Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gerçek ve Sahte Arkadaş Arasındaki Dikkat Çekici Farklılıklar

Dost kazığı denilen şeyin tadına bakıyor, arkadaşlık konusunda acı bir tecrübe daha kazanıyoruz. Bu yazıda gerçek ve sahte arkadaşlığı inceledik:
Gerçek ve Sahte Arkadaş Arasındaki Dikkat Çekici Farklılıklar
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evet, arkadaşlık! Artık eskisi kadar değerli olmasa da yine de önemli olan arkadaşlık! Sadakat, güven, mutluluk gibi olumlu duygularla hayatımıza renk katan arkadaşlık! Herkesin gerçeğini aradığı; ama pek çoğunun sahtesiyle karşılaştığı arkadaşlık! Efendim? Dediklerime katılıyorsunuz, değil mi? Sonuçta; siz de arkadaşlık konusunda benzer şeyleri düşünmüyor musunuz? Siz de arkadaşlarınıza sonuna kadar güvenmek istiyor; ama etrafınızda gördüklerinizden, duyduklarınızdan ya da direkt olarak yaşadıklarınızdan sonra kendinizi tam anlamıyla bırakamıyor musunuz?

O zaman aşağıdaki maddeler, göz atmanızı öneriyorum. Çünkü bugün gerçek ve sahte arkadaşlar arasındaki dikkat çekici farklılıklardan bahsedeceğiz. Ve umuyorum ki okuduklarınızdan sonra etrafınızdaki kimsenin “sahte” arkadaş olduğunu düşünmez, çevrenizde güvenilir dostlar biriktirdiğiniz için bir kez daha minnet duyarsınız.

Gerçek Arkadaş Empati Yapar!

Gerçek Arkadaş Empati Yapar!Evet, gerçek arkadaş sizi anlamaya çalışır. Kendisini yerinize koyarak yaşadıklarınızı, yaptıklarınızı ya da hissettiklerinizi anlamaya çalışır. Yapmış olduğunuz bir hatadan dolayı sizi yargılamak yerine öncelikle dinlemeyi tercih eder. Sahte olanlar içinse durum tam tersidir. Onlar empati yapmak için çaba bile harcamaz, bir hata yaptıysanız önünüzde yargıç kesilirler. Sanki yargılamak, en doğal haklarıymış gibi davranmaktan çekinmez; aynı durumun onların başına da gelebileceğini akıllarına bile getirmezler.

Gerçek Arkadaş Saygı Duymayı Bilir!

Gerçek Arkadaş Saygı Duymayı Bilir!Gerçek arkadaş size saygı duyar. Yaptığınız seçimlere, yaşayış tarzınıza, aldığınız kararlara; kısacası her şeyinizle size saygı duyarlar. Diyelim ki ona göre yanlış olan bir tercih yaptınız. “Benim düşünceme göre doğru değil; ama bu senin hayatın, saygı duyarım” gibi sözlerle her zaman yanınızda olacaklarını vurgularlar. Diğerleri ise “böyle bir şeyi nasıl yaparsın, beni çok şaşırttın, senden hiç beklemezdim, bu saatten sonra seninle arkadaşlığımı sürdürebileceğimi hiç sanmıyorum,” gibi sözlerle sizi yerin dibine sokmaktan çekinmezler. Hatta kendilerine ve size olan saygılarını iyiden iyiye yitirmişlerse çok daha çirkin şeyler söyleyip, aynı şekilde hareket edebilirler.

Gerçek Arkadaş Sizi Olduğunuz gibi Sever!

Gerçek Arkadaş Sizi Olduğunuz gibi Sever!Gerçek arkadaşı, sahte olanlardan ayıran en önemli farklılıklardan bir diğeri de bu! Yani gerçek arkadaşlar sizi olduğunuz gibi severler. Yaptığınız hatalarla, eksikliklerinizle, zayıflıklarınızla, başarılarınızla, yaşam tarzınızla sizi kabul ederler. Küçümseyen tavırlarla sizi aşağılamaz, “neden böylesin” diye soran bakışlarla kalbinizi kırmazlar. Uzun lafın kısası; sahte arkadaşlarda sıklıkla görülen bu kırıcı, kıskanç ve yargılayıcı tavrı, gerçek arkadaşlarda asla göremezsiniz.

Gerçek Arkadaş Sizden Zamanınızı Çalmaz!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Diyelim ki işiniz var. Ne bileyim; ailenizle görüşecek, çalışacak ya da tek başınıza kafa dinlemeye kaçacaksınız. İşte tam da böyle anlarda arayan sahte arkadaş, zamanınızı çalmaktan asla çekinmez. Hatta yüzsüzce size planınızı başka zamana erteleyip, ona vakit ayırmanızı bile söyleyebilirler. Oysaki gerçek arkadaşlar, size ve yapmak istediğiniz şeye saygı duyarlar. Çünkü onlar; kişinin zamanının, en önemli şeyi olduğunu bilirler. İşte bu nedenle asla ama asla sizden vaktinizi çalmaya kalkışmazlar.

Gerçek Arkadaş Başarılarınız için Mutlu Olur!

Gerçek Arkadaş Başarılarınız için Mutlu Olur!Okulu birincilikle bitirdiğinizde, herkesin hayranlıkla baktığı biriyle ilişkiye başladığınızda, bölgenin en iyi şirketindeki işi kaptığınızda, yeni araba aldığınızda ve benzer olumlu durumlarda! İşte böyle anlarda gerçek arkadaşlar, sizin mutluluğunuzla mutlu olurlar. Onlar sahte arkadaşlar gibi yapmacık tavırlarla “tebrik ederim” demezler. Gerçek bir dost edasıyla boynunuza sarılır ve gözleriyle durumunuza ne kadar sevindiğinizi bir kez daha anlatırlar.

Gerçek Arkadaş Her Zaman Yanınızdadır!

Gerçek Arkadaş Her Zaman Yanınızdadır!Gerçek arkadaşın her zaman yanınızda olacağını bilirsiniz. Onların varlığını hissetmeniz için öyle sürekli görüşmeniz falan da gerekli değildir. Aylar sonra görüşseniz bile arkadaşlığınızdan hiçbir şey kaybetmediğinizi anlarsınız. Oysaki sahte arkadaşlar öyle değildir. Onlar, yalnızca ihtiyaçları olduğu için sizinle görüşürler.

Ne bileyim; aynı iş yerinde çalıştığınız, aynı mahallede oturduğunuz için ya da başka sebeplerden dolayı sizinle arkadaşlık yaparlar. Ama aradaki bağ koptuğunda ya da ona gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda ortalıktan kaybolurlar. Çünkü onların sizinle ilgili düşündükleri tek şey, sağlayacakları çıkarlarıdır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.