Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Stresten Kurtulmanın Basit ama Etkili Yolları

Daha başarılı ve mutlu bir hayat için olumsuz stresten kurtulmanın yollarını bir bir irdeleyeceğiz.
Stresten Kurtulmanın Basit ama Etkili Yolları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Göğsünüz hızla inip kalkıyor, kaşlar çatık, hiçbir şeye doğru dürüst odaklanamıyorsunuz… Evet, doğru tahmin ettiniz. Büyük ihtimalle yine stresle başa çıkmaya çalışıyorsunuz. Peki, ne kadar başarılı oluyorsunuz? Yani stresle başa çıkmak için neler yapıyorsunuz? Bilinen yöntemler dışında diyorum. İçine düştüğünüz gerilimli anlardan kurtulmak için ne gibi teknikler izliyorsunuz? Tamam tamam, sizi bu sinir bozucu sorulara maruz bırakarak daha fazla strese girmenize neden olmayayım. Direk konuya girerek, stresten kurtulmanın basit; ama etkili yollarından bahsetmeye bir an önce başlayayım.

Öncelikle dünyanın en mutlu insanlarının bile zaman zaman stresle baş etmek zorunda kaldığını belirtmek istiyorum. Yani stresten tamamen kurtulmayı ne düşünün ne de isteyin! Kaldı ki doğru seviyede olan stresin kişinin başarılı olmasındaki en önemli faktörler arasında olduğunu da bilin. Yani ben belki stresten kurtulmak dedim, ama siz onu stres yönetimi olarak düşünün. Evet, bugün stres yönetiminde dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar hakkında konuşacağız.

Güne Güzel Başlayın!

Güne Güzel Başlayın!Güne güzel başlamak ve sabah kalktığınızda bir bardak ılık su içmek stresle baş etmenin ilk kuralları arasında. Çünkü güne nasıl başladığınız geri kalan zamanınızın gidişatını etkileyen en önemli şey! Yataktan suratınız asık bir biçimde kalkıyor ve yeni bir güne başladığınız için kendinizi şanslı hissetmiyorsanız, stresle birlikte bir sürü olumsuz duygunun zihninizi işgal etmesine izin vermiş olursunuz. Bu nedenle güne iyi başlayın. Alarmınızı duyar duymaz yataktan kalkmayı ve pencerenizden dışarı bakarak günü selamlamayı alışkanlık haline getirin. Dışarıdaki hava ne kadar puslu, ne kadar karanlık olursa olsun; yine de uyandığınız için müteşekkir olun. Diğer taraftan; yılın her zamanı güneşli ve aydınlık olsaydı, bu güzel günlerin değerini bilemezdiniz, öyle değil mi? Her neyse, geçelim diğer aşamaya.

Uyanıp günü selamladınız. Daha sonra ne yapıyorsunuz? Eğer çalışıyorsanız işe gitmek için aceleyle hazırlanıyor ve büyük ihtimalle kısa süre içinde yola koyuluyorsunuz. İşte burada da strese davetiye çıkartıyorsunuz. Hem aceleyle hazırlanmak hem de kahvaltı yapmadan evden çıkmak, sizde gereksiz yere endişe yaşatıyor; ama siz bunun farkında bile olmuyorsunuz. Burada yapmanız gereken şey, normalden biraz daha erken saatte uyanarak güzel bir kahvaltı yapmak ve sakince hazırlanarak yola koyulmak olmalıdır. Hatta imkanınız varsa işe yürüyerek gitmeyi düşünmelisiniz. Sabah yürüyüşü size hem fiziksel hem de zihinsel açıdan çok iyi gelecektir. Ancak iş yeriniz çok uzakta olabilir. O zaman da evinizde küçük egzersiz yapmayı düşünmeli veya arabanızı eskisine göre daha uzak bir mesafeye çekmeyi denemelisiniz. Her ikisi de gün içinde yaşayacağınız stresle başa çıkma konusunda size yardımcı olacaktır.

Odaklanmayı Öğrenin ve Nefes Alın!

Odaklanmayı Öğrenin ve Nefes Alın!Az önce işe gitmekten bahsettim, ama bu önerilerin sadece çalışanlar için olduğunu düşünmeyin. Tüm gününü evde geçirenler de bahsettiğim noktalardan yola çıkarak stresle baş etmeyi öğrenebilirler. Her neyse, konuyu dağıtmadan devam ediyorum. Strese yenik düşmeye başladığınız anlarda uygulayabileceğiniz bir sürü farklı teknik var. Mesela, odaklanma! Eliniz ayağınız titremeye başlayıp, düşüncelerinizi toparlayamadığınız anlarda herhangi başka bir şeye odaklanmaya çalışın. Bu masanızdaki eşyalar, dışarıda uçuşan yapraklar, yoldan geçen arabalar, bir kağıt parçasının üzerindeki harfler olabilir. Odaklanmayı gerçekten başardığınız anda, ilginiz başka bir yöne kayacak ve sizi strese sokan şeyi doğal olarak unutmuş olacaksınız. Dikkat dağıtma yöntemini günün her anında kullanabilirsiniz. Ama odak konusunda sorun yaşıyorsanız, ilk etapta yapmanız gereken şey bunun üstesinden gelmek olmalıdır.

Gelelim yapabileceğiniz diğer şeylere. Stresli olduğunuz anlarda normalden çok daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. Bunun önüne geçmek için nefesinizi düzenlemeyi öğrenmeli, en az 10 kez derin nefes alıp vererek kendinizi yatıştırmayı denemelisiniz. Dediğim şeyi oturduğunuz yerde de yapabilirsiniz, ama daha etkili sonuç elde etmek için biraz hava almayı ya da en azından cama çıkmayı düşünmelisiniz. Alacağınız yavaş ve düzenli diyafram nefesleri stres oranınızı düşürecek ve üzerinizde meditasyon etkisi yaratacaktır. Bu nefes egzersizleriyle eş zamanlı olarak zihninizi pozitif düşüncelerle doldurabiliyorsanız, işte o zaman sizde bu işin gururu olacak yetenek var demektir.

Beslenme ve Uyku Düzeninize Dikkat Edin!

Beslenme ve Uyku Düzeninize Dikkat Edin!Tüm bunların yanı sıra, stresle başa çıkmak için tükettiğiniz gıdalara da dikkat etmelisiniz. Örneğin; yeşil çay, bitter çikolata, yoğurt, muz, yabanmersini, süt, soya fasulyesi, somon, ton balığı gibi yağlı balıklar, narenciye ve yeşil yapraklı sebzelerin stres oranını azalttığı bilinmektedir. Öte yandan, fazla kafeinin ise kişiyi olduğundan çok daha stresli biri haline getirdiğini de biliyoruz. İşte bu nedenle ne yerseniz o olduğunuzu düşünmeli ve bundan sonraki beslenme alışkanlıklarınızı daha akıllıca belirlemelisiniz.

Uyku rutininiz de yaşayacağınız stres üzerinde oldukça etkilidir. Yeterince uyumayan ya da düzensiz uyku saatleri olan kişilerin diğerlerine göre çok daha gergin olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Kaldı ki uykusuz kaldığınız gecelerin sabahlarında kendinizi ne kadar yorgun ve sinirli hissettiğinizin farkındasınızdır. Bu nedenle her zaman belirli saatler arasında uyumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Çok istisnai durumlar dışında uyku düzeninizi bozmamalı, bu alışkanlığın size hayat boyu sağlık ve mutluluk getireceğini unutmamalısınız.

Açık Havada Vakit Geçirin ve Dikkatinizi Dağıtın!

Açık Havada Vakit Geçirin ve Dikkatinizi Dağıtın!Açık havada geçirdiğiniz zamanları arttırmak da stresle başa çıkmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem. Özellikle de güneşin içimizi ısıtmaya başladığı şu günlerde bol bol D vitamini alarak vücudunuzdaki mutluluk hormonlarını arttırabilir, güneşin yatıştırıcı etkisinden istediğiniz kadar faydalanabilirsiniz. Hatta bu zaman dilimlerinde yeşil alanları tercih etmeniz ve kendinizi dinlemeniz, stresle olan mücadelenizde size yardımcı olacaktır. Kuşların huzur veren şarkıları ve güneşin kemiklerinizi ısıtan sıcak yüzüyle birlikte günün hatta belki de tüm haftanın stresini üzerinizden atabilirsiniz.

Durun, stres yönetiminde başarılı olabilmek için yapabilecekleriniz bunlarla da sınırlı değil. Endişelerinizden kurtulmak için macera kitapları okuyup, aksiyon dolu filmler izleyebilirsiniz. Çünkü bu şekilde hem aklınızı başka bir yere vermiş olur hem de kendi sorunlarınızdan ziyade başkalarının sorunlarını çözmek için uğraşırız. Evet, izlediğimiz filmdeki karakter gibi düşünür, okuduğumuz kitaptaki kahramanın yerine geçerek problemleri çözmeye çalışırız ve bu durum bizi strese sokan sorunlardan uzaklaştırır. Daha sonra ise o sorunla tekrar karşı karşıya kaldığımızda olaya öncekine göre çok daha farklı bir açıdan yaklaşmış oluruz.

Savaş oyunları ya da şiddet içermeyen diğer oyunlar da stresle başa çıkmak için kullanabileceğiniz taktikler arasında. Evet, hafızanızı güçlendiren kelime oyunları ya da görsel zekanızı ölçen eğlenceli bulmacalar, ruh halinizi olumlu yönde etkileyebilir. Ama tabii bu dediğimin herkes üzerinde aynı etkiyi göstermeyeceğini de belirtmek isterim. Çünkü bazıları kendini oyuna fazlasıyla kaptırarak, geçemediği bir level karşısında öfke nöbetleri geçirebilir. Bu nedenle, oyun oynamanın size ne kadar faydalı olabileceğini düşünerek bu öneriyi uygulamalısınız.

Evet, stres kesinlikle hayatın bir gerçeği. Ama gördüğünüz gibi onunla başa çıkmak da gayet mümkün. Yukarıdaki önerilerden size uygun olanlarını belirleyerek siz de istediğiniz anda stresten kurtulmanın verdiği keyfi yaşayabilirsiniz. Zaten onunla nasıl başa çıktığınızı gördükçe kendine güveniniz ve mutluluğunuz artacak, doğal olarak gün içinde yaşadığınız stres düzeyini de azaltmış olacaksınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.