükleriyle de dikkat çekiyorlar. Yani hayattan keyif almayı bile insanlar kibir, gurur gibi negatif duygulardan çok ama çok uzaklar. Çünkü kendilerini tanıyor, övünmenin ne kadar gereksiz bir şey olduğunu biliyorlar. Kendilerine gelen övgü dolu cümlelere nezaketle karşılık veriyorlar. Hani o kendini beğenmiş kişilerin yaptığı gibi, burunlarını Kaf dağına kaldırmıyor, tevazu sahibi olmanın onlara ne kadar iyi hissettirdiğini biliyorlar. Zira mütevazı olabilmek kişinin içsel bir olgunluğa ulaşmış olup pek çok insanın takılıp kaldığı gereksiz şeyleri aşmış olmak gerekir. Bu da anı yaşayabilmek için sağlanması gereken kurallardan bir tanesidir.

Mücadele Eder ve Bundan Keyif Alırlar!

Mücadele Eder ve Bundan Keyif Alırlar!Efendim, siz ne sanıyordunuz ki? Hayattan keyif almayı bilen insanların hiçbir şeyi umursamayan, hiç derdi olmayan kişiler olduğunu falan mı? Hayır, elbette böyle bir şey yok! Yani hayatın hakkını verebilmek için masal gibi bir yaşamın içinde olmanız falan gerekmiyor. Kaldı ki öyle bir dünya da yok! Her şeyin yolunda gittiği bir dünya yok! Herkesin hayatı inişli çıkışlı! Herkes kötü dönemlerden geçiyor. Zaten önemli olan şey de bu! Kötü dönemlerden geçerken bile hayattan keyif alabilmek! Sorunlarla boğuşurken bile yaşamın güzelliklerini görebilmek! İşte bu konuda başarılı insanlar tam olarak bunu yapıyor. Onlar gerektiğinde mücadele ediyor ve verdikleri mücadeleden keyif almayı biliyorlar.

Hayattan Zevk Almanın Bir Tercih Olduğunu Bilirler!

Hayattan Zevk Almanın Bir Tercih Olduğunu Bilirler!Konuya basit bir örnek vererek başlamak istiyorum. Evet, aynı yoldan geçen iki insanı düşünün. Ve bunlardan bir tanesi hayattan keyif almayı bilen, diğeri ise “ne yapsam mutlu olamıyorum” diyen biri olsun. Sona geldiklerinde ise onlara yaptıkları yolculuk hakkında ne düşündükleri sorulsun. Nasıl cevaplar verecekleri üzerine bir tahmininiz var mı? Neyse! Yoksa da ben söyleyeyim.

Hayattan zevk almak nedir bilen kişi bir hevesle yolda gördüğü güzellikleri anlatmaya başlarken, diğeri ise ayağına takılan taştan, yakıcı güneşten, dondurucu soğuktan ve benzerlerinden bahsedecektir. Aslında yol aynı yoldur ama bakış açıları farklı olduğu için yol da farklılaşmaktadır. İşte hayatta aynen bu şekildedir! Yani yolculuktan keyif almak da almamak da bizim elimizdedir. Çünkü bu bir tercih meselesidir.

Kötücül Düşünceler Beslemezler!

Kötücül Düşünceler Beslemezler!“Hayattan nasıl keyif alınır” sorusunu doğru bir şekilde yanıtlayan kişilerin dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri de bu! Çünkü onlar kötücül düşünmenin hayatın tadına varma hususunda ne kadar büyük bir engel olduğunu biliyorlar. Bu nedenle de negatif düşüncelerden olabildiğince uzak duruyor, hayata nezaket ve güzellik katmak için gereken her şeyi yapmayı çalışıyorlar.

Örneğin; kimsenin arkasından konuşmuyorlar. Kimsenin kötülüğünü istemiyor, kimseye kin tutmuyorlar. Kıskançlık, öfke, kendini beğenmişlik, gurur, kıyaslama ve benzeri kötü duygulardan olabildiğince uzak duruyor, bunlar yerine iyilerini koyarak hayatın güzelliklerini daha net görmek için uğraşıyorlar. İkinci grupta yer alan kişiler; hayatımızı zorlaştıran insan tipleri arasında bulunmaktadır. Bu kişiliklerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Yapılacaklar Listesi Hazırlamanın Önemini Bilirler!

Yapılacaklar Listesi Hazırlamanın Önemini Bilirler!Çünkü karmaşanın onlara zarar vereceğini bilirler. Diğer bir ifadeyle; plansız programsız yaşamanın kişiye zaman kaybettirmekten başka bir işe yaramadığının farkındadırlar. İşte bu nedenle de her gün için bir yapılacaklar listesi hazırlarlar. Böylece her işlerini halleder ve zamanlarını akıllıca yönetebilirler. Kısacası; pek çok kişinin yaşadığı “bugün ne yapacağım, yarın işi nasıl yetiştireceğim, neye nereden başlayacağım…” gibi sorunlar içinde boğulmaz, yapılacaklar listesi hazırlamanın avantajlarına sahip olurlar.

İlginizi Çekebilir: Yapılacaklar Listesi Hazırlamanın Avantajları ve Dezavantajları

Zamanın Değerini Bilirler!

Zamanın Değerini Bilirler!Hayattan keyif almak için gereken en önemli şeylerden bir tanesi de zamanın değerini bilmektir! Yani onlar ne geçmişte takılıp kalır ne de kendilerini geleceğe fazlasıyla kaptırırlar. Tamam, geçmişi düşünerek hatalarından ders almayı bilirler. Aynı şekilde işe yarar planlar hazırlayıp istedikleri hayata kavuşmak için uğraşırlar. Ama bu ikisinin onları şimdiki zamanı yaşamaktan alıkoymalarına da izin vermezler. Kısacası; onlar zamanın önünde ya da gerisinde değil, tam da içinde olmak gerektiği gerçeğinin kesinlikle farkındadırlar.

Sağlıklı Yaşarlar!

Sağlıklı Yaşarlar!Sağlıksız olduğunuzda hayattan ne kadar keyif alabilirsiniz ki? Düşünsenize; basit bir hastalıkla savaşırken bile kendinizi ne kadar kötü, mutsuz, aciz hissediyorsunuz? İşte bu sebepten dolayı, sağlıklı yaşamanın önemini anlamalısınız. Çünkü alışkanlık haline getirdiğiniz ve büyük ihtimalle çok da önemsemediğiniz (hazır yiyeceklerle beslenmek, alkol-sigara gibi kötü alışkanlıklara sahip olmak, yeterince hareket etmemek…) davranışlarınız, ileride ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Eğer yaşamınızı hayattan keyif alabilen sağlıklı ve mutlu bir birey olarak geçirmek istiyorsanız, o zaman bunun için gereken ilk adımları atmakta da geç kalmamalısınız derim.

Tavsiye İçerik: Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Yapılabilecek Basit Şeyler

Hatalarından Ders Alırlar!

Hatalarından Ders Alırlar!“Hayattan zevk almıyorum, çok mutsuzum” diye düşünenlerin farkına varması gereken bir diğer gerçek de bu! Çünkü bu noktada çoğumuz aynı hatayı yapıyoruz. Çünkü daha önce defalarca takıldığımız engeli unutuyoruz. Sonra yine yeni yeniden aynı engele takılıyor, aynı pişmanlığı, aynı üzüntüyü, aynı “ah ben ne yaptım, vah başıma ne geldi’leri” sil baştan yaşıyoruz. Doğal olarak da kendimizi suçluyoruz ve başarısız hissediyoruz. Bu kötü düşünceler üzerine odaklanarak yaşamdan keyif almayı beceremiyoruz.

Küçük Şeylerle Mutlu Olabilirler!

Küçük Şeylerle Mutlu Olabilirler!Evet, onlar hayatın içindeki küçük şeylerle mutlu olmayı biliyorlar. Bir ağaç yaprağındaki hayran olunası renklerden, gecenin sessizliğinde yankılanan böcek şarkılarından, usul usul yağan yağmurdan, hiç beklenmedik bir anda çıkagelen güzel misafirden, iş arkadaşının yaptığı minik jestten, sevgilisinin cebine bıraktığı nottan, cama vuran kar tanelerinden, mis gibi bir kahve molasından, uzun zaman sonra yayına başlayan dizi bölümünden, sıcacık battaniyenin altında izlenen filmden, çayın yanında yenen kurabiyeden, bir çocuğun içten sarılışından, bir bebeğin neşeli kahkahalarından, yol kenarındaki tablo misali gelincik tarlalarından, göl kenarında rastlanan minik balık yavrularından…

Kısacası az kişinin görebileceği ama aslında hepimizin görmesi gereken güzelliklerden! Hayattan zevk almayı bilen kişiler işte o küçük mutluluk kaynaklarını görüyor ve her defasında bir kez daha “yaşamak ne güzel şey” diye düşünüyorlar.

İnceleyin: Günlük Hayatta Karşılaşabileceğiniz Mutluluk Kaynakları

Hayatlarını Savurganca Yaşamazlar!

Hayatlarını Savurganca Yaşamazlar!Hayattan keyif almayı bilen insanlar, yaşamın müsrifliğe gelmeyeceğini çok iyi bilirler. Bu nedenle de savurganlık etmekten kaçınırlar ve her zaman ellerinde olanın kıymetini bilirler. Örneğin; sevdikleri insanlar! Onları gereksiz şeyler için ihmal etmez, sevdiklerini üzmezler. Çünkü kimsenin sonsuza kadar yaşamayacağı gerçeğini akıllarından çıkarmazlar.

Zamanın ne kadar hızlı akıp gittiğinin, her dakikanın hayatlarımızdan biraz daha eksilttiğinin farkındadırlar. İşte bu nedenle de hep tutumlu davranırlar. Örneğin; paralarını akıllıca şeyler için harcarlar. Ya da sahip oldukları yetenekleri öyle boş beleş işlerde ziyan ederek kullanmazlar. Uzun lafın kısası sevgili okurlarım; onlar asla ama asla savurganca yaşamazlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.