Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Duygusal Zekası Yüksek İnsanların Dikkat Çeken Özellikleri

Son zamanların en çok konuşulan konularından bir tanesi duygusal zeka ya da diğer adıyla EQ (Emotional Quotient)! Peki, duygusal zekası yüksek kişiler hangi özelliklerinden dolayı diğerlerinden ayrı tutuluyor?
Duygusal Zekası Yüksek İnsanların Dikkat Çeken Özellikleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

EQ’su ya da duygusal zekası yüksek olan insanlar; hem iş hem de özel hayatlarında daha başarılı oluyor. Peki, neden bu insanlar diğerlerine açık ara fark atmayı başarıyor? Neden daha başarılı ve mutlu oluyorlar? Neden biliyor musunuz? Çünkü farkındalıkları yüksek! Çünkü hem kendilerinin hem de diğer insanların duygularına karşı kayıtsız değiller!

Gerek kişisel gerekse de mesleki yaşamlarında, duygularından faydalanmayı biliyorlar. Sayısal zekalarının yanı sıra duygusal zekalarını da kullanıyorlar. Yaşamın içinde robotik bir şekilde değil, duyguları da hesaba katıyorlar.

Peki, siz kendinizi duygusal zekası yüksek biri olarak tanımlayabilir misiniz? Başarınızı ya da mutluluğunuzu EQ’nuzun gelişmiş olmasına bağlayabilir misiniz? Sonuç olarak; aşağıdaki özellikleri gördüğünüzde duygusal zekanızın hangi seviyelerde olduğu hakkında sonuca varabilirsiniz.

Şimdi duygusal zeka hakkında kısaca bilgi vererek, EQ’su yüksek insanların öne çıkan özelliklerinden bahsedeceğiz.

Kısaca Duygusal Zeka Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Kısaca Duygusal Zeka Nedir? Nasıl Geliştirilir?Daha önce bahsetmiştik ama merak edenler için duygusal zekanın ne olduğuna yeniden kısaca değinmek istiyorum. Duygusal zeka ya da EQ, tıpkı (zihinsel, entelektüel, akademik zeka olarak da adlandırılan) IQ gibi bir zeka türü! Son zamanlarda popüler olmaya başlayan bu kavram için net bir tanım olmamasına rağmen duygusal zeka için şunlar söylenebilir;

EQ; bir insanın hem kendisinin hem de başkalarının duygularını anlayabilmesi, duygusal ifadeleri çözümleyebilmesi, farkındalığının yüksek olması, kendi duygularının yanı sıra diğerlerinin duygularını da çözümleyebilmesi gibi yeteneklerdir. Ve bu yeteneklerin gelişmiş olması, kişinin hem başarısında hem de mutluluğunda önemli bir etkendir.

Hatta yapılan pek çok araştırmaya göre; yüksek IQ’nun hayattaki başarıya katkısı % 10’dan fazla değil! Zaten IQ’su ortalamanın üzerinde olmasına rağmen başarılı olamayan pek çok kişi de durumun doğruluğunu kanıtlıyor. Oysaki ortalama bir IQ ve yüksek EQ’ya sahip olanlar gelişmiş duygusal, sosyal becerileri sayesinde daha mutlu, daha başarılı hayatlar sürüyorlar. Çünkü tek başına IQ’nun duygudan yoksun bir yapay zeka gibi işlevi vardır. Mesela; Mevlana ile Hitler’in IQ seviyesi hemen hemen aynı! Ve onları birbirinden ayıran başlıca özellik bir tanesinin duygusal zekasının diğerine göre çok ama çok düşük olması!

İsterseniz, birkaç küçük örnekle daha EQ konusunda netleşelim. Örneğin; sokak hayvanlarına eziyet edenler, yardıma muhtaç birini gördüğünde sırtını dönüp gidenler, başkalarının üzücü durumlarıyla alay edenler ve benzeri davranışlar içerisinde bulunanlar; duygusal zekadan yoksun olan insanlardır. Tam tersi, başkalarının durumları için üzülenler, yardım etmeyi seçenler, toplu taşıma araçlarında yaşlılara, hastalara ya da engellilere yer verenler, duygusal zekası gelişmiş kişilerdir. Ve duygusal zekası gelişmiş olan insanlar, mutluluğa ve başarıya çok daha kolay ulaşabilmektedirler.

Duygusal Zekası Yüksek Olan İnsanların Ortak Özellikleri

Duygusal Zekası Yüksek Olan İnsanların Ortak ÖzellikleriKonu hakkında yeterli bilgi sahibi olmayanlar için “duygusal zeka nedir, nasıl geliştirilir” sorularına kısaca cevap verdik. İngilizcesi Emotional Intelligence olan duygusal zekası yüksek olan kişileri diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir? Hangi özellikleri sayesinde duygusal zekası yüksek insanlar başarılı oluyor? Gelin tüm bu soruların cevaplarını aşağıdaki başlıklarda birlikte inceleyelim.

Empati Yetenekleri Oldukça Güçlüdür!

Empati Yetenekleri Oldukça Güçlüdür!Empati veya eşduyum! Duygusal zekası yüksek olan insanların belki de en dikkat çekici özelliği bu! Çünkü onlar empati yeteneği gelişmiş insanlar! Yani en basit tanımıyla, onlar kendilerini bir başkasının yerine koyabiliyorlar. Olayları karşısındaki kişinin bakış açısından görebiliyor, bu nitelikleri sayesinde daha doğru kararlar verebiliyorlar. Empati yeteneğinden yoksun insanların yaptığı gibi egoistçe davranmıyor, sosyal varlıklar olduklarını hiçbir zaman unutmuyorlar.

Tavsiye İçerik: Empatinin Önemini Anlamanızı Sağlayacak Temel Noktalar

EQ’su Yüksek Olan İnsanlar Olumsuz Bakış Açısına Sahip İnsanların Yaptığı Hataları Yapmazlar!

EQ’su Yüksek Olan İnsanlar Olumsuz Bakış Açısına Sahip İnsanların Yaptığı Hataları Yapmazlar!Aslına bakarsanız, bu noktada söylenebilecek o kadar çok şey var ki! Mesela; duygusal zekası yüksek insanlar her şeyden şikayet etmezler. Başkalarına karşı duyarsızca davranmazlar. Hayata matematik işlemi gibi bakmazlar. Kin gütmezler, ruhlarını kıskançlık gibi duygularla zehirlemezler. “Şunu yaparsam şöyle olur” deyip olayı kestirip atmazlar. Detayları önemserler. Yaşamın mucizelerle dolu olduğuna inanırlar. Başkalarının üzüntülerinden keyif almazlar. Hayata karamsar bakmazlar ve mutluluğu nerede bulacaklarını çok ama çok iyi bilirler. Kısacası; hayatımızı zorlaştıran insan tipleri gibi olmaktan şiddetle kaçınırlar.

Probleme Değil Çözüme Odaklıdırlar!

Probleme Değil Çözüme Odaklıdırlar!Duygusal zekası yüksek insanlar probleme değil çözüme odaklanırlar. Sorun üzerine düşünüp durmak yerine, problemi ortadan kaldırmak için harekete geçerler. Örneğin; “hayat ne kadar zor, her şey üstüme geliyor” demek yerine hayatı çekilir kılmak için uğraşırlar. Ya da “işimi sevmiyorum, her gün nefret ederek gittiğim bir iş yerinde çalışıyorum, nasıl mutlu olabilirim ki” demezler. Sorundan yakınmanın, sürekli serzenişlerde olmanın hiçbir işe yaramadığını bilir, bunun yerine enerjilerini çözüm bulmak için harcarlar.

İlginizi Çekebilir: Hayatı Zorlaştıran Sorunlardan Kurtulamamanın Sebepleri

Kendilerini Ne Küçümser Ne de Fazla Büyük Görürler!

Kendilerini Ne Küçümser Ne de Fazla Büyük Görürler!Duygusal zekası yüksek insanların dikkat çeken bir diğer özelliği de bu! Yani ne kendilerini küçümser ne de fazla büyük görürler. Yeteneklerini görmezden gelip “ben bunu yapamam, asla başaramam” düşünceler içerisine girmezler. Ya da tam tersi gereksiz yere büyüklenip, sonradan hayal kırıklığıyla karşılaşmazlar. Çünkü farkındalıkları yüksektir. Kendilerini tanır ve ne yapıp ne yapamayacaklarını çok iyi bilirler.

Motivasyon Konusunda Başarılılar!

Motivasyon Konusunda Başarılılar!Motivasyon konusunda kesinlikle başarılar çünkü hem kendi hem de başkalarının duygularına nasıl yön vereceklerini iyi biliyorlar. Zaten kavramın tanımına bakarak da duygusal zekası yüksek insanların motivasyon konusunda başarıya ne kadar meyilli olduklarını rahatlıkla anlayabiliriz.

Hatta ve hatta Amerikalı psikolog ve danışman Daniel Goleman’ın kitaplarında duygusal zekadan şu şekilde bahsettiğini de bir ek bilgi olarak vermek isterim. Ünlü isme göre kavram “kişinin kendi duygularını anlayabilmesi, empati yapabilmesi ve duyguları yaşamı daha iyi hale getirmek için kullanabilmesi” anlamına geliyor. İşte bu yetiler sayesinde de insan hem kendini hem de başkalarını motive etme konusunda doğal olarak başarıya ulaşıyor. (Motivasyonu arttırarak başarı getirecek önerilere bu yazımdan ulaşabilirsiniz.)

Yaşadıklarından Dolayı Başkalarını Sorumlu Tutmazlar!

Yaşadıklarından Dolayı Başkalarını Sorumlu Tutmazlar!EQ’su yüksek olan insanlar yaşadıklarından dolayı başkalarını sorumlu tutmazlar. Kötü bir olayla karşılaştıklarında bunun suçunu bir başkasına ya da kötü kaderlerine atmaya kalkışmazlar. Sorumluluk almayı bilirler. “Benim suçum değil ki, her şey ters gidiyor, hepsi şanssızlığımın eseri” demek yerine “yaptığım yanlış tercihler beni bu duruma sürükledi, hatamı görüyor ve onu kabul ediyorum” diyerek yaşamlarına dair bütün yükümlülüğü alırlar.

Buna da Bakın: Hayat Boyu Yapılan ve Kişiyi Mutsuzluğa Sürükleyen Büyük Hatalar

Ama Gereksiz Yere de Kendilerini Suçlamazlar!

Ama Gereksiz Yere de Kendilerini Suçlamazlar!Evet, kesinlikle sorumluluk almayı bilirler. Gereksiz yere kendilerini suçlamaya falan da kalkışmazlar. Ne bileyim; arkadaşlarının başına kötü bir şey geldiğinde “onun yanında olsaydım böyle şeyler yaşamazdı” gibi sözler etmezler. Ya da herhangi bir yakınları kötü bir olayı tecrübe ettiğinde “engelleyebilirdim, hepsi benim yüzümden” gibi sözlerle kendilerini suçlamazlar.

Veya en basitinden iş yerlerinde suratsız bir arkadaşlarını gördüklerinde “acaba ben mi bir şey yaptım, kesin bana kızdı” diye düşünmezler. Zira onlar karşılarındaki kişinin duygularını anlamaya çalışır, bir kenarda oturup öylece saçma sapan tahminlerle kendilerini yiyip bitirmezler.

Her Şeyi Kontrol Edemeyeceklerini Bilirler!

Her Şeyi Kontrol Edemeyeceklerini Bilirler!Diğer bir ifadeyle; kontrol manyağı insanların sürekli olarak yaptıkları büyük hatayı yapmazlar. Çünkü her şeyi kontrol edebilmenin mümkün olmadığını açık ve net biçimde bilirler. Ne kadar uğraşsalar da bazı şeyleri kontrol edemeyeceklerini, hesabı kitabı ne kadar iyi yapsalar da bazen her şeyin yolunda gitmeyebileceğini bilirler.

 “Böyle bir şey nasıl olur, ben nasıl bunu yaşarım, nerede hata yaptım da bu durumla karşılaştım” gibi sözler etmezler. Bazen hayatın olduğu gibi kabul edilmesi gerektiğini bilirler. Akıntıya karşı koymanın hiçbir şeye yaramayacağı gerçeğini görürler. Kontrol manyağı insanlarla başa çıkmanın yolları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Olumsuzluklardan Uzak Durmaları Gerektiğini Bilirler!

Olumsuzluklardan Uzak Durmaları Gerektiğini Bilirler!Olumsuzluklardan dedim çünkü duygusal zekası yüksek olan insanlar olumsuz olan her şeyden uzak durmaları gerektiğini bilirler. Hem insanlar hem düşünceler hem de olaylardan uzak durarak, hayatın iyi yönlerine odaklanırlar. Negatif bakış açısına sahip kişilerle vakit geçirmekten kaçınırlar. Onların insanın enerjisini gereksiz yere sömürdüğünü bilir, bu nedenle de hayatlarında kendileri gibi duygusal zekası yüksek insanlara yer verirler.

Bunu da İnceleyin: Sizi Sizden Alarak Yaşam Enerjinizi Sömüren 10 Şey

Hatalardan Korkmaz, Onları Tecrübe Olarak Görürler!

Hatalardan Korkmaz, Onları Tecrübe Olarak Görürler!EQ’su yüksek olan insanların bir diğer özelliği de hatalardan korkmamaları! Pek çok kişinin yaptığı gibi başarısızlık olma korkusuyla kendilerini konfor alanının içine hapsetmemeleri! Hataların, yeni bir şey öğrenmek için kişinin eline geçen en iyi fırsatlardan biri olduğuna inanmaları! Evet, duygusal zekası yüksek olan insanlar hata yapmaktan, deneyip yanılmaktan korkmazlar diyorum. Çünkü her bir hatanın onları başarıya bir adım daha yaklaştıracağının farkında olup, her seferinde öğrenmenin belki de en iyi yolu olan tecrübeyi kazandıklarını bildiklerini dile getiriyorum. Ve bu konuya özen göstermenizi istiyorum.

İlgili İçerik: Hatalardan Ders Almak için Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Diğerlerine Göre Zor İnsanlarla Daha İyi Başa Çıkarlar!

Diğerlerine Göre Zor İnsanlarla Daha İyi Başa Çıkarlar!Zor insanlarla başa çıkma konusunda diğerlerine göre çok daha iyidirler. Çünkü onların ne düşündüğünü, neden öyle davrandığını, nasıl hissettiğini anlamak için uğraşırlar. Genellikle de karşılarındaki zor insanlar hakkında doğru tahminler yürütüp, onlara karşı nasıl yaklaşmaları gerektiğini bilirler. Kendi duygularını yönetme konusunda başarılı oldukları için onların tavırları karşısında fevri davranmazlar. Bir yandan o zor insanlara yardım etmeye çalışırken diğer yandan da kendilerine söz geçirmeyi başarırlar. Zira onlar sevmedikleri insanlarla başa çıkmanın etkili yolları konusunda nasıl davranmaları gerektiğinde uzmanlaşmışlardır.

Sorunlarla Yüzleşmeyi Bilirler!

Sorunlarla Yüzleşmeyi Bilirler!Pek çok mutsuz insanın yaptığı gibi sorunlardan kaçmaya kalkışmazlar. Çünkü tek çözüm yolunun tıpkı korkuları yenmekte olduğu gibi onlarla yüzleşmekten geçtiğini bilirler. “Nasıl olsa geçer, şimdi bunu düşünmemeliyim, yapmam gereken bir sürü şey var…” gibi kaçış cümleleriyle problemleri örtbas etmeye çalışmazlar. İşte bu nedenle de sebebini bilmedikleri mutsuzluklar yaşamazlar. Nitekim onlar, sorunlarla yüzleşme faslını sürekli erteleyen, onları hep arka plana atanlar gibi yapmazlar.

EQ’su Yüksek Kişiler Bir Nevi İnsan Sarrafıdırlar!

EQ’su Yüksek Kişiler Bir Nevi İnsan Sarrafıdırlar!Karşılarında olan insanın hal ve hareketlerinden tutun da kullandığı kelimeler hatta mimiklerine varana kadar her şeyleri gözlemlerler. Ve farkındalıkları yüksek olduğu için insanlar hakkında vardıkları kararlarda genellikle haklı çıkarlar. Hani “insan sarrafı mısın be mübarek” dediğimiz bazı kişiler vardır ya! “Bence bu şöyle şöyle…” diye yeni tanıştığı biri hakkında fikrini belirten ve her seferinde haklı çıkıp bizi şaşırtan kişileri diyorum. İşte duygusal zekası yüksel insanlar tam olarak böylelerdir.

Bilgisayar Mantığıyla Hareket Eden Kişilerden Uzak Dururlar!

Bilgisayar Mantığıyla Hareket Eden Kişilerden Uzak Dururlar!Yani duygu yoksunu kişilerden! Kendisinden başka hiçbir şeyi düşünmeyen, acımak, sevmek, önemsemek, üzülmek, yardım etmek, affetmek gibi insani duygulardan uzak olan robotik kişilerden uzak dururlar. Çünkü bilgisayar mantığıyla hareket eden bu kişilerin hayata renk katan duygulara fazlasıyla yabancı olduğunu bilirler.

Buna da Bakın: Hayattan Zevk Almak Nedir Bilen İnsanların Ortak Özellikleri

Kiminle Nasıl Konuşmaları Gerektiğini Çok İyi Bilirler!

Kiminle Nasıl Konuşmaları Gerektiğini Çok İyi Bilirler!Duygusal zekası yüksek insanların dikkat çeken bir diğer özelliği de iletişim yönlerinin çok güçlü olmasıdır. Çünkü onlar duygularını ustalıkla yönetirler. Ayrıca karşısındaki insanın nasıl biri olduğu konusunda doğru karar verebildiği için, ona karşı nasıl yaklaşmaları gerektiğini de bilirler. Diğer bir deyişle; nabza göre şerbet verme deyiminin gereğini yerine getirirler.

Nerede, kiminle, nasıl konuşacakları konusunda kafa karışıklığı yaşamazlar. Ve ustalıkla kullandıkları kelimelerin yanı sıra başarılı beden dili hareketleriyle de EQ yüksekliğine sahip olmanın hakkını verirler.

Korkularına Yenilmez, Değişikliklere Kolaylıkla Adapte Olurlar!

Korkularına Yenilmez, Değişikliklere Kolaylıkla Adapte Olurlar!Duygusal zekası yüksek olan insanlar konfor alanının dışına çıkmak için yapılması gerekenler hakkında fikir sahibidir. Bu alanın dışına çıkmaktan korkmazlar. Yeniliklere karşı kendilerini kapatmazlar. Hayatın aynılıklarla geçmeyeceğini bilirler. Bu nedenle de karşılaştıkları her değişiklik fırsatını değerlendirirler. Görünmez sınırların içinde hapsolmaktan kaçınırlar. Çünkü onlar yeniliklerden korkmanın başarı ve mutluluğun önündeki en büyük engellerden biri olduğunun farkındadırlar.

Layığıyla Yaşamayı Bilirler!

Layığıyla Yaşamayı Bilirler!Ve tüm bu özellikler bir araya geldiğinde duygusal zekası yüksek olan insanlar için rahatlıkla layığıyla yaşamayı bilen kişiler diyebiliriz. Çünkü onlar gerçekten hissederek yaşıyorlar. Pozitif bakış açısının önemini ve gerekliliğini biliyorlar. Duygulara önem vererek, davranışlarını yönetiyorlar. Diğerleri gibi yüzeysel hayatlar yaşamak yerine derine inmeye cesaret ediyor ve oradaki güzelliği görme fırsatı buluyorlar.

Evet, EQ’su yüksek insanların dikkat çeken özelliklerini birlikte incelediğimize göre en başta sorduğum soruya artık cevap verebilirsiniz diye düşünüyorum. Hani şu “duygusal olarak zeki misiniz” sorusuna! Ne diyorsunuz, siz kendinizi yukarıdaki niteliklere sahip biri olarak görüyor musunuz? Ve son olarak; sizce de EQ; başarı ve mutluluk için IQ’dan daha önemli bir yere mi sahip değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.