Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kötü Bir Arkadaşa Sahip Olduğunuzun 7 Açık İşareti

Bugün kötü bir arkadaşa sahip olduğunuzu anlayabileceğiniz bazı belli başlı işaretlerden bahsedeceğiz. İşte sakınmanız gereken arkadaş tiplerinin sinyalleri;
Kötü Bir Arkadaşa Sahip Olduğunuzun 7 Açık İşareti
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Çocukluk dönemimizde tanıştıklarımız, üniversitede aynı odaları paylaştıklarımız, iş hayatında yakınlaştıklarımız, akrabalık bağlarıyla bağlandıklarımız! Evet, her birinin ayrı bir yeri olan, hayatımıza farklı farklı renkler katan arkadaşlarımızdan bahsediyorum. İyi günde de kötü günde de yanımızda olan, hem üzüntülerimizi hem de sevinçlerimizi paylaşan değerli insanlardan konuşuyorum! Yani en azından normalde bu şekilde davranması gerekenlerden! Yoksa bütün arkadaşlarımızın iyi günümüzde de kötü günümüzde de yanımızda olmadıklarını hepimiz biliyoruz.

Eminim, siz de hemen herkes gibi en azından bir kez o meşhur arkadaş kazığının tadına bakmışsınızdır. Hep yanında olmaya çalıştığınız, sürekli yardımına koştuğunuz biri tarafından geride bırakılmış, hak etmediğiniz davranışlarla karşılaşmışsınızdır. Tabii şimdiye kadar hiç bu tarz olaylarla karşılaşmamış da olabilirsiniz. Ama bu karşılaşmayacağınız anlamına gelmiyor, öyle değil mi? Hatta belki de kötü arkadaşla çoktan karşılaşmışsınızdır, ama henüz onun size zarar verdiğini bilmiyorsunuzdur. Şu anda sürdürdüğünüz arkadaşlığın gerçekten gereksiz olduğunun farkında değilsinizdir. Peki, bunu anlamak için ne yapacaksınız? Aşağıdaki işaretleri inceleyeceksiniz. Eğer aşağıdaki durumlar size yabancı gelmezse, anlayın ki siz de potansiyel bir kötü arkadaş mağduru olabilirsiniz.

İlginin Sizin Üzerinizde Olmasına Katlanamazlar!

İlginin Sizin Üzerinizde Olmasına Katlanamazlar!Hayatınızdaki kötü arkadaş, ilgi odağı olan o çok sevdiğiniz arkadaşınız olabilir mi? Bütün dikkatin üzerinde olmasını isteyen, her zaman ön plan acıkmak için çabalayan, yalnızken ayrı kalabalıkta ayrı bir dert olan arkadaşınız acaba size zarar veren kişi mi? Evet bu tarz arkadaşlar, baş başa kaldığınızda hep kendi hayatından bahsetmek isterler. Saatlerce onu dinleseniz de susmak bilmez, hatta bazen size nasıl olduğunuzu bile sormazlar. Dünya onların etrafında dönüyormuş gibi davranan bu kişilerin hayatlarında her zaman çok önemli gelişmeler vardır. Aynı şekilde kalabalık bir ortama girdiğinizde de ilginin hep onlarda olmasını isterler. Bunun için bin bir türlü numara yapar ve ilginin size kaymasına katlanamazlar. Hele ki övülüp takdir edildiyseniz, o zaman başınız dertte demektir. Ya bunun için size nedensiz yere surat asacak ya da ortamda dikkat çekmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Sonuçta, hayatınızda böyle ilgi odağı bir arkadaşınız varsa, derhal ondan uzaklaşmalısınız. Çünkü bu kişiler size destekten çok köstek olacaklardır.

Sürekli Hatanızı Bulmaya Çalışırlar!

Sürekli Hatanızı Bulmaya Çalışırlar!Hani böyle her ortamda sizi bozmaya çalışan insanlar vardır ya, işte onlardan bahsediyorum. Yanınızda üçüncü bir kişi olduğunda aniden değişiveren, birdenbire sizi aşağılamak için yanıp tutuşan bir düşmana dönüşen ve sonra yalnız kaldığınızda eski samimi dostunuz oluveren kişiler! Sizin de böyle arkadaşlarınız var mı? Kalabalık ortamlarda hatanızı bulup yüzünüze vuran, insanların size gülmesinden adeta hoşnut olan, ama lafa geldiğinde masum masum “sen de şakadan hiç anlamıyorsun” gibi sözlerle gönlünüzü almaya çalışanlar!

Eğer başkalarının içinde sizi bozmaktan çekinmeyen, hatalarınızı örtmek yerine onları yüzünüze vuran bir arkadaşınız varsa, ya sizi deli gibi kıskandığı içindir ya da içinde kötülük olduğu için bu şekilde davranıyordur. Ki her iki durumda da ondan uzaklaşmanız sizin için en iyi seçenek olacaktır. Zira gerçek bir dost başkalarının içinde arkadaşının ayıplarını açığa çıkarmak için değil, saklamak için uğraşır. Hani o “şaka yaptım canım, bunda alınacak ne var” diyenler var ya, aynısını siz onlara yapsanız emin olun hiç düşünmeden sizi arkadaşlıktan men ederler. İşte bu nedenle, iyi düşünmeyi bir kenara bırakıp arkadaşınızın gerçek niyetini görmeye çalışın.

Kendinizi Suçlu Hissetmenize Neden Olurlar!

Kendinizi Suçlu Hissetmenize Neden Olurlar!Sizi dinlemek istemeyen, ama kendi hayatları söz konusu olduğunda en ufacık ilgisizliğe bile tahammül edemeyen arkadaşlarınız sıklıkla kendinizi suçlu hissetmenize neden olurlar. Sizi kötü arkadaş olmakla itham eden, hatta bazen kendinizden şüphe duymanıza neden olan bu kişiler; her tartışmanızda bir şekilde üste çıkmayı başarırlar. Gerçekten iyi rol kesen, ihmal edilip geride bırakılan arkadaş olma işini ustalıkla yapan bu arkadaşlar, dokunaklı mesajlarıyla her seferinde sizi kandırmayı başarırlar. Kendi yaptığı hataları sizin üzerinize yıkma işini şaşılacak şekilde profesyonel biçimde halleden kötü arkadaşlar, bu tavırlarıyla size gerçekten kötü hissettirirler. Şayet arkadaşlarınız arasında bu şekilde davrananlar varsa, ya onlarla konuşup sorununuzu halletmeli ya da aranızdaki ilişkiyi bir an önce sonlandırmalısınız. Çünkü kötü arkadaşlar hiç olmadık yerde sizi üzecek ve umarsızca mutluluğunuzdan çalacaklardır.

Olumsuz Düşünceleriyle Sizi Boğarlar!

Olumsuz Düşünceleriyle Sizi Boğarlar!“Neden boşuna uğraşıyorsun ki asla böyle bir şeyi başaramazsın, sen kim o işi almak kim, ne kadar çalışsan da asla o arabayı alamazsın, bu işin böyle biteceği başından belliydi” gibi sözlerle başınızın etini yiyenler. Hiçbir şeye inancı olmadığı gibi sizin de inancınızı kırmak için çabalayanlar! Başarısızlığının acısını başkalarıyla birlikte sizin başarısızlığınızdan çıkarmaya çalışanlar! Umutsuzluk içine düşmüş, melankolik tavrıyla sizi de içine düştüğü bataklığa çekmeye çalışanlar! Evet, hayatınızda kötü bir arkadaş arıyorsanız, onların yaşama karşı genel bakış açılarına bir bakın derim. Çünkü negatif düşüncelerle dolu olan arkadaşlar, sadece kendilerine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda çevrelerinde olan insanlara da zarar vermek için uğraşırlar. Bunu belki bilinçsiz olarak yaparlar, ama yine de başkalarının mutluluğunu çalmakta üstlerine rakip tanımazlar. Zaten yeteri kadar stresli bir hayat yaşarken, size iyi gelmesini beklediğiniz dostlarınızın mutluluğunuzdan çalma gibi bir hakları yok, değil mi? Öyleyse arkadaşlarınızın negatif yaklaşımlarıyla sizi boğmalarına izin vermeyin!

İhtiyacı Olduğunda Sizi Ararlar!

İhtiyacı Olduğunda Sizi Ararlar!Günlerce bazen haftalarca sizi arayıp sormayan, zor geçen zamanlarınızda bir “nasılsın” bile demeyen, sonra birdenbire dibinizde biten arkadaşlar! Evet, dikkat etmeniz gereken arkadaş tiplerinden bir tanesi de bu! Sadece ihtiyacı olduğunda sizi arayan, diğer zamanlarda deyim yerindeyse yüzünüze bile bakmayan bu kişilerin size zarar verdiğinden kesinlikle emin olabilirsiniz. Yeni arkadaşlar edindiğinde sizi unutan, bir sevgili bulduğunda adınızı bile hatırlamayan bu kişiler yalnız kaldıklarında hemen size koşarlar.

Sizin böyle şeylere alınmayacağınızı, aranızdaki arkadaşlığın sıradan olmadığını ve bunlar gibi bahaneleri arka arkaya sıralayan çıkarcı kişilerin bu sözleri “aslında seni kullanıyorum, ama sen bunu görmezden gel” gibi anlamlar ifade etmektedir. Sonuçta, sizi aramadığı günlerde sosyal medyada bol bol paylaşım yapan, gününü gün eden, yeni arkadaşlar edinen bu kişiler yalnız kaldıklarında hemen sizinle iletişime geçerler. Sizi her zaman tutunabilecekleri bir can simidi olarak düşünür, açıkça söylemeseler bile tavırlarıyla bunu belli ederler. Şayet arkadaşlarınız arasında sizi sadece işi düştüğünde arayanlar varsa onlarla ilişkinizi sürdürmeyi bir kez daha düşünmelisiniz derim.

İsteklerinizi Görmezden Gelirler!

İsteklerinizi Görmezden Gelirler!Aslında size zarar veren kötü arkadaşınızla buluştunuz diyelim. Hep onun isteklerine göre hareket ediyor olabilir misiniz? Siz sinemaya gitmek istemenize rağmen onun dışarıda vakit geçirme isteğine uyuyor olabilir misiniz? Ne zaman bir şey yapacak olsanız, her zaman onun seçimine göre hareket ediyor olabilir misiniz? Eğer bu sorulara vereceğiniz cevaplar evetse, o zaman arkadaşınızın diğer davranışlarını gözden geçirmelisiniz. Çünkü karşınızdaki kişi gerçek arkadaşınız olmayabilir. Sonuçta sizin isteklerinize önem vermeyen, hep kendi istediği olsun isteyen biriyle arkadaşlığınızı sürdürmek istiyorsanız, orası başka! Ama hayatınızda sahici dostlarınız olsun istiyorsanız, arkadaşınızın sizin fikirlerinize ne kadar saygı gösterdiğini anlamaya çalışmalısınız. Zaten karşınızda size gerçekten değer veren biri varsa, doğal olarak seçimlerinize de değer verecek ve her konuda bir ortak nokta bulmaya çalışacaktır. Ama yok bu kişi “hep benim dediğim olsun”cu biriyse, o zaman onun sadece fikirlerinize değil, aynı zamanda size verdiği değerden de şüphe etmelisiniz derim.

Size Karşı Açık Olmazlar!

Size Karşı Açık Olmazlar!Kötü bir arkadaşa sahip olduğunuzu gösteren işaretlerden bir tanesi de size karşı açık olmamaları. Eğer karşınızda sizinle ilgili her şeyi öğrenmek isteyen, ama sıra kendisine geldiğinde paylaşıma açık olmayan bir arkadaş varsa, onun samimiyetinden kesinlikle şüphe etmelisiniz. Çünkü ya sizi gerçek arkadaşı olarak düşünmediği için sırlarını paylaşmıyordur ya da size tam olarak güvenmiyordur. Nitekim her iki durumda da bu aranızdaki arkadaşlığın sahte olduğuna işaret etmektedir.

Sonuçta siz ona güvenip her şeyinizi anlatıyorken arkadaşınız herkesin bildiği konulardan başka hiçbir şey konuşmuyor, canı sıkkın olduğu halde derdini size anlatmıyorsa, ortada gerçek anlamda paylaşılan bir şey yok demektir. Paylaşım yoksa da o zaman onun için değerli vaktinizi harcamaktan vazgeçmeli ve zamanınızı sizin arkadaşlığınızı hak edecek başka insanlar için harcamalısınız derim.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.