Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Negatif İnsanlardan Uzak Durmanız için 6 Mantıklı Neden

Negatif insanlardan uzak durmak, hayatı pek çok yönden olumlu etkilemektedir. Durumu daha iyi anlamanız için sizlere nedenleri sıraladık!
Negatif İnsanlardan Uzak Durmanız için 6 Mantıklı Neden
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Başarılı olmak istiyor ama bir şeylerin sizi hep engellediğini mi düşünüyorsunuz? Ne zaman hedefe yaklaşsanız görünmez bir güç tarafından geri çekiliyor, kat ettiğiniz onca yolun başına dönerek aynı uğraşı tekrar tekrar vermek zorunda mı kalıyorsunuz? Bazen başarıya çok yakın olduğunuzu düşünüp hızla ilerlemeye başlıyor ama bir anda eski karamsar yaklaşımınıza mı dönüyorsunuz? Peki, bütün bunların nedeninin ne olduğunu biliyor musunuz? İstemenize rağmen karşınıza çıkan o büyük engellerin ne olabileceği hakkında bir fikriniz var mı diye soruyorum. Sahiden, gereken her şeye sahip olmanıza rağmen acaba neden hala istediğiniz noktaya varamıyorsunuz?

Evet, diğer pek çok kişi gibi siz de yukarıda bahsettiğim durumları yaşıyor olabilirsiniz. Başarılı ve mutlu bir hayata ulaşmak için verdiğiniz onca emeğe rağmen, çabalarınızdan kayda değer hiçbir sonuç alamamış olabilirsiniz. Negatif düşünmemek için elinizden gelen her türlü şeyi yapıp, zihninizi olumlu düşüncelerle doldurmaya çalışmanıza rağmen yine de istediğiniz hayata kavuşamıyor olabilirsiniz. Peki, yaşadığınız bu başarısızlığın nedeninin etrafınızdaki insanlar olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sürekli görüştüğünüz arkadaşlarınızın ya da belki de ailenizin negatif tutumunun yaşamınızı kötü yönde etkiliyor olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Belki evet, belki hayır. Belki bu düşünce daha önce de aklınız ageldi ama siz kabul etmek istemediniz. Sevdiğiniz insanların sizin başarısızlığınızda payı olabileceği gerçeğini göz ardı ettiniz. Yaşadığınız üzüntünün nedeninin yakınınızdaki insanlarla ilgili olabileceği fikrine hep “olamaz” diye baktınız. Ama ne yazık ki böyle yaparak, diğer bir deyişle etrafınızdaki insanların negatif olduğunu inkar ederek, sadece ama sadece kendinize zarar verdiniz. Sonuçta; sevdiği insanlara toz konduramadığı için kaybetmek zorunda olan sayısız insan gibi siz de kaybeden tarafta olmak istemiyorsanız, o eski yaklaşımınızdan bir an önce kurtulmanız gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü çevrenizde ne kadar çok negatif insan varsa siz de başarıdan o kadar uzaklaşır, o kadar mutsuz olursunuz. Ama bu gerekçeler sizi tatmin etmeye yetmediyse de, aşağıdaki başlıkları incelemenizi öneririm. Zira bugün neden negatif insanlardan uzak durmanız gerektiği hakkında konuşacağız.

Hedeflerinizi Küçük Tutmanıza Neden Olurlar!

Hedeflerinizi Küçük Tutmanıza Neden Olurlar!Neden biliyor musunuz? Çünkü negatif insanlar sizin hedeflerinizle alay ederler. Onlara ileride gerçeğe dönüştürmek istediğiniz hayallerden umutla bahseder ama negatif yaklaşımları yüzünden kendinize olan inancınızı kaybedersiniz. Mesela; arkadaşınıza bir gün çok ünlü bir yazar olacağınızı söyler ama yaptığı yorumlar karşısında ister istemez kendinizden şüphe duymaya başlarsınız.

Ya da ailenize ileride çok paranız olacağından, onlara çok güzel hayatlar sunacağınızdan bahseder ancak verdikleri tepkiler karşısında umudunuzu yitirirsiniz. Doğal olarak siz de büyük hayallerinizi bir kenara atar, en yakınınızdakiler bile size inanmazken istediğiniz şeyi asla başaramayacağınızı düşünür ve bu şekilde yapabileceğiniz en büyük hatalardan birini yaparsınız. Etrafınızdaki negatif insanlar yüzünden gerçek hedefleriniz yerine sıradan hedefler peşinde koşmaya başlar ve mutsuzlar kervanı arasındaki yerinizi alırsınız.

Düşüncelerinizi Etkilerler!

Düşüncelerinizi Etkilerler!Düşüncenin ne kadar bulaşıcı olduğunu biliyor musunuz? Tıpkı mutlu bir insanı gördüğünüzde içinize dolan neşe gibi üzgün bir insanı gördüğünüzde de içinize keder dolduğunu hissedersiniz. İşte negatif insanlardan uzak durmanız için söylenebilecek bir diğer mantıklı neden de bu. Yani onlar düşüncelerinizi etkileyerek olaylara kapkara gözlüklerden bakmanıza neden oluyorlar. Normalde sizin için sıkıntı olmayacak küçük bir sorunu gözünüzde büyütmenizi, kısacası bardağın boş tarafını görmenizi sağlıyorlar. Bilerek ya da bilmeyerek üzerinizde yarattıkları bu olumsuz etki yüzünden sizi hep dara sokuyor, bulaşıcı olan kara düşünceleriyle başarısızlığınıza yol açıyorlar.

Enerjinizi Sömürürler!

Enerjinizi Sömürürler!Ruh emiciler! Evet, deyim tam olarak bu olmalı diye düşünüyorum. Özellikle de güçlü enerjisi olan tanıdıklarınız normalden biraz daha negatif oldukları zaman adeta birer ruh emici haline geliyorlar. Günlük güneşlik hayatınızın tam orta yerine düşen bu insanlar, anlattıklarıyla, halleri ve tavırlarıyla sizi sizden alıyor ve neredeyse bütün enerjinizi sömürüyorlar. Anlattıkça anlatan, konuştukça dertleri daha da artan, dünyanın en acıklı olayını yaşamış gibi dertli dertli konuşan bu kişilere destek olmak isteseniz de lafı hep ağzınıza tıkarlar. Çünkü farkında olmasalar bile onların asıl istedikleri şey dertlerine çözüm yolu aramak değil, karşınızda hayatın sillesini yemiş zavallı kurban rolünü gönüllerince oynayabilmektir.

Yaratıcılığınızı Engellerler!

Yaratıcılığınızı Engellerler!Çünkü fikirlerinizle alay ederler! Ağzınızı tam açacakken “saçmalama o öyle olur mu hiç” gibi sözlerle sizi susturur ve bütün hevesinizi kaçırırlar. Belki kendilerinde olmayan bu özelliği bir başkasında görmeye katlanamadıkları için belki de kapalı fikirli oldukları için sizin yaratıcı fikirlerinize katlanamazlar. Dar bakış açıları yüzünden sizinkinin de aynı şekilde olmasını isteyen negatif insanlar, parlak fikirlerinizin katili olmaktan adeta hoşlanırlar. “Hadi canım sen de, öyle iş mi olurmuş, hangi çağda yaşadığını sanıyorsun ki, sen bu kafayla daha çook yol gidersin… “ gibi sözlerle sizde yaratıcılığın y’sini bile bırakmazlar.

Destek Yerine Köstek Olurlar!

Destek Yerine Köstek Olurlar!Zor bir durumla başa çıkmaya mı çalışıyorsunuz? Karşınıza çıkan bir engel yüzünden hedefe ulaşmakta sıkıntı mı çekiyorsunuz? Bitip giden ilişkinizin ardından ne yapsanız da kafanızı toparlayamıyor musunuz? O zaman sakın ola, o negatif insanların yanına gitmeyin. Çünkü onlar sözüm ona sizi çok iyi anladıklarını söylerlerken bir diğer yandan da daha kötü hissetmenize neden olurlar. Yani sizi sürüklendiğiniz yerden geri çevirmeye çalışmak yerine, daha da kenara iterler. Bu durumun üstesinden gelebileceğinizi söylemek yerine “aynı şeyleri ben de yaşadım, baksana hala yaşadıklarımın acısını üzerinden atamadım” gibi sözlerle sizi tekrar tekrar ağlama krizlerine sokarlar. Kısacası onlar, destek yerine köstek olmanın canlı örneği niteliğinde yanınızda durmaktan başka bir şey yapmazlar.

Çünkü Hayat Çok Kısa!

Çünkü Hayat Çok Kısa!Evet, o negatif insanlardan uzaklaşmanın sizi üzeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Belki de çocukluğunuzdan bu yana arkadaşınız olan kişinin size zarar verdiğini kabul etmek istemiyor olabilirsiniz. Sizi sevmediğiniz bir işi yapmaya zorlayan annenizin ya da babanızın isteğine karşı gelmenin onları üzeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ama hayat kendinizi böyle düşünceler uğruna feda edecek kadar uzun değil! Birilerini kırıp dökmemek için kendinizi kırıp dökmenin kimseye bir faydası da yok!

O halde artık gerçekleri görmeye başlayın ve üzerinizde etki yaratan negatif insanlara dur demeyi öğrenin. Ya onların sizin düşüncelerinize saygı duymasını sağlayın ya onlara da pozitif bakış açısı kazandırmaya çalışın ya da aranızdaki iletişimi sonsuza kadar kesin. Sonuçta kimse sizin iyiliğinizden ve mutluluğunuzdan daha önemli değil. İşte bunun farkında olarak, her zaman çevrenizde pozitif insanlara yer vermeyi adet edinin.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.