Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL için 3,85 Tahmini

Dolar/TL için 3,85 Tahmini

ABD’li ünlü yatırım bankası Morgan Stanley, dolar/TL tahmininde çığır açtı diyebiliriz. 2015 yılının dördüncü çeyreği için 3 lira tahmini yapan banka, 2016 yılının ikinci çeyreği için 3,85 lira tahmininde bulundu. Türk lirasının da içinde bulunduğu bazı gelişen piyasa para birimlerini dolar karşısında değerlendirdi ve beklentilerini yukarı yönlü revize etti.

Morgan Stanley’in 31 Ağustos’ta yayınladığı raporunda, doların henüz boğa piyasası hareketinin bitmediğini belirtti. Buna dayanarak bazı gelişen piyasa ve emtia para birimlerinin muhtemelen baskı altında kalmaya devam edeceğine dikkat çekti. 2015 yılının üçüncü çeyreğinden, 2016 yılının ikinci çeyreğinin sonuna kadarki döneme ait tahminlerini, bu nedenlerle yukarı yönlü revize etti.

2015 yılı dördüncü çeyreğinde dolar/TL kurunun, 2,95 lira olacağı tahmininde bulunan banka, beklentisini 3’e yükseltti. 2016 yılının ikinci çeyreği içinse 3,63 lira tahminini, 3,85 liraya yükseltti. EUR/USD paritesindeki 2015 yılı dördüncü çeyrek beklentisini ise 1,05’ten 1,13’e yükseltti. 2016 yılının ikinci çeyrek beklentisini de 1,02’den 1,08’e revize etti.

Yurtdışında ise Asya para birimleri, 1 haftanın en büyük rallisini gerçekleştirdi. Çin Merkez Bankası’nın ardı ardına yaptığı devalüasyon sonrasında piyasalarda yaşanan depremin etkileri hala görülüyor. Asya döviz kurları, Çin Merkez Bankası’nın yuanın zayıflayacağı iddiası nedeniyle işlem yapmayı zorlaştırması sonrasında 1 haftanın en büyük rallisi gerçekleşti. Merkez bankası aldığı kararla birlikte iyimserliği artırdı.

Döviz piyasalarında yaşanan volatilitenin sona ermekten henüz çok uzak olduğu görüşü de uzmanlar arasında yayılıyor. Oldukça çalkantılı geçen Ağustos ayını tatilde geçiren döviz yatırımcılarının morali, volatilitenin sürmesi ile yükselebilir yorumları yapılıyor. Ağustos ayının, finansal krizden bu yana en türbülanslı ay olarak tarihe geçtiği biliniyor ve döviz piyasasının henüz durulmayacağına dikkat çekiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum