Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sabah Motivasyonu için Yapılması Gerekenler

Sabahları uyanamıyor ve uyandığınızda da nemrut bir insan mı oluyorsunuz? İşte size sabah motivasyonu almak için yapabileceğiniz birkaç basit tüyo...
Sabah Motivasyonu için Yapılması Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günün ilk saatleri sizin için de işkenceden farksız mı? Yataktan kalkmak, elinizi yüzünüzü yıkamak, soyunmak, giyinmek, işe-okula gitmek… Tüm bunlar gözünüzde büyüdükçe büyüyor mu? O zaman siz de şimdi söyleyeceklerime kulak vermesi gerekenler arasındasınız. Zira görünen o ki diğer pek çok kişi gibi siz de sabah motivasyonuna bin ışık yılı kadar uzaktasınız.

Efendim? Yoksa öyle olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Tamam o zaman, şu durumların size ne kadar tanıdık gelip gelmediğinin cevabını verin. Evet, günün ilk saatlerinde karşınıza çıkan enerjisi yüksek insanlara sanki uzaylılarmış gibi bakıyor, “bu ne böyle sabah şekeri gibi, ne yiyip içiyorlar da böyle neşeli oluyorlar…” gibi düşüncelerle iyiden iyiye sinir oluyorsunuz. Sonra iş yerinize varıyor ve aynı uykulu, sinirli tavrınızla çalışmaya çalışıyorsunuz. Çünkü henüz afyonunuz patlamamış! Çünkü daha sabahın körü! Çünkü o saatte kargalar bile kahvaltı etmemiş! Bla bla bla…

Artık bana hak verdiğinize göre, sabah motivasyonuna açıkça ihtiyaç duyduğunuzu da kabullenmiş olmalısınız. Sonuçta; sizin o öfkeyle karışık kıskançlıkla baktığınız sabah insanları özel bir yetenekle falan dünyaya gelmediler. Sahip oldukları kişilik özellikleri falan da değil onların kocaman kocaman “günaydınnn”larının altında yatan nedenleri! Onlar yalnızca sabahları kendilerini nasıl motive edeceklerini biliyorlar. Günün belki de en güzel saatleri olan ilk saatlerini kendilerine zehir etmek yerine, sabahların tadını çıkarmanın çok daha mantıklı olduğunun farkındalar. Ve sizin de bunu anlayarak, sabah motivasyonu için yapmanız gereken şeyleri öğrenmeniz gerekiyor. Aşağıdaki öneriler de bu noktada yardımınıza koşacak olanlar! Evet, dilerseniz sabah motivasyonu için yapılması gereken şeyleri hemen şimdi bir bir inceleyelim.

Favori Şarkınızdan Bir Doz Almadan Uyanmayın!

Favori Şarkınızdan Bir Doz Almadan Uyanmayın!Öncelikle şunu sorayım! Sabahları sizi uyandıran nasıl bir alarm sesi? Telefonunuzda var olan herhangi bir melodiyi mi alarm sesiniz olarak kullanıyorsunuz? Çünkü durum buysa, en baştan hata yapıyorsunuz demektir. Uzun bir geceden sonra duyduğunuz ilk ses saçma sapan bir melodiyse, doğal olarak güne 1-0 yenik başlamış olursunuz. Burada yapmanız gereken şey; size enerji veren, ne zaman dinleseniz içinizde bir şeylerin kıpırdamasına yol açan neşeli parçalarla uyanmak olmalı! Emin olun, bu öneriyi uyguladığınız günün ilk sabahında modunuzdaki açık ara farkı hissedeceksiniz. Çünkü eskisine nazaran yataktan çok daha enerjik çıkacaksınız.

Sabaha Hazırlıklı Olun!

Sabaha Hazırlıklı Olun!Sabaha hazırlıklı olun derken neyi mi kastediyorum? Kahvaltınızdan tutun da, kahvenizi makineye koymanıza, ne giyeceğinize karar vermenizden kapının önünde temizlenmeyi bekleyen çamurlu ayakkabılarınıza, hazırlanması gereken çantanızdan yanınıza almanız gereken ekstra eşyalara varana kadar pek çok şeyi kastediyorum. İşte bunları önceden hazırlamalısınız. Çünkü sabah uyandığınızda sizi geren, yataktan çıkmanızı zorlaştıran en önemli nedenlerden biri bu hazırlıklar! Kalktığınızda yapmanız gereken bir sürü şey olduğunu düşündükçe uyanmak istemiyor, kendi kendinize “o kadar çok işi nasıl yapacağım acaba” diye soruyorsunuz.

Oysaki akşam yarım saatinizi ayırarak sabah işlerinizi halletmiş olsanız, böyle düşünceler içerisine girmeden, her şeyin hazır olduğunu bilerek gönül rahatlığıyla uyanabilirsiniz. İşte bu nedenle size önerim; geceden bütün hazırlığınızı yapmanız. Yani ne giyeceğinizden tutun da sabah ne yiyip içeceğinize, hangi ayakkabınızı giyip hangi çantanıza takacağınıza varana kadar her bir detayı akşamdan halletmelisiniz. Böylece güne kafanız çok daha rahat bir şekilde başlayabilirsiniz.

Teknolojiyle Bağınızı Kesin! En Azından Günün İlk Dakikalarında!

Teknolojiyle Bağınızı Kesin! En Azından Günün İlk Dakikalarında!Alarmınız çaldığında ilk olarak ne yapıyorsunuz? Büyük ihtimalle siz de diğer pek çok kişi gibi telefonunuzu karıştırmaya başlıyor, gece boyunca uzak kaldığınız sanal alemde neler olup bittiğine göz atıyorsunuz. Hangi arkadaşınız feneri nerede, kiminle söndürmüş, hangi sabah kuşu güneş doğmadan önce ne paylaşım yapmış, gecelere kimler kimler akmış…

İşte bunlara bakıyor, sabah sabah kafanızı gereksiz bir ton bilgiyle dolduruyorsunuz. Lütfen bunu yapmayı bırakın. Zaten bütün gününüzü aynı şeyleri inceleyerek geçirmeyecek misiniz? En azından sabahlarınızı sanal değil gerçek yaşama odaklanarak geçirin. Unutmayın, hayat o renkli ekranların içindekiler değil! Hayat o yataktan nasıl çıktığınız, günü gerçekten selamlayıp selamlayamadığınızla alakalı!

Keyfine Vara Vara Yiyip İçin!

Keyfine Vara Vara Yiyip İçin!Hani geceden yiyip içeceğiniz şeyleri hazırladınız ya! Makineye koyacağınız kahveyi, sıkacağınız portakalı, yiyeceğiniz sandviçi masanızın üzerine koydunuz ya! İşte sıra oraya geldi! Yani sabahları kahve içmeyi mi seviyorsunuz yoksa başka bir şey mi bilmiyorum ama ne yapıyorsanız yapın, olayın keyfini çıkarmayı ihmal etmeyin. Ne bileyim; camın kenarına geçin ve kahvenizi kokusunu içinize çeke çeke yudumlayın. Ya da ağzınıza attığınız lokmaların tadını ala ala kahvaltınızı yapın. Günün bu kısmını, acele ederek değil sakin sakin yaşayın. İnanın bana; kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Biraz Hareket! Azıcık!

Biraz Hareket! Azıcık!Sabah motivasyonuna mı ihtiyacınız var? O zaman birazcık hareket edin! Tamam, belki dışarı çıkıp yürüyüş ya da koşu yapmak sizin için fazla ekstremdir. Ancak en azından ufak tefek egzersiz hareketleriyle canlanmayı deneyebilirsiniz diye düşünüyorum. O da mı çok zor geldi? Yataktan çıkıp elinizi yüzünüzü yıkadıktan sonra camınızı açın ve içeri giren temiz hava eşliğinde birazcık gerinin. Tıpkı, küçükken beden eğitimi derslerinde yaptığımız ısınma hareketleri gibi, siz de basit hareketler yapın. Ya da müziğin sesini açıp, birkaç dakika boyunca dans edin! Bedeninizle birlikte zihniniz de açılacak, gece boyunca hareketsiz kalan kaslarınız çalıştıkça kendinizi çok daha motive olmuş hissetmeye başlayacaksınız.

Bedeninizi Yaşamın Kaynağından Mahrum Bırakmayın!

Bedeninizi Yaşamın Kaynağından Mahrum Bırakmayın!Yani susuz kalmayın diyorum. Hem sabah kalktığınızda hem de gece yatmadan önce mutlaka 1-2 bardak su için. Gece yatmadan önce su içmek, sabah çok daha zinde uyanmanızı sağlayacak, o klişe sabah yorgunluklarınızı önemli derecede önleyecektir. Buna ek olarak; sabah uyanır uyanmaz su içmek de aynı şekilde! Mutfağa gidip içeceğiniz 1 bardak su bedeninize ihtiyacı olan şeyi verecek, hem zihin hem de beden olarak gerçekten uyanmanızı sağlayacaktır. İşte bu nedenle; siz siz olun! Bedeninizi yaşamın kaynağından mahrum bırakmaya kalmayın.

Şükür, Şükür, Şükür!

Şükür, Şükür, Şükür!Teşekkür, şükür ya da minnet! Bunun için hangi kelimeyi kullanırsanız kullanın ama kendinizi müteşekkir hissetme kısmını sakın ola atlamayın. Özellikle de sabah motivasyonunuz için bunu yapın. Mesela; kahve keyfiniz ya da kahvaltı sefanız sırasında bunu yapın. Yeni bir güne başladığınız için, belki yan odada uyumaya devam eden çocuğunuz, eşiniz, anneniz, babanız için, öyle ya da böyle para kazanacağınız bir işiniz ya da gidecek bir okulunuz olduğu için, o an içtiğiniz sıcacık kahveniz için, kısacası kendinizi müteşekkir hissettiğiniz her şey için minnet edin. Bu öneriyi uyguladığınızda; sabah motivasyonunuz açısından büyük bir başarı elde ettiğinizi de görmüş olacaksınız.

Son Olarak Aynaya Bakıp Gülümseyerek “Hazırım” Deyin!

Son Olarak Aynaya Bakıp Gülümseyerek “Hazırım” Deyin!Bütün aşamalardan tek geçtiniz ve sıra nihayet yola koyulmaya geldi. Bu noktada ne yapmalısınız, biliyor musunuz? Her şeyinizi eksiksiz bir şekilde yanınıza aldığınızdan emin olmalı, evin camını, kapısını, prizlerini son kez kontrol etmeli ve aynanın karşısına geçip kendinize gülümseyerek “ben hazırım” demelisiniz.

Daha günün ilk dakikalarında ulaşmış olduğunuz o kadar başarı için kendinizi tebrik etmeli, pek çok kişi mutsuz sabahlar yaşarken siz motivasyonunuzu yüksek tuttuğunuz için “evet” demelisiniz. “Yeni bir güne başlıyorum ve günüm kesinlikle aydın olacak!”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.