Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hatalardan Ders Almak için Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

“Hiç hata yapmamış bir insan, yeni bir şey denememiş demektir.” demiş Einstein! Ki hata üzerine söylenmiş daha milyon tane farklı söz olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, o zaman şuna cevap verin. Siz hatalara nasıl bakıyorsunuz? Ya da hatalarınız sizin için ne ifade ediyor?
Hatalardan Ders Almak için Nasıl Bir Yol İzlenmeli?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Onları başarısızlık olarak mı görüyorsunuz? Yoksa yüz kızartıcı suç olarak mı düşünüyorsunuz? Veya “hata hatadır” deyip, yaptığınız yanlışları umursamamayı mı tercih ediyorsunuz? Evet, dürüstçe cevap verin. Hatalar sizin için ne ifade ediyor? Yoksa siz de diğer pek çok kişi gibi hata yapmaktan korkuyor musunuz? Yoksa önünüze çıkan fırsatları sırf yanlış seçim yapmamak için elinizin tersiyle geri mi tepiyor musunuz? Yoksa başkalarının sizi yargılamasından korktuğunuz için sınırlarınızın dışına çıkmaya hiç cesaret edemiyor musunuz? Yalnızca daha önce tecrübe ettiğiniz şeyleri yaparak mı yaşıyorsunuz? Hani hep aynı yoldan giden insanlar gibi!

Beklenmedik durumlarla karşılaşmamak için siz de onlar gibi gide gele aşındırdığınız yolları mı kullanıyorsunuz? Hangi taşın nerede durduğunu, hangi çukurun nerede olduğunu adınız kadar iyi bildiğiniz yollardan başka hiçbir yolu denemiyor musunuz? Hata yapmaktan korktuğunuz için kendinizi test edilip onaylanmış şeylere mi teslim ediyorsunuz? Peki, yaklaşımınız bu yöndeyken, diğer yollarda ne kadar çok şeyi kaçırmış olabileceğinizi biliyor musunuz? Oralarda karşılaşabileceğiniz güzellikleri, edinebileceğiniz unutulmaz deneyimleri diyorum, bunları görmezden geliyor olduğunuzun ne kadar farkındasınız? Sanıyorum ki değilsiniz.

Hata yapmaktan korkuyorsunuz ama bu korkunuzun size nelere mal olduğunun hiç mi hiç farkında değilsiniz. Oysaki hata yapmak; utanıp gocunulacak bir şey değil! Başarısızlık hiç değil! Hatalar, bizim çok daha iyi olabilmemiz için geçmemiz gereken engellerdir. Ancak onlar sayesinde başarıya ulaşabilirsiniz ve hatalarınızdan ders alarak ihtiyacınız olan tecrübeleri kazanabilirsiniz. Özetlemek gerekirse; Amerikalı yazar Henry James’in de dediği gibi “Paha biçilemez bir hazine vardı. Her hatasını fırsatlara dönüştürürdü.” İşte sizin yapmanız gereken şey de hatalarınızdan ders çıkartarak, onları fırsatlara dönüştürmeyi öğrenmektir. Aşağıdaki başlıklara da tam da bu nedenden dolayı bakmalısınız.

Hata Yapmaktan Korkmayın!

Hata Yapmaktan Korkmayın!Hatalarınızdan ders çıkarmak için öncelikle bu korkuyu yenmeniz gerekiyor. Yani hata yapmaktan korkmamalısınız. Bunun yerine onların sizi geliştirmesine izin vermelisiniz. Hatalarınızın farkına vararak aynı engellere takılmamayı öğrenmelisiniz. Nerede, nasıl, niçin hata yaptığınızı düşünerek yaptığınız yanlışın farkına vardıktan sonra, aynı hatayı bir kez daha yapmazsınız. Böylece önünüzdeki engelleri yıkarak, başarıya ulaşabilirsiniz. Dünün dünde kaldığını bilmelisiniz ama geçmişte yapılan hatalardan ders almanız gerektiği gerçeğini unutmamalısınız. Hatalarınızdan ders almayı bilmiyorsanız, hedeflerinize ulaşmanız pek de mümkün değildir. Pişman olmamak için hatalardan nasıl ders alınması gerektiğini öğrenmelisiniz.

İncelemenizi Tavsiye Ederim: Yaptığınız Seçimlerden Pişman Olmamanız için Nedenler

Hatalarınızı Yazın!

Hatalarınızı Yazın!Evet, hatalarınızdan ders almanız için onları yazmanızı öneriyorum. Ne zaman yeni bir işe başlasanız, ne zaman yeni bir şey yapmaya kalkışsanız, yaptığınız yanlışları daha iyi anlayabilmek ve onları unutmamak için bunları kaleme almanız gerektiğini söylüyorum. Çünkü hepimizin bildiği bir gerçek varsa o da sözün uçup yazının kaldığıdır. Yani aynı hataları tekrar etmek istemiyorsanız, onları koca koca harflerle yazarak hem aklınıza daha iyi yerleşmesini sağlamalısınız hem de ihtiyaç duyduğunuzda bakabileceğiniz bir şeye sahip olmanın avantajını yaşamalısınız.

Başkalarının Hatalarından Ders Çıkartın!

Başkalarının Hatalarından Ders Çıkartın!Hatalardan ders çıkarmak için onların size ait olması gerekmiyor, değil mi? Yani doğru bir sonuca ulaşmak için deneme yanılma yöntemini kullanmak zorunda falan değilsiniz. Yakınınızdaki kişilerin yaşadıklarına bakarak da ders çıkartabilirsiniz. Çünkü tüm her şeyin başımıza gelme lüksü nadirdir. Bu yüzden çevrenizde yaşanan olaylardan feyz almalısınız. Kısacası bütün herkesin hatalarından ders almalısınız.

Bu noktada etrafınızdaki insanların doğrularına, yanlışlarına bakabilirsiniz. Onların tecrübe ettiği şeyler sayesinde siz de yeni deneyimler kazanabilirsiniz. Arkadaşlarınızın, büyüklerinizin ya da sizden çok çok önce yaşamış insanların deneyimleri sayesinde o tuzağa hiç düşmeden engelleri aşmanın yolunu bulabilirsiniz. Bu şekilde yolunuza gereksiz yere zaman ve enerji kaybetmeden devam edebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın