Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GBP/USD Olumlu Brexit Gelişmelerinin Desteğiyle Yükseliyor

GBP/USD paritesi yeni haftanın ilk işlem gününde bir miktar alım çekerken, olumlu Brexit gelişmeleriyle desteklendiği görülüyor.
GBP/USD Olumlu Brexit Gelişmelerinin Desteğiyle Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Sterlin yeni haftanın ilk işlem gününde dolar karşısında bir miktar güçlenmeyi başardı. Pariteye alım gelirken, Cuma günkü kayıpların bir kısmını geri aldı. Brexit konusunda yaşanan olumlu bir gelişme ise sterlinin desteklendiği görüldü.

İngiltere, İngiliz sularında çalışmak isteyen Fransız gemileri için yeni bir grup lisans verdi. Hareket, daha geniş bir ticaret anlaşmasında ilerlemenin işareti olarak görüldü. Ek olarak Omicron varyantının İngiltere Merkez Bankası’nı (BOE) 16 Aralık’ta faiz oranlarını yükseltmekten alıkoyabileceğine dair spekülasyonların, sterlin için ters bir rüzgar hareketi olabileceği düşünülüyor.

BOE Para Politikası Komitesi’nin şahin bir üyesi olan Michael Saunders, yeni Covid-19 varyantının ekonomik görünüme belirsizlik eklediğini dile getirdi. Saunders, para politikasını sıkılaştırmadan önce daha fazla bilgi beklemenin avantajları olduğunu da ifade etti.

GBP/USD paritesi TSİ 15:53 sularında %0,26 oranında yükselişle 1,3276 dolardan işlem görüyor.
GBP/USD Paritesi Yüzde 0,26 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite geçen haftaki işlemlerde 1,3194 dolara kadar gerilemiş, bir miktar toparlanma kaydettikten sonra yeniden düşüş göstermişti. Cuma günkü işlemlerde 1,3208 dolara kadar gerileyen parite, kapanışı 1,3240 dolardan gerçekleştirmişti.

GBP/USD paritesi bu haftaki işlemlere 1,3233 dolardan düşüşle başlangıç yaptıktan sonra 1,3219 dolara kadar geriledi. Ardından 1,3222 – 1,3224 dolar aralığında yataya yakın seyreden parite, Avrupa seansının başlamasıyla yükseliş göstermeye başladı.

TSİ 15:10 sularında 1,3286 dolara kadar yükselen parite, daha sonra 1,3270 doların üstündeki seyrini korumaya çalıştı. Paritede yukarı yönlü ivmenin güçlenmesiyle birlikte 1,3295 ve 1,3315 dolardaki direnç noktaları izlenecek. Aşağı yönde ise 1,3236 ve 1,3197 dolardaki destek noktaları takip edilecek.

Paritenin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık bazda %0,20 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %1,64 oranında gerileyen GBP/USD paritesi, geçen yılın aynı zamanına göre %1,19 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%