Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Döviz Kurları Merkez Bankası’nın Likidite Sıfırlama Açıklamasıyla Dalgalandı

TCMB, bankalara tanınan likidite limiti imkanının sıfırlandığını duyurdu. Bu açıklama sonrasında döviz kurları önce düştü, sonra toparlanmaya yöneldi.
Döviz Kurları Merkez Bankası’nın Likidite Sıfırlama Açıklamasıyla Dalgalandı

Geçtiğimiz hafta döviz kurlarının rekor kırdığı bir dönem oldu. Türk lirası Ağustos ayına zayıf bir başlangıç yaparken dolar 7,37, Euro 8,73, sterlin ise 9,64’e kadar yükseldi.

Kurlarda aşırı oynaklık gerçekleşmesinin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasadaki likidite miktarının fazla olan kısmının kademeli bir şekilde çekileceğini duyurdu.

Bu açıklama sonrasında döviz kurlarında kısa süreli düşüş oldu. Pazartesi günü yine rekora yakın seyreden kurlar bu sabah Merkez Bankası’ndan gelen açıklama sonrasında yön değiştirerek dalgalı bir performans sergiledi.

TCMB piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesindeki imkan limitlerinin sıfırlandığını duyurdu.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, geçen hafta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben ve Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ile bir toplantı yapmıştı.

Toplantıda piyasanın istikrarı için işbirliği mesajı verilirken, döviz kurlarında aşırı oynaklığa izin verilmeyeceği söylendi.

Belirgin bir kur hedefi koymadıklarını söyleyen Uysal, piyasadaki likiditenin fazla olan kısmının kademeli bir şekilde çekileceğini aktardı. Banka Temmuz raporunda yıl sonu dolar kuru tahminini 7,0188 TL’ye yukarı yönde revize etmişti.

Merkez Bankası’nın likidite imkan limitlerinin sıfırlandığını bildiren açıklamasının ardından dolar 7,28’e geriledi.
Dolar 7,30 Dalgalı Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kur geçen hafta 7,37 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmişti. Haftayı 7,29’dan kapatan dolar, dün yükselişle açıldı ve 7,33’ten kapandı. Bu sabah da pozitif bir performans gösterdi. Salı günü erken işlemlerde 7,35 üstünü gören kur, Merkez açıklaması sonrasında 7,28’e indi.

Saat 10:38’de ise %0,59 ekside 7,2938 liradan işlem görüyor. Türk lirası şu dakikalarda ABD doları karşısında Peru solünden sonra, en güçlü seyreden ikinci gelişen ülke parası konumunda. Analistler, yatırımcıların 7,22-7,25 bandında dikkat etmesi konusunda uyarıyor.

Son zirve olan 7,37 üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda, yeni rekorların gelmesine kaçınılmaz son olarak bakılıyor. Kar satışlarında ve olası düşüşlerde kurun 7,25 – 7,22 – 7,18 – 7,15 seviyelerine doğru ineceği öngörülüyor.

Euro kuru, gelen açıklama sonrasında 8,54’e kadar geriledikten sonra hafif toparlandı.
Euro Kuru 8,58
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Euro da geçen hafta kendine yeni zirve bulan para birimlerinden biri oldu. Türk lirası karşısında 8,73 ile tarihin en yüksek seviyesine çıktı. Pazartesi günü 8,61’den kapanan Euro, bu sabah düşüşle açıldıktan sonra yeniden yükselişe geçti ve 8,63’e kadar çıktı.

Merkez Bankası’nın duyurusu sonrasında kısa süreli 8,54’e çekilse de, bu düşüş kalıcı olmadı ve yeniden toparlanarak 8,58’e çıktı. Analistler 8,55 üzerinde kaldığı sürece yükselişin devam edeceğini belirtiyor.

Bu seviye üzerinde 4 saatlik kapanışlarda 8,65 – 8,70 – 8,75 seviyelerinin gündeme gelmesi bekleniyor. Alan Yatırım analistleri sabah notunda Euro kuru için 8,62 – 8,70 aralığının direnç, 8,54 – 8,47 aralığının ise destek seviyeleri olarak takip edildiğini belirtti.

Sterlin kuru da limit sıfırlama açıklaması sonrasında diğer kurlara benzer performans sergiledi.
Sterlin 9,54
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen hafta 9,64’e yükselen Sterlin, Pazartesi günü sakin bir seyir izleyerek 9,59’dan kapanmıştı. Bu sabah saat 08:00 sularında 9,58’de seyreden Sterlin kuru 9,60’a yaklaştıktan sonra, Merkez’den gelen açıklama ise 9,52’ye kadar indi. Fakat bu seviyede kalıcı olamadı ve yeniden yükselişe geçti. Şu dakikalarda ise 9,55’ten işlem görüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum