Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kontrol Manyağı İnsanlarla Başa Çıkmanın Yolları

Sizin etrafınızda da her şeyin üzerinde hakimiyet kurmaya çalışanlar kişiler var mı? İşte bu kişilerle baş etmenin yolları hakkında hazırladığımız liste:
Kontrol Manyağı İnsanlarla Başa Çıkmanın Yolları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evet, kontrol manyakları, delileri ya da takıntılıları! Siz onları nasıl adlandırırsınız bilemiyorum ama ben bu yazıda onlara kontrol manyağı diyeceğim. (Not: Sadece kulağa daha hoş geldiğini düşündüğüm için!) Görünen o ki sizin yaşamınızda da onlardan bulmak mümkün! Yani siz de sık sık onların davranışları yüzünden çileden çıkıyor, yersiz müdahalelerine katlanmak için ekstra çaba sarf ediyorsunuz. Ama ne kadar deneseniz de onlarla nasıl baş edeceğinizi bilemiyorsunuz. Kararlarınızdan davranışlarınıza varana kadar her şeyinize burnunu sokan insanlara nasıl davranacağınızı bir türlü kestiremiyorsunuz.

Özellikle de sürekli iletişim içinde olmanız gerekenlere karşı nasıl bir yaklaşım benimsemeniz gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsunuz. Çünkü onların size ne gibi tepkilerle karşılık verebileceğinden bir yerde çekiniyorsunuz. Zira o kadar takıntılılar ki söylemiş olduğunuz küçücük bir söz yüzünden pireyi deve yapabilirler. Buluttan nem kaparak kocaman yaygaralar koparabilirler. Veya söylediklerinize fazlasıyla kırılarak kendinizi suçlu hissetmenize yol açabilirler. Ya da bir şekilde üste çıkıp sizi suçlu duruma düşürebilirler. Kısacası; hiç istemediğiniz sonuçlarla karşılaşmanıza neden olabilirler.

Sonuçta; onlar her şeyi kontrol etme takıntısı olan hastalıklı insanlar! Yani neye nasıl tepki vereceklerini bilememeniz gayet doğal! İşte bu nedenle; onlarla nasıl başa çıkmanız gerektiği hususunda hata yapmamalısınız. Bu konuda aşağıdaki yöntemlere göz atmanızı öneririz. Böylelikle o takıntılı insanlardan paçanızı kurtaracak, azıcık da olsa rahat bir nefes alabileceksiniz.

İşte karşınızda kontrol manyağı insanlarla başa çıkmak için kullanabileceğiniz yollar:

Onlarla Mümkün Olduğunca Az Zaman Geçirin!

Onlarla Mümkün Olduğunca Az Zaman Geçirin!Evet, kontrol manyağı insanlarla başa çıkmanın ilk yolu onlarla olabildiğince az vakit geçirmektir. Mesela; yöneticiniz bir kontrol manyağıysa, onu gördüğünüz an ortalıktan kaybolmayı deneyin. Takıntılı olan kişi mesai arkadaşınızsa onunla olabildiğince az iletişim kurun. Kısacası; elinizden geldiği kadar araya mesafe koymaya çalışın. Böylelikle onların müdahalelerini en aza indirecek ve çok fazla stres yaşamak durumunda kalmayacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Stresten Kurtulmanın Basit ama Etkili Yolları

Öfkenize Hakim Olmayı Öğrenin!

Öfkenize Hakim Olmayı Öğrenin!Tamam, onlarla başa çıkmanın gerçekten çok zor olduğunun farkındayım. Çünkü söyledikleri ve yaptıklarıyla sizi çileden çıkarttıklarını biliyorum. Ama onlarla baş etmeyi öğrenmek istiyorsanız şayet, öfkenize yenik düşmemeye dikkat etmelisiniz. Derin derin nefesler alarak kendinize “sakil ol” demelisiniz. İşte tam da bu noktada aşağıdaki yazıdan yararlanarak, kontrol takıntısı olan kişilikler karşısında sükunetinizi nasıl koruyacağınız hakkında fikir edinebilirsiniz.

İlgili Yazı: Öfkenizi Kontrol Altında Tutmak için Yapmanız Gerekenler

Beden Dilinizi Akıllıca Kullanın!

Beden Dilinizi Akıllıca Kullanın!İletişimde beden dilinin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz, değil mi? Elbette, biliyorsunuz. Peki, kontrol manyaklarıyla başa çıkma sürecinde beden dilinizden faydalanmayı akıl ediyor musunuz? Büyük ihtimalle, hayır! Bundan sonra beden dilinizi kullanarak kontrol manyağı insanlarla başa çıkabileceğinizi bilmelisiniz.

İşte beden dilinizi akıllıca kullanmak için incelemeniz gereken yazılar:

“Hayır” Demeyi Öğrenin!

“Hayır” Demeyi Öğrenin!Hayır demek konusunda ne kadar yeteneksizseniz, kontrol manyağına dönüşmüş insanlar karşısında o kadar aciz kalırsınız. Çünkü onlar sizin zayıf noktanızı görecek ve üzerinizde söz sahibi olmak için kolları sıvayacaklardır. Onların kararlarınıza müdahale etmemeleri için gerekiyorsa sert bir dille “hayır” demeyi öğrenmelisiniz. Burnunu sokmaya çalıştıkları yerin sizin kişisel alanınız olduğunu anlamalarını sağlamalısınız. Emin olun; kendinize güvenerek ağzınızdan çıkacak bir “hayır” kelimesi pek çok farklı yönden hayatınızı iyileştirecektir. Aynı zamanda kontrol takıntısı olan insanları sizden uzak tutacaktır.

İlgili Yazı: Hayır Diyebilmenin Faydaları

Umursamamayı Deneyin!

Umursamamayı Deneyin!Zor olabilir ama hiçbir şey yapamıyorsanız umursamamayı deneyin. Yani bırakın konuşsunlar. Her şeyin kendi kontrollerinde olduğunu düşünmeye devam etsinler. Sizin onların istediği gibi hareket ettiğinizi sansınlar. Yeri geldiğinde çevrenizdeki kontrol manyağı insanlara “he he, öyle” demeyi öğrenin.

Onlar Yüzünden Kötü Hissederek Kendinize Haksızlık Etmeyin!

Onlar Yüzünden Kötü Hissederek Kendinize Haksızlık Etmeyin!Sakın ola bunu yapmayın! Onların hastalıklı düşüncelerinin sizi kötü bir şekilde etkilemesine izin vermeyin. Yukarıdaki bütün yolları denedikten sonra sorununuza çare bulabilirsiniz. Sonuçta; hiçbir şey sizden ve mutluluğunuzdan önemli değil!

Kontrol konusunda böylesine takıntılı olan kişiler için kendinize zarar vermemeniz gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Yani cesaretinizi toplamalısınız ve onlardan tamamen uzaklaşabilmek için gereken adımları atmalısınız. Atamıyorsanız da aranıza mesafe koymalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın