Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Güçlü Nükleer Silahlarına Sahip Olan 10 Ülke

Nükleer silahlar tehlikeli olmasına karşın ordular için geliştirilmeye devam ediliyor. İşte dünyanın en güçlü nükleer silahlarına sahip ülkeler bulunuyor...
Dünyanın En Güçlü Nükleer Silahlarına Sahip Olan 10 Ülke
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Nükleer silahlar savaş yöntemlerine inanılmaz bir yenilik getirmiş, dünyanın en ölümcül saldırı araçları olarak bilinir. Bu tarz kitlesel imha silahlarının ardında bıraktığı iz atıldığı yeri yerle bir ettiği gibi, tüm insanlığı da etkileyecek sonuçlar doğurabilir. Sebebi her ne olursa olsun bu silahları kullanmak tüm insanlığı yok etmeye çalışmakla eş değerdir. Ancak bu durumu her platformda savunan teknoloji öncüleri ülkeler, ne yazık ki bu silahları çoğaltabilmek için birbirleriyle tatsız bir rekabet içerisine giriyorlar. Bizim endişemiz bu silahlar yanlış ellere geçtiğinde ne yazık ki tahribatın boyutu inanılmaz derecelere ulaşabileceğidir.

Nükleer silahların birçok çeşidi, tahribat gücüne göre de oldukça farklı modelleri vardır. Ama bizim aklımıza ilk gelen ve en yıkıcı olan atom bombasıdır. Zira Amerika Birleşik Devletleri’nin Japonya’ya attığı iki ölümcül bomba nasıl unutulabilir ki… Yaşanan bu olayda 220 binden fazla kişi o an hayatını kaybetti. Ama nükleer saldırının en acı tarafı da budur, etkisini yıllar sonra atıldığı yerde yetişmeyen bitkide ya da sakat doğan çocuklarda dahi görebilirsiniz. İşin daha da ürkütücü tarafıysa bugün ülkelerin elindeki nükleer saldırı gücü, ne yazık ki Japonya’ya atılan iki bombadan katbekat üstündür. Eğer birazcık “Pollyannacılık” yapacak olursak, şu gerçeği de dile getirmemiz gerekli. Tarih bu silahların insanlara nasıl bir zarar getirebileceğini Japonya’da gözler önüne serdi. Bu durumun farkında olan dünyanın devleri, yeni bir savaş riskini göze alamıyorlar. Çünkü onların biri tarafından atılacak yanlış bir adım, dönüşü olmayan felaketler doğurabilir. Bu durum da küresel çaptaki bir savaşın riskini azaltıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu listede, dünyanın en güçlü nükleer silahlarına sahip devletlerinden bahsedeceğiz. Her defasında bunun bir insanlık suçu olduğunu belirten ülkelerin bakalım silah depoları ne kadar masum…

İşte karşınızda dünyanın en güçlü nükleer silahlarına sahip ülkeleri:

10 Hindistan

HindistanHindistan listemizde bulunan bir Asya ülkesidir. nükleer programlarını 1947 yılındaki bağımsızlık kazanmalarından sonra başlatmışlardır. Başlangıçta Hindistan, nükleer programın barışçıl olduğunu iddia etmiş olsa da sonrasında testler yapılmaya başlandığı zaman niyetlerinin tam anlamıyla barışçıl olmadığı anlaşılmıştır. Yaklaşık olarak 80-100 aktif savaş başlığına sahiptir.

9 Pakistan

PakistanPakistan güçlü askeri yeteneklere sahiptir. Pakistan komşu ülkesi olan Hindistan tarafından yürütülen nükleer testine cevap olarak 28 Mayıs 1998 tarihinde kendisini bir nükleer güç olarak ilan etti. Her iki ülke de bu bölgede nükleer silahlara sahip olmasından dolayı ve daha önce iki kez savaştıkları için, nükleer savaş tehdidi bu bölgelerde kol gezmektedir. Pakistan 90-110 savaş başlığına sahiptir.

KADIN OLMANIN EN ZOR OLDUĞU 10 ÜLKE İÇİN TIKLAYIN.

8 İsrail

İsrailDünyanın en güçlü nükleer gücünü elinde bulunduran bir diğer ülke İsrail’dir. Kendisini nükleer bir devlet olarak ilan etmiş olmasa da 80 – 200 civarında nükleer silaha sahip olduğu tahmin edilmektedir. Ne yazık ki İsrail, Filistin ile yapılan çirkin mücadelede küçük çaplı da olsa kimyasal silahlara başvurmaktadır.

YURT DIŞINA ÇIKMAK İSTEYENLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN EN IRKÇI 10 ÜLKE İÇİN TIKLAYIN.

7 Birleşik Krallık

Birleşik Krallık1952 yılında nükleer güçler kazanmıştır ve müttefikleri de nükleer silahlanmaya teşvik etmiştir. Yaklaşık olarak 160/225 aktif savaş başlığına sahiptir.

2050 YILINDA EN ZENGİN OLACAK 15 ÜLKE İÇİN TIKLAYIN.

6 Kuzey Kore

Kuzey KoreKuzey Kore dünyanın en büyük nükleer güçlerinden bir tanesidir. Kuzey Kore de Çin gibi Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nda imzasını atmış olsa da kendisini nükleer güce sahip bir devlet olarak ilan etmiştir.

DÜNYANIN EN ZENGİN 10 LİDERİ İÇİN TIKLAYIN.

5 Kanada

KanadaKanada da barışçıl imajını korumak için kendisini nükleer bir devlet olarak ilan etmeyen bir diğer en güçlü ülkedir. Kanada, reaktörler gibi önemli nükleer ekipmanların ihracatçısı olmuştur. Kanada’nın nükleer pozisyonu hala belirsizliğini koruduğu için bu noktada ülkenin sahip olduğu nükleer başlıklar hakkında çokta fazla bir şey söyleyemeyiz.

4 Çin

ÇinÇin, yükselen bir küresel güç ve nükleer devlet olarak bilinmektedir. Çin nükleer programa 1964 yılında başlamıştır ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nda da imzası bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 240 aktif savaş başlığının da sahibidir.

3 Fransa

FransaFransa, Avrupa’nın Emperyalist gücü olarak kabul edilmektedir ve 1960 yılında nükleer programını başlatmıştır. 290/300 aktif savaş başlığına sahiptir.

2 Rusya

RusyaAmerika’nın İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’ya saldırmasından sonra, Rusya da nükleer programını başlatmıştır. İlk test 1949 yılında gerçekleştirilmiştir ve 140/8500 aktif savaş başlığına sahiptir.

DÜNYANIN EN ZENGİN 10 DEVLET BAŞKANI İÇİN TIKLAYIN.

1 Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik DevletleriDünyanın süper gücü 1. sırada çıkıyor karşımıza. Amerika nükleer gücü, başka bir ülkenin bütün bir şehrini yok etmek için kullanan ilk ülkedir. 2150/7700 civarında aktif savaş başlığına sahiptir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika’nın Japonya’ya yapmış olduğu 6 Ağustos 1945 yılındaki saldırıdan bu yana 70 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, hala o kentte bu nükleerin etkisi devam etmektedir. Bir nükleer santralin bile kalıntıları bulunduğu bölgedeki yaşamı yıllarca engellerken, böyle bir gücün yanlış ellere geçtiğinde neler olabileceğini düşünmek bizleri fazlasıyla endişelendiriyor. Sizler için derlemiş olduğumuz dünyanın en güçlü nükleer silahlarına sahip ülkeleri hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorumlarınızla birlikte bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.