Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GBP/USD Paritesinde Güçlü Dolar ve İngiltere Petrol Baskısı Devam Ediyor

GBP/USD paritesi yılın dördüncü çeyreğine baskı altında başlarken, İngiltere benzin istasyonlarında kıtlık sterlini zayıflatıyor.
GBP/USD Paritesinde Güçlü Dolar ve İngiltere Petrol Baskısı Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Sterlin dolar karşısında güç kaybetmeye devam ediyor ve 2021 yılının son çeyreğine yılbaşından bu yana görülen en düşük seviyelerden başlangıç yapıyor. İngiltere’nin petrol sıkıntısı sterlin üzerinde baskı oluştururken, Brexit sorunları da aşağı yönlü ivmeyi artırıyor.

Paritedeki düşüş, doların güçlenmesinden de kaynaklanıyor. ABD’deki siyasi endişeler, doların güvenli liman talebini artırdı. Bu talep, tüm dünyada yükselen enerji fiyatlarıyla birleşti ve dolarda güçlenmesini sürdürdü.

GBP/USD paritesi, TSİ 12:21 sularında yüzde 0,13 oranında yükselişle 1,3492 dolardan işlem görüyor.
GBP/USD Paritesi Yüzde 0,13 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde 1,3415 dolara kadar geriledikten sonra kapanışı 1,3474 dolardan gerçekleştirdi. Bugüne ise 1,3472 dolardan başlayan parite, Asya seansında yataya yakın seyrettikten sonra hızla geri çekildi.

Asya’da 1,3444 dolara kadar gerileyen parite, Avrupa seansının başlangıcına kadar yatay seyretti. Avrupa seansının başlamasıyla 1,3433 dolara kadar gerileyen GBP/USD, buradan yükselişe geçerek 1,35 dolar sınırına kadar yükseldi.

Paritenin yukarı yönlü ivmesini güçlendirmesiyle birlikte 1,3511 ve 1,3531 dolardaki direnç noktaları takip edilecek. Ancak yeniden aşağı yönlü bir ivme kazanırsa 1,3452 ve 1,3413 dolarda bulunan destek noktaları takip edilmeye başlanacak.

Paritenin fiyat performansı incelendiğinde haftalık %1,43 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık bazda %2,11 oranında düşüş gösteren GBP/USD paritesi, geçen yılın aynı zamanına göre %4,57 oranında değer kazanmış durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%