Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Öz Güveninizi Geliştirmek için Kulak Vermeniz Gereken Tavsiyeler

Öz Güveninizi Geliştirmek için Kulak Vermeniz Gereken Tavsiyeler

Öz güvenin kişinin başarılı olmasında ve mutluluğunda ne kadar etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Doğru kararlar alabilmenin, zor görevler üstlenebilmenin, iyi bir kariyer edinmenin ve hayatın her alanında gülümseyebilmenin öncelikli kuralları arasındadır kendine güvenmek. Yani kişinin kendine güvenmesi hayatının her alanında ona başarı ve mutluk getirmektedir. Tamam, bu noktalarda hemfikiriz. Ancak bu demek değil ki öz güveni yüksek olan herkes bu hayatta başarılı oluyor. Kendine güvenen bütün insanlar hayatını başarıdan başarıya koşturarak geçiriyor. Peki, neden başarılı değiller biliyor musunuz?

Çünkü öz güvenin de bir sınırı olmalı. Kişinin başarılı olabilmesi için kendine güvenmeyi abartmaması gerekli. Zira “her şeyi ben bilirim, ben iyisini yaparım” tarzında düşüncelere kapılan pek çok kişi sonunda mağlup olmanın acısını yaşıyor. Kendilerini öğrenmeye ve gelişmeye kapatan fazlasıyla öz güvenli bu insanlar, çok geç olana kadar yaptığı hatanın farkına bile varmıyor. Aynı şekilde, öz güveninin normalden daha az olması da kişinin aslında rahatlıkla yapabileceği bir şeyi yapmaya cesaret edememesine ve doğal olarak da yine aynı olumsuz sonucu elde etmesine neden oluyor. Gördüğünüz gibi, farklı şekillerde olsa da öz güvenin azı da fazlası da aynı sonuçları doğuruyor. Ama biz bugün fazlasından ziyade öz güven eksikliğinden konuşacağız. Zira itiraf edilmese bile günümüzde bu sorundan dolayı başarılı olamayan çok sayıda insan olduğunu açıkça görebiliyoruz.

Etrafınıza baktığınızda bile öz güveni eksik insanları neredeyse hemen fark edebilirsiniz. Yürüyüşleri, bakışları, duruşları ve konuşmalarıyla görünmez olmayı alışkanlık haline getirmiş sessiz insanlara bir bakın. Topluluk içinde konuşamayan, kendisine söz verildiğinde ne yapacağını bilemeyen, başarısız olma kaygısına yenik düşüp afallayan o kadar çok kişi var ki! Aslında o görevi yapabilecek yeteneğe sahip olan, ancak korkuları nedeniyle bir türlü harekete geçemeyenlerin kesinlikle kendilerine güvenmeye ihtiyaçları var.

Sonuçta hem iş hayatı hem de özel hayat üzerinde fazlasıyla etkili olan öz güven sorununun göz ardı edilmemesi gerekiyor. Anlayacağınız “ben böyleyim, yaradılışım bu” gibi bahaneler üretmek yerine kendinize güvenmeyi öğrenmeli ve hayata karşı şu andakinden çok daha dik bir biçimde durabilmelisiniz.
Aşağıdaki tavsiyelerin bu konuda size yardım edeceğini tahmin etmiş olmalısınız. Evet, hemen şimdi öz güveninizi geliştirmek için uygulamanız gereken tavsiyeler neymiş bir bir inceleyeceğiz. Eğer siz de her durumda ne yapacağını bilen ve önünde sonunda başarılı olabilen güçlü kişiler arasına katılmak istiyorsanız, birazdan öğreneceklerinizi hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız.

Olumsuz Düşünceleri Aklınızdan Çıkartın!

Olumsuz Düşünceleri Aklınızdan Çıkartın!Öz güveninizi sarsan kişi ve olaylardan olabildiğince uzaklaşın. Etrafınızda yeteneklerinizi küçümseyen ve kötü hissetmenize neden olan birileri varsa, iletişiminizi bir an önce kesin. Problemleri düşünmek yerine, çözümlere odaklanmaya çalışın. “Bu işin üstesinden asla gelemem” değil “bu işin üstesinden nasıl gelebilirim” şeklinde düşünün. Şimdiye kadar olduğunuz kişiyi aklınızdan çıkartıp, yenilenmiş size odaklanın. Evet, belki 3 gün önce toplantılarda söz almaktan korkan biri vardı; ama artık o olmadığınızı herkese gösterin. Sonuçta belki bir günde tamamen değişemezsiniz, ama küçük adımlar atarak öz güveninizi pekala geliştirebilirsiniz. İşte bunu olumsuz düşüncelerden kurtularak başlayabilirsiniz.

Başınız Her Zaman Dik Dursun!

Başınız Her Zaman Dik Dursun!Aslında bunu söylerken demek istediğim şey imajınızda ufak değişiklikler yapmanız. Çünkü sadece tavırlarınız değil; bakışınız, duruşunuz ve hatta gülüşünüz bile insanlara öz güveniniz hakkında fikir vermektedir. Yani hem kendinizi daha iyi hissetmek hem de bunu başkalarına göstermek için genel olarak imajınızı değiştirmelisiniz. Mesela, daha dik yürümeye çalışmalısınız. Konuşurken karşınızdaki insanın gözlerinin içine bakmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Elinizi kolunuzu nereye koymanız gerektiğini bilmiyormuş gibi davranmamalı, beden dilinizle de kendinize güvendiğinizi göstermelisiniz. Saçınızın telinden ayakkabınızın topuğuna varana kadar kendinize bakmalı, kişisel bakımınızı hiçbir zaman ihmal etmemelisiniz. Konuşmalarınızda aceleci olmak yerine kelimeleri özenle seçmeli, karşınızdaki kişiye ondan rahatsız olduğunuz izlenimi vermemelisiniz. Başınızı dik tutmayı öğrendiğinizde, kendinize daha çok güvenmeye başladığınızı hissedecek ve bu küçücük değişikliğin bile ne kadar etkili olduğunu anlayacaksınız.

Kocaman Bir Gülüşünüz Olsun!

Kocaman Bir Gülüşünüz Olsun!Her zaman değil belki, ama içinizden geldiğinde kahkahalarla gülmeyi öğrenmelisiniz. İnsanların hakkınızda ne düşüneceğini umursamaktan vazgeçmeli, kocaman gülüşlerinizle bakışları kendinize çevirmelisiniz. Sabah kalktığınızda ilk başta güne, daha sonra etrafınızdaki her şeye gülümseyerek günün aydın olduğunu söylemeli, mutluluk ile öz güven arasındaki doğru orantının farkına varmalısınız. Ama siz zaten bunu biliyor olmalısınız. Etrafınızdaki silik kişiliklerin neredeyse hepsinin mutsuz olduğunu görebiliyorsunuz, değil mi? Tam tersine hayranlıkla bakılan öz güveni yüksek kişilerin ise mutlu oldukları her hallerinden belli oluyor. Hem de fark edilir derecede! Ne dersiniz, yanlış düşünmüyorum değil mi?

Başkalarının Beklentilerini Unutun!

Başkalarının Beklentilerini Unutun!Öz güveninizi geliştirmek için yapmanız gereken bir diğer şey de başkalarının beklentilerine odaklanmak yerine kendi isteklerinizin farkına varmak olmalıdır. Yani aileniz istiyor diye değil, siz istediğiniz için bir işe girmeli; eşinizin beklentisini düşünerek değil, kendi isteğinizle karar almalı kısacası etrafınızdaki kişilerin beklentilerini umursamamalısınız. Çünkü bu hayat size ait ve beklentisi olması gereken biri varsa o da sizsiniz! Adımlarınızı bu gerçeğin bilincinde olarak atmayı öğrendiğinizde, yere daha güçlü ve daha sağlam basacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sevdiğiniz Özelliklerinizden Oluşan Bir Liste Yapın!

Sevdiğiniz Özelliklerinizden Oluşan Bir Liste Yapın!Kalemi kağıdı elinize alın ve sevdiğiniz özelliklerden oluşan bir liste yapmaya başlayın. Aklınıza gelen şeyler ne kadar saçma olursa olsun yine de hepsini yazın. Bu listeyi mantar panonuza ya da her gün görebileceğiniz bir yere asın. Omuzlarınızı düşürmeye başladığınızı hissettiğiniz her an bu listeye bakın ve öz güveninizi güçlendirin. Listenize her gün yeni maddeler ekleyebilir, küçük zaferlerinizden tutun da koltuklarınızı kabartacağınız özelliklerinize varana kadar istediğiniz her şeyi buraya yazabilirsiniz.

Hazırlıklı Olun!

Hazırlıklı Olun!Evet, istemediğiniz sonuçlarla karşılaşmamak ve öz güveninizi zedelememek için her zaman hazırlıklı olmaya çalışmalısınız. Mesela, bir sunum yapacaksınız. Eğer bunun için gerçekten emek vererek çalışır ve kaygılarınızın başarınızın önüne geçmesine izin vermezseniz, hazırlık yapmanın verdiği rahatlığı yaşarsınız. Bunu yalnızca iş hayatı olarak da düşünmeyin. Hazırlıklı olmayı ilke haline getirdiğiniz takdirde olası endişelerinizi en aza indirgeyecek ve öz güveninizi arttırmış olacaksınız. Anlayacağınız gardınızı her zaman yüksek tutmaya özen göstermelisiniz.

Ne Kadar Değerli Olduğunuzu Unutmayın!

Ne Kadar Değerli Olduğunuzu Unutmayın!Öz güven eksikliğinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de kişinin kendi değerinin farkına varamamış olmasından kaynaklanmaktadır. Evet, belki sizin de öz güven sorununuz buradan kaynaklanmaktadır. Kendi değerinizin farkında olmadığınız için etrafınızdaki herkesi sizden üstün zannediyor ve hatta belki de bu nedenle kompleksli insanlar gibi davranıyorsunuzdur. İşte bunu yapmamalısınız. Şimdiye kadar ne kadar çok şey başardığınızı düşünmeli, güçlü ve başarılı olduğunuza yürekten inanmalısınız. İşte bu noktada hazırladığınız listeden de yardım alabilirsiniz. Etrafınızdaki çoğu kişinin farkında olduğu güçlü yönlerinizle gurur duymalı, değerli bir birey olduğunuzu anlamalısınız.

Eğer bundan sonraki hayatınızda yere daha sağlam basmak istiyorsanız, yukarıdaki önerileri hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız. Sonuçta şu anda da kendinize güveniyorsunuz belki, ama görünüşe göre bir tık fazlasına ihtiyacınız var ve yukarıdaki maddeler sayesinde ihtiyacınıza rahatlıkla ulaşmış olacaksınız. Eee hadi o zaman, daha ne bekliyorsunuz? Yukarıdaki tavsiyeleri uygulamaya bir an önce başlamalısınız.


Okur Yorumları
  1. BİR arkadaş için okudum ben de faydalandım,, çok sade herkesin anlayacağı bir yazı bilginize sağlık. Ama önceki İd, ego, süper ego makalesini iyice okuyup sonra bu makaleyi okusun eminim, bilgi ve az, çok muhakkak bir şey öğrenecek ruhunuzu tamir edeceksiniz, değişimi ve seven insanlar OKUSUN SONRA ANLAYACAKSINIZ BANA DA TEŞEKKÜR EDECEKSİNİZ…


Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum