Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hayatımızı Zorlaştıran İnsan Tipleri

Sizin hayatınızda da bütün enerjinizi sömürmeye çalışan o ruh emicilerden var mı? Siz de etrafınızdaki zararlı insanlar yüzünden sık sık problem yaşıyor musunuz? Onların sorunları yüzünden kendi mutluluğunuzdan oluyor, bitmek bilmez mızmızlıklarla çileden çıkıyor musunuz?
Hayatımızı Zorlaştıran İnsan Tipleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ne yazık ki çoğumuz aynı sorunla başa çıkmaya çalışıyoruz. Zaten yeterince zor olan hayatımızı bir de onların zorlaştırmasına izin veriyoruz. Bizi yormaktan başka hiçbir etkileri olmayan insanlara “hayır” diyemeyerek kendimize yok yere eziyet ediyoruz. Evet, hemen hepimiz aynı hatayı yapıyoruz. Ömür yolculuklarımızda yanımızda taşımamamız gereken kişileri sırtımızda kambur olmalarına müsaade ediyoruz. Hayatı kendimize zehir etmek için adeta özel bir uğraş veriyoruz.

Peki, neden kendimize bu büyük kötülüğü yapıyoruz? Neden omuzlarımıza taşıyabileceğimizden çok daha fazla yük alıyoruz? O zararlı otları kesip atmak yerine neden yaşam kökümüzü sarmalarına izin veriyoruz? Mecbur olduğumuz için mi? Yoksa kıramadığımız, kıyamadığımız için mi? Eğer davranışımızın nedeni buysa, yani onlara karşı bu kadar tahammüllüyken, iyi olmaya çalışırken, neden aynı başarıyı kendimizde gösteremiyoruz?

Bu noktada yapmamız gereken en doğru kararı verip, onların hayatımızı daha da zorlaştırmalarına engel olmaktır. Yani etrafımızdaki zararlı insanlardan bir bir kurtulmalıyız diyorum. Ama bir dakika! Onları diğerlerinden nasıl ayıracağız? İşte aşağıdaki başlıklardan tam da burada yararlanacağız. Çünkü hemen şimdi hayatı daha da zorlaştıran belli başlı insan tipleri hangileriymiş birlikte inceleyeceğiz.

Kendini Konfor Alanının İçine Hapsetmiş İnsanlar!

Kendini Konfor Alanının İçine Hapsetmiş İnsanlar!Evet evet! Hani şu garantici olanlardan, yaşamlarında hep bu yaklaşımla hareket edenlerden bahsediyorum. Risk almak nedir bilmeyenlerden ve sırf garanti diye mutsuz yaşantılarına öylece devam edenlerden konuşuyorum. Hayatınızı zorlaştıran insan tiplerinden bir tanesi bu grupta yer alıyor! Çünkü kendini konfor alanının içine hapsetmiş o insanlar, sizin kararlarınıza da müdahale ederek adımlarınızı korkakça atmanıza neden olurlar. Bu da sizin etrafınızdaki o görünmez sınırları aşamamanıza, hayatı istediğiniz gibi yaşayamamanıza neden olur.

Mutlaka İnceleyin: Konfor Alanının Dışına Çıkmak için Yapılması Gerekenler

Zorbalar!

Zorbalar!İstedikleri şeyleri yaptırabilmek için her türlü yolu denemekten çekinmeyen kaba insanlar da uzak durmanız gereken insan tipleri arasında! Çünkü “üzüm üzüme baka baka kararır” atasözünde de anlatıldığı gibi etrafınızdaki insanlardan etkileniyor, zamanla onların düşünce tarzlarını ve yaklaşımlarını benimsemeye başlıyorsunuz.

Kısacası; siz de zorba davranıyor, kaba saba davranmaktan çekinmiyorsunuz. Çünkü çevrenizdeki kişiler yüzünden bu çirkin davranışa alışıyor, yadırgamadığınız için de siz de aynı şekilde hareket ediyorsunuz. Oysaki yapmanız gereken şey hayatınıza nezaket katmayı öğrenmenizdir. Bu konuda da aşağıdaki yazıdan fikir alabilirsiniz.

İnceleyebilirsiniz: Hayatınıza Nezaket ve Güzellik Katmak için Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Çok Bilmişler!

Çok Bilmişler!Her şeyin en iyisini, en doğrusunu bilenler! Size sürekli neyi nasıl yapmanız gerektiğini söyleyenler! Evet evet, hepimizin aşina olduğu o çok bilmişlerden bahsediyorum. Yanlışınızı bulmak için ekstra çaba sarf edip, doğrusunu kendisinin bildiğini göstermek için uğraşan gıcık mı gıcık insanlardan! Başkalarının söylediği şey doğru olsa bile bunu kabul etmeyen, saçma sapan inanışları ve düşünceleriyle sizi çileden çıkartan kişilik tipleri de hayatınızı epey zorlaştırıyor. İyisi mi siz ya onlarla iletişiminizi kesin ya da sevmediğiniz insanlarla nasıl başa çıkmanız gerektiğini öğrenin derim. (Konu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.) Zira büyük ihtimalle o bilgiçlikten vazgeçmeyecek, hayatlarını başkalarının düşüncelerini ve görüşlerini çürüterek harcayacaklardır.

Hayatını Para Üzerine Kuranlar!

Hayatını Para Üzerine Kuranlar!Paragözler! Her şeyin para olduğunu zanneden yüzeysel insanlar! Etraflarında olan insanları sahip oldukları para miktarını düşünerek seçenler! Bindikleri arabalar, yaşadıkları evler, giydikleri eşyalar ve lüks yaşam tarzlarıyla her şeyin sahibiymiş gibi davrananlar! Ya da daha çok para kazanmak için deliler gibi uğraşıp, hayatın diğer güzelliklerine karşı kendilerini kapatanlar! Onlar da uzak durmanız gereken tipler arasında! Zira onlar içten içe yaşadıkları mutsuzluklarını başkalarına bulaştırma konusunda çok ama çok başarılılar!

Hep En Kötü İhtimali Düşünenler!

Hep En Kötü İhtimali Düşünenler!Ah o baykuşlar yok mu? Her zaman her şeyin en kötüsünü düşünenler değil mi, sizi sizden alan bir diğer insan tipi de! Olabilecek en kötü ihtimali düşünüp ısrarla bunun gerçekleşeceğini söyleyen bu kişiler de hayatınızı zorlaştırma konusunda diğerleriyle yarışıyor. Negatif düşüncelerin esiri olmuş, iyiliği güzelliği hep en sona bırakmış en kötü ihtimali düşünenleri hayatınızdan çıkardığınızda emin olun ki yaşamanız olumlu yönde değişecektir.

Çünkü etrafınızda size sürekli “eyvah, şimdi yandın, bu kez kesin bittin, bence kendini kurtarmak için hiç uğraşma” gibi sözleriyle sizi ötanaziye sürükleyen kişilerden de kurtulmuş olacaksınız. Hep en kötüsünü düşünen insanlardan uzak durmanız için daha başka mantıklı neden arıyorsanız da bunlara aşağıdaki yazıdan ulaşabileceğinizi hatırlatmak isterim.

Tavsiye İçerik: Negatif İnsanlardan Uzak Durmanız için Mantıklı Nedenler

Dedikoducular!

Dedikoducular!Hayatınızı zorlaştıran insan tipleri arasında dedikoducular da yer alıyor. Yani hep söylediğim gibi müzevir Müzeyyen’ler de uzak durmanız gereken bir diğer grup! Size gelip başkalarını çekiştiren, başkalarına gidip sizi çekiştiren bu dedikoducu insanlar, bütün pozitif enerjinizi sömürüp kendi negatifliklerini size aktarıyorlar.

Ayrıca hakkınızda orada burada konuşup, boş yere üzülmenizi sağlıyorlar. Hiç olmayan şeyleri olmuş gibi gösterip sizin başkalarına karşı önyargılı davranmanıza yol açıyorlar. Kısacası; hayatınızı zorlaştırıyorlar. İşte bu nedenle hemen şimdi çevrenizdeki dedikoducuları şöyle bir düşünmeli ve onlarla iletişiminizi kesmenin gayet doğru bir karar olduğunun farkına varmalısınız.

İşkolikler!

İşkolikler!İşkolikler de uzak durmanız gereken insan tipleri arasında! Çünkü onlar yüzünden kendinizi kötü hissediyor, belki de işinize yeteri kadar emek vermediğinizi zannederek kaldırabileceğinizden daha fazla sorumluluk almaya çalışıyorsunuz. Ya da yakınınız bir işkolik olduğu için hep sıkıntı yaşıyor, size yeteri kadar zaman ayırmadığı için kendi kendinizi yiyip bitiriyorsunuz.

Örneğin; işkolik olan sevgiliniz yüzünden ilişkinizi tek başınıza yürütmeye çalışıyorsunuz. Sürekli ona bir şeyler hatırlatıyor, yaptığınız programı unutmaması için işinizi gücünüzü bırakıp onun peşinde koşturuyorsunuz. Ama bu sırada hep kendinizden ödün veriyorsunuz. Peki, böyle durumlarda ne yapmalısınız? Ona işi yüzünden ne kadar çok şey kaçırdığını göstermeyi deneyebilirsiniz. Hatta hemen alttaki yazıyı sesli okumasını isteyerek, bir işkolik olduğu ve hayatın işten ibaret olmadığı gerçeğini anlamasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İşkolik Olduğunuzu Gösteren İşaretler

Kendilerine Aşık Narsistler!

Kendilerine Aşık Narsistler!Kendini beğenmişlik konusunda sınır tanımayan bu kişiler de uzak durmanız gereken tipler arasında! Bencil düşünen, ilginin hep kendi üzerinde olsun isteyen, başkalarının ön planda olmasına katlanamayan, kuralları çiğneyip sıradışı davranmaya çalışan ve benzeri birçok kötü davranışı olan narsistleri de hayatınızdan çıkarmalısınız. Çünkü onlar asla sizin gerçek dostunuz olamaz. Yalnızca çıkarlarını düşünür ve işlerine yaradığınız müddetçe sizin yanınızda dururlar. İnsanların hayatlarını zorlaştıran sorunlar yaratırlar.

Fırsat bulduğunda sizi aşağılamaktan çekinmeyen sonra da sahte cümleleriyle “aman canım şaka yaptım, sen de hiçbir şeyi kaldıramıyorsun” gibi sözde özürler dileyen bu insanlara asla ama asla hayatınızda yer vermemelisiniz. Ve son olarak etrafınızda böyle bir insan olmadığını düşünseniz bile aşağıdaki yazıya göz atmanızı ve belki de görmezden geldiğiniz gerçeklerin farkına varmanızı önerdiğimi belirtmek isterim.

İnceleyin: Mutluluğunuzdan Çalan Narsist İnsanların Özellikleri

Arkadaşlarına Kötülük Edenler!

Arkadaşlarına Kötülük Edenler!Arkadaşlarına kötülük edenler! Evet, onlar da hayatınızdan çıkarmanız gereken zararlı kişiler arasında! Tabii, burada önce şöyle bir düşünmeniz gerekiyor. Arkadaşlarınıza tek tek bakıp, onların size kötülük edip etmediğinin farkına varmanız lazım. Çünkü çoğunlukla insanların iyi olduğuna inanmak istiyor ve aslında kötücül düşünenlerin bariz ortada olan davranışlarına karşı gözlerimizi kapatıyoruz. “Böyle söylemek istememiştir, aslında çok iyi bir insan, özünde kötü olmadığını biliyorum, belki başka bir şeye sinirlenmiş ve acısını benden çıkarmıştır…” gibi sözlerle kendimizi kandırıyor, gerçekte kötü bir arkadaşa sahip olduğumuzu gösteren işaretleri umursamamak gibi büyük bir hata yapıyoruz.

İlgili İçerik: Kötü Bir Arkadaşa Sahip Olduğunuzun 7 Açık İşareti

Kinciler!

Kinciler!İntikam aşkıyla yanıp kavrulanlar! Önünde sonunda ona hak ettiği cezayı vereceğini söyleyenler! Üzerinden yıllar geçmesine rağmen kendisine yapılan yanlışları unutmayanlar! Kısacası; bağışlama erdeminden yoksun olanlar! İşte onlar da uzak durmanız gereken tipler arasında! Negatif düşünce tarzları ve besledikleri kinleriyle enerjinizi sömüren bu insanları hayatınızdan bir an önce çıkarmalısınız. Çünkü onlar intikam hırslarıyla kendilerini zehirlediklerinin farkına varamayacak kadar kör olmuş, bağışlayamayacak kadar yoksunlaşmışlar! Ama yapabileceğinize inanıyorsanız onlara affetmenin hayatlarını ne kadar değiştireceğini gösterebilirsiniz. Yaşamdan ne kadar keyif alınabileceğini öğretebilirsiniz. Hayatınızda bu tarz kişiler varsa onlara bu yazımı okumalarını önerebilirsiniz.

Samimi Olmayanlar!

Samimi Olmayanlar!Eminim, sizin etrafınızda da onlardan vardır! Hani şu samimi olmayanlardan diyorum. Gözleriyle cümleleri arasında devasa farklar olan kişilerden! Söyledikleriyle davranışları birbirini tutmayan samimiyetsizlerden! İşte onlar da uzak durmanız gereken tiplerden bir diğeri! Yani bırakın artık o insanların ne yapmaya çalıştıklarını anlamak için uğraşmaya!

Çünkü onlar samimiyetten yoksun insanlar! Boş yere kendinizi yormanıza, ayarsız davranışlarına anlam vermek için kafa patlatmanıza ya da onlara tahammül etmenize hiç ama hiç gerek yok. Özetlemek gerekirse; hayat zaten yeteri kadar zorken, bir de sahte insanlara katlanmaya çalışarak yaşamınızı biraz daha zorlaştırmayın derim.

Dikkatinizi Çekebilir: Gerçek ve Sahte Arkadaş Arasındaki Farklar

Kontrol Manyağı Gibi Davrananlar!

Kontrol Manyağı Gibi Davrananlar!Hani şu hayatındaki her şeyi hatta herkesi kontrol etmeye çalışanlar! Eşinin ne giymesi gerektiğinden tutun da çocuğunun hangi kitabı okuyacağına, kaçta evde olunacağından hangi dakikada evden çıkılacağına, 2 ay sonra ne alacağından 20 sene sonra nerede yaşayacağına varana kadar aklınıza gelebilecek her şeyi kontrol etmeye çalışanlar! Yani plan yapan ama beklenmedik durumları hesaba katmayarak esnek davranmayı bilmeyenler!

Hayatlarında istemedikleri bir şey olduğunda deliye dönüp, “böyle bir şey nasıl olabilir, olmaması gerekiyordu, benim planım bu değildi” gibi sözlerle yersiz öfke krizlerine girenler. Kısa ve net olarak kontrol manyağı gibi davrananlar! İşte onların hayatınızı zorlaştırdığının farkına varmalısınız. Bazen hayatı akışına bırakmak gerektiğini anlamayan bu insanlardan uzak durmalısınız. Aksi takdirde siz de onlardan etkilenerek, hayat boyu yapılan ve kişiyi mutsuzluğa sürükleyen büyük hatalardan birini yapmış olursunuz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.