Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD, AB Enflasyon Verileri Sonrasında 1,1630’u Korumaya Çalışıyor

EUR/USD paritesi, Avrupa seansının erken saatlerinde mütevazi bir düşüş gösterirken, TÜFE sonrası 1,1630'da tutunmaya çalışıyor.
EUR/USD, AB Enflasyon Verileri Sonrasında 1,1630’u Korumaya Çalışıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro bugünkü işlemlere AB enflasyon verilerini bekleyerek başlangıç yaptı. Avrupa seansının erken saatlerinde mütevazi bir düşüş gösteren ortak para birimi, 1,1630 seviyesini korumaya odaklandı.

Euro Bölgesi enflasyonu yıllık bazda Eylül ayında %3,4’te kalarak değişim göstermedi. EUR/USD paritesi ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) güvercin görünümünün sürekli olarak hatırlatılmasıyla dolara karşı zayıflık göstererek geriliyor.

ECB Baş Ekonomisti Philip Lane, merkez bankasının faiz artırımlarının piyasa fiyatlandırmasına karşı geri adım attı. Lane, “Piyasalar, ECB’nin ileriye dönük yönlendirmesini tam olarak özümsemeyebilir,” ifadelerini kullanarak, piyasa faizi fiyatlandırmasını ileriye dönük yönlendirme ile uzalaştırmanın zor olduğunu belirtti.

Bu gelişmeler ışığında EUR/USD paritesi yüzde 0,08 oranında ekside 1,1625 dolarda seyretmeye başladı.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,08 Düşüş
Kaynak: Paratic Piyasalar

Parite dünkü işlemlerde 1,1669 dolara kadar yükseldikten sonra geri çekilmeye başladı. Bu seviye Eylül sonunda itibaren görülen en yüksek seviye olarak kaydedilirken, günü 1,1633 dolardan tamamladı.

Bugünkü işlemlere ise yataya yakın bir başlangıç gerçekleştiren EUR/USD paritesi, Asya seansının ilerleyen saatlerinde 1,1648 dolara kadar yeniden yükseldi. Avrupa seansı yaklaştıkça 1,1652 dolara kadar yükselen parite, geri çekilerek Avrupa seansının erken saatlerinde 1,1616 dolara kadar geriledi.

Parite 1,1630 dolar seviyesini korumaya çalışırken, aşağı yönde 1,1610 ve 1,1596 dolar seviyeleri takip ediliyor. Yukarı yönde ise 1,1645 ve 1,1666 dolarda bulunan direnç seviyeleri izleniyor.

EUR/USD paritesinin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık %0,31 oranında değer kazandığı görülüyor. Aylık bazda %0,83 gerileyen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %1,64 oranında düşüş göstermiş durumda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%