Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gerilim Endişeleri Azalınca Dolar/TL 5,95’lere Geriledi!

Haftaya 5,97'li seviyelerle giriş yapan dolar/TL Salı günü 5,95 liraya geriledi.
Gerilim Endişeleri Azalınca Dolar/TL 5,95’lere Geriledi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın ilk işlem gününe Cuma günü kapanış yaptığı seviyelere yakın olarak 5,97 lira seviyelerinde başlayan dolar/TL, ABD-İran tarafındaki gerilimlerin jeopolitik riskleri artırmasından etkilenmiş ve yönünü yukarı çevirmişti. Geçtiğimiz haftayı da 5,97’li seviyelerden tamamlayan kur, Salı sabahı 5,95’li seviyelerden işlem görmeye başladı.

Pazartesi günü 5,9778 liraya kadar yükselen dolar/TL 5,9722 liradan günü kapattı. Kur, Salı sabahına yatay seyirle hafif ekside başladı. Yurt içi piyasaların açılmasına yakın düşüşünü hızlandırdı. TSİ 10:08’de 5,9654 liradan alıcı bularak açılış yaptığı seviyelerden yukarı yönlü hareket etmeye başladı.

Devam eden jeopolitik risklere karşın yatırımcılar iyimser fiyatlamaları tercih edince küresel piyasalar seyrini pozitife çevirdi.

Jeopolitik Riskler Devam EdiyorABD ve İran arasındaki gerginlik henüz sona ermese de daha fazla büyümeyeceği yönündeki birtakım beklentiler oluştu. Bundan dolayı dün ABD borsaları alıcı ağırlıklı işlemlerle hareketlendi. Küresel piyasaların radarında bulunan ABD ve İran arasındaki gerilim iki taraftan gelen karşılıklı gelişmelerle devam ediyor. Fakat yatırımcılar Orta Doğu’da gerilimlerin bundan daha fazlasını görebileceğine inanmıyor. Bu durum da piyasaların biraz olsun rahatlamasını sağlıyor.

Commerzbank Ekonomisti Tatha Ghose, kendisine kur beklentileri ile alakalı sorular yöneltilmesi üzerine, bir sonraki gelişen piyasalarda riskten kaçış amacıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) asimetrik tepki fonksiyonu sebebiyle doların ciddi yükselişler kaydedebileceğini düşündüğünü açıkladı. TCMB’nin faiz artırımı yerine indirimine odaklanmasının TL’de değer kayıplarına neden olduğunu aktardı.

GCM Yatırım tarafından yapılan analize göre, kurda 5,8970-5,9120 seviyeleri aralığı pozitif trend görünümünün sürdürülmesi içi baskı oluşturabilir. Işık FX analistleri ise yurt içi enflasyon rakamlarının piyasa beklentilerini aşmasının dışında Libya ve Suriye tarafından gelen gelişmelerin TL varlıklarının üzerinde etki yaratmaya devam ettiğini bildirdi.

Kurda teknik açıdan 5,90-5,95 bandının hemen üzerinde sınırlı hareketlilikte işleme alınan dolar kurunda özellikle jeopolitik risk unsurlarındaki gelişmelerin hareketliliği etkileyecek önemli gelişmeler arasında olduğu bildirildi. Bununla birlikte olası geri çekilmelerde 5,90 lira ana seviyesinin izleneceği söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%