Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Affetmenin Belki Daha Önce Hiç Düşünmediğiniz 4 Olumlu Etkisi

Affetmenin ne kadar büyük bir erdem olduğunu sık sık duyarız. Ancak aşağıdaki maddeler affetmenin ne kadar faydalı olduğunu açıkça ortaya seriyor.
Affetmenin Belki Daha Önce Hiç Düşünmediğiniz 4 Olumlu Etkisi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Affetmek… Birini ya da bir şeyi bağışlayabilmek… Bunun ne kadar büyük bir erdem olduğunu hepimiz biliyoruz, değil mi? Elbette, öyle! Yani affetmeyi bilen ve affedebilen insanların yüce gönüllü olduklarını tabii ki hepimiz biliyoruz. Evet, yüce gönüllü! Üzerine basmak istediğim nokta belki de tam olarak bu! Hani kocaman yürekleri olan, kendisine ya da dünyaya yapılan onca kötülüğe rağmen yine de bağışlamayı bilen hayran olunası insanlar! Affedebilenler! Hatta affetmek denildiğinde benim zihnimde oluşan ilk şey ne oluyor, biliyor musunuz? Bağışlamakla bağdaşlaştırdığımı düşündüğüm şey sanırım, şöyle yüzünde kırışıklıkları olan ve içten gülümsemeleriyle dünyaya ışık saçıyormuş gibi görünen yaşlı, bilge insanlar! Peki, affetmek denildiğinde sizin aklınıza gelen şey ne?

Bağışlamayı bilenlerden misiniz, yoksa affetmenin gücünü hala çözemeyenlerden mi? Size birini affetmeniz gerektiği söylenildiğinde, genellikle bunun çok zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? Ya da “affederim” diyor ama yaptığı şeyi hiçbir zaman unutmayacağınızı biliyor musunuz? Birini affettiğinizde ona iyilik yapmış olacağınızı düşündüğünüz için bağışlamanın size göre olmadığını mı düşünüyorsunuz? Eğer bu dediklerim, sizin düşüncelerinizi yansıtıyorsa, o zaman bu yazıyı okumaya gerçekten ihtiyacınız var demektir.

Çünkü çoğu kişi, affetmenin hata yapan kişiye verilen bir hediye olduğunu zannediyor ve affettiği takdirde karşısındaki kişiden daha çok kendisine iyilik yapacağını anlamak istemiyor. Oysaki durum sizin de birazdan farkına varacağınız gibi bunun tam tersi! Yani affetmek kişiyi hiç düşünmediği kadar özgürleştiriyor. Hiç göremediği zincirlerinden kurtulmasını ve kin, öfke, intikam isteği gibi olumsuz duyguların esiri olmamasını sağlıyor. Kısacası affetmenin gücü, insanın üzerinde belki de hiç düşünmediğiniz kadar çok olumlu etki yaratıyor. İsterseniz, bunların ne gibi etkiler olduğunu aşağıdaki alt başlıklarımızda inceleyelim.

Anlamayı Öğrenirsiniz!

Anlamayı Öğrenirsiniz!Affetmenin üzerinizde yaratacağı olumlu etkilerden bir tanesi budur. Anlamayı öğrenmek! Bununla ne mi demek istiyorum? Anlatmak istediğim şey, size çok kötü bir şey yapan birini affetmeden önce onu anlamaya çalışırsınız. Diğer bir deyişle, yaptığı şeye akıl sır erdiremeseniz bile bunun için çaba harcarsınız. Onun düşüncelerini, yaklaşımlarını çözmeye uğraşır; kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyarak şimdiye kadar inandığınız tüm fikirlerinizi belki de tamamen değiştirirsiniz. Onun yaşadıklarını, başından geçenleri, karşılaştığı zorlukları, nasıl yetiştirildiğini, yani ne bileyim işte bunun gibi şeyler üzerine detaylıca düşünür ve çoğunlukla sınırlarınızı zorlarsınız. İşte birini sadece kendi açınızdan bakarak yargılamamayı başarıp önce onu anlamaya çalıştığınızda, affetmenin üzerinizde yaratacağı mucizevi etkilere de izin vermiş olursunuz.

Geçmişe Tutsak Olmaktan Kurtulursunuz!

Geçmişe Tutsak Olmaktan Kurtulursunuz!Affetmeyi beceremeyen insanların en büyük problemlerinden bir tanesi de budur. Onlar mutsuzluklarına neden olan, onlara kötülük yapan insanları affetmeyerek en doğrusunu yaptıklarını düşünürler. Oysaki bu yaklaşımlarıyla en büyük kötülüğü kendilerine yaparlar. Çünkü affedemedikleri için hayatları boyunca kurtulamayacakları bir kamburu da sırtlarına almış olurlar. Onları içten içe kemiren karanlık duyguları yüzünden bu insanlar ne yapsa da hiçbir zaman tam anlamıyla mutlu olamazlar. Zira akıllarının bir köşesinde kocaman kara bir delik açılmıştır. Bu delik öfkeleriyle birlikte daha da büyümekte, onları geçmişin esareti altına sürüklemektedir. Öte yandan, affetmeyi bilen insanlar ise her şeyi geride bırakarak yarınlara umutla bakmayı başarabilirler. Zira onlar öç alma istediğinin ya da nefretin en büyük zararının kişinin kendisine dokunduğunu bilirler.

Sakinleşir ve Huzur Bulursunuz!

Sakinleşir ve Huzur Bulursunuz!Affetmenin üzerinizde yaratacağı olumlu etkilerden bir tanesi de bulacağınız huzur ve dinginliktir! Nasıl ki öfkeli insanlar sürekli endişeli, gergin ve mutsuzsa; affetmeyi bilen insanlar da tersine mutlu, huzurlu ve dingin olurlar. Hatta bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki birini gerçekten affettiğinizde kalp atış hızınız yavaşlıyor ve vücudunuz oksitosin hormonu salgılamaya başlıyor. Yani beden gevşeyerek daha rahat ve daha mutlu hissetmenizi sağlıyor, aynı zamanda stres seviyenizi önemli derecede düşürüyor. Tüm bunlara ek olarak, affetmenin kişi üzerinde yarattığı öne sürülen etkilerden bazıları da kan basıncını düşürmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kalp sağlığına iyi gelmesi olarak belirtiliyor. Sonuçta gördüğünüz gibi affetmek bir tek ruhsal açıdan değil, fiziksel açıdan da kişinin yararına dokunuyor.

İnanılmaz Bir Şekilde Güçlü Hissedersiniz!

İnanılmaz Bir Şekilde Güçlü Hissedersiniz!Affetmeyi öğrendiğinizde ve gerçekten affedebildiğinizde kendinizi eskisine göre çok daha güçlü hissetmeye başlarsınız. Çünkü size kötülük yapmış birini bağışlayabilmiş, çoğu insanın yapamadığı bir şeyi başarabilmiş, zor olmasına rağmen içinizden gelerek onu affedebilmişsinizdir. İçinizde geçmişe dair en ufak bir kızgınlığın kalmaması, size zarar veren bütün negatif duygularınızdan kurtulmuş olmanız, nefretin zincirlerini kırmanız, kısacası affetmenin verdiği özgürlüğü yaşamanız; içinizde inanılmaz bir gücün ortaya çıkmasını sağlar. Bundan sonra sizi yıkabilecek hiçbir şeyin olmadığını düşünür ve buna gerçekten inanarak çok daha sağlam adımlarla yolunuzda ilerlersiniz.

Gördüğünüz gibi iş yine dönüp dolaşıp size geliyor, yani kendinizde bitiyor. Bana göre bu konuda yapılabilecek en önemli şeyse affetmeyi bir yenilgi, malubiyet, pes ediş olarak görmemektir. Büyüklüğün sizde kalacağı, kendinizle birlikte etraftan da bir sürü övgü sözcükleri duyacağınız bu davranış inanın bana size çok şey kazandıracaktır. Dostlar, kulun hata yaptığını hiçbir zaman unutmayalım ve aynı hataya bizim de düşebileceğimizi aklımızdan hiç çıkarmayalım. Kısaca bırakın kini ve nefreti…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.